apof97

Νεοφερμένος

Ο apof97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Το θέμα είναι τι θα γίνει με τις θέσεις. π.χ. αν οι απόφοιτοι με το παλιό συστήμα διεκδικίσουν λιγότερες ή τις ίδιες με εκείνες των υποψηφίων που θα εξεταστούν με το νέο σύστημα.

Με τον καθηγητή μου που μίλησα στο φροντιστήριο πάντως, μου είπε πως όταν άλλαξε το σύστημα των δεσμών και τα μαθήματα έγιναν έξι, οι απόφοιτοι που είχαν εξεταστεί πρώτη φορά με τις δέσμες είχανε δικαίωμα να επιλέξουν το σύστημα αυτό διεκδικώντας ένα μικρό ποσοστό ή με το τότε καινούργιο και τώρα παλιό των έξι μαθημάτων , διεκδικώντας μεγαλύτερο ποσοστό θέσεων. Πιθανόν να συμβεί κάτι αντίστοιχο φέτος.
σε ευχαριστώ πολύ
εσύ απο τι κατεύθυνση ξαναδίνεις και γιατί σχολή ενδιαφέρεσαι;:)

καλησπερα. και εγω δινω φετος για δευτερη φορα με το καινουριο συστημα... ειμαι θετικης κατ. και περασα φυσικο . φετος θα διαβασω μονη μου και θα ηθελα αν ξερει κανεις να μου προτεινει βοηθημα βιολογιας με δυσκολες ασκησεις και οχι απαραιτητα κατανοηση θεωριας... Ευχαριστω και καλο κουραγιο σεμας που ξαναδινουμε!
καλό κουράγιο φίλη μου και εγώ το ίδιο!!
γιατί όμως αποφεύγεις το φροντιστήριο; μήπως ξέρεις κάποια καλά φροντιστήρια να μου προτείνεις για θεσσ/νίκη;

Καλησπέρα,
όποιος έχει άποψη για καλά φροντιστήρια στη θεσσ/νίκη ας με βοηθήσει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis10

Νεοφερμένος

Ο aristotelis10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από apof97:
Καλησπέρα,
όποιος έχει άποψη για καλά φροντιστήρια στη θεσσ/νίκη ας με βοηθήσει!!!

Μπαχαρακης φιλε πηγαινω εδω και 3 βδομαδες το κλιμα ειναι πολλυ φιλικο οι καθηγητες αρκετα καλοι, μαλιστα ο φυσικος μας εφτιαξε μερικες ασκησεις για το study for exams.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Όπα φίλε το τι είναι σωστό και τι λάθος είναι λεπτό ζήτημα. Εγώ διαφωνώ μαζί σου, πιστεύω ότι τη θέση πρέπει να την παίρνει ο καλύτερος. -και κακώς δίνουμε με 2 συστήματα-

Ακολουθεί ακραίο παράδειγμα:
Ας πούμε ότι έχουμε μόνο 1 πανεπιστήμιο με 100 θέσεις. Στο δικό σου παράδειγμα τα 1000 άτομα -που πάνε για το 5%-, τους αναλογούν 5 μόνο θέσεις ενώ στην υπόλοιπη Ελλάδα 95 θέσεις.

Ας υποθέσουμε τώρα ότι αυτοί που δίνουν για τις λίγες θέσεις είναι διάνυες και με κάποιο τρόπο ρε παιδί μου κατάφεραν και έγραψαν οοοολοι πάνω κάτω άριστα...
Και ας πούμε πάλι ότι με το καινούριο σύστημα λίγοι γράψανε καλά, αλλά η πλειοψηφία τους έγραψε από μέτρια έως χάλια

μου λες ότι είναι σωστό να περάσουν μόνο 5 απ τους παλιούς, και οι άλλες θέσεις να πάνε σε άτομα που ενδεχομένως δεν έγραψαν τόσο καλά?

Ακολουθεί 2ο ακραίο παράδειγμα:
θες ρε παιδί μου να φτιάξεις μια ποδοσφαιρική ομάδα, θα πάρεις 1 παίχτη από την μπαρτσελόνα και 10 από τον οφη?
βάλε μπαρτσελόνα και όφη μαζί, και μετά από 'κει διάλεξε τους καλύτερους από όπου και αν προέρχονται


Αρχικά, να συμφωνήσουμε πως όπως και να διαμορφωθούν τα ποσοστά είναι αδύνατο να είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ δίκαια και σωστά για όλους.
Για το πρώτο παράδειγμα, δεν λαμβάνεις υπόψη σου πως τα θέματα με το νέο και με το παλιό σύστημα είναι διαφορετικά.
Εγώ θα σου πω ένα αντιπαράδειγμα: Έστω ότι μπαίνουν γελοία θέματα με το παλιό σύστημα και πανδύσκολα θέματα με το καινούργιο. Τότε θα γράψουν όσοι πάνε με το παλιό σύστημα άριστα και χάλια όσοι πάνε με το νέο. Εάν οι απόφοιτοι διεκδικούν το ίδιο ποσοστό θέσεων με τα παιδιά που είναι τώρα γ' λυκείου, τότε ως "καλύτεροι" (φαινομενικά, αφού συγκέντρωσαν περισσότερα μόρια) θα πάρουν όλες τις θέσεις στις υψηλόβαθμες και τα παιδιά με το νέο σύστημα θα μείνουν απ'έξω αδικημένα. Επίσης, οι απόφοιτοι που ξαναδίνουν δεν είναι δυνατόν να είναι διάνοιες, γιατί αν ήταν θα περνούσαν με την πρώτη. :P

Το δεύτερο παράδειγμα, ομολογώ πως δεν το κατάλαβα, αφού είμαι τελείως άσχετη με το ποδόσφαιρο, αλλά υποθέτω θέλεις να πεις το ίδιο πράγμα. (?)

Για τα ποσοστά έχουμε τις ακόλουθες περιπτώσεις: (δεν λαμβάνω υπόψη το 10% χωρίς νέα εξέταση)
1) Να διαμορφωθούν στην τύχη... π.χ. 95%-5%
2) Να διεκδικούν όλοι το 100% των θέσεων, πράγμα άδικο, αφού τα θέματα θα είναι αναγκαστικά διαφορετικά.
3) Να διαμορφωθούν με βάση τον αριθμό των υποψηφίων σε κάθε σύστημα ( απ'ό,τι ακούγεται 90%-10%) όπου ο καθένας θα έχει επιλέξει το σύστημα που θεωρεί καλύτερο για να περάσει στη σχολή της επιθυμίας του.
Ποια από τις παραπάνω περιπτώσεις θεωρείς πιο δίκαια;;; Προφανώς την 3η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Δε είναι σε όλα τα μάθηματα η ύλη διαφορετική. Μαθηματικά κατ, βιολογία κατ, έκθεση (δε ξέρω για αλλά), η ύλη είναι ίδια. Οπότε αυτά τα μαθήματα θα έχουν κοινά θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
ΕΕ ναι αλλά αυτό δεν διακαιολογεί να είναι ίδια τα ποσοστά, αφού υπάρχει έστω και ένα μάθημα με διαφορετική ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apof97

Νεοφερμένος

Ο apof97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
πόσες ώρες μαθηματικά-φυσική-αεπ και έκθεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Όπως και να 'χει, κακώς δίνουμε με δύο συστήματα. Από εκεί αρχίζουν τα προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Δεν γίνεται όμως αλλιώς. Κάποιοι δεν έχουν λεφτά για φροντιστήρια για να προετοιμαστούν με την νέα ύλη που τους είναι άγνωστη και θέλουν να προσπαθήσουν ξανά με το παλιό, γι'αυτό πρέπει να τους δοθεί η ευκαιρία, έστω και για 2 χρονιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis10

Νεοφερμένος

Ο aristotelis10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
πόσες ώρες μαθηματικά-φυσική-αεπ και έκθεση;

Μαθηματικα προς το παρων 4ωρες το ιδιο και στη φυσικη και αεπ 2 ωρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
έχετε ακούσει τίποτα για τα φροντιστήρια ειρμός και κορυφή στη θεσσ/νίκη;; :worry::worry:

έχετε ακούσει τίποτα για τα φροντιστήρια ειρμός και κορυφή στη θεσσ/νίκη;;

Δεν είμαι από εδώ και δεν έχω ιδέα, sorry
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apof97

Νεοφερμένος

Ο apof97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν είμαι από εδώ και δεν έχω ιδέα, sorry
δεν πειράζει σ' ευχαριστώ:):)

Όπως και να 'χει, κακώς δίνουμε με δύο συστήματα. Από εκεί αρχίζουν τα προβλήματα.
εσύ δηλαδή με πιο προτιμάς; και τι κατεύθυνση ήσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργια_κλ

Νεοφερμένος

Η γεωργια_κλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
απλα δε μου ταιριαζει το φροντιστηριο, δουλευω καλυτερα μονη μου και πιο γρηγορα. την πρωτη χρονια πηγα φροντηστηριο και δεν εμεινα ικανοποιημενη... δεν ξερω να σου προτεινω , δες ποσους επιτυχοντες ειχε το καθενα... καλη επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
εσύ δηλαδή με πιο προτιμάς; και τι κατεύθυνση ήσουν;
Δεν είναι θέμα προτίμησης, απλή παρατήρηση ήταν. Ήμουν τεχνολογική, και θα δώσω με το παλιό -αναγκαστικά-.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Το νομοσχέδιο είναι για τα πανεπιστήμια, μην πετάτε συνέχεια μαλακίες!
Εμείς λογικά (!) θα ξέρουμε 15-20/10 τι θα γίνει.

https://www.paideia-ergasia.gr/83673/%cf%84%ce%b9-%ce%b3%ce%af%ce%bd%ce%b5%cf%84%ce%b1%ce%b9-%ce%bc%ce%b5-%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%82-%ce%b1%cf%80%cf%8c%cf%86%ce%bf%ce%b9%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%82-%cf%80%ce%bf%cf%85-%ce%b4%ce%af%ce%bd%ce%bf/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Από τη στιγμή που το νέο νομοσχέδιο (που θα επεξηγεί και το πώς θα δίνουν οι απόφοιτοι) θα ψηφιστεί την άνοιξη (και αν), αυτό που ισχύει μέχρι τότε είναι αυτό που ορίζει ο υπάρχων ψηφισμένος νόμος, ότι δηλαδή οι απόφοιτοι θα δώσουν αποκλειστικά με το παλιό σύστημα. Τι περαιτέρω ενημέρωση θα κάνει το υπουργείο δηλαδή από τη στιγμή που ο νόμος είναι δεσμευτικός;

ρε δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλουν την απόφαση την άνοιξη. λογικά σε μερικές μέρες θα μας πούνε και θα έχουμε και το δικαίωμα επιλογής. ας μην τρελενόμαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pao13d1997

Νεοφερμένος

Ο pao13d1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Είναι άσχετο αλλά δεν έχω που άλλου να ρωτησω. Εχω έναν φίλο που θέλει να δώσει του χρόνου με 10% να τελικά ισχύσει ενώ έχει περάσει φέτος σε καλή σχολή. Στόχος του είναι οι στρατιωτικές σχολές. Αθλήματα όμως φέτος δεν έδωσε. Για να δηλώσεις στρατιωτικές σχολές με το 10% του χρόνου πρέπει να περάσει αθλήματα του χρονου ή απλα δεν μπορεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Είναι άσχετο αλλά δεν έχω που άλλου να ρωτησω. Εχω έναν φίλο που θέλει να δώσει του χρόνου με 10% να τελικά ισχύσει ενώ έχει περάσει φέτος σε καλή σχολή. Στόχος του είναι οι στρατιωτικές σχολές. Αθλήματα όμως φέτος δεν έδωσε. Για να δηλώσεις στρατιωτικές σχολές με το 10% του χρόνου πρέπει να περάσει αθλήματα του χρονου ή απλα δεν μπορεί?

Το 10% δε θα ισχύσει για του χρόνου. Θα πρέπει να ξαναδώσει όλα τα μαθήματα συν τα αθλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pao13d1997

Νεοφερμένος

Ο pao13d1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Το ξερω ότι είναι μπερδεμένα ακόμα τα πράγματα για το 10% αλλά μέχρι τώρα τι ίσχυε? Έκανες 10% και εδινες αθλήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Το ξερω ότι είναι μπερδεμένα ακόμα τα πράγματα για το 10% αλλά μέχρι τώρα τι ίσχυε? Έκανες 10% και εδινες αθλήματα?

Όχι, ξαναέδινες όλα τα μαθήματα συν τα αθλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pao13d1997

Νεοφερμένος

Ο pao13d1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Οκ ευχαριστώ γτ ψαχναμε και δεν βρίσκαμε τίποτα σχετικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top