Μαθηματικό με μεταπτυχιακό σε οικονομικά

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Ο καθένας ανάλογα με την κατάσταση ή την θέση που βρίσκεται βλέπει και τα πράγματα με την δική του οπτική γωνία. Και εγώ αν είχα φοιτήσει σε Φιλολογία ή σε κάποια άλλη σχολή τέτοιας φυσιογνωμίας θα το έριχνα στον ρομαντισμό.

Για παράδειγμα αν έχεις τελειώσει Πληροφορική μπορεί να δυσκολεύεσαι λόγω κρίσης να βρείς εργασία είτε στο Δημόσιο είτε σε εταιρίες, αλλά επειδή η φύση της σχολής και των σπουδών σου δίνουν το δικαίωμα να ασχοληθείς και μόνος πες το μπλοκάκι ή ερπαχτές φτιάχνοντας διάφορα πράγματα για ιδιώτες. Οπότε σκέφτεσαι αμέσως την αξιοποίηση του πτυχίου σου πιο πρακτικά και το συνδέεις άμεσα με την απόκτηση χρήματος.

Άν τώρα έχεις τελειώσει Φυσικό ή Μαθηματικό επειδή η πιθανότητα να σε πάρουν σε φροντιστήριο είναι μηδαμινή πλέον, ενώ να εργαστείς σε κάποια έρευνα εταιρίας ώς ειδικός επιστήμονας, είναι απλά φαντασία, αρχίζεις πλέον ενδοψυχικά να σκέφτεσαι ότι: Όκ δύσκολα τα πράγματα στα εργασιακά λόγω επιλογής σχολής, αλλά υπάρχει και το ψυχολογικό κομμάτι, όπου εδώ μπορώ να δώ την πνευματική και γνωστική ολοκλήρωση, τον ρομαντισμό δηλαδή.

Βέβαια θα σε παίρνει να κάνεις αυτήν την σκέψη, αν τα έξοδα σου στα 30 σου τα χρηματοδοτούν γνωστοί/συγγενείς, ώστε να μπορείς να βλέπεις το όλο θέμα ρομαντικά, γιατί αλλιώς χρόνο για ροζ συννεφάκια δεν θα έχεις και θα έχεις αναγκαστεί να εργαστείς σε άσχετο κλάδο με τις σπουδές σου για να ζήσεις. Θέλω να πω ότι κάποια στιγμή οι φιλοσοφικές προσεγγίσεις της πραγματικότητας, είναι καλές μέχρι εκεί που κάποιοι άλλοι μας συντηρούν, από εκεί και πέρα αναθεωρείς.

Καλημέρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Δεν είπε οτι δεν τον νοιάζει. Ολους μας νοιάζει . Αλλα αν δουλέψεις θα δούλευεις με χρήμα έστω και με λίγο . Αυτο που λέει ειναι οτι πρπει να σταματήσουμε να βάζουμε το χρήμα ως βασικη παράμετρο όταν μπαίνουμε σε μια σχολη γιατι χρήματα για να ζήσουμε μπορει να μας εξασφαλίσει αν είμαστε τυχεροί καθε σχολη . Συμφωνώ οτι πρπει να σταματήσουμε να σκέφτομαι με βαση αυτα τα καπιταλιστικά-καταναλωτικά πρότυπα που οδήγησαν την χώρα αλλα και όλο τον κόσμο εδώ που είμαστε . Και ναι θα ηταν προτιμότερο να επιλέγαμε ολοι να έχουμε για παράδειγμα ενα φθηνό αμάξι παρα να σκάει ο γιατρός με το r8 και να υπενθυμίζει συνεχώς στους ανθρώπους στην δρομο που δεν εχουν να φάνε οτι κάποιοι υπερπλουτιζουν στην πλάτη τους . Οπως επισης είπε οτι η δαπ και η πάσπ ειναι οι νεολαίες που καλλιεργούν αυτη τη φιλοσοφία . Τι σας φάνηκε παράξενο!;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christie17avril

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Christie17avril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Παιδιά πάντως δεν είπα ότι βάζω το χρήμα πάνω απ' όλα... άλλωστε για Ψυχολογία πάω που εκεί κι αν είναι αβέβαιο το αύριο...
Απλά απαντούσα στο παιδί το οποίο έβαλε κάποιες σχολές που προφανώς όλες τον ενδιέφεραν κι επιθυμούσε να μάθει γι' αυτές κι από μια άλλη σκοπιά...



Βέβαια θα σε παίρνει να κάνεις αυτήν την σκέψη, αν τα έξοδα σου στα 30 σου τα χρηματοδοτούν γνωστοί/συγγενείς, ώστε να μπορείς να βλέπεις το όλο θέμα ρομαντικά, γιατί αλλιώς χρόνο για ροζ συννεφάκια δεν θα έχεις και θα έχεις αναγκαστεί να εργαστείς σε άσχετο κλάδο με τις σπουδές σου για να ζήσεις. Θέλω να πω ότι κάποια στιγμή οι φιλοσοφικές προσεγγίσεις της πραγματικότητας, είναι καλές μέχρι εκεί που κάποιοι άλλοι μας συντηρούν, από εκεί και πέρα αναθεωρείς.

Καλημέρες...

Πόσο σωστό αυτό!!
Δυστυχώς πρέπει να συμβιβαζόμαστε λίγο στην πραγματικότητα... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ας μας πει ομως και ο Γιώργος παμακ . Απο οτι βλέπω ασχολείται με τα οικονομικα άρα ανήκει στην κατηγορία που ανήκουν και οι φυσικομαθηματικοι απο άποψη επαγγελματικής απορρόφησης . Θα άλλαζε σχολη αν γυρνάνε πισω τον χρονο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Δεν είπε οτι δεν τον νοιάζει. Ολους μας νοιάζει . Αλλα αν δουλέψεις θα δούλευεις με χρήμα έστω και με λίγο . Αυτο που λέει ειναι οτι πρπει να σταματήσουμε να βάζουμε το χρήμα ως βασικη παράμετρο όταν μπαίνουμε σε μια σχολη γιατι χρήματα για να ζήσουμε μπορει να μας εξασφαλίσει αν είμαστε τυχεροί καθε σχολη . Συμφωνώ οτι πρπει να σταματήσουμε να σκέφτομαι με βαση αυτα τα καπιταλιστικά-καταναλωτικά πρότυπα που οδήγησαν την χώρα αλλα και όλο τον κόσμο εδώ που είμαστε . Και ναι θα ηταν προτιμότερο να επιλέγαμε ολοι να έχουμε για παράδειγμα ενα φθηνό αμάξι παρα να σκάει ο γιατρός με το r8 και να υπενθυμίζει συνεχώς στους ανθρώπους στην δρομο που δεν εχουν να φάνε οτι κάποιοι υπερπλουτιζουν στην πλάτη τους . Οπως επισης είπε οτι η δαπ και η πάσπ ειναι οι νεολαίες που καλλιεργούν αυτη τη φιλοσοφία . Τι σας φάνηκε παράξενο!;

Eδώ μέσα vikam είναι ή του βάθους ή του ύψους. Ή θα πρέπει να τα κονομάς χοντρά ή θα πρέπει να είσαι άστεγος. Κανένας δεν μιλάει για το πως πρέπει να γίνει η ένταξη στην αγορά εργασίας, αφού την θεωρούν δεδομένη την οικονόμα...ασχέτως αν 2.5 εκατομμύρια νέοι είναι άνεργοι. Κανένας δεν αναφέρει για τον νεοεισερχόμενο στην αγορά. Όλοι μιλούν για τους "καταξιωμένους" ετών εργασίας. Όλοι σκέφτονται την "πολυθρόνα" και το τάληρο: παφ και τάληρο. :)

Υ.Γ. Διαφήμιση του '80 με νόημα..για ένα από τα βαθύτερα αίτια της Ελληνικής κρίσης και της νοοτροπίας που συνέβαλε σ' αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Άν τώρα έχεις τελειώσει Φυσικό ή Μαθηματικό επειδή η πιθανότητα να σε πάρουν σε φροντιστήριο είναι μηδαμινή πλέον, ενώ να εργαστείς σε κάποια έρευνα εταιρίας ώς ειδικός επιστήμονας, είναι απλά φαντασία, αρχίζεις πλέον ενδοψυχικά να σκέφτεσαι ότι: Όκ δύσκολα τα πράγματα στα εργασιακά λόγω επιλογής σχολής, αλλά υπάρχει και το ψυχολογικό κομμάτι, όπου εδώ μπορώ να δώ την πνευματική και γνωστική ολοκλήρωση, τον ρομαντισμό δηλαδή.Καλημέρες...

Θα μπορούσαν να σου απαντήσουν και άλλοι που ανήκουν σ' αυτό το φάσμα επιστημών. Νομίζω ότι πιάνεις το θέμα τελείως επιδερμικά χωρίς να γνωρίζεις τον άλλο. Ποιος σου είπε ότι σε άλλους κλάδους οι επαγγελματικές επιλογές είναι "δεδομένες"; ε; Δεν μας λες τι κάνει το 90% των πτυχιούχων Βιολογίας, Διοίκησης Επιχειρήσεων, ειδικοτήτων Μηχανικών, Γιατρών,..από το 2011 που η κρίση άρχισε να αποδομεί την Ελληνική κοινωνία; :worry: Κάθονται στο σπίτι; Κάνουν μεταπτυχιακά για να έχουν κάτι να ασχολούνται όλη μέρα; Γιατί για δουλειές δεν βλέπω κανέναν να μιλάει, αφού οι καφετέριες είναι γεμάτες από 8 το πρωί με νέους ηλικίας 18-35. Στον ΟΑΕΔ καθημερινά εγγράφονται εκατοντάδες άνθρωποι με πολύ καλά πτυχία. Μαλάκες είναι αυτοί και μόνο εσύ και ο artech πιάσατε την καλή και μας το τσαμπουνάτε εδώ μέσα; ε; :) Συμφωνώ μόνο για να σε ικανοποιήσω αφού δεν παίρνεις από κουβέντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Απο οτι βλέπω ασχολείται με τα οικονομικα άρα ανήκει στην κατηγορία που ανήκουν και οι φυσικομαθηματικοι απο άποψη επαγγελματικής απορρόφησης .

:D Όταν θα επιχειρηματολογήσεις και θα καταλήξεις με αξιώματα σε αυτήν την ισοτιμία, μαθηματικός είσαι τα ξέρεις αυτά, τότε θα μπορούσα να σου απαντήσω σοβαρά. Εντούτοις το μήνυμά σου μπορέι να εξελιχθεί σε έναν φαύλο κύκλο μηνυμάτων εκτός θέματος(off topic) και γι αυτό θα αποφύγω την ανάλυση των διαφορών των δύο κλάδων (Οικονομικών / ΦυσικοΜαθηματικών) γιατί το ερώτημά σου δέν έχει εφαρμογή στο άτομό μου.

Καθώς την απόσβεση των σπουδών μου την κάνω εδώ και μερικά χρόνια. Γιατί να επέλεγα άλλον κλάδο σπουδών άν ξαναέδινα Πανελλήνιες, αφού αυτός ο κλάδος μου έχει εξασφαλίσει στα 23-24 μου, να ζώ μόνος μου, να πληρώνω τα πάγια του σπιτιού και αυτοκινήτου μόνος μου και γενικά να μπορώ να κάνω 10-20 μέρες διακοπές τον χρόνο, χωρίς να ζητάω μερίδιο από τον μισθό ή την σύνταξη του μπαμπά. Μπορείς να ρωτήσεις τους υπολοίπους Οικονομολόγους να σου πούν στο φόρουμ αν θα άλλαζαν αντικείμενο, αλλά νομίζω την ίδια απάντηση θα πάρεις. :)


Δεν μας λες τι κάνει το 90% των πτυχιούχων Βιολογίας, Διοίκησης Επιχειρήσεων, ειδικοτήτων Μηχανικών, Γιατρών,..από το 2011 που η κρίση άρχισε να αποδομεί την Ελληνική κοινωνία;

Θα σου κάνω την ίδια ερώτηση φίλε Νί-Πί-Μπί, αλλά πίσω από το ίδιο νόμισμα, έτσι πιστεύω να καταλάβεις μετά τί θέλω να πώ. Παρακολούθα με:

Δεν μας λες τι ΕΚΑΝΕ το 90% των πτυχιούχων Διοίκησης Επιχειρήσεων, ειδικοτήτων Μηχανικών, Γιατρών,.. ΠΡΙΝ από το 2009 που η κρίση ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ να αποδομεί την Ελληνική κοινωνία;

Αυτό που περνάνε σήμερα αυτοί οι κλάδοι είναι αποτέλεσμα της κρίσης φίλε μου θεωρητικέ επιστήμονα, όταν με το καλό και αν βγούμε από αυτό το καχεκτικό μοντέλο της Ελληνικής κρίσης, θα είναι οι πρώτοι κλάδοι που θα αναπτυχθούν ξανά, παραδέξου την απλή πραγματικότητα, κάποτε θα ιδρυθούν επιχειρήσεις(κάποτε μπορεί σε 10-20-30 χρόνια, μπορεί να μην το προλάβουμε εμείς) αλλά κάποτε θα ιδρυθούν, ε αυτές τις εταιρίες θα τις στελεχώσουν Μηχανικοί και Ηλεκτρολόγοι ακόμα από την πρώτη μέρα των κτισμάτων και εν συνεχεία θα τις στελεχώσουν στα Λογιστήρια και τις αποθήκες μάλλον κάποιοι άλλοι( λές να είναι Φυσικομαθηματικοί?) το αφήνω να μου το πείτε εσείς. Όσο αναπτύσεται μια κοινωνία μέσω του ιδιωτικού τομέα τόσο γεννιούνται θέσεις για τους παραπάνω κλάδους.

Η πραγματικότητα και η διαφορά που δέν μπορούν ή δέν θέλουν να δούν μερικοί είναι ότι οι ΦυσικοΜαθηματικοί και ΠΡΙΝ το 2009 και ΜΕΤΑ TO 2009 είχαν ανεργία στα ίδια επίπεδα(με εξαίρεση της Παιδαγωγικής φρενίτιδας). Η ανεργία τους δέν οφείλεται σε "καμία κρίση" και σε"κανένα μνημόνιο", είναι μια πάγια κατάσταση του Ελληνικού κοινωνικο-οικονομικού μοντέλου.

Είναι σαν να λέει ένας τυφλός σε έναν αρτημελή στο σκοτάδι: Tί κατάλαβες και εσύ ρε φίλε που έχεις όραση, αφού στο σκοτάδι και οι δύο τυφλοί είμαστε.

Θεωρητικά έχει δίκιο, αλλά πρακτικά είναι το ίδιο? Για σκεφτείτε το εσείς οι Φυσικο-Μαθηματικοί μέχρι το βραδυ που θα γυρίσω γιατί πάω για Σαββατιάτικο καφεδάκι στην ωραία Θεσσαλονίκη μας... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Χαχαχαχ φίλε παμακ εκει ήθελα να καταλήξω . Οτι οπως εσυ αγριεύεις οταν σου λενε για τα χάλια που εχει το μέλλον μιας οικονομικής σχολής έτσι κανει και ένας μαθηματικοφυσικος . Γιατι εσυ είχες ενα πλάνο , ενα σχέδιο στο μυαλο σου , πέτυχε η εφαρμογή και τώρα έχεις όλα αυτα που λες . Πίστεψε μα συμβαίνει και με πολλούς μαθηματικούς οσο και αν σου φαίνεται περίεργο . Ο καθε άνθρωπος πριν επιλέξει μια σχολη γνωρίζει το μέλλον της και για τον λόγο αυτο φτιάχνει ενα πλάνο στο μυαλο του. Γενικώς αγνοείς απο οτι φαίνεται οτι οι περισσότεροι που επιλέγουν μια μαθηματική σχολη ειναι για να αποκτήσουν ενα αναμφισβήτητα πολυ δυνατο προπτυχιακο πτυχίο ( πιο γενικό ) και να εμβαθύνουν στο μεταπτυχιακο τους . Ο λόγος που διάλεξα Σεμφε ειναι για να ξεκινήσω την εμβάθυνση αυτη και σε προπτυχιακο επίπεδο . Επισης μην ξεχνάς οτι τα μαθηματικα ειναι το βασικό εργαλείο στην οικονομία . Επισης μην ξεχνάς οτι τα οικονομικα ειναι σε καθε μαθηματική σχολη βασική 'ροη ' . Βάλε αυτα τα δυο μαζι και θα καταλάβεις τι εννοω . Προσωπικά θεωρω οτι ένας μαθηματικός με ροη στα οικονομικα ( εμάς λέγεται εφαρμοσμένη ανάλυση στην οικονομία ) και ενα μεταπτυχιακο πάνω σε αυτα μπορει να ανταγωνιστεί ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ επι ίσης ορις έναν απόφοιτο οικονομικής σχολής με μεταπτυχιακο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
:D Όταν θα επιχειρηματολογήσεις και θα καταλήξεις με αξιώματα σε αυτήν την ισοτιμία, μαθηματικός είσαι τα ξέρεις αυτά, τότε θα μπορούσα να σου απαντήσω σοβαρά. Εντούτοις το μήνυμά σου μπορέι να εξελιχθεί σε έναν φαύλο κύκλο μηνυμάτων εκτός θέματος(off topic) και γι αυτό θα αποφύγω την ανάλυση των διαφορών των δύο κλάδων (Οικονομικών / ΦυσικοΜαθηματικών) γιατί το ερώτημά σου δέν έχει εφαρμογή στο άτομό μου.

Καθώς την απόσβεση των σπουδών μου την κάνω εδώ και μερικά χρόνια. Γιατί να επέλεγα άλλον κλάδο σπουδών άν ξαναέδινα Πανελλήνιες, αφού αυτός ο κλάδος μου έχει εξασφαλίσει στα 23-24 μου, να ζώ μόνος μου, να πληρώνω τα πάγια του σπιτιού και αυτοκινήτου μόνος μου και γενικά να μπορώ να κάνω 10-20 μέρες διακοπές τον χρόνο, χωρίς να ζητάω μερίδιο από τον μισθό ή την σύνταξη του μπαμπά. Μπορείς να ρωτήσεις τους υπολοίπους Οικονομολόγους να σου πούν στο φόρουμ αν θα άλλαζαν αντικείμενο, αλλά νομίζω την ίδια απάντηση θα πάρεις. :)




Θα σου κάνω την ίδια ερώτηση φίλε Νί-Πί-Μπί, αλλά πίσω από το ίδιο νόμισμα, έτσι πιστεύω να καταλάβεις μετά τί θέλω να πώ. Παρακολούθα με:

Δεν μας λες τι ΕΚΑΝΕ το 90% των πτυχιούχων Διοίκησης Επιχειρήσεων, ειδικοτήτων Μηχανικών, Γιατρών,.. ΠΡΙΝ από το 2009 που η κρίση ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ να αποδομεί την Ελληνική κοινωνία;

Αυτό που περνάνε σήμερα αυτοί οι κλάδοι είναι αποτέλεσμα της κρίσης φίλε μου θεωρητικέ επιστήμονα, όταν με το καλό και αν βγούμε από αυτό το καχεκτικό μοντέλο της Ελληνικής κρίσης, θα είναι οι πρώτοι κλάδοι που θα αναπτυχθούν ξανά, παραδέξου την απλή πραγματικότητα, κάποτε θα ιδρυθούν επιχειρήσεις(κάποτε μπορεί σε 10-20-30 χρόνια, μπορεί να μην το προλάβουμε εμείς) αλλά κάποτε θα ιδρυθούν, ε αυτές τις εταιρίες θα τις στελεχώσουν Μηχανικοί και Ηλεκτρολόγοι ακόμα από την πρώτη μέρα των κτισμάτων και εν συνεχεία θα τις στελεχώσουν στα Λογιστήρια και τις αποθήκες μάλλον κάποιοι άλλοι( λές να είναι Φυσικομαθηματικοί?) το αφήνω να μου το πείτε εσείς. Όσο αναπτύσεται μια κοινωνία μέσω του ιδιωτικού τομέα τόσο γεννιούνται θέσεις για τους παραπάνω κλάδους.

Η πραγματικότητα και η διαφορά που δέν μπορούν ή δέν θέλουν να δούν μερικοί είναι ότι οι ΦυσικοΜαθηματικοί και ΠΡΙΝ το 2009 και ΜΕΤΑ TO 2009 είχαν ανεργία στα ίδια επίπεδα(με εξαίρεση της Παιδαγωγικής φρενίτιδας). Η ανεργία τους δέν οφείλεται σε "καμία κρίση" και σε"κανένα μνημόνιο", είναι μια πάγια κατάσταση του Ελληνικού κοινωνικο-οικονομικού μοντέλου.

Είναι σαν να λέει ένας τυφλός σε έναν αρτημελή στο σκοτάδι: Tί κατάλαβες και εσύ ρε φίλε που έχεις όραση, αφού στο σκοτάδι και οι δύο τυφλοί είμαστε.

Θεωρητικά έχει δίκιο, αλλά πρακτικά είναι το ίδιο? Για σκεφτείτε το εσείς οι Φυσικο-Μαθηματικοί μέχρι το βραδυ που θα γυρίσω γιατί πάω για Σαββατιάτικο καφεδάκι στην ωραία Θεσσαλονίκη μας... ;)

Νομίζω ότι σου απάντησε με άκρως σαφή τρόπο ο vikam18. Tα έχουμε ξαναπεί. Η φυσιογνωμία των φυσικομαθηματικών επιστημών είναι τέτοια που έχει τις "γέφυρες" για μεταπτυχιακές σπουδές σε τομείς αιχμής που απαιτούν strong mathematical background σε βαθμό που ένας μέσος πτυχιούχος Οικονομολόγος (πόσο μάλλον εκ θεωρητικής κατεύθυνσης) βλέποντας κανένα χώρο Borel ή ολοκλήρωμα ito στην mathematical finance παθαίνει ψυχολογική κρίση ..:confused: Επιστήμες αιχμής που έχουν ως αντικείμενο το decision making, την στατιστική ανάλυση - διαχείριση δεδομένων, την ποσοτική έρευνα, την διατύπωση ενός μοντέλου βελτιστοποίησης μιας οικονομικής διαδικασίας, την διαχείριση πόρων (π.χ. περιβαλλοντικών), εξόρυξη γνώσης από βάσεις δεδομένων, κρυπτογραφικά πρωτόκολλα, ... απαιτούν μαθηματικά και όχι μικροοικονομία, χωρίς να θέλω να μειώσω την οικονομική επιστήμη. Η ποσοτική βάση (μαθηματικά) στα προαναφερθέντα, αποτελεί καλό σκαλοπάτι για την οικονομική θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρω οτι και ένας απόφοιτος οικονομικής σχολής που είχε προέλθει απο θετικό τεχνολογική κατεύθυνση ειναι σχεδόν αδύνατο να χειρίζεται τα μαθηματικα εργαλεία που ΑΠΑΙΤΕΙ η δουλεια του οπως ένας μαθηματικός . Και έτσι κατα την άποψη μου ένας μαθηματικός όταν αποκτήσει τις απαραίτητες γνώσεις οικονομικής Θεωρίας ( μέσω της ροής αλλα και του μεταπτυχιακού του ) μπορει να γίνει πιο αποδοτικός !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Παραξενεύτηκα αρκετά με τις πεποιθήσεις των 2 Μαθηματικών(Npb + Vikam18) σχετικά με τις δυνατότητες που δίνουν στον εαυτό τους(Σελ. 111-112), πάνω στον επαγγελματικό χώρο των Οικονομικών και έτσι θα έλεγα, πώς ΝΑΙ υπάρχουν Μαθηματικές εφαρμογές ΚΑΙ πάνω στα Οικονομικά όπως υπάρχουν βέβαια και σε έναν σωρό άλλων επιστημών. Είναι αστήριχτη και ανυπόστατη παραπληροφόρηση όμως, να αναφέρεις και να υποστηρίζεις χωρίς γνώση, ότι ένας Μαθηματικός είναι ο πλέον κατάλληλος για όλο το φάσμα των Οικονομικών επαγγελμάτων.

Ένας Οικονομολόγος όταν αναφέρεται σε πιθανές θέσεις εργασίας που θα κληθεί να καλύψει, εννοεί σχεδόν πάντα των χώρο τον Λογιστικών, Φοροτεχνικών, Οικονομοτεχνικών Μελετών σε επιχειρησιακά προγράμματα, Διαχείρισης Αποθήκης(Υπάλληλος Logistics) και εν συνεχεία υπάρχουν για Ελλάδα πάντα και μερικές σκέψεις για Χρηματο-Οικονομικά πεδία.

Ο χώρος για τον οποίο έγινε «θόρυβος» εδώ μέσα, είναι ένα πεδίο με την ονομασία «Operational Research» που ιδιοκτησιακά δεν ανήκει σε κανέναν από τους κλάδους Μαθηματικών, Οικονομικών ή Πληροφορικής. Για να δώσω ένα σαφές κυανογράφημα(Blueprint) πάνω σε ποια έννοια συγχύζετε το όλο θέμα, θα χρησιμοποιήσω ένα σχήμα για να γίνει πιο κατανοητό.


Ο όρος λοιπόν «Operational Research», προέκυψε κατά τις στρατιωτικές επιχειρήσεις του Β’ Παγκοσμίου πολέμου, όπου εκεί ειδικοί επιστήμονες κλήθηκαν μέσω της εφαρμογής Μαθηματικών εργαλείων, να επιλύσουν στρατιωτικά προβλήματα(στα ραντάρ, στην εξεύρεση στόχων και βομβαρδισμών κ.α.), προκειμένου να αξιοποιήσουν τις αδυναμίες τους(έλλειψη πόρων) με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Επομένως το Operational σήμαινε «επιχείρηση» με την έννοια της «λειτουργίας» και όχι με την Οικονομική έννοια της «εταιρίας».

Το γεγονός ότι εσείς οι Μαθηματικοί αλλά και πολλοί άλλοι περιορίζουν μια Μαθηματική ροή που περιλαμβάνει:
  • Γραμμικό Προγραμματισμό,
  • Δυναμικό προγραμματισμό,
  • Δέντρα αποφάσεων,
  • Ανάλυση δικτύων(Pert, CPM),
  • Πολυκριτηριακή ανάλυση,
  • Ανάλυση γραμμών αναμονής
  • Θεωρία Παιγνίων
και ονομάζεται Ποσοτική Ανάλυση, σε ένα μόνο πεδίο εφαρμογής της(τα Οικονομικά) προσωπικά μου προκαλεί κολακεία γιατί προφανώς επιβεβαιώνετε, ότι περισσότερες εφαρμογές άρα και πιθανές εργασίες υπάρχουν στον κλάδο των Οικονομικών. Γιατί κανένας δεν είπε ότι θα εφαρμόσετε την άριστη κατά τα άλλα γνώση Ποσοτικών Αναλύσεων:

- Σε μια στατική μελέτη κατασκευής γέφυρας ενός μηχανολόγου μηχανικού, όπου θα ποσοτικοποιήσετε τις φυσικές μεταβλητές(δυνάμεις ανέμων, επίδραση βαρύτητας, αντοχή υλικών κ.τ.λ.) και στην συνέχεια να προτείνετε την καλύτερη δυνατή απόφαση?

- Σε οποιοδήποτε άλλο έργο από την βιοϊατρική μέχρι και τους οδικούς άξονες, όπου απαιτείται η μετατροπή ενός φυσικού προβλήματος σε μαθηματική γλώσσα?

  • Μήπως γιατί οι συγκεκριμένοι χώροι δεν σας φαίνονται τόσο ευοίωνοι?
  • Μήπως γιατί οι γνώσεις σας σε αυτά τα επιστημονικά πεδία είναι ελλιπείς με το πτυχίο σας?
  • Μήπως το άϋλο της φύσης των Οικονομικών σας κάνει να πιστεύετε ότι η εξορυγμένη γνώση των οικονομικών που διδάσκεται σε 55 συνήθως προπτυχιακά μαθήματα, θα καταφέρετε να την αποκτήσετε με 12-14 μαθήματα Μεταπτυχιακού?
Η απάντηση είναι τόσο απλή και αυτονόητη που φαίνεται να μην θέλετε να την δείτε. Ένας Μαθηματικός ποτέ δεν θα μπορέσει να ανταγωνιστεί όπως είπατε επί "ίσοις όροις" έναν Οικονομολόγο σε κανέναν αμιγώς Οικονομολογικό τομέα, παρά μόνο στον τομέα της Ποσοτικής Ανάλυσης, έναν τομέα που αφορά πολύ λίγους εξ αρχής και έναν τομέα στον οποίο εξειδικεύονται τόσο Οικονομολόγοι(κυρίως), τόσο Στατιστικολόγοι, τόσο Μαθηματικοί και όσο Πληροφορικοί και Ημμύτες με κατάλληλα μεταπτυχιακά.

Σε ότι αφορά θέσεις εργασίας όπως Λογιστική, Ελεγκτική, Εσωτερικό έλεγχο, Οικονομική διεύθυνση κ.τ.λ. δεν υπάρχει καν σημείο ανταγωνισμού, καθώς βασικές έννοιες και μεθοδολογίες αυτών των επαγγελμάτων δεν μαθαίνονται σε 3 εξάμηνα Μεταπτυχιακού από μηδενική βάση. Επίσης σε αυτά τα μεταπτυχιακά δεν γίνονται κιόλας δεκτοί Μαθηματικοί γιατί δεν υπάρχει προαπαιτούμενο είδος μαθήματος από την σχολή προέλευσής τους. Σε λογιστική ελεγκτική, Δ.Λ.Π., Ανάλυση Χρημ. Καταστάσεων δεν υπάρχουν φοιτητές από Μαθηματικές σχολές εκτός βέβαια από κάποιες εξαιρέσεις.

Στον «Ποσοτικό τομέα» τώρα όπου υπάρχει όντως τομή επικάλυψης μεταξύ των επιστημών ναι μεν έχουν καλύτερη βάση οι Μαθηματικοί για την "μοντελοποίηση" των προβλημάτων που πηγάζουν π.χ. από νέα χρηματοοικονομικά παράγωγα, αλλά υστερούν σε βασικές "εννοιολογικές Οικονομικές μεθόδους" όπως είναι οι Θεωρίες Κινδύνου, οι προβλέψεις, μελλοντικής και παρούσης αξίας κ.τ.λ. τα οποία θα τον κάνουν όχι και τόσο ευέλικτο επαγγελματικά.

Αυτή η έντονη "Μαθηματικοποίηση" που υπάρχει στα οικονομικά μοντέλα, τις περισσότερες φορές κάνει κακές και λανθασμένες αναλύσεις καθώς δεδομένα που προέρχονται μέσα από την Οικονομολογική θεώρηση(όπως οι Μαύροι Κύκνοι) είναι αδύνατον να εφαρμοστούν από έναν αμιγώς Μαθηματικό υπάλληλο. Πιο απλά και κατανοητά, πολλές φορές ή τις περισσότερες φορές τα Δ.Λ.Π., οι διεθνείς κανονισμοί ελέγχου ή και ακόμα η ίδια διοίκηση της εταιρίας απαιτεί να πραγματοποιήσεις και να ενσωματώσεις στην κοστολογική/οικονομική ανάλυση σού προβλέψεις ή επισφάλειες ή απρόβλεπτους κινδύνους, όπου το άθροισμα 1+1 να μην αποδίδει αναγκαστικά αποτέλεσμα=2.
Πραγματικό παράδειγμα, τα Μαθηματικά είναι Μαθηματικά 1+1 κάνει 2, στα Οικονομικά όμως 1+1 μπορεί να κάνει 1,5 ή 3 ή όσο θέλουμε εμείς να κάνει. Ο Μαθηματικός αναλυτής μπορεί να είναι αυτός που θα μοντελοποιήσει μια συγχώνευση ή εξαγορά 2 Τραπεζών, όμως ο Οικονομολόγος αναλυτής θα είναι αυτός που θα διερευνήσει τους λόγους για τους οποίους μετά την εξαγορά η μετοχική αξία μειώθηκε αντί να αυξηθεί, όπως θα ήταν αναμενόμενο με βάση την αυστηρότητα των μαθηματικών μοντέλων. Παράγοντες Οικονομιών κλίμακας, πιστωτικού κινδύνου κ.τ.λ. θα είναι αναλύσεις που δεν θα μπορέσει σχεδόν ποτέ του ο Μαθηματικός με βάση το πτυχίο του, να συμπεριλάβει στην Ποσοτική του ανάλυση.

Εκτός αυτών βέβαια, το να υποστηρίζετε ότι κάνετε καλύτερα την δουλειά των Οικονομολόγων γενικά και αόριστα(πέραν των Quantitive Analysis), είναι απλά μια ανυπόστατη πλεονεξία και ευσεβής πόθος, ο οποίος δεν υποστηρίζεται από την πολιτεία τόσο «Νομικά»(καθώς το επάγγελμα του Οικονομολόγου είναι καθορισμένο μέσω του Ο.Ε.Ε., ενώ του μαθηματικού όχι, δεν έχετε κάν Μαθηματικό Δημόσιο Όργανο-Επιμελητήριο) αλλά και «Ουσιαστικά» από την εκπαιδευτική πρακτική, όπου εκτός των Στατιστικο-Επιχειρησιακών-Ποσοτικών Masters, οι απόφοιτοι Μαθηματικοί δεν γίνοτναι δεκτοί σε καθαρά Οικονομολογικο-Λογιστικά μεταπτυχιακά, εξαιτίας της ανεπάρκειας γνώσεων.

Υ.Γ. Νί-πί-Μπί βλέπω πώς με μνημονεύεις πυκνά συχνά, αλλά θα χαιρόμουν ιδιαίτερα αν την συσσωρευμένη μαθηματική σκέψη που υποστηρίζεις ότι κουβαλάς, την εφάρμοζες πάνω σε τέτοιους «επιχειρησιακούς επαγγελματικούς στόχους» όπως αναφέρουν οι οδηγοί σπουδών των Μαθηματικών σχολών και των γραφείων σταδιοδρομίας σας(Θεωρητικολογώντας), και όχι σε παρα-οικονομικούς κλάδους όπως τα κατ’ οίκον φροντιστήρια.
Αλήθεια είδα «εδώ» το ιδιαίτερο ενδιαφέρον σου που έδειξες για μια επιμελή συγκέντρωση εκπαιδευτικού υλικού(σημειώσεων) για την αξιοπρεπή παρουσία σου στους μικρούς μαθητές σου, όμως πουθενά ΔΕΝ είδα και το αντίστοιχο ενδιαφέρον σου, για την νόμιμη δραστηριοποίησή σου και την κοινωνική και φορολογική σου ευθύνη, απέναντι στη ίδια την Ελληνική κοινωνία και κυρίως τους ίδιους τους συναδέλφους σου που δραστηριοποιούνται με όλα τα νόμιμα μέσα:

  • Έκδοση άδειας οικοδιδασκαλίας από την 2-Βάθμια εκπαίδευση.
  • Ύπαρξη Μαθητολογίου για την εξακρίβωση του πελατολογίου σου.
  • Απόδοση του αναλογούντως φόρου ελευθέριου ή εμπορικού επαγγέλματος.
  • Απόδοση τέλους επιτηδεύματος που θα πληρώνουν όλοι από φέτος οι επαγγελματίες με ελάχιστο 500 ευρώ ακόμα και αν παραδίδεις υπηρεσίες σε 3 φυσικά πρόσωπα και μόνο και μέγιστο τα 1.000 για επαγγελματίες σε περιοχές με πληθυσμό >200.000 ατόμων(Αλήθεια η πάτρα πόσους έχει?) ΠΟΛ.1149/20-6-2013

Αντιθέτως είδα στα λεγόμενα του φίλου Vikam18 μια συγκεκριμένη στοχοπροσήλωση σε συγκεκριμένους τομείς εφαρμογής των Μαθηματικών και μια αξιοσημείωτη άρνηση "ανάλωσης" χρόνου και κόπου σε έναν ανούσιο χώρο της Ελληνικής κοινωνίας την "Παρα-Παιδεία" των φροντιστηρίων. Αυτό προσωπικά το δικαιολογώ και το αποδίδω στην διαφορετικότητα της σχολής προέλευσής του, που είναι πιο εφαρμοσμένη λογική των Μαθηματικών, η οποία του έχει καλλιεργήσει απ'ότι φαίνεται την αυτοπεποίθηση και την ισχυρογνωμοσύνη για μια επαγγελματική διέξοδο, διαφορετική από την μιζέρια της μέσης Ελληνικής εκπαίδευσης.

Αυτά τα λίγα... :)
Και αλήθεια μην τρελαθούμε τώρα οι Ποσοτικοί Αναλυτές ή έστω ειδικευμένα οι Οικονομικοί Αναλυτές που αναφέρετε, είναι τόσο περιορισμένοι ειδικά στον Ελληνικό χώρο, που δεν αποτελεί στόχο του μέσου φοιτητή/αποφοίτου Μαθηματικού ή Οικονομικών ή Πληροφορικής, αλλά ανταποκρίνεται στο 5% ίσως και λιγότερο της μάζας. Άλλωστε τα περισσότερα προβλήματα που αντιμετωπίζει η Επιχειρησιακή Έρευνα, είναι αδύνατον να επιλυθούν με το χέρι και έτσι η εξέλιξη των Η/Υ και των λογισμικών όπως (Matlab, Mathematica, QRA), έδωσε την δυνατότητα και σε μή θεωρητικούς ειδικούς να χρησιμοποιήσουν και να δραστηριοποιηθούν πάνω στις μεθόδους Ποσοτικής έρευνας του εκάστοτε τομέα(μηχανολόγους μηχανικούς, οικονομολόγους, κοστολόγους, βιοϊατρικούς ερευνητές κ.τ.λ. Όπως ένας Βιολόγος κατέχει καλύτερα την θεωρία της δομής των οργανισμών από έναν ιατρό, όμως θα δυσκολευτεί στα όρια του αδυνάτου να πραγματοποιήσει μια ιατρική επέμβαση σε έναν ασθενή, έτσι και ο θεωρητικός Μαθηματικός θα χρειαστεί πολύ προσπάθεια για να ανταπεξέλθει είτε σε Μηχανολογικά σχέδια είτε σε Οικονομολογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Και παλι οχι απ ολα τα μαθηματικα της Ελλαδας. Εχουν δει τα ματια μου τελειως ασχετους αποφοιτους Μαθηματικων σχολων. Τωρα αν ενας εχει περασει στο Μαθηματικο με 13 τι αναλογιστης να γινει ?πλακα κανουμε?
Επισης και απο το οικονομικης επιστημης πχ του ΟΠΑ μπορεις να γινεις αναλογιστης.Εχει πολυ καλο επιπεδο μαθηματικων και με ενα μαστερ πανω στην στατιστικη σκιζει πολλους μαθηματικους-μηχανικους.

ΥΓ: Προφανως μιλαω για σοβαρα τμηματα οικονομικων επιστημων..

To καλό επίπεδο μαθηματικών σε ένα σοβαρό Τμήμα Οικονομικών από πού φαίνεται; :hmm: Από τα μαθήματα Πιθανοθεωρίας και Στατιστικής Συμπερασματολογίας; Έχεις δει θέματα μαθηματικών σε Τμήμα Μαθηματικών; :hmm:


(ρωτάω σοβαρά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:P το οπα το βγάζουν τα παιδια της θεωρητικής για την πλάκας του τι σοβαρό επίπεδο μαθημτικών λέμε τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Nα φανταστώ ότι δίνουν και "τυπολόγια" μαθηματικών τύπων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
:P το οπα το βγάζουν τα παιδια της θεωρητικής για την πλάκας του τι σοβαρό επίπεδο μαθημτικών λέμε τώρα.

Επειδη το παιζετε και οι 2 οτι τα ξερετε ολα εχω δει αποφοιτους μαθηματικων σχολων που πραγματικα σε μαθηματα που ετυχε να κανουμε μαζι δεν ξεραν βασικα πραγματα μαθηματικων. Παιδια που δεν ηταν απο μαθηματικο στα μαθηματα γραφαν καλυτερα απο αυτους. Καποια τμηματα μαθηματικων για μενα στην Ελλαδα ειναι πραγματικα για κλαματα (προσωπικη μου αποψη).
Το αν το βγαζουν για πλακα η οχι, ελα να δεις τι οικονομετριες κανουν και μετα να δουμε ποιος το βγαζει για πλακα. Προφανως η αγνοια που εχετε για τμηματα οικονομικων επιστημων οπως αυτο του ΟΠΑ σας κανει να λετε αυτες τις ανοησιες.
nPD απ οτι εχω δει και σε μηνυματα σου φιλε παλιοτερα, νομιζω οτι εισαι και εσυ ενας απ αυτους που πιστευουν πως με ενα προπτυχιακο στα μαθηματικα μπορεις να κατανοησεις την οικονομικη θεωρια με ενα μαστερ. Ενταξει δεν θα κατσω να ασχοληθω παραπανω, ατομα που εχουν τελειωσει οικονομικων επιστημων θα καταλαβουν τι εννοω.

:P το οπα το βγάζουν τα παιδια της θεωρητικής για την πλάκας του τι σοβαρό επίπεδο μαθημτικών λέμε τώρα.

Απλα ασχολιαστο, και εισαι και εκτος θεματος. Δεν μιλαμε για ολα τα τμηματα του ΟΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
δεν υπαρχει ανθωπος που να βγαζει μαθηματικη σχολη και να μην ξερει ουτε τα βασικα . και αυτο οπως λες και συ δεν θα το ελεγες αν ησουν σε μια μαθηματικη σχολη και εβλεπες τι παει να πει δυσκολια . εχω φιλο στο οπα τμημα οικονομικων και παιρνει 7 με 8 ωρες διαβασμα και κλαιγεται . στις μαθηματικες σχολες μπορει να διαβαζεις μεεεεερες και 7 να μην παρεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
δεν υπαρχει ανθωπος που να βγαζει μαθηματικη σχολη και να μην ξερει ουτε τα βασικα . και αυτο οπως λες και συ δεν θα το ελεγες αν ησουν σε μια μαθηματικη σχολη και εβλεπες τι παει να πει δυσκολια . εχω φιλο στο οπα τμημα οικονομικων και παιρνει 7 με 8 ωρες διαβασμα και κλαιγεται . στις μαθηματικες σχολες μπορει να διαβαζεις μεεεεερες και 7 να μην παρεις !

Εγω αυτο που λες με 8 ωρες διαβασμα να παιρνει 7 δεν το πιστευω. Εκτος αν ηταν κανα μαθημα ευρειας επιλογης. Δεν υπηρχε μαθημα τουλαχιστον απο τα κορμου που να διαβασα λιγοτερο απο 5 μερες και να πηρα πανω απο 6 και με πολυ διαβασμα την ημερα. Ειδικα στα μπλα μπλα που σου εβαζαν να μαθεις πολλες φορες 3 βιβλια. Εμενα προσωπικα μου αρεσουν πολυ τα μαθηματικα και χαιρομαι να τα διαβαζω περισσοτερο σ' αντιθεση με τα μπλα μπλα που με κουραζουν πιο πολυ.
Αυτο που σου λεω για τα μαθηματικα τμηματα ισχυει. Ημουν σε μεταπτυχιακο με μαθηματικους μεσα και στο λεω απο εμπειρια τι επαιζε, καθως το εβλεπα με τα ματια μου. Αυτο που φαινοταν ξεκαθαρα ηταν το επιπεδο στα μαθηματικα των φοιτητων απο το Μαθηματικο Αθηνας. Καποια αλλα τμηματα μαθηματικων ηταν για κλαματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο μαθηματικός μπορει να αποκτήσει γνώσεις οίκομολογου το αντίθετο δε γίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Εγω αυτο που λες με 8 ωρες διαβασμα να παιρνει 7 δεν το πιστευω. Εκτος αν ηταν κανα μαθημα ευρειας επιλογης. Εμενα προσωπικα μου αρεσουν πολυ τα μαθηματικα και χαιρομαι να τα διαβαζω περισσοτερο σ' αντιθεση με τα μπλα μπλα που με κουραζουν πιο πολυ.
Αυτο που σου λεω για τα μαθηματικα τμηματα ισχυει. Ημουν σε μεταπτυχιακο με μαθηματικους μεσα και στο λεω απο εμπειρια τι επαιζε, καθως το εβλεπα με τα ματια μου. Αυτο που φαινοταν ξεκαθαρα ηταν το επιπεδο στα μαθηματικα των φοιτητων απο το Μαθηματικο Αθηνας. Καποια αλλα τμηματα μαθηματικων ηταν για κλαματα.

Διαφωνω ! αλλα γνωμη σ !

Ο μαθηματικός μπορει να αποκτήσει γνώσεις οίκομολογου το αντίθετο δε γίνεται

ολα γινονται !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Διαφωνω ! αλλα γνωμη σ !



ολα γινονται !

Συγνωμη διαφωνεις δηλαδη καποιος να αποδιδει καλυτερα στα μαθηματικα και γενικα στις θετικες επιστημες απ οτι στις θεωρητικες? Πιστευεις δηλαδη οτι γραφωντας 13 στις πανελλαδικες και μπαινοντας στο μαθηματικο τις κολοπετινιτσας μπορεις να βγεις αστερι στα μαθηματικα? μην τα ισοπεδωνουμε ολα... υπαρχει και ενα οριο

Ο μαθηματικός μπορει να αποκτήσει γνώσεις οίκομολογου το αντίθετο δε γίνεται

Διαφωνω. Αλλα καλυτερα να μας απαντουσε ενας που σπουδαζει οικονομικη επιστημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top