Thestral

Νεοφερμένος

Η Thestral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλη επιτυχια σε ολους μας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά καλη επιτυχια σε όσους δίνουν και καλό κουράγιο.
Ίδια ερώτηση με τον φίλο john_doe. Τι θα γίνει πρέπει να πας στο σχολείο που αποφοιτησες ή όχι???
Εάν ξέρει κανεισ....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά καλη επιτυχια σε όσους δίνουν και καλό κουράγιο.
Ίδια ερώτηση με τον φίλο john_doe. Τι θα γίνει πρέπει να πας στο σχολείο που αποφοιτησες ή όχι???
Εάν ξέρει κανεισ....:)
Σκοπευεις να δωσεις παννεληνιες ξανα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Σκοπευεις να δωσεις παννεληνιες ξανα?

όχι ο ξαδεφος μου θα δωσει και γι' αυτο ρωτάω εάν ξερει κανείς
Το συζητούσαμε και γι'αυτό είπα να ρωτησω εδώ μήπως και το ήξερε κανείς. Πάντως από ότι μου είπε θα παρει τηλ στο υπουργέιο παιδείας να μαθει τι παιζει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τι θα γίνει πρέπει να πας στο σχολείο που αποφοιτησες ή όχι???
Δεν υπάρχει λόγος να πάει τώρα στο σχολείο. Το Φεβρουάριο θα καταθέσει αίτηση για να δώσει ξανά πανελλήνιες, επιλέγοντας και με ποιο σύστημα. Η αίτηση μπορεί να κατατεθεί σε οποιοδήποτε λύκειο, αρκεί να έχει μαζί του ταυτότητα, το απολυτήριο, τη βεβαίωση πρόσβασης και μία φωτογραφία. Απλά βολεύει περισσότερο να πάει στο λύκειο από το οποίο αποφοίτησε, καθώς αν πάει σε διαφορετικό ίσως χρειαστεί επικοινωνία μεταξύ των δύο λυκείων για την προφορική του βαθμολογία και να καθυστερήσει κάπως.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.

Ntina Nat

Νεοφερμένος

Η Ntina Nat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εχω δωσει ηδη 3 φορες και δεν εχω περασει εκει που θελω και θελω να δωσω 4η φορα. Μπορω? Γτ καποιοι λενε μονο 3 φορες δινεις μονο, ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thestral

Νεοφερμένος

Η Thestral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Οσες φορες θελεις απλα στην 4η δεν μετρανε τα προφορικα(για αυτο το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρη).
Φετος που εγραφα ηταν ενας που εδινε για 8η φορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GKara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Και εμείς είχαμε έναν που έδινε για 5η φορά νομίζω και απο ότι έμαθα πέρασε εκεί που ήθελε ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gabrielle

Νεοφερμένος

Η Gabrielle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Που θες να περάσεις και δεν τα έχεις καταφέρει ακόμα; Πάντως για να θες να το παλέψεις ακόμα αυτό σημαίνει πως το θες πάρα πολύ! Και εγώ γνωρίζω κάποιον που με την τέταρτη επιτέλους για αυτόν πέρασε εκεί που ήθελε. Ισως να ναι το τυχερό σου, ποιος ξέρει. Αν δεν γίνει ούτε με την τέταρτη το σκέφτεσαι και για πέμπτη φορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tso 10

Νεοφερμένος

Ο tso 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Όσες φορές θέλεις μπορείς να δώσεις αλλά όπως αναφέρθηκε και παραπάνω τις 3 πρώτες συνεχόμενες φορές μετράνε τα προφορικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, δεν υπάρχει περιορισμός, μπορεί κάποιος να δώσει άπειρες φορές πανελλήνιες. Όμως (κατά την άποψή μου και αν δεν υπάρχουν ειδικοί λόγοι), αν κάποιος δεν τα καταφέρει στις 3 φορές να πετύχει εκεί που θέλει, καλό θα ήταν να ξανασκεφτεί τις επιλογές του.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
ρε αλανια μπορει καποιος να μου πει αν δωσω με το παλιο συστημα ποια θα ειναι η υ λη στα μαθηματα?? π.χ λογοτεχνια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ρε αλανια μπορει καποιος να μου πει αν δωσω με το παλιο συστημα ποια θα ειναι η υ λη στα μαθηματα?? π.χ λογοτεχνια?
Αν η λογική συνεχίζει να υπάρχει, για όσους εξεταστούν με το παλιό σύστημα, η ύλη θα είναι αυτή που ήταν το 2015.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
χαχαα..τραγικοι απο το υπουργειο τιποτα δεν ειπαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheDragon

Νεοφερμένος

Η TheDragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Λοιπόν για όποιον ενδιαφέρεται να ξαναδώσει εδώ είναι η δική μου εμπειρία. Όταν δεν πέρασα ιατρική πέρσυ ήμουν αποφασισμένη να κάνω άλλη μια προσπάθεια καθώς το είχα όνειρο πολλά χρόνια. Στη σχολή που πέρασα δεν πήγα καθόλου, μόνο για να γραφτώ και να βγάλω πάσο και ξεκίνησα να διαβάζω για πανελλήνιες από αρχές Οκτώβρη. Έκανα ιδιαίτερα στα μαθηματικά, τη φυσική και τη χημεία αλλά άφησα τις βιολογίες (γενικής και κατεύθυνσης) και την έκθεση για να τα διαβάζω μόνη μου. Τη θεωρία των τριών πρώτων (ορισμοί, αποδείξεις) δεν την άγγιξα σχεδόν καθόλου μέχρι αρχές Απρίλη εκτός από μια επανάλληψη που έκανα τα Χριστούγενα. Όσο για τα τρία τελευταία, μέχρι τον Φλεβάρη-Μάρτη διάβαζα χαλαρά τη θεωρία στις βιολογίες και έγραφα έκθεση (ολόκληρο το κριτήριο) περίπου μια φορά τον μήνα. Πρέπει να σημειώσω εδώ ότι το επιπεδό μου στις βιολογίες ήταν σχεδόν άριστο και για αυτό είχα τη δυνατότητα να τις αφήσω λίγο στην άκρη, ο καθένας προσαρμόζει το διάβασμα του ανάλογα με τις ικανότητές του. Αρχές Μάρτη άρχισα φροντιστήριο στις βιολογίες και στην έκθεση οπότε και τα διάβαζα πολύ περισσότερο.

Όσον αφορά στο ψυχολογικό κομμάτι η αλήθεια είναι ότι τα βρήκα αρκετά ζόρικα. Όλοι μου οι φίλοι έβγαιναν, πήγαιναν στη σχολή τους κλπ και εγώ είχα κολλήσει ακόμα σε μια φάση τρίτης λυκείου. Δεν έδινα χρόνο στον εαυτό μου να βγαίνει πολύ γιατί δεν ήθελα μια δεύτερη αποτυχία. Επίσης, όλοι θα θυμάστε την κούραση και τη βαρεμάρα από το διάβασμα για τις πανελλήνιες. Ε για εμένα αυτό ήταν πολύ ΠΟΛΥ χειρότερο τη δεύτερη χρονιά. Ξέρω ότι δεν ισχύει για όλους το ίδιο αφού υπάρχουν άτομα που τη δεύτερη χρονια τη βγάζουν καλύτερα απόυ την πρώτη, απλά ας το έχει στο μυαλό του όποιος θέλει να ξαναδώσει ως μια πιθανότητα. Για την ακρίβεια, το μόνο που με κράτησε συγγεντρωμένη στο διάβασμα και δεν με άφησε να τα παρατήσω ήταν το πόσο πολύ ήθελα τη σχολή μου. Βέβαια τελικά έμαθα πώς να διαβάζω ακόμα και αν το αισθάνομαι τελείως ψυχοφθόρο, οπότε κάτι καλό βγήκε από αυτή την εμπειρία. Συνηστώ λοιπόν σε όποιον σκέφτεται να ξαναδώσει να είναι απόλυτα συνειδητοποιημένος με το τι θέλει και να ξέρει ότι θα αντέξει να παλέψει για αυτό, όχι απλά να ξαναδώσει και ό,τι κάτσει γιατί μάλλον έτσι δεν θα τα πάει και πολύ καλύτερα. Ένας τρόπος να παρακινήσω τον εαυτό μου ήταν να βλέπω βίντεο στο youtube σχετικά με τη σχολή και το επάγγελμα και να είχα κολλήσει και κάποιες σχετικές φωτογραφίες στο γραφείο μου, για να μου θυμίζουν γιατί διαβάζω.

Τελικά, αφού τα κατάφερα να μπω μπορώ να πω ότι δεν μετάνιωσα που ξαναέδωσα, αλλά σε καμία περίπτοση δεν θα ξαναπροσπαθούσα και τρίτη φορά αν δεν τα κατάφερνα. Ίσως να έδινα μετά με κατατακτήριες ή κάτι τέτοιο πάντως σίγουρα όχι με πανελλήνιες. Καλή επιτυχία και καλή υπομονή σε όσους είναι αποφασισμένοι :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sousouki

Νεοφερμένος

Η Sousouki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Με λένε Ματίνα και είμαι καθηγήτρια γερμανικών. Το 2011 τέλειωσα το τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών.
Θέλω όμως να πολύ να περάσω και να τελείωσω το τμήμα θεατρικών σπουδών στο Ναύπλιο. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με το νέο σύστημα γιατί δεν ξέρω πως να κινηθώ. Πρέπει να πάω να το δηλώσω στο λύκειο που είχα τελειώσει ή μπορώ και σε κάποιο άλλο? Εγώ ήμουν στη θεωρητική κατεύθυνση τότε. Σας ευχαριστώ πολύ!!! :) :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheDragon

Νεοφερμένος

Η TheDragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Έχω την εντύποση ότι αφού έχεις αποφοιτήσει ήδη από μια σχολή, για να μπεις σε μια άλλη πρέπει να δώσεις κατατακτήριες όχι πανελλήνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sousouki

Νεοφερμένος

Η Sousouki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μπορείς να δώσεις είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top