ΕΠΑ.Λ. ή να συνεχίσω ΓΕΛ;

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
καλησπέρα αγαπητοι συμφορουμιτες! τον τελευταιο καιρο με απασχολεί το συγκεκριμενο θεμα ομως δεν εχω αλλο καιρο να σκεφτομαι τι θα κανω.ετσι λοιπον αποφάσισα να ζητήσω τι βοηθεια σας ωστε να αποφασισω συντομα.

λοιπον οπως πολλες φορες εχω πει στα ποστς μου, ειμαι αποφοιτος ΤΕΕ :P και θελω να ξαναδωσω πανελληνιες το 2011 για να περάσω σε κάποια σχολή πληροφορικής. ενημερώθικα απο το υπουργείο παιδείας οτι μπορω να συμμετάσχω ειτε στις πανελλήνιες των ΕΠΑΛ ομάδας Α (δηλαδή μόνο για ΤΕΙ) είτε στις πανελλήνιες των ΓΕΛ.

ομως ας δουμε τα + και τα - απ το καθένα:

εαν επιλέξω ΕΠΑΛ ομαδα Α:
+ειναι πολυ πιο ευκολο να περασω σε καποιο ΤΕΙ απ ότι αν δώσω απο ΓΕΛ
+το οτι ειμαι απόφοιτος ΤΕΕ το κανει ακόμα πιο εύκολο διοτι εχω ξαναδώσει πανελληνιες απο ΤΕΕ και αρα ξέρω ήδη το μεγαλύτερο μερος της ύλης (τουλαχιστον στα μαθηματικα)
-δεν έχω δικαίωμα να διεκδικίσω κανένα ΑΕΙ. μονο ΤΕΙ έχω.

εαν επιλέξω ΓΕΛ:
-το διαβασμα που απαιτειται στο ΓΕΛ ειναι εξουθενοτικό και δεν ξερω εαν μπορω να ανταπεξέλθω (ειμαι βλέπετε αρκετά βαριεστιμενος τύπος και επησεις εξαρτημενος απ το ιντερνετ το οποιο ειναι μεγαλο προβλημα)
--σαν αποφοιτος ΤΕΕ δεν διδάχτηκα ποτε τα μαθηματικά και την φυσική της 1ης και 2ας Λυκείου και δεν έχω ιδέα εαν προλαβαινώ να προετοιμαστώ κατάλληλα για τις πανελλήνιες ΓΕΛ μεσα σε 1 χρόνο απο τι στηγμη που βρίσκομαι στο 0 και ο Ιούλιος κοντέυει να τελειώσει
++η θέληση και το πείσμα μου να περάσω σε κάποιο ΑΕΙ και οχι ΤΕΙ μιας και το εχω μετανιώσει πολυ που πριν καμποσα χρονια επελεξα να παω ΤΕΕ και οχι ΓΕΛ ακουγοντας τους γονείς μου οι οποίοι εκριναν απ τις επειδώσεις μου στο γυμνάσιο. πλεον ειναι αποθυμένο:clapup:

εν ολίγοις εαν τελικά επιλέξω ΓΕΛ θελω να ξέρω πως καποιος που βρήσκετε στο 0, εαν είναι δυνατών να μαζέψει 15.000 μορια και πανω. διαφορετικά με συμφέρει να επιλέξω ΕΠΑΛ.

εαν επιλέξω ΓΕΛ εχω σκεφτεί να κανω μαθ-κατ και φυσικη-κατ ιδιαίτερα και τα υπόλοιπα σε κάποιο φροντιστίριο.επίσεις μεσα στο προγραμμα θα προσθέσω και μια part-time δουλεια 4-6 ωρες. εαν παλι επιλεξω ΕΠΑΛ μαλλον δε θα χρειαστει καν φροντιστιριο

τι να κανω; περιμενω τις συμβουλές σας
Νίκος

σας ευχαριστω πολυ ολους! οι συμβουλες σας με βοηθισαν να παρω τι σωστη αποφαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Καλησπέρα! :)

Λοιπόν, αρχικά αυτό που πας να κάνεις δεν είναι ακατόρθωτο...

Από τη στιγμή που θες ΑΕΙ βγάλε λίγο από το μυαλό σου το ΕΠΑΛ και συγκεντρώσου στο πρώτο... Τι εννοώ. Να βάλεις τα όρια σου, δηλαδή και με το νετ μη το αφήσεις να σου χαλάσει το μέλλον ουστιαστικά...Δεν έχει πια τόση δύναμη για να το κάνει αυτό...Εν ανάγκη αν δεν μπορείς καθόλου βγάλτο τελείως και μπαίνε από κάποιο μαγαζί...Μη το αφήσεις να σε πάρει μαζί του.

Όσον αφορά τα μαθήματα...Δεν είναι πολλά αυτά που πρέπει να ξέρεις απο α' και β' λυκείου...Θεωρω πως μια χαρά σε παίρνει να συμπληρώσεις τα κενά σου...

Πάρε το απόφαση γερή βασικά, και βάλε στόχο! Μπορεί να σου φύγει η βαρεμάρα...όταν νιώθεις ξες ''ουφφ, βαριέμαι να διαβάσω'' θυμήσου τι σε έφερε σε αυτή τη θέση και προσπάθησε να υπερπηδήσεις τις δυνατότητες σου κιόλας.

Θέλει διάβασμα.Πολύ η αλήθεια να λέγεται...Αν είσαι και τύπος που όπως λες σε πιάνει αυτό΄το αίσθημα της κούρασης-τεμπελιάς πρέπει να προσπαθείς ακόμα παραπάνω...
Έχεις και άλλα μαθήματα, με παπαγαλία κτλ κτλ...έχεις έκθεση...Για όλα αυτά πρέπει να δώσεις γερό αγώνα.

Εγώ όμως δεν κατάλαβα...Η δουλειά είναι αναγκαστική δηλαδή; δεν μπορείς να την αφήσεις ε; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
@ Agahnim
Πολύ σωστά μόνος σου έγραψες τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των δύο επιλογών. Λυπάμαι αν σε στεναχωρήσω, αλλά μου αρέσει πάντα να λέω αυτό που σκέπτομαι. Νομίζω ότι αν διαλέξεις γενικό λύκειο, τα εμπόδια θα είναι τεράστια και θα χρειαστείς υπεράνθρωπες προσπάθειες για να τα ξεπεράσεις. Η γνώμη μου είναι να διαλέξεις ξανά ΕΠΑΛ. Η απόφαση είναι δική σου, καλή τύχη ότι και αν διαλέξεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ανωφελο να απαντησω στην ερωτηση σου αφου απο μονος σου ξερεις την απαντηση.....Και το σχολειο που εκανες οτι οι γονεις σου διαλεξαν να πας ΤΕΕ λογω των χαμηλων σου επιδωσεων απο το Γυμνασιο δν μου λεει τιποτα.
Η γνωστη δικαιολογια:δεν ειμαι καλος μαθητης παω ΕΠΑΛ.
Ξερεις ποια ειναι τα ορια σου οι αντοχες σου και οι βασεις σου δεν θα σου πω εγω η ο καποιος αλλος τι να κανεις.Γνωμες περνεις το ξερω αλλα εσυ θα αποφασισεις το τι θα κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Ανωφελο να απαντησω στην ερωτηση σου αφου απο μονος σου ξερεις την απαντηση.....Και το σχολειο που εκανες οτι οι γονεις σου διαλεξαν να πας ΤΕΕ λογω των χαμηλων σου επιδωσεων απο το Γυμνασιο δν μου λεει τιποτα.
Η γνωστη δικαιολογια:δεν ειμαι καλος μαθητης παω ΕΠΑΛ.
Ξερεις ποια ειναι τα ορια σου οι αντοχες σου και οι βασεις σου δεν θα σου πω εγω η ο καποιος αλλος τι να κανεις.Γνωμες περνεις το ξερω αλλα εσυ θα αποφασισεις το τι θα κανεις.
Μα ρε συ το οτι οι γονεις μου μου προτειναν να παω σε ΤΕΕ λογο των χαμηλων επιδωσεων μου δεν το ειπα για καλο:Panyway δεν εχει σημασια το πως εφτασα ως εδω και τι επιλογες εκανα στο παρελθον.
φυσικα και εγω θα ειμαι αυτος που θα αποφασισει. δεν ξανακανω το ιδιο λαθος να αφησω αλλους να αποφασισουν για μενα
@ Agahnim
Πολύ σωστά μόνος σου έγραψες τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των δύο επιλογών. Λυπάμαι αν σε στεναχωρήσω, αλλά μου αρέσει πάντα να λέω αυτό που σκέπτομαι. Νομίζω ότι αν διαλέξεις γενικό λύκειο, τα εμπόδια θα είναι τεράστια και θα χρειαστείς υπεράνθρωπες προσπάθειες για να τα ξεπεράσεις. Η γνώμη μου είναι να διαλέξεις ξανά ΕΠΑΛ. Η απόφαση είναι δική σου, καλή τύχη ότι και αν διαλέξεις.

αυτο βλεπω και γω φιλε Dias. ειναι πολυ επικυνδηνο και δυσκολο να επηχειρισο να δωσο απο ΓΕΛ.ομως μηλαμε για 15-16.000 μορια... πιστευεις οτι δεν εχω πολλες πιθανοτιτες να τα πιασω?

αντιθετως απο ΕΠΑΛ ειναι πολυ σιγουρο.

επησεις εαν στις επομενες πανελληνιες δν περασω καπου, θα πρεπει να παω φανταρος πραγμα που δεν πρεπει να γινει (δεν ειναι αυτος ο λογος βεβαια που δινω πανελληνιες)
Καλησπέρα! :)

Λοιπόν, αρχικά αυτό που πας να κάνεις δεν είναι ακατόρθωτο...

Από τη στιγμή που θες ΑΕΙ βγάλε λίγο από το μυαλό σου το ΕΠΑΛ και συγκεντρώσου στο πρώτο... Τι εννοώ. Να βάλεις τα όρια σου, δηλαδή και με το νετ μη το αφήσεις να σου χαλάσει το μέλλον ουστιαστικά...Δεν έχει πια τόση δύναμη για να το κάνει αυτό...Εν ανάγκη αν δεν μπορείς καθόλου βγάλτο τελείως και μπαίνε από κάποιο μαγαζί...Μη το αφήσεις να σε πάρει μαζί του.

Όσον αφορά τα μαθήματα...Δεν είναι πολλά αυτά που πρέπει να ξέρεις απο α' και β' λυκείου...Θεωρω πως μια χαρά σε παίρνει να συμπληρώσεις τα κενά σου...

Πάρε το απόφαση γερή βασικά, και βάλε στόχο! Μπορεί να σου φύγει η βαρεμάρα...όταν νιώθεις ξες ''ουφφ, βαριέμαι να διαβάσω'' θυμήσου τι σε έφερε σε αυτή τη θέση και προσπάθησε να υπερπηδήσεις τις δυνατότητες σου κιόλας.

Θέλει διάβασμα.Πολύ η αλήθεια να λέγεται...Αν είσαι και τύπος που όπως λες σε πιάνει αυτό΄το αίσθημα της κούρασης-τεμπελιάς πρέπει να προσπαθείς ακόμα παραπάνω...
Έχεις και άλλα μαθήματα, με παπαγαλία κτλ κτλ...έχεις έκθεση...Για όλα αυτά πρέπει να δώσεις γερό αγώνα.

Εγώ όμως δεν κατάλαβα...Η δουλειά είναι αναγκαστική δηλαδή; δεν μπορείς να την αφήσεις ε; :/:
καλημερα!

ειλικρινα δεν φανταζεσαι ποση δυναμη εχει το νετ και ποσο κοσμο καταστρεφει καθημερινα:P εδωσα και φετος πανελληνιες και ξερω. ειχα φτασει σε σημειο να δανιζω ολο το pc σε εναν φιλο μου επιτηδες για να μην μπαινω ...και τελικα την επομενη μερα τον επερνα τηλ και τον ικετεβα να μου το δωσει πισω. και οσες φορες καταφερνα να μην το περνω πισω απ τον φιλο μου, το σκεφτομουν συνεχεια.
το καλο ειναι οτι εχω ξαναδωσει και ξερω απ την αρχη πως το να χω pc στο δωματιο μου και να προσπαθω να διαβασω ειναι κοροϊδια.οποτε δεν θα χασω πολιτιμο χρονο οπως εχασα στις φετινες πανελληνιες.πιστευω πως θα ξεμπερδεψω απ την αρχη με το pc.

εισαι σιγουρη πως τα μαθηματα που πρεπει να ξερω απο Α και Β λυκειου δεν ειναι παρα πολλα? γινεται μεσα σε 10 μηνες να προετοιμαστει καποιος? ξερω βεβαια οτι ο δρομος δεν θα ειναι στρομενος με ροδοπεταλα:D αν επιλεξω ΓΕΛ. ομως αυτο ειναι που με ανησυχει περισσοτερο.. βλεπω παιδια που ενω δεν ειχανε κανενα κενο και ενω διαβαζανε .. δεν καταφερανε να πετυχουν τον στοχο τους.πως εγω ποθ ξεκιναω απ'το 0 και μεσα σε 10 μηνες θα καταφερω να φτασω το επιπεδο τους?

εκτος απ το ΑΟΔΕ ειναι και το ΑΕΠΠ παπαγαλια?

σχετικα με την δουλεια, δεν θελω να επιβαρηνο αλλο τους γονεις μου με πανελληνιες. νιωθω ασχημα. ειμαι 22 χρονον βλεπεις. δε νομιζω ομως πως μια part time δουλεια θα γινει εμποδιο στο να πετυχω τον στοχο μου. εαν διαμορφωσο ενα καλο προγραμμα ολα γινονται.ασε που η δουλεια πιστευω θα σπαει την μονοτονια του διαβασματος ..και πριν προλαβει να με κουρασει, θα εχει τελειωσει αφου θα ειναι part time:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
εισαι σιγουρη πως τα μαθηματα που πρεπει να ξερω απο Α και Β λυκειου δεν ειναι παρα πολλα? γινεται μεσα σε 10 μηνες να προετοιμαστει καποιος? ξερω βεβαια οτι ο δρομος δεν θα ειναι στρομενος με ροδοπεταλα:D αν επιλεξω ΓΕΛ. ομως αυτο ειναι που με ανησυχει περισσοτερο.. βλεπω παιδια που ενω δεν ειχανε κανενα κενο και ενω διαβαζανε .. δεν καταφερανε να πετυχουν τον στοχο τους.πως εγω ποθ ξεκιναω απ'το 0 και μεσα σε 10 μηνες θα καταφερω να φτασω το επιπεδο τους?

εκτος απ το ΑΟΔΕ ειναι και το ΑΕΠΠ παπαγαλια?

σχετικα με την δουλεια, δεν θελω να επιβαρηνο αλλο τους γονεις μου με πανελληνιες. νιωθω ασχημα. ειμαι 22 χρονον βλεπεις. δε νομιζω ομως πως μια part time δουλεια θα γινει εμποδιο στο να πετυχω τον στοχο μου. εαν διαμορφωσο ενα καλο προγραμμα ολα γινονται.ασε που η δουλεια πιστευω θα σπαει την μονοτονια του διαβασματος ..και πριν προλαβει να με κουρασει, θα εχει τελειωσει αφου θα ειναι part time:whistle:

Κοίτα να δεις, εγώ σου λεω τη προσωπική άποψη σε σχέση με τα μαθήματα της α' και της β'. Και εγώ που πήγαινα φροντιστήριο είχα χίλια δυο κενά όταν έφτασα στη γ'. Απλά θεωρώ πως αν βρεις άτομο διαθέσιμο να σε βοηθήσει και να προσπαθήσει μαζί σου τουλάχιστον τον Αύγουστο, μιας και ο Ιούλιος πια έχει φτάσει στο τέλος του, μπορείς να το κάνεις. Αλλά είναι καθαρά προσωπική μου άποψη από το διάβασμα που εγώ έχω κάνει.

Δεν συμφωνώ με τον Δια, γιατί σου λέει να γυρίσεις εκεί που ήσουν. Η ουσία του θέματος είναι να προσπαθήσεις για κάτι καλύτερο. Έτσι το βλέπω τουλάχιστον. Δεν έχεις να χάσεις κάτι, εν μέρει, αν δοκιμάσεις τις δυνάμεις σου από το ΓΕΛ. Αλλά όλα αυτά που λέμε απαιτούν θυσίες...

Και λόγω των κενών που έχεις, και ότι ξεκινάς από το 0, είναι αυτό που πρέπει να σε κάνει να έχεις περισσότερο πείσμα.

Και ναι σε αυτό που λες έχεις δίκιο, δηλαδή ότι αυτοί που προετοιμάζονται 3 χρόνια ουσιαστικά πάνε και δίνουνε και δεν πετυχαίνουν.
Αλλά μη το βλέπεις αυτή τη στιγμή έτσι... Ξέρω πολλούς που ήταν του 19 και έβγαλαν και 10.000 μόρια... ήταν και αρκετοί αυτοί που ήταν του 13-14 και έβγαλαν και 16.000.

Οι πανελλήνιες εκτός από το χοντρό διάβασμα θέλουν και τύχη.Το αν θα φτάσεις σε οποιουδήποτε το επίπεδο είναι δικό σου θέμα και αναλόγως με τι το έχεις σκοπό να δώσεις σε αυτή τη χρονιά.

Για τα μαθήματα που λες δεν γνωρίζω καλά, γιατί ήμουν θετική,αλλά έχω ακούσει ότι το ΑΟΔΕ τουλάχιστον έχει παπαγαλία...Αν κάνω λάθος συγνώμη.

Και για τη δουλειά, ναι κατάλαβα...Ναι αν αποφασίσεις να το κάνεις έτσι, θα ξεφεύγεις και λίγο.

Για να κλείσω...το όλο θέμα θέλει φόρα.
Δεν σου είπα από την αρχή να συνεχίσεις σε ΕΠΑΛ γιατί θεώρησα ότι θες να προσπαθήσεις για κάτι καλύτερο, και στη προκειμένη σε ΑΕΙ. Αλλά εσύ ξέρεις τις δυνατότητες σου, και εσύ θα δώσεις τη μάχη.
Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Και απο τα ΕΠΑΛ γινεται να δωσεις για ΑΕΙ (Β ΟΜΑΔΑ) αλλα στη προκειμενη περιπτωση δεν γινεται,πραγμα το οποιο εγω δεν καταλαβαινω αλλα γινεται να δωσει τα μαθηματα του ΓΕΝ.
Μονο στην Ελλαδα γινονται αυτα..
Agahmin αν σου δινοταν και η ευκαιρια να διαλεξεις και Β ΟΜΑΔΑ ΕΠΑΛ (ΑΕΙ-ΤΕΙ) τι θα διαλεγες αναμεσα στις 3 επιλογες??
Να δωσεις σαν Α ΟΜΑΔΑ ΕΠΑΛ (ΤΕΙ-Στρατιωτικες) Β ΟΜΑΔΑ ΕΠΑΛ (ΑΕΙ-ΤΕΙ-Στρατιωτικες) η Γενικο Λυκειο (ΑΕΙ-ΤΕΙ-Στρατιωτικες) ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
@Δέσποινα: ευχαριστω πολύ για τις πολύτιμες συμβουλες σου! εισαι η μόνη που στιριζει αυτην την τρελή(για μενα) ιδεα!


@kostas (agia): ελεος πες μια φορα σωστα το nickname μου:D ειναι Agahnim.

anyway στο θεμα μας! αυτο που με ρωτησες ειλικρινα με ποναει πολυ και με εξοργιζει! δεν υπαρχει κανενας απολύτως λογος να μην εχω δικαιωμα να δωσω απο ΕΠΑΛ Β:/: εαν με αφηναν να δωσω, αυτο το topic θα ειχε τιτλο "ΕΠΑΛ ομάδα Α ή Β?". δηλαδή εννοειτε πως αναμεσα στο ΓΕΛ και το ΕΠΑΛ Β θα προτιμουσα το ΕΠΑΛ Β μιας και ετσι θα αντικαταστουσα το ΑΟΔΕ του ΓΕΛ με ενα ακομα μαθημα πληροφορικης! τωρα αντι για πληροφορικη θα καθομαι να διαβαζω για την διοικηση επιχειρησεων:mad:

αλλα όπως ειπες και συ
Μονο στην Ελλαδα γινονται αυτα..
με λίγα λογια ΕΠΑΛ ομάδα Β > ΓΕΛ.εκτος αν θέλεις θεωρητική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Σωστα..Καταλαβαινω απολυτα τη θεση σου,αλλα μου την εχει σπασει πολυ το θεμα με το Υπουργειο! Να μπορεις να δωσεις απο ΓΕΛ και ΟΧΙ απο ΕΠΑΛ Β??????? Μα δεν μπορω να καταλαβω τον λογο?!?!

Υ.Γ Το μπερδευω συνεχως ρε συ :P Αντι για n βαζω m αλλα δεν μου παει! Και συνεχως οταν παω να το γραψω κοιταω ενα-ενα τα γραμματα γιατι μπερδευομαι!! Ε και εσυ ομως τι ονομα διαλεξες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
ξερω πολυ καλα γιατι γινεται αυτο.. το 2006-7 που φτιαχτικαν τα ΕΠΑΛ και οι νόμοι τους, σκεφτηκαν πως οσοι πηγαν σε ΤΕΕ δεν πρεπει να εχουν με κανενα τροπο προσβαση σε ΑΕΙ εκτος κι αν ξαναπανε σχολειο... ετσι λοιπον γραφτικε ο νομος που εχω ποσταρει σε αλλο τοπικ ο οποιος μας απαγορευει να δωσουμε απο ΕΠΑΛ Β.

για κακη τους τυχη ομως μαλλον δεν ειχαν διαβάσει το "ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Γενικού λυκείου"

το οποίο λεει:
και έτσι δίνει το δικαίωμα στους απόφοιτους ΤΕΕ να συμμετάσχουν στις πανελλήνιες του ΓΕΛ

αυτο το παραθυρακι βλεπεις εδω και χρονια ηταν σχεδον μυστικο! κανενας δεν το ηξερε.. ουτε καν οι καθηγιτες των τεε.. ουτε καν στις διευθυνσης δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης δεν το γνωριζαν και μαλλον ουτε αυτοι που εγραψαν τους νομους των ΕΠΑΛ.

ετσι λοιπον, στα 10 χρονια λειτουργιας των ΤΕΕ, κανενας μαθητης ΤΕΕ δεν συμμετήχε στις πανελληνιες των ΓΕΛ εκτος απο οσους εκλεισαν τα αφτια τους σε καθηγιτες και "αρμόδιους" και εφτασαν ως το υπουργειο παιδειας.

το μυστικό αυτο λοιπον βγηκε στην επιφανεια το 2008 που σταματισε η λειτουργεια των ΤΕΕ σαν σχολεια και ξεψαχνιστικαν οι νομοι τους.

με λιγα λογια, η αρχική ιδέα των ΤΕΕ ηταν να εχουν προσβαση μονο σε ΤΕΙ και με κανεναν αλλον τροπο σε ΑΕΙ.απο την πλευρά των ΤΕΕ το καταφεραν με τους νομους που εγραψαν τοτε.. ομως οι νομοι των ΤΕΕ δεν συμφωνουσαν με τους νομους των ΓΕΛ.

παλι εγραψα πολλα γι αυτο το θεμα:/: και δεν πρεπει να ασχολουμε αλλο. αυτη ειναι η τιμορια μου που επελεξα να παω ΤΕΕ φιλε κώστα. και δυστιχως αυτο που εχω δει μεχρι τωρα ειναι οτι και τα ΕΠΑΛ ειναι φτιαγμένα με την ιδια προχειρότιτα.

και για να γυρησουμε on topic, ολο αυτο ειναι ενα μεγάλο - στο να επιλέξω ΕΠΑΛ του χρονου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ολοι λεμε εδωμεσα οτι και τα δυο λυκεια ειναι ισα και δεν ισχυει τιποτα απο αυτα που λενε για τα επαλ.Με ποιο κριτηριο ομως επιλεγουμε εαν θελουμε να παμε επαλ η γελ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εγώ δεν είπα πως δεν ισχύει τίποτα.Κατ'αρχήν,στόχος μου ήταν εξ αρχής ΑΕΙ,γιατί είμαι πιο θεωρητικός.Και ΑΕΙ να μη στόχευα όμως,μάλλον πάλι ΓΕΛ θα διάλεγα προσωπικά,γιατί πιστεύω πως δυστυχώς το περιβάλλον εκεί είναι ενδεδειγμένο σε σχέση με το ΕΠΑΛ,ώστε να αποδώσεις.Ξαναλέω πως δε βάζουμε όλους τους μαθητές ΓΕΛ κι ολους τους μαθητες ΕΠΑΛ σε ένα καλούπι,αλλά κανείς δεν μπορει να πει πως το περιβάλλον είναι πρόσφορο για μελέτη και στα δύο είδη σχολείων.Καθαρά λόγω ελληνικής νοοτροπίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Εγώ δεν είπα πως δεν ισχύει τίποτα.Κατ'αρχήν,στόχος μου ήταν εξ αρχής ΑΕΙ,γιατί είμαι πιο θεωρητικός.Και ΑΕΙ να μη στόχευα όμως,μάλλον πάλι ΓΕΛ θα διάλεγα προσωπικά,γιατί πιστεύω πως δυστυχώς το περιβάλλον εκεί είναι ενδεδειγμένο σε σχέση με το ΕΠΑΛ,ώστε να αποδώσεις.Ξαναλέω πως δε βάζουμε όλους τους μαθητές ΓΕΛ κι ολους τους μαθητες ΕΠΑΛ σε ένα καλούπι,αλλά κανείς δεν μπορει να πει πως το περιβάλλον είναι πρόσφορο για μελέτη και στα δύο είδη σχολείων.Καθαρά λόγω ελληνικής νοοτροπίας.
Βασικα ενταξη το ξερω οτι πολλοι δεν θεωρητε οτι δεν ισχυει τιποτα.Πιστευω οτι και στα δυο σχολεια υπαρχουν μαθητες που διαβαζουν και μαθητες που δεν διαβαζουν και πιστευω επισης οτι εαν ξερεις να μην παρασυρεσαι τοτε οπουδηποτε και να πας δεν θα τα παρατησεις επειδη τα παρατησαν οι αλλοι και ουτε θα διαβασεις επειδη διαβαζουν ολοι.Ο καθενας κανειτις επιλογες του ανεξαρτητα απο το τι κανουν οι αλλοι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν είχα ποτέ αυτό το δίλημμα. Ίσως επειδή ήμουν καλή μαθήτρια και στόχευα υψηλά.
Δενν ξέρω. :/:
Ποτέ δε σκέφτηκα το ΕΠΑ.Λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Δεν είχα ποτέ αυτό το δίλημμα. Ίσως επειδή ήμουν καλή μαθήτρια και στόχευα υψηλά.
Δενν ξέρω. :/:
Ποτέ δε σκέφτηκα το ΕΠΑ.Λ.
Αντε παλι με τους καλους και τους κακους μαθητες!Βεβαια σεβομαι την αποψη σου αλλα μην νομιζεις και στα επαλ οτι αξιζεις περνεις στους βαθμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μα δεν εννοώ αυτό.
Το βλέπεις έτσι επειδή μάλλον εσύ έχεις την προκατάληψη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Μα δεν εννοώ αυτό.
Το βλέπεις έτσι επειδή μάλλον εσύ έχεις την προκατάληψη. :)
Συγγνωμη τοτε αλλα εχω πολλες προκαταλαψεις και αυτη δεν ειναι ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια.Εχω παρεξηγησει ατομα πολλες φορες .Συγγνωμη και παλι!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefania_☭

Νεοφερμένος

Η Στεφανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ό,τι και αν θέλουμε να λέμε η πραγματικότητα (μας αρέσει η δε μας αρέσει) είναι πως ένα απολυτήριο ΓΕΛ έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από ένα ΕΠΑΛ.
Γι'αυτό και πήγα και σε ΓΕΛ και δε σκέφτηκα ποτέ το ΕΠΑΛ... Ακόμα οι δυνατότητες είναι πολύ διαφορετικές! Το ΓΕΛ σου επιτρέπει πρόσβαση σε ΑΕΙ + ΤΕΙ ενώ τα ΕΠΑΛ μόνο σε ΤΕΙ (Που προσωπικά λίγα έως κανένα με ενδιαφέρουν λόγω της υποβάθμισης τους από το Υπέροχο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας μας....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Stefania_☭;2537689:
Ό,τι και αν θέλουμε να λέμε η πραγματικότητα (μας αρέσει η δε μας αρέσει) είναι πως ένα απολυτήριο ΓΕΛ έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από ένα ΕΠΑΛ.
Γι'αυτό και πήγα και σε ΓΕΛ και δε σκέφτηκα ποτέ το ΕΠΑΛ... Ακόμα οι δυνατότητες είναι πολύ διαφορετικές! Το ΓΕΛ σου επιτρέπει πρόσβαση σε ΑΕΙ + ΤΕΙ ενώ τα ΕΠΑΛ μόνο σε ΤΕΙ (Που προσωπικά λίγα έως κανένα με ενδιαφέρουν λόγω της υποβάθμισης τους από το Υπέροχο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας μας....)
Το απολυτηριο ειναι ισοτιμο και των δυο λυκειων.Επισης μπορεις να περασεις και σε ΑΕΙ.Αφου τα επαλ και τα γελ κανουν τα ιδια μαθηματα εκτος απο αρχαια που δεν εχουν τα επαλ και μαθηματα ειδικοτητας που δεν εχουν τα γελ αρα τα δυο λυκεια ειναι ισοτημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefania_☭

Νεοφερμένος

Η Στεφανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Μάλλον δεν έχεις ενημερωθεί καλά!!! :S Τρίτη Λυκείου στο ΕΠΑΛ δίνεις πανελλήνιες για να περάσεις σε ΤΕΙ...Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση σε ΑΕΙ από ΕΠΑΛ...
Αν έχεις διαλέξει ΕΠΑΛ να πας, αν είσαι σίγουρη για την επιλογή σου μη σε νοιάζει η γνώμη η δική μου και των άλλων...Κατά τη γνώμη μου και τη γενική εντύπωση που υπάρχει τα ΕΠΑΛ δεν είναι σε καμία περίπτωση ισότιμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top