Αναζήτηση πληροφοριών για σχολές

AOK G4

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πανελλήνιες τέλος και έφτασε ίσως η πιο δύσκολη στιγμή...Μέσα σε μερικές μέρες πρέπει να ξεκαθαρήσεις τι ακριβώς σε αρέσει και να κάνεις συγκρίσεις των αρεσκιών σου. Φυσικά προστίθενται και άλλοι παράμετροι προκειμένου να προκείψει η τελική απόφαση.

Εδώ και μέρες ψάχνω πληροφορίες για τμήματα των ενδιαφερόντων μου. Έχω βρει κάποιες πληροφορίες αλλά φυσικά θέλω και άλλες γνώμες, ενώ πουθενά δεν βρήκα τις απαραίτητες πληροφορίες περί επαγγελματικών δικαιωμάτων και αποκατάστασης.

Οι σχολές που με ενδιαφέρουν είναι:
Επιστήμη Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο): Από ότι διάβασα πρόκειται για αξιόλογο τμήμα με δυνατό ακαδημαϊκό προσωπικό, άρτια οργανομένο και αναγνωρισμένο. Είναι και σε μεγάλη πόλη, άρα είναι και ψηλότερα στις προτιμήσεις μου.
Μηχανικών Οικονομίας και διοίκησης Αιγαίου (Χίος): Διαβάζοντας το πρόγραμμα σπουδών, τις κατευθύνσεις αλλά και κάποιες γνώμες μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον τμήμα. Από ότι διάβασα είναι και σχετικά δυνατό. Έμαθα ότι οι απόφοιτοι εγγράφονται στο Οικονομικό Επιμελητήριο, αλλά δεν κατάλαβα ποια ακριβώς είναι τα επαγγελματικά τους δικαιώματα (δηλαδή είναι οικονομολόγοι, αλλά μπορούν να εργαστούν για παράδειγμα ως λογιστές-φοροτεχνικοί;). Το μόνο μείον, ίσως, ότι είναι στη Χίο.
Ναυτιλίας & Επιχειρηματικών υπηρεσιών Αιγαίου (Χίος): Ένα ακόμα τμήμα που μου προξένησε το ενδιαφέρον. Ωστόσο δεν κατάφερα να βρω ιδιαίτερη ποσότητα πληροφοριών. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
Οικονομικών Επιστημών: Με ενδιαφέρουν τα οικονομικά, απλώς ακούω συνεχώς περί κορεσμού του επαγγέλματος (που δεν νομίζω ο οικονομικός τομέας να υπόκειται ποτέ σε κορεσμό).

Τώρα ποιοι είναι οι ενδιασμοί. Αξίζουν τα τμήματα του Μηχανικού οικονομίας και της ναυτηλίας έναντι των άλλων; Αξίζει το κόπο να βάλω πρώτη επιλογή το οικονομικών επιστημών;

Να πω επίσης ότι τα μόρια που έχω είναι:
2ο-4ο πεδίο: 14.971
5ο πεδίο: 16.143
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να δεις και εδώ:
Επιστήμη Υπολογιστών Κρήτης
(Ηράκλειο)
https://ischool.e-steki.gr/4ο-πεδίο/επιστήμης-υπολογιστών-κρήτης-ηράκλειο-40147/
https://ischool.e-steki.gr/4ο-πεδίο/τμημα-επιστήμης-των-υπολογιστών-κρήτης-50529/
Μηχανικών Οικονομίας και διοίκησης Αιγαίου (Χίος)
https://ischool.e-steki.gr/4ο-πεδίο/μηχανικών-οικονομίας-και-διοίκησης-αιγαίου-χίος-40843/

Για το τελευταίο μπορώ να σου δώσω λινκ αλλά δεν ξέρω την πόλη που σε ενδιαφέρει ενώ για την τρίτη βρήκα μόνο σύγκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria360

Νεοφερμένος

Η maria360 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ είμαι στο τμήμα διεθνών οικονομικών σχέσεων και ανάπτυξης στην Κομοτηνή και είμαι πολύ ευχαριστημένη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
SOS SOS SOS
Σε 3 μέρες πρέπει οπωσδήποτε να έχω οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό μου. Έχω αποφασίσει φιλολογία αλλά κολλάω στην πόλη. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει έγκυρα ποιό είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο, της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης? Θα ήθελα να απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν με βεβαιότητα και να μη λάβουν υπόψη άλλους παράγοντες π.χ φοιτητική ζωή κλπ. Έχω πάρει κάποιες γνώμες αλλά το δίλημμα παραμένει και πρέπει να αποφασίσω ΑΜΕΣΑ.:hmm::/: Όποιος έχει κάτι να πει ας το πει τώρα. Αν δεν το πει μέχρι την Τρίτη να σωπάσει για πάντα...:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top