Χαμηλός αιματοκρίτης: Κόβομαι στις ιατρικές εξετάσεις για ΣΣΑΣ

spakon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ευκαρπία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Ρε παιδια ποσο ειναι το κανονικο ?
Το ψαξα και νομίζω πως αυτό που κοιτάνε είναι όχι ο αιματοκρίτης, αλλά η αιμοσφαιρίνη, που σχετίζεται άμεσα όμως με αυτόν. Αν ο άντρας έχει κάτω από 12 gr/dL κόβεται, ενώ αν η γυναίκα έχει κάτω από 10 gr/dL κόβεται. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω 11.4 gr/dL. Το θέμα είναι αν θα προλάβω μέχρι την Πέμπτη να φτάσω το 12:/:

Πιθανόν θα βοηθούσε εάν έκανες 1-2 τσιγάρα, ωστόσο και πάλι δε γνωρίζω εάν ο αιματοκρίτης αυξάνεται βραχυπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα (Ας μας δώσει τα φώτα του και κανένας φοιτητής Ιατρικής εδώ πέρα! :P).
Να αρχίσω κάπνισμα;:hmm: Άστο καλύτερα...
Πάντως ο φυσιολογικός αιματοκρίτης είναι γύρω στο 37
Δε νομίζω... Ο άντρας πρέπει να χει τουλάχιστον 40...
Είναι σίγουρα σιδηροπενική αναιμία;
Nαι, ούτε στίγμα μεσογειακής αναιμίας έχω, ούτε στίγμα δρεπανοκυτταρικής αναιμίας, ούτε έλλειψη βιταμίνης Β12
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Να αρχίσω κάπνισμα;:hmm: Άστο καλύτερα...
Δε νομίζω... Ο άντρας πρέπει να χει τουλάχιστον 40...

37-47 ειναι ο φυσιολογικος αιματοκριτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Να αρχίσω κάπνισμα;:hmm: Άστο καλύτερα...
Με 1-2 τσιγάρα δεν θεωρείσαι καπνιστής και η ζημιά στον οργανισμό είναι μηδαμινή. Αλλά σου είπα ότι ήταν ανορθόδοξη η ιδέα μου.

Δε νομίζω... Ο άντρας πρέπει να χει τουλάχιστον 40...
Πάω πάσο τότε, είναι αρκετές οι μονάδες :/:
Αλλά όλο και κάποιος τρόπος θα υπάρχει να αυξηθεί προσωρινά ο αιματοκρίτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Με 1-2 τσιγάρα δεν θεωρείσαι καπνιστής και η ζημιά στον οργανισμό είναι μηδαμινή. Αλλά σου είπα ότι ήταν ανορθόδοξη η ιδέα μου.

Πάω πάσο τότε, είναι αρκετές οι μονάδες :/:
Αλλά όλο και κάποιος τρόπος θα υπάρχει να αυξηθεί προσωρινά ο αιματοκρίτης

συμπληρωματα σιδηρου νομιζω:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Επίσης ο αιματοκρίτης ανεβαίνει από την φυματίωση.... Άντε, προλαβαίνεις... :P (Κάνω πλάκααα! Μην παρεξηγηθώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από spakon
Να αρχίσω κάπνισμα; Άστο καλύτερα...
Δε νομίζω... Ο άντρας πρέπει να χει τουλάχιστον 40...

μη λες βλακειες....ακου να καπνισεις:beating::beating::beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Και η ασκηση ανεβαζει τον αιματοκριτη με την ιδια λογικη οπως το καπνισμα αλλα δεν ξερω αν προλαβαινεις να κανεις κατι. Επισης αυτο το ανεξηγητη που γραφει με προβληματιζει. Αν σου βρουν στο αιμα σιδηρο 50 και φεριττινη 5 προφανως δεν ειναι ανεξηγητη αλλα σιδηροπενικη. Αν βρουν χαμηλη Β12 η φυλλικο ειναι μεγαλοβλαστικη και οι 2 περιπτωσεις διορθωνονται ανετα με αλλαγη διατροφης η το πολυ πολυ φαρμακευτικη αγωγη. Μηπως αυτες οι περιπτωσεις εξαιρουνται;
(Επισης μπορεις να.. αφυδατωθεις αλλα.. δεν ειναι και πολυ υγιεινο :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spakon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ευκαρπία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
(Επισης μπορεις να.. αφυδατωθεις αλλα.. δεν ειναι και πολυ υγιεινο :P )
Eίναι όμως απόλυτα αποτελεσματικό!! Δύο μέρες τώρα με προτροπή γιατρών έχω περιορίσει πάρα πολύ την κατανάλωση υγρών και σε συνδυασμό με α. την κατανάλωση μοσχαρίσιου κρέατος και συκωτιού πρωί-μεσημέρι-βράδυ με αρκετό λεμόνι, β.την αποφυγή κατανάλωσης όλων των γαλακτοκομικών, γ. την κατανάλωση μικρών ποσοτήτων χυμού πορτοκαλιού και λαχανικών και οσπρίων όπως το μπρόκολο, μαρούλι, σπανάκι, φακή και ,last but not least, δ. τα (ισχυρότερα της αγοράς) χάπια σιδήρου και φολικού οξέος (στα οποία με συναίνεση του γιατρού ξεπέρασα τη συνιστώμενη ημερήσια δόση του 1 χαπιού και παίρνω 2) , τα αποτελέσματα είναι θεαματικά !!!!!:D:D:D:D:clapup::clapup::clapup:(Πάντως η αποχή από τα υγρά είναι που έχει το πιο άμεσο αποτέλεσμα)
Σε 2 μέρες:
α.Ο αιματοκρίτης έγινε από 36.1--> 41.1!!!!!!:D:clapup:
β.Η αιμοσφαιρίνη έγινε από 11,4 -->13.1!!!!:D:clapup: ( κάτω από 12 θα κοβόμουν )
Οπότε συνεχίζω έτσι και από τώρα μέχρι και αύριο το πρωί, που θα μου κάνουν γενική αίματος στο στρατιωτικό νοσοκομείο ,δε θα καταναλώσω καθόλου υγρά. Ολίγον επώδυνο, αλλά αποτελεσματικό!!!
Ουφ...:thumbup: Ηρέμησα... Το μόνο που με ανησυχεί πλέον είναι να μη ξεράσω απ' το πολύ κρέας που χω φάει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Eίναι όμως απόλυτα αποτελεσματικό!! Δύο μέρες τώρα με προτροπή γιατρών έχω περιορίσει πάρα πολύ την κατανάλωση υγρών και σε συνδυασμό με α. την κατανάλωση μοσχαρίσιου κρέατος και συκωτιού πρωί-μεσημέρι-βράδυ με αρκετό λεμόνι, β.την αποφυγή κατανάλωσης όλων των γαλακτοκομικών, γ. την κατανάλωση μικρών ποσοτήτων χυμού πορτοκαλιού και λαχανικών και οσπρίων όπως το μπρόκολο, μαρούλι, σπανάκι, φακή και ,last but not least, δ. τα (ισχυρότερα της αγοράς) χάπια σιδήρου και φολικού οξέος (στα οποία με συναίνεση του γιατρού ξεπέρασα τη συνιστώμενη ημερήσια δόση του 1 χαπιού και παίρνω 2) , τα αποτελέσματα είναι θεαματικά !!!!!:D:D:D:D:clapup::clapup::clapup:(Πάντως η αποχή από τα υγρά είναι που έχει το πιο άμεσο αποτέλεσμα)
Σε 2 μέρες:
α.Ο αιματοκρίτης έγινε από 36.1--> 41.1!!!!!!:D:clapup:
β.Η αιμοσφαιρίνη έγινε από 11,4 -->13.1!!!!:D:clapup: ( κάτω από 12 θα κοβόμουν )
Οπότε συνεχίζω έτσι και από τώρα μέχρι και αύριο το πρωί, που θα μου κάνουν γενική αίματος στο στρατιωτικό νοσοκομείο ,δε θα καταναλώσω καθόλου υγρά. Ολίγον επώδυνο, αλλά αποτελεσματικό!!!
Ουφ...:thumbup: Ηρέμησα... Το μόνο που με ανησυχεί πλέον είναι να μη ξεράσω απ' το πολύ κρέας που χω φάει...:P

Ωραίος, μπράβο!! :D
Καλή επιτυχία με τις εξετάσεις, αν και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, κράτα τον εμετό για όταν φτάσεις σπίτι μετά την εξέταση, χαχα :D

Μετά βέβαια περιόρισέ τα όλα αυτά, το overdose δεν είναι και πολύ καλό :P
Μα καλά, και σίδηρο και φολικό οξύ παίρνεις; Μία από τις 2 αναιμίες έχεις, όχι και τις δυο μαζί :confused:



Όπως και να 'χει, πες μας αποτελέσματα αύριο :)

Αν βρουν χαμηλη Β12 η φυλλικο ειναι μεγαλοβλαστικη και οι 2 περιπτωσεις διορθωνονται ανετα με αλλαγη διατροφης η το πολυ πολυ φαρμακευτικη αγωγη. Μηπως αυτες οι περιπτωσεις εξαιρουνται;
(Επισης μπορεις να.. αφυδατωθεις αλλα.. δεν ειναι και πολυ υγιεινο :P )

Μιας και το ανέφερες αυτό, με ποιό διαιτολόγιο (επιγραμματικά) μπορεί να αυξηθεί ο αιματοκρίτης σε αρκετά καλά επίπεδα; Εγώ έχω μεγαλοβλαστική (στίγμα), και παίρνω χάπια φολικού οξέος, η φερριτίνη μου είναι σε εξαιρετικά επίπεδα, αλλά ο αιματοκρίτης μου παραμένει χαμηλός (γύρω στο 36,5) :/:
Ρωτάω λίγο εξειδικευμένα πράγματα, αλλά νόμιζα ότι δεν διορθώνεται και πολύ ο χαμηλός αιματοκρίτης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Μιας και το ανέφερες αυτό, με ποιό διαιτολόγιο (επιγραμματικά) μπορεί να αυξηθεί ο αιματοκρίτης σε αρκετά καλά επίπεδα; Εγώ έχω μεγαλοβλαστική (στίγμα), και παίρνω χάπια φολικού οξέος, η φερριτίνη μου είναι σε εξαιρετικά επίπεδα, αλλά ο αιματοκρίτης μου παραμένει χαμηλός (γύρω στο 36,5) :/:
Ρωτάω λίγο εξειδικευμένα πράγματα, αλλά νόμιζα ότι δεν διορθώνεται και πολύ ο χαμηλός αιματοκρίτης...
Αν το προβλημα ειναι κληρονομικο δεν ξερω κατα ποσο μπορει να βοηθησει η διατροφη γιατι εκει το θεμα ειναι οτι παραγεται "λαθος" αιμοσφαιρινη η οποια οδηγει τα ερυθρα αιμοσφαιρια σε προωρη καταστροφη, δεν ειναι δηλαδη οτι εχεις ελλειψη καποιου θρεπτικου συστατικου που κανει τον οργανισμο να μη μπορει να δημιουργησει αρκετα ερυθρα και μολις αποκατασταθει το ελλειμα ο οργανισμος συνεχιζει κανονικα. Παντως οντως με τη διατροφη μπορεις να βοηθησεις την παραγωγη των ερυθρων αιμοσφαιριων με αποτελεσμα να καταφερουν να επιβιωσουν περισσοτερα.
Ειδικο διαιτολογιο δε μπορω να σου δωσω γιατι δεν ειμαι διαιτολογος αλλα εδω μπορεις να διαβασεις για την ελλειψη σιδηρου https://www.medlook.net/article.asp?item_id=210 και εδω για Β12-φυλλικο https://www.fa3.gr/arthra/4-diatrofi_a.htm
Παντως αφου η φεριτινη σου ειναι καλη λογικα δε φταιει ελλειψη σιδηρου. Επισης καλο θα ηταν να μετρησεις και τα επιπεδα φυλλικου-Β12 στο αιμα για να σιγουρευτεις οτι τα επιπεδα τους πραγματι απαιτουν καποια θεραπεια η αλλαγη διατροφης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spakon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ευκαρπία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!:yahoo:Πέρασα σήμερα τις υγειονομικές, ο αιματοκρίτης ήταν καλός !!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!:yahoo:Πέρασα σήμερα τις υγειονομικές, ο αιματοκρίτης ήταν καλός !!!:clapup:

:) Καλή σταδιοδρομία

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μοσχαρίσιο συκώτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Άντε και σε λιγα χρονια να τραγουδας και αυτο


Συγχαρητήρια!!!!Πάντα τέτοια!



αλήθεια πόσα χρόνια είναι ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μα γιατί κάποιος που έχει το στίγμα της μεσογ./δρεπαν. αναιμίας να αποκλειστεί; Αφού υποτίθεται ότι δεν εκδηλώνεις ποτέ την ασθένεια... Διαφωτίστε με, μπορεί να κάνω και λάθος,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Μα γιατί κάποιος που έχει το στίγμα της μεσογ./δρεπαν. αναιμίας να αποκλειστεί; Αφού υποτίθεται ότι δεν εκδηλώνεις ποτέ την ασθένεια... Διαφωτίστε με, μπορεί να κάνω και λάθος,
Το στίγμα προκαλεί αναιμία ελαφριάς μορφής.
Επίσης, στο στίγμα δρεπανοκυτταρικής υπάρχει κι η περίπτωση να εκδηλωθούν τα συμπτώματα της δρεπανοκυτταρικής σε ακραίες συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Άντε και σε λιγα χρονια να τραγουδας και αυτο


Συγχαρητήρια!!!!Πάντα τέτοια!



αλήθεια πόσα χρόνια είναι ?:hmm:

Νομίζω όσα και η πολιτική ιατρική.6 χρόνια δηλαδή.Το καλό(άραγε είναι?), απ'ότι ακούω, είναι ότι επειδή είσαι ταυτόχρονα και αξιωματικός στο στρατό και πρέπει να προσφέρεις εργασία κι εκεί, γίνονται κάποιες...διευκολύνσεις όσον αφορά την απόκτηση του πτυχίου.

Επίσης, στο Ιατρικό τμήμα της ΣΣΑΣ, πρέπει να μείνεις για 12 χρόνια.(6+6)
Στο οικονομικό, αντίστοιχα, 8 νομίζω(4 όπως το κανονικό οικονομικό+4).

Κάπως έτσι πάνε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Επίσης, στο Ιατρικό τμήμα της ΣΣΑΣ, πρέπει να μείνεις για 12 χρόνια.(6+6)
Στο οικονομικό, αντίστοιχα, 8 νομίζω(4 όπως το κανονικό οικονομικό+4).

Κάπως έτσι πάνε.:P

Χρόνια σπουδών *2.

6 χρόνια η ιατρική; Άλλα 12 υποχρεωτικής παραμονής στον στρατό.
4 η οδοντιατρική; Άλλα 8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Εννοείς 6+12 δηλαδή για το Ιατρικό ΣΣΑΣ?


edit: Ναι πράγματι αυτό ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Εννοείς 6+12 δηλαδή για το Ιατρικό ΣΣΑΣ?

6 οι σπουδές και άλλα 12 η υποχρεωτική παραμονή.Σύνολο 18 χρόνια. =]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top