SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Απο του χρόνου θα είμαι στο πολυτεχνείο στην Αθήνα οπότε ενδιαφέρομαι για σπίτι. Απο περιοχές θα προτιμούσα να βρω στη ζωγράφου, κοντά στην πολυτεχνειούπολη, έτσι ώστε να μπορώ να πηγαίνω με τα πόδια.Για περιοχές χαμηλά της Ζωγράφου, κοντά στο πανεπιστήμιο, με τα πόδια πας εύκολα στο πολυτεχνείο ή θέλει αναγκαστικά λεωφορείο; Βέβαια, δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς με τα μέσα μεταφοράς έτσι όποιος ξέρει καμία άλλη περιοχή που βολεύει η συγκοινωνια ας μου προτείνει.
Επίσης προβληματίζομαι για το πότε να πάω να ψάξω. Θέλω να προλάβω τις βάσεις ώστε να γλιτώσω τον συνωστισμό και να έχω περισσότερες επιλογές όμως προβληματίζομαι μήπως πάω πολύ νωρίς και δεν έχει διαθέσιμα σπίτια. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν ξέρετε πότε αρχίζουν συνήθως και βγάζουν ενοικιαστήρια πλησίον του πολυτεχνείου. Κατα της 10 Ιουλίου είναι καλά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Απο του χρόνου θα είμαι στο πολυτεχνείο στην Αθήνα οπότε ενδιαφέρομαι για σπίτι. Απο περιοχές θα προτιμούσα να βρω στη ζωγράφου, κοντά στην πολυτεχνειούπολη, έτσι ώστε να μπορώ να πηγαίνω με τα πόδια.Για περιοχές χαμηλά της Ζωγράφου, κοντά στο πανεπιστήμιο, με τα πόδια πας εύκολα στο πολυτεχνείο ή θέλει αναγκαστικά λεωφορείο; Βέβαια, δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς με τα μέσα μεταφοράς έτσι όποιος ξέρει καμία άλλη περιοχή που βολεύει η συγκοινωνια ας μου προτείνει.
Επίσης προβληματίζομαι για το πότε να πάω να ψάξω. Θέλω να προλάβω τις βάσεις ώστε να γλιτώσω τον συνωστισμό και να έχω περισσότερες επιλογές όμως προβληματίζομαι μήπως πάω πολύ νωρίς και δεν έχει διαθέσιμα σπίτια. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν ξέρετε πότε αρχίζουν συνήθως και βγάζουν ενοικιαστήρια πλησίον του πολυτεχνείου. Κατα της 10 Ιουλίου είναι καλά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλα κανεις και σκεφτεσαι Ζωγραφου.Δεν θα εχεις μετρο πολυ κοντα αλλα οκ.Η συγκοινωνια ειναι πολυ καλη και συχνη στην Αθηνα γενικα αλλα δεν νομιζω να υπαρχει λογος να κοιταξεις αλλου.
Αν εισαι σιγουρος οτι πιανεις σιγουρα πολυτεχνιο μπορεις να πας πριν βγουνε οι βασεις.Εγω περυσι ειχα ψαξει αρχες με μεσα Αυγουστου,2 εβδομαδες περιπου πριν βγουνε οι βασεις και πολλα σπιτια ειχαν ηδη ενοικιαστει.Για 10 Ιουλιου δεν ξερω αν ειναι νωρις:hmm:αν και δεν νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra16

Νεοφερμένος

Η alexandra16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
η Κυψέλη είναι πολύ χάλια;;; μας νοικιάζει ''παλατάκι'' ένας φίλος μας σε πολύ καλή τιμή αλλά με προβληματίζει η περιοχή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renoskiller44

Νεοφερμένος

Ο Ρένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
η Κυψέλη είναι πολύ χάλια;;; μας νοικιάζει ''παλατάκι'' ένας φίλος μας σε πολύ καλή τιμή αλλά με προβληματίζει η περιοχή....

Καλό θα ήταν να αποφύγεις την Κυψέλη..:/:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia Hepburn

Νεοφερμένος

Η Sofia Hepburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ένα διαμέρισμα στη διασταύρωση Καλλιδρομίου και Μαυρομιχάλη στα Εξάρχεια πιστεύετε ότι είναι ασφαλές μέρος (τώρα αυτό σχετικό είναι) για μια κοπέλα?Έχει συγκοινωνία κοντά που να βγαίνει κατευθείαν στην Πανεπιστημιούπολη (συγκεκριμένα στη Φιλοσοφική) ή θα πρέπει να αλλάξω αρκετά λεωφορεία και να κατέβω σε 'επικίνδυνες' περιοχές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Luciferous

Νεοφερμένος

Η Luciferous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Απο του χρόνου θα είμαι στο πολυτεχνείο στην Αθήνα οπότε ενδιαφέρομαι για σπίτι. Απο περιοχές θα προτιμούσα να βρω στη ζωγράφου, κοντά στην πολυτεχνειούπολη, έτσι ώστε να μπορώ να πηγαίνω με τα πόδια.Για περιοχές χαμηλά της Ζωγράφου, κοντά στο πανεπιστήμιο, με τα πόδια πας εύκολα στο πολυτεχνείο ή θέλει αναγκαστικά λεωφορείο; Βέβαια, δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς με τα μέσα μεταφοράς έτσι όποιος ξέρει καμία άλλη περιοχή που βολεύει η συγκοινωνια ας μου προτείνει.
Επίσης προβληματίζομαι για το πότε να πάω να ψάξω. Θέλω να προλάβω τις βάσεις ώστε να γλιτώσω τον συνωστισμό και να έχω περισσότερες επιλογές όμως προβληματίζομαι μήπως πάω πολύ νωρίς και δεν έχει διαθέσιμα σπίτια. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν ξέρετε πότε αρχίζουν συνήθως και βγάζουν ενοικιαστήρια πλησίον του πολυτεχνείου. Κατα της 10 Ιουλίου είναι καλά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Για πολυτεχνείο είναι σίγουρα ό,τι καλύτερο ζωγράφου και όσο πιο ψηλά τόσο καλύτερα.. Δεν είναι και πολύ μεγάλη περιοχή η ζωγράφου, και πιο χαμηλά να μένεις είναι απόσταση που περπατιέται, αλλά γενικά έχει ΠΟΛΥ ανηφόρα/κατηφόρα και θα είναι αρκετά κουραστικό το περπάτημα αν είσαι χαμηλά(και ανάλογα και σε ποια σχολή είσαι από πύλη ζωγράφου πέφτει περπάτημα και μες στην πολυτεχνειούπολη :P).. Λεωφορείο περνάει και αρκετά συχνά θα έλεγα, απλά τις ώρες αιχμής συνήθως είναι πολύ γεμάτο.. Εγώ πέρισυ είχα κοιτάξει τέλη Ιουλίου.. και κατά τις 10 ίσως να έχουν αδειάσει σπίτια, απλά πολλοί που μένουν ζωγράφου είναι από πολυτεχνείο και πιθανώς να μην έχουν τελειώσει ακόμα γτ η εξεταστική τραβάει για τα καλά μέσα στον ιούλιο.. Πάντως τώρα που το σκέφτομαι έχω δει τελευταία αρκετές φορές αγγελίες από φοιτητές που έχουν τελειώσει και πουλάνε τα έπιπλά τους, οπότε υποθέτω ότι έχουν αρχίσει ήδη να αδειάζουν και σπίτια..

Ένα διαμέρισμα στη διασταύρωση Καλλιδρομίου και Μαυρομιχάλη στα Εξάρχεια πιστεύετε ότι είναι ασφαλές μέρος (τώρα αυτό σχετικό είναι) για μια κοπέλα?Έχει συγκοινωνία κοντά που να βγαίνει κατευθείαν στην Πανεπιστημιούπολη (συγκεκριμένα στη Φιλοσοφική) ή θα πρέπει να αλλάξω αρκετά λεωφορεία και να κατέβω σε 'επικίνδυνες' περιοχές?

Από εκεί περνάει κατ'ευθείαν το 230 που κάνει τέρμα στην είσοδο της πανεπιστημιούπολης από μεριά ζωγράφου.. Ακόμα κι αυτό να μη βολεύει (επειδή αργεί ή αν είναι η σχολή σου προς την άλλη μεριά της πανεπιστημιούπολης) έχεις λόγω κέντρου όλα τα μέσα στα πόδια σου.. Μια χαρά είναι η περιοχή κατά τη γνώμη μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banksy

Νεοφερμένος

Η banksy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα μιλήσω σαν κάτοικος Αθήνας την έχω γυρίσει όλη και δεν υπερβάλλω...το γκύζη ειναι η τέλεια επιλογή η γαδά είναι διπλα η σχολή είναι δίπλα ακόμη και με τα πόδια κάπου στο ένα τέταρτο ,μετρο δίπλα στους Αμπελόκηπους, το πεδίον του άρεως που μόλις φτιάχτηκε και ευνοει όσους θελουν να βολτάρουν και να αθληθούν και ας μην ξεχναμε την πανορμου πολος ελξης για πολλους φοιτητες,τα εξαρχεια μολις μια ευθεια αφου απο το γκυζη τα χωριζει η λεωφορος αλεξανδρας.Αναμφιβολα αν προτεινα μια αλλη περιοχη θα ηταν σιγουρα το κουκακι αλλα ειναι μακρια και δεν θα μπορεις να πηγαινεις στην σχολη...επισης σκεψου και το ποδηλατο πολλοι το τολμουν και βγαινουν κερδισμενοι(τα ενοικια στο Γκυζη ειναι πολυ φτηνα και αυτα που ζητας θα τα βρεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra16

Νεοφερμένος

Η alexandra16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
γύρω από το σταθμό του ηλεκτρικού Άγιος Νικόλαος τι κατάσταση επικρατεί;;; όποιος γνωρίζει ας απαντήσει γιατί επείγομαι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Απόφυγε τον, είναι στα Πατήσια και μαζεύει τη Σάρα και τη Μάρα. Για γραμμή ΗΣΑΠ κοιτάτε για σπίτι από Άνω Πατήσια και μετά. Οι προηγούμενες περιοχές μέχρι και Ομόνοια είναι πολύ υποβαθμισμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτα/Φιλολ

Νεοφερμένος

Η Παναγιώτα/Φιλολ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Θα μιλήσω σαν κάτοικος Αθήνας την έχω γυρίσει όλη και δεν υπερβάλλω...το γκύζη ειναι η τέλεια επιλογή η γαδά είναι διπλα η σχολή είναι δίπλα ακόμη και με τα πόδια κάπου στο ένα τέταρτο ,μετρο δίπλα στους Αμπελόκηπους, το πεδίον του άρεως που μόλις φτιάχτηκε και ευνοει όσους θελουν να βολτάρουν και να αθληθούν και ας μην ξεχναμε την πανορμου πολος ελξης για πολλους φοιτητες,τα εξαρχεια μολις μια ευθεια αφου απο το γκυζη τα χωριζει η λεωφορος αλεξανδρας.Αναμφιβολα αν προτεινα μια αλλη περιοχη θα ηταν σιγουρα το κουκακι αλλα ειναι μακρια και δεν θα μπορεις να πηγαινεις στην σχολη...επισης σκεψου και το ποδηλατο πολλοι το τολμουν και βγαινουν κερδισμενοι(τα ενοικια στο Γκυζη ειναι πολυ φτηνα και αυτα που ζητας θα τα βρεις)

Προτείνεις το Γκύζι αντί για Ζωγράφου ή Ιλίσια; Σκέφτομαι να νοικιάσω σε μια από αυτές τις δύο περιοχές ( είμαι στην Φιλοσοφική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτα/Φιλολ

Νεοφερμένος

Η Παναγιώτα/Φιλολ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα, παιδιά! Είμαι στην Φιλολογία Αθηνών στο 2ο έτος και σκέφτομαι να μετακομίσω από τέλος Σεπτέμβρη σε κάποια περιοχή κοντά στην σχολή μου. Μένω δυτικά προάστια κι είναι κάπως δύσκολο για μένα να παρακολουθώ τα μαθήματα όταν πρέπει να κάνω καθημερινά 1-1,5 ώρα να πάω στην σχολή κι άλλη τόση να επιστρέψω.Είναι βέβαια εφικτό και ξέρω πως το ίδιο βιώνουν και πολλά άλλα παιδιά, αλλά εμένα ο δρόμος με κουράζει αρκετά και θέλω όσο μπορώ να τον αποφύγω. Επίσης, δεν έχω τόσο ελεύθερο χρόνο για χάσιμο, κάνω παράλληλα πολλά πράγματα ( γράφω, αρθρογραφώ, παίρνω συνεντεύξεις για ένα μεγάλο μπλογκ, έχω δυο ιδιαίτερα κοκ).

Θα ξεκινήσω την αναζήτηση κατοικίας μετά τα μέσα Σεπτέμβρη ( μάλλον κακή εποχή, αλλά τότε μπορώ) και ακούω διάφορα για τις περιοχές που έχω στο μυαλό μου. Είμαι ανάμεσα σε Ζωγράφου/ Ιλίσια, Αμπελοκήπους και Γκύζη και θα ' θελα αν κάποιος από εσάς μπορεί να μου πει τα θετικά ( ή και τα αρνητικά) της κάθε περιοχής για να μην προβώ σε μία κίνηση που δεν θα με εξυπηρετήσει ιδιαίτερα στο κοντινό μέλλον. Πού έχει πχ τα πιο φθηνά ενοίκια, σε ποια περιοχή από αυτές έχει καλύτερες συγκοινωνίες, είναι πιο ήσυχα κτλ.

Υγ: Πόσα τετραγωνικά είναι καλά για έναν φοιτητή; Σε πόσα, δλδ, δεν θα νιώθει σαν ασβός, αλλά ούτε και σαν να ' ναι στο ευρύχωρο πατρικό του;

Όπως και να χει, ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αμπελόκηπους το θετικό είναι οτι έχει μετρό,
ζωγράφου που μένω εγώ νομίζω είναι καλλίτερα ώς περιωχή για φοιτητή αλλα είναι και πιο ακριβά.
για 1 άτομο το 2αρι είναι τέλειο. με 30+τετραγωνικά είναι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτα/Φιλολ

Νεοφερμένος

Η Παναγιώτα/Φιλολ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση Gaspar. Πράγματι, αμπελόκηπους, πανόρμου, εκεί γύρω, έχει μετρό κι αυτό είναι πολύ θετικό. Το πιο θετικό, όμως, είναι να αλλάζεις όσο πιο λίγα μέσα μπορείς για να φθάσεις στην σχολή. Είναι διαφορετικό να αλλάζεις ένα μετρό και λεωφορείο, από το να παίρνεις ένα λεωφορείο και να σαι στην είσοδο της σχολής σου.
'Οταν λες ότι είναι καλύτερη η περιοχή του Ζωγράφου για έναν φοιτητή, αναφέρεσαι σε τρόπους και μέρη για να διασκεδάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ναι, ζωγράφου έχει πολλά πανεπιστήμια και έχει πολλούς φοιτητές κιαι στέκια.

για να πάς κέντρο απο ζωγράφου υπάρχουν 3 λεωφορεία που πάνε κατευθείαν. το 235(τερματίζει πανεπιστήμιο) το 608(περνάει πατησίων και πάει προς γαλάτσι) και το 230 που πάει ακρόπολη και περνάει απο ακαδημίας.
γύρω στο τέταρτο θέλει μέχρι σύνταγμα-πανεπιστήμιο

το φιλολογικό είναι στην πανεπιστημιούπολη του ζωγράφου? αν ναι τότε ζωγράφου-καισαριανή είναι οι ιδανικές περιωχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτα/Φιλολ

Νεοφερμένος

Η Παναγιώτα/Φιλολ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Θα κοιτάξω λοιπόν πρώτα Ζωγράφου/ Καισαριανή κι αν δεν βρω κάτι που να με καλύπτει θα πάω έπειτα στις άλλες περιοχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιωργοςΠαπ

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςΠαπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα!!Περασα στο πανεπιστημιο πειραια..δεν ξερω παρα πολλα απο αθηνα..που θα μου προτεινατε να ψαξω σπιτι?

προπαντως να ειναι ασφαλης γειτονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sophie_Ricci

Νεοφερμένος

Η Sophie_Ricci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νεάπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σαααας...Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει κάποιες περιοχές της Αθήνας για να νοικιάσω σπίτι...είμαι στη Πάντειο, προτιμώ κάπου εκεί κοντά αλλά έχω ακούσει ότι είναι κάπως επικίνδυνες οι περιοχές αυτές...Ευχαριστώώώ :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Γεια σαααας...Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει κάποιες περιοχές της Αθήνας για να νοικιάσω σπίτι...είμαι στη Πάντειο, προτιμώ κάπου εκεί κοντά αλλά έχω ακούσει ότι είναι κάπως επικίνδυνες οι περιοχές αυτές...Ευχαριστώώώ :):)
δεν το συζητω ΚΑΛΛΙΘΕΑ!η καλλιθεα εχει παρα πολυ καλη συγκοινωνια.παιρνεις το λεωφορειο απο συγγρου και σε 5 λεπτα εφτασες στην παντειο.συν τοις αλλοις η καλλιθεα ειναι πολυ μεγαλος δημος και ωραια περιοχη και λιγοτερο ακινδυνη σε σχεση με αλλες βεβαια τον τελευταιο χρονο ακουω κανα πυροβολισμο :P αλλα νομιζω οτι ειναι καλη περιοχη:)λογικα τα ενοικια στην καλλιθεα πρεπει να ειναι υψηλα οπως και στη νεα σμυρνη και το μοσχατο που ειναι κοντα.που εχεις νοικιασει τωρα;ε δεν νομιζω οτι η καλλιθεα ειναι επικυνδυνη περιοχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
Γεια σου! Λοιπόν είμαι ο άνθρωπός σου! :P

Καλές περιοχές για να μείνεις και να είσαι και κοντά στη σχολή είναι οι: Ν.Σμύρνη και Π.Φάληρο! Είναι πολύ καλές περιοχές! (νορμάλ άνθρωποι,σχετικά λίγη εγκληματικότητα, δεν φοβάσαι να περπατήσεις). Αν πας νέα σμύρνη μπορείς να ψάξεις κοντά στην πλατεία αγίας φωτεινής που είναι πολύ ωραία! Από παλαιό φάληρο ξέρω ότι είναι πολύ καλά κοντά στην πλατεία ντάβαρη! Από αυτές τις περιοχές μπορείς να έρχεσαι σχολή με ένα λεωφορείο! περνάνε πολλά και σε αφήνουνε ακρηβώς στη στάση ''πάντειο'' ! Το θέμα είναι ότι σε αυτές τις περιοχές είναι λίγο πιο ακρηβά τα σπίτια...:/:

Η Καλλιθέα που είναι κοντά είναι και καλή και κακή...αναλόγως που ακρηβώς μένεις...πχ.κοντά στο χαροκόπειο αν πας να μείνεις είναι καλά...αν πας πιο μέσα...ή στην οδό Σκρα και πιο κάτω δεν είναι τόσο καλά...(άσε που είναι και πιο μακρυά) Το Κουκάκι που και αυτό είναι κοντά είναι χάλια (για μένα τουλάχιστον) όπως και ο Νέος Κόσμος...:worry:

Εγώ θα σου πρότεινα να ψάξεις Καλλιθέα για να είσαι κοντά ή Ν.Σμύρνη που είναι ωραία! ΑΛΛΑ αν δεν βρεις μπορείς να κάνεις το άλλο που το κάνει πολύς κόσμος: βρήσκεις ένα σπίτι της προκοπής σε μια νορμάλ συνοικία που να είναι όμως κοντά σε μετρό! ;)

Ελπίζω να βοήθησα!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Μπορείς να κοιτάξεις και στις περιοχές Αγ.Ιωάννης-Δάφνη (ίσως και Αγ.Δημήτριο αν και λίγο πιο μακριά.) Η Δάφνη είναι πολύ ωραία περιοχή.
Με το μετρό σε 15 λεπτά είσαι Φίξ και απο εκεί ό,τι μέσο περνάει κάνει στάση στο Πάντειο. Συνολική διάρκεια ~20-25 λεπτά

Εγω Καλλιθέα μένω αλλά σαν περιοχή δεν μπορώ να πώ ότι με ενθουσιάζει,απο εγκληματικότητα δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι 1 χρόνο τώρα.
Αν δεν θές πρωινά ξυπνήματα,και ταλαιπωρία με τα ΜΜΜ και να μην έχεις το άγχος για το αν θα έχουν ή όχι απεργία τα μέσα , προτίμησε Καλλιθέα και φρόντισε να βρείς κάπου κοντά στο Πάντειο,η Καλλιθέα είναι σχετικά μεγάλος δήμος και καλο θα ήταν εφόσον βρείς σπίτι εκεί να μην χρειάζεσαι λεωφορείο για τη σχολή,εξάλου μόνο 1 περνάει απο Πάντειο, το 040.
Είναι καλή περιοχή δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις προβλήματα,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top