Πόσο αξίζει να σπουδάσει υπολογιστές τη σήμερον ημέρα;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To θεμα το γράφω αφόυ διάβασα αυτό το αρθρο
Ποιός είναι ο 18χρονος Αλέξανδρος - Γιατί εγκατέλειψε το σχολείο
- Τι βρέθηκε στο "στρατηγείο" του
- Τι ζήτησε από τους αστυνομικούς
Λίγα λεπτά χρειάστηκαν για να εντοπίσουν οι έλληνες αστυνομικοί τα ίχνη του χάκερ που είχε αναστατώσει FBI και Interpol. Και στήθηκε μια επιχείριση - αστραπή η οποία εκτελέστηκε άψογα και έτσι ο επικεφαλής του Σώματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Μανώλης Σφακιανάκης και οι συνεργάτες του έπιασαν το έξυπνο πουλί από τη μύτη...

Μόνο στις ταινίες έχουμε παρακολουθήσει την δράση των περίφημων χάκερ που "τρυπώνουν" παντού και κάνουν τον δικό τους πόλεμο στον κυβερνοχώρο.

Ο 18χρονος έλληνας χάκερ µε το ψευδώνυµο nsplitter θα μπορούσε κάλλιστα να είναι πρωταγωνιστής μιας τέτοιας ταινίας.

Για τρία χρόνια ο nsplitter, εξελισσόταν σε στόχο της Ιντερπόλ και της Ελληνικής Αστυνοµίας. Ταυτόχρονα έπαιρνε θέση αρκετά ψηλά στη λίστα των καταζητούµενων χάκερ και από το FBI για κακόβουλες επιθέσεις σε κυβερνητικές ιστοσελίδες στις ΗΠΑ και την Ελλάδα. Ο 18χρονος Αλέξανδρος συνελήφθη χθες το πρωί στο σπίτι του στον Αγιο ∆ηµήτριο.

Σύμφωνα με όσα λένε άνθρωποι που τον γνώριζαν κι εκείνον και την οικογένειά του ήταν ένα μοναχικό παιδί, κλεισμένο στον εαυτό του που απομονωθεί απ' όταν έχασε τον πατέρα του.
Εγκατέλειψε το σχολείο από την στιγμή που άρχισε να ασχολείται μόνο με το χάκινγκ. Περνούσε στον υπολογιστή από 18 έως 20 ώρες το 24ωρο! Τον τελευταίο μήνα δεν είχε βγεί ούτε μια φορά από το σπίτι του! Φέρεται να είπε στους αστυνομικούς: «Τι να το κάνω το σχολείο. Εγώ όλους αυτούς του Πολυτεχνείου τούς έχω για πλάκα». Ζήτησε μάλιστα έναν υπολογιστή γιατί άρχισε να του λείπει...

Στα δύο του µπράτσα έχει κάνει τατουάζ της ίδιας φράσης γραµµένης στα αραβικά και τα εβραϊκά. «Ο καπιταλισµός είναι ευκαιρία και η ευκαιρία ελευθερία...».

Σήµερα αναµένεται το κατηγορητήριο που έχει σχηµατιστεί εις βάρος του από την αµερικανική ∆ικαιοσύνη.
Οι αµερικανικές Αρχές αναµένεται να ζητήσουν την έκδοση του 18χρονου Ελληνα, που περιγράφεται ως διάνοια.
Το επόµενο 48ωρο αναµένεται στην Αθήνα το πρώτο επιτελείο του FBI κατευθείαν απότην Ουάσιγκτον, προκειµένου να γνωρίσει από κοντά τον 18χρονο Ελληνα.

Ξεκίνησε από τα 15

Το «σπάσιµο» της ιστοσελίδας της Ιντερπόλ τον Φεβρουάριο του 2008 – όταν ήταν 15 χρονών –ήταν το πρώτο χτύπηµα του nsplitter που τον έκανε γνωστό στην κοινωνία των «cracker», όπως αποκαλούνται οι χάκερ που προκαλούν«καταστροφές». Οι επιθέσεις του στην ιστοσελίδα της NSA, του FBI και του αµερικανικού Πενταγώνου από τον Φεβρουάριο του 2009 και ύστερα µετέτρεψαν τον 18χρονο σε αστέρι της κοινωνίας των χάκερ και εχθρό για τις αµερικανικές Υπηρεσίες Ασφαλείας.

'Ολα γινόντουσαν από διαµέρισµα στον Αγιο ∆ηµήτριο.

Είχε:

Χαρτοφυλάκιο 48 εισηγµένων εταιρειών στο Ελληνικό Χρηµατιστήριο.
Σε ειδική κρύπτη - βιβλίο 7.850 ευρώ και 300 δολάρια.
Επιταγές 20.000 ευρώ από τράπεζες του εξωτερικού.
130 πιστωτικες κάρτες
Δύο laptop
Ένας εσωτερικός σκληρός δίσκος
Τρεις εξωτερικοί φορητοί σκληροί δίσκοι.
Μία φορητή συσκευή μνήμης.
Ένας router
Ένα κινητό τηλέφωνο.
Ένα πιστόλι εκτόξευσης φωτοβολίδων.
Δύο μαχαίρια.
Δύο αεροβόλα πιστόλια.
Μία συσκευή αντιγραφής- ηλεκτρονικός
καρταναγνώστης, τύπου «POS».
Εκατό είκοσι πέντε (125) λευκές – ασυμπλήρωτες κάρτες
με μαγνητική ταινία.
Πέντε λευκές κάρτες, με μαγνητική ταινία στις
οποίες υπάρχουν εγγραφές με στοιχεία τραπεζικών
λογαριασμών.
Μία συσκευή σκοπευτικού λέιζερ.
Ένα δελτίο ταυτότητας για το οποίο έχει δηλωθεί
απώλεια.
Μία αντιασφυξιογόνα μάσκα χημικών αερίων.
Μια συσκευή πλαστικοποίησης.
Πολλές φωτοβολίδες, βεγγαλικά και φυσίγγια.


Από την υποκλοπή στοιχείων πιστωτικών καρτών είχε κερδίσει περισσότερα από 500.000 ευρω.
https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=81762&catid=4

έμεινα στην φράση
είπε στους αστυνομικούς: «Τι να το κάνω το σχολείο. Εγώ όλους αυτούς του Πολυτεχνείου τούς έχω για πλάκα

Πόσο αξίζει να σπουδάσεις κάτι σχετικό με υπολογιστές αφού μπορείς να ασχοληθείς με αυτό ακόμα και αν δεν εχεις σπουδάσει;
Πόσο αξίζει να σπαταλήσεις τον χρόνο σου διαβάζοντας άσχετα μαθήματα πανελλαδικών και να μην σπαταλίσεις επικοδημιτικά αυτά τα χρόνια δημιουργικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Φοκο, νομιζω οτι στην περιπτωση μας αυτη εχουμε ενα πανεξυπνο παιδι,
το ιδιο το εκπαιδευτικο συστημα εχει απαξιωσει την σημαντικοτητα της πληροφορικης, διδασκοντας ενα σωρο παπ...ιες στους μαθητες
με την προυποθεση αν γνωριζουν καλα αυτες τις παπ...ιες να μπουν ακομα και στο πολυτεχνειο, οπου αν ρωτησεις καποιον αποφοιτο του(ειτε ηλεκτρολογο ειτε ΗΜΜΥ), αυτο που ξερει απο ιντερνετ (αν δεν εχει ψαχτει) ειναι να γραφει ιστοσελιδες σε HTML στο notepad, ενω ξερει απειρα μαθηματικα ...

Αν εμπαιναν στις σχολες με αλλα κριτηρια, και εκαναν αλλα μαθηματα θα ηταν αλλιως
γιατι ειναι γνωστο πως αυτοι που γινονται χακερς και κρακερς(οχι τα μπισκοτα:mad: αμεσως....:P)
δεν ειναι και διανοιες στα μαθηματικα....
Αλλα για να φτασουν εκει που εφτασαν (ξεπερνωντας σε επιπεδο τους πολυτεχνιτες) ειχαν αλλες γνωσεις ποιο εξειδικευμενες και σαφως(οπως αλλωστε αποδεικνυεται) πιο χρησιμες

Για να μαθεις να αποτρεπεις μια χακερικη επιθεση, πρεπει πρωτα να μαθεις να την κανεις ο ιδιος.
Αυτο ειναι το προβλημα, για φανταστειτε να μαθαινουν καθε χρονο 2000 φοιτητες ανα την ελλαδα να μαθαινουν πως να κανουν επιθεσεις σε sites....
Για αυτο το λογο λεγεται πως δεν υπαρχει εκπαιδευση χωρις παιδεια....
Ολοι αυτοι οι πτυχιουχοι των πολυτεχνειων(που συνηθως υπαρχουν και μυαλα αναμεσα σε αυτους αλλα κατα κανονα τους τρωει το συστημα)
αν ηταν καλυτεροι απο αυτον, οι επιθεσεις που εκανε, θα ειχαν αποφευγθει....

Ουτως η αλλως εχετε σκεφτει ποτε το λογο που οι πληροφοριακαριοι των πανεπιστημιων ειναι ταυτοχρονα και ηλεκτρολογοι??
Η δικη μου απαντηση ειναι γιατι στην πληροφορικη δεν υπαρχει βαθμος πτυχιου, ενω στην ηλεκτρολογια ξεκινας απο χι KW
και δινοντας εξετασεις ανεβαινεις βαθμο....
Στην πληροφορικη εισαι εσυ και οι γνωσεις σου!!!

κατι παει να γινει τωρα με το τεχνολογικο λυκειο, οπου οι αποφοιτοι τεταρτης ταξης θα μπαινουν στην τριτοβαθμια χωρις εξετασεις
θα δειξει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
εγω παλι εμεινα σ αυτη τη φραση:

<<Από την υποκλοπή στοιχείων πιστωτικών καρτών είχε κερδίσει περισσότερα από 500.000 ευρω.>>

lool

Λοιπον, το μονο σιγουρο ειναι οτι 8α πρεπει να ψαχτεις και απο μονος σου με τους υπολογιστες, ειναι ενας κλαδος που συνεχως ε3ελισσεται(το open source για παραδειγμα 8ελει ασχολια και ''δουλεια'')...και στο χαρβαρντ να πας να σπουδασεις, αν δε φτυσεις αιμα πανω απο εναν υπολογιστη, ουτε η εμπειρια 8α ερ8ει ουτε οι γνωσεις δεν προκειται να μπουν απο μονες τους στο κεφαλι σου...
απο κει και περα, προσωπικα εγω ως κοινη 8νητη εφοσον δεν ειμαι διανοια, απλα ελπιζω να παρω με το καλο ενα πτυχιο και με αυτο βγαινοντας στην αγορα εργασιας να εργαστω στο αντικειμενο μου με ενα καλο και επαρκες(για μενα) εισοδημα, νομιμα και χωρις τον κινδυνο να μπουκαρουν ανα πασα στιγμη στο σπιτι μου και να με συλαβουν :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Λοιπον, το μονο σιγουρο ειναι οτι 8α πρεπει να ψαχτεις και απο μονος σου με τους υπολογιστες, ειναι ενας κλαδος που συνεχως ε3ελισσεται(το open source για παραδειγμα 8ελει ασχολια και ''δουλεια'')...και στο χαρβαρντ να πας να σπουδασεις, αν δε φτυσεις αιμα πανω απο εναν υπολογιστη, ουτε η εμπειρια 8α ερ8ει ουτε οι γνωσεις δεν προκειται να μπουν απο μονες τους στο κεφαλι σου...
το open source δεν εχει εσοδα ομως....
οσο για τα αλλα συμφωνω απολυτα....

...εγω ως κοινη 8νητη εφοσον δεν ειμαι διανοια...

μην το λες, βλεπω εχεις μπει μαθηματικα, ξερεις ποσοι αλλοι θα ηθελαν να μπουν σε μια σχολη με χαμηλοτερα μορια απο την δικη σου,
το αξιζαν, αλλα δεν το καταφεραν????

παρα πολλα...
Για αυτο δεν πρεπει ποτε να υποτιμαμε τιποτα και κανεναν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πιστεύω ότι οι σκοτεινοί τύποι του διαδιχτύου τον μίησαν στη τέχνη του hacking. Δεν νομίζω ότι κάποιος από το 0 μπορεί να φτάσει στο επίπεδο να ρίχνει κυβερνητικά site *χωρίς να έχει εξασφαλισεί κάποιες πληροφορίες στις οποίες ο κοινός θνητός δεν έχει πρόσβαση.
Δεν νομίζω να είναι τόσο πολύ έξυπνος αλλά απλώς ήταν καμένος με τα picia και κατάφερε να δικτυωθεί με τη *darkside του διαδικτύου.
Το εξωφρενικο είναι ότι ελληνική αστυνομία τον πρόδωσε στο FBI ενώ μπορούσε να κάλλιστα να δουλέψει στις ελληνικές μυστικές υπηρεσίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
μην το λες, βλεπω εχεις μπει μαθηματικα, ξερεις ποσοι αλλοι θα ηθελαν να μπουν σε μια σχολη με χαμηλοτερα μορια απο την δικη σου,
το αξιζαν, αλλα δεν το καταφεραν????

παρα πολλα...
Για αυτο δεν πρεπει ποτε να υποτιμαμε τιποτα και κανεναν!!!


μαζι σου, αλλα δυστυχως ''Αλε3ανδρος'' με την καμια δεν ειμαι:P:D:)

(παντως σε σχολη με υπολογιστες 8α παω, με το 10%;))


αλη8εια, focko εσυ που 3εκινησες το 8εμα, τι προτεινεις?ακομη, πιστευεις οτι στην εποχη του ''μαζευω πτυχια'' καποιος που 8ελει να ασχολη8ει σοβαρα με την πληροφορικη πρεπει να αρκεστει στις γνωσεις που 8α αποκομισει ο ιδιος με προσωπικη ασχολια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
ε καλά, τι περίμενε κανοντας hacking, να τον ζητήσουν σε καμιά μεγάλη εταιρία? Ας έμπαινε σε ένα τμήμα και αν είναι τόσο καλός θα έκανε και τις γνωριμίες και τα πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
αλη8εια, focko εσυ που 3εκινησες το 8εμα, τι προτεινεις?ακομη, πιστευεις οτι στην εποχη του ''μαζευω πτυχια'' καποιος που 8ελει να ασχολη8ει σοβαρα με την πληροφορικη πρεπει να αρκεστει στις γνωσεις που 8α αποκομισει ο ιδιος με προσωπικη ασχολια?

Πιστεύω οποιος θέλει να ασχοληθεί με αυτό το τομέα πρέπει να ξεχάσει την εκπαίδευση στην Ελλάδα. Το διάβασμα των πανελλαδικών σε ωθεί να διαβάσεις για 3 τουλάχιστον χρόνια πράγατα άσχετα με τον τομέα που σου αρέσει. Επίσης πιο εύκολα μαθαίνει αυτή την τέχνη πιστεύω ο 15χρονο παρά ο 20χρονος για αυτό πολλοί μεγάλοι χάκερ αυτής του επιπέδου είναι μικρης ηλικίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
ε καλά, τι περίμενε κανοντας hacking, να τον ζητήσουν σε καμιά μεγάλη εταιρία? Ας έμπαινε σε ένα τμήμα και αν είναι τόσο καλός θα έκανε και τις γνωριμίες και τα πάντα...
Δε θέλω να στη σπάσω αλλά,αυτός θα πάει κανά δυο χρόνια φυλακή-μη σου πώ και καθόλου-και μετά θα δουλεύει για μυστικές υπηρεσίες/εταιρίες που σχεδιάζουν λογισμικά ασφαλείας κτλ:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Δε θέλω να στη σπάσω αλλά,αυτός θα πάει κανά δυο χρόνια φυλακή-μη σου πώ και καθόλου-και μετά θα δουλεύει για μυστικές υπηρεσίες/εταιρίες που σχεδιάζουν λογισμικά ασφαλείας κτλ:whistle:

κοινως, 8α καταλη3ει να υποστηριζει κατι τετοιο:

[FONT=Arial, sans-serif]''They told me to get a life, but they didn't tell me where to download it!''[/FONT]


[FONT=Arial, sans-serif]:P:P
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εγω για αυτον τον λογο σκεφτομαι να παρατησω τη σχολη και να παω Οικονομικα με το 10%. Ο λογος που ηρθα στη σχολη ηταν καθαρα επειδη με ενδιεφερε το αντικειμενο. Απ'οτι συμπερανα ομως , αν εχεις παθος και ορεξη για κατι , ειδικα για την Πληροφορικη,μπορεις να προσφερεις πραγματα χωρις αναγκαστηκα να εχεις σπουδασει κατι αμεσο που να εχει σχεση με αυτην. Επειδη λοιπον θα προτιμουσα να σπουδαζω καποια αλλη επιστημη και παραλληλα και να ανακτω οσες γνωσεις επιθυμω για τη Πληροφορικη, γι'αυτο και θα παω Οικονομικα. Μια σχολη Πληροφορικης σε οδηγαει κυριως στην πιο επιστιμονικη πλευρα των Υπολογιστων συνδιαζοντας πολλα Μαθηματικα, Αλγοριθμους κ.τ.λ, πραγματα τα οποια δεν θα ειναι απαραιτητα ενδιαφερον σε καθε ατομο το οποιο θα ηθελε να ασχοληθει με τους υπολογιστες. Εγω παντα ειχα τρελο κολλημα με τον προγραμματισμο , συλλογη δεδομενων κτλ γι'αυτο και αρχικα ειχα επιλεξει αυτη τη σχολη , κατι για το οποιο μετανιωνω. Γι'αυτο προσοχη για το τι πραγματα αναζητατε. Ιωαννα εσυ για ποιους λογους θες κυριως Πληροφορικη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγω για αυτον τον λογο σκεφτομαι να παρατησω τη σχολη και να παω Οικονομικα με το 10%. Ο λογος που ηρθα στη σχολη ηταν καθαρα επειδη με ενδιεφερε το αντικειμενο. Απ'οτι συμπερανα ομως , αν εχεις παθος και ορεξη για κατι , ειδικα για την Πληροφορικη,μπορεις να προσφερεις πραγματα χωρις αναγκαστηκα να εχεις σπουδασει κατι αμεσο που να εχει σχεση με αυτην. Επειδη λοιπον θα προτιμουσα να σπουδαζω καποια αλλη επιστημη και παραλληλα και να ανακτω οσες γνωσεις επιθυμω για τη Πληροφορικη, γι'αυτο και θα παω Οικονομικα. Μια σχολη Πληροφορικης σε οδηγαει κυριως στην πιο επιστιμονικη πλευρα των Υπολογιστων συνδιαζοντας πολλα Μαθηματικα, Αλγοριθμους κ.τ.λ, πραγματα τα οποια δεν θα ειναι απαραιτητα ενδιαφερον σε καθε ατομο το οποιο θα ηθελε να ασχοληθει με τους υπολογιστες. Εγω παντα ειχα τρελο κολλημα με τον προγραμματισμο , συλλογη δεδομενων κτλ γι'αυτο και αρχικα ειχα επιλεξει αυτη τη σχολη , κατι για το οποιο μετανιωνω. Γι'αυτο προσοχη για το τι πραγματα αναζητατε. Ιωαννα εσυ για ποιους λογους θες κυριως Πληροφορικη ;

Και εγώ ακριβώς το ίδιο πράγμα σκεφτόμουν. Τελικά αποφάσισα όταν δώσω να μην βάλω πληροφορική σαν πρώτη επιλογή αλλά οικονομικά lol.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
ε καλά, τι περίμενε κανοντας hacking, να τον ζητήσουν σε καμιά μεγάλη εταιρία? Ας έμπαινε σε ένα τμήμα και αν είναι τόσο καλός θα έκανε και τις γνωριμίες και τα πάντα...

να υποθεσω οτι κανεις πλακα...

Στην περιπτωση που δεν κανεις πλακα, μαθε οτι στο ΗΜΜΥ δεν υπαρχει μαθημα : "Δομη και λειτουργια ιων και αντιϊικα προγραμματα"...
λυπαμαι αν σε απογοητευσα.....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
να υποθεσω οτι κανεις πλακα...

Στην περιπτωση που δεν κανεις πλακα, μαθε οτι στο ΗΜΜΥ δεν υπαρχει μαθημα : "Δομη και λειτουργια ιων και αντιϊικα προγραμματα"...
λυπαμαι αν σε απογοητευσα.....:(

LOL εγώ αυτό που ήθελα να πω είναι πως θα μπορουσε να χρησιμοποιείσει αμέσως θετικά το ταλέντο του.

Ο geohot τι έγινε? Πήγε στην Sony τελικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
LOL εγώ αυτό που ήθελα να πω είναι πως θα μπορουσε να χρησιμοποιείσει αμέσως θετικά το ταλέντο του.

Ο geohot τι έγινε? Πήγε στην Sony τελικά?

οταν εχεις τετοιες γνωσεις(γνωση=δυναμη) μονο θετικα δεν θα σκεφτει (ενα δεκαεξαχρονο) να τις χρησιμοποιησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον συνονόματο (petropoulos....) !
Και εγώ λατρεύω τον προγραμματισμό αλλά δεν πιστεύω ότι θα μπορούσα να λειτουργήσω σε μια σχολή Πληροφορικής!
Οπότε αποφάσισα να μπώ στο Οικονομικό και μπορεί αν με ενδιαφέρει στο μέλλον ακόμη .. να ασχοληθώ και να κάνω μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ο petropoulos έχει πολύ δίκιο. Μην ξεχνάτε ότι μια παράμετρος η οποία παραβλέπεται από μεριά των υποψηφίων είναι η μαθηματική ενότητα ενός προγράμματος σπουδών πάνω στην πληροφορική. Τα μαθηματικά και η πληροφορική είναι ίσως οι μόνες επιστήμες, οι οποίες θέλουν και ένα 20% ταλέντο εκτός από το 80% που είναι το ατελείωτο προσωπικό διάβασμα και το συνεχές ψάξιμο σε επιπλέον βιβλία (ξενόγλωσσα,...κτλ). Η πληροφορική σε βαθμό 70% είναι μαθηματικά...εξελιγμένα πάνω σε υπολογιστή. Δεν είναι τυχαίο όπου στις ΗΠΑ προσφέρονται majors ή minors με αμιγή μαθήματα πληροφορικής για κάποιον που έχει βασικό BA ή BSc στα μαθηματικά, στην φυσική ή στην οικονομία. Τώρα έχει γίνει ένα άνοιγμα μικρό της πληροφορικής στην βιολογία, στην χημεία και στην ιατρική...με πολύ ελπιδοφόρο μέλλον.

Οι περισσότεροι Έλληνες έχουν συνδυάσει λανθασμένα την πληροφορική με έναν υπολογιστή μόνο και κάποιες ξερές γνώσεις πάνω σε προγραμματισμό, τεχνολογία λογισμικού,...και άλλα συναφή. Ενώ μπορεί να σπουδάζουν πληροφορική ή κάτι συναφές, τελικά να αδυνατούν να γράψουν έναν ολόσωστο κώδικα σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού. Αυτήν την άποψη την εκφράζουν πολλοί φοιτητές με βάση τις βαθμολογικές επιδόσεις τους και καθηγητές σε Τμήματα Πληροφορικής ή Μαθηματικών, κρίνοντας τις βαθμολογικές επιδόσεις των εξεταζομένων που είναι μάλλον απογοητευτικές. Τελικά τι μπορεί να φταίει;

Έχω φίλους στο Τμ.Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής και δεν μου λένε και τόσο ευχάριστα πράγματα. Μπορεί να είναι πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη, αλλα ζορίζονται πολύ να περάσουν μαθήματα τόσο μαθηματικής πληροφορικής όσο και "αμιγούς" πληροφορικής (πάλι μαθηματικά περιέχει αλλά σε μικρότερο βαθμό) και γενικά δεν ήταν αυτό που περίμεναν ή φαντάζονταν στο λύκειο. Θα ήθελαν να είχαν καλύτερη ενημέρωση πριν αποφασίσουν να επιλέξουν την επιστήμη αυτή. Γενικά πολλοί καθηγητές Πανεπιστημίου μηδενίζουν μια άσκηση με πρόγραμμα, αν υπάρχει ένα λαθάκι στον κώδικα με την αιτιολογία ότι το πρόγραμμα δεν τρέχει!

Πιστεύω ότι τα μαθηματικά και η πληροφορική, είναι οι μόνες επιστήμες (αν η δεύτερη θεωρείται τεχνολογική εξέλιξη της πρώτης) που θα πρέπει να έχει ο υποψήφιος φοιτητής το "κλικ" αντίληψης και μυαλού για να ανταπεξέλθει τόσο ως φοιτητής όσο και ως επιτυχημένος επαγγελματίας. Αν δεν διατείθεται αυτό το "κλικ" εκτός από την διάθεση για διάβασμα, καλύτερα να επιλέξει κάτι άλλο. Πράγματα με χίλια ζόρια, μετριότητα και με σπρώξιμο εκ μέρους του φοιτητή δεν αποδίδουν καρπούς. Πάρα πολλοί τις επιλέγουν να τις σπουδάσουν, ελάχιστοι (περίπου 20%) κατορθώνουν να αποτελούν αξιοπρεπείς επιστήμονες και ένα ποσοστό 1-5%, αποτελούν τις διάνοιες με λαμπρές καριέρες σε άλλα κλιμάκια. Επίσης, η επιστήμη της πληροφορικής είναι από τις επιστήμες εκείνες (βλ. μαθηματικά, φυσική,..) που μπορείς να ξεκινήσεις από το σημείο Ο και με σταθερά βήματα συνεχούς προόδου να μάθεις πολλά πράγματα. Αυτήν την πορεία δεν μπορεί καμία τεχνολογική κατεύθυνση να την...προσδιορίσει. Ακόμη και από θετική ή και θεωρητική κατεύθυνση μπορούν να γίνουν θαύματα, αν υπάρχει θέληση, εργατικότητα, κίνητρο, φαντασία, δημιουργικότητα και γήινος στόχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Β1. «Τι να το κάνω το σχολείο. Εγώ όλους αυτούς του Πολυτεχνείου τούς έχω για πλάκα». Αναπτύξτε την παραπάνω άποψη σε μια παράγραφο 80-90 λέξεων. (10 μονάδες)

Αυτό έπρεπε να πέσει στη Β1 για ανάπτυξη :hmm: Θα είχε πολύ ψωμί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μάγκας, εκμεταλλεύτηκε το ταλέντο του προς όφελός του.
Και φυσικά τώρα μην περιμένετε να μπει φυλακή αυτός, σε καμιά μυστική υπηρεσία θα τον χώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα μαθηματικά και η πληροφορική είναι ίσως οι μόνες επιστήμες, οι οποίες θέλουν και ένα 20% ταλέντο εκτός από το 80% που είναι το ατελείωτο προσωπικό διάβασμα και το συνεχές ψάξιμο σε επιπλέον βιβλία (ξενόγλωσσα,...κτλ).

Πιστεύω ότι τα μαθηματικά και η πληροφορική, είναι οι μόνες επιστήμες (αν η δεύτερη θεωρείται τεχνολογική εξέλιξη της πρώτης) που θα πρέπει να έχει ο υποψήφιος φοιτητής το "κλικ" αντίληψης και μυαλού για να ανταπεξέλθει τόσο ως φοιτητής όσο και ως επιτυχημένος επαγγελματίας. Αν δεν διατείθεται αυτό το "κλικ" εκτός από την διάθεση για διάβασμα, καλύτερα να επιλέξει κάτι άλλο. Πράγματα με χίλια ζόρια, μετριότητα και με σπρώξιμο εκ μέρους του φοιτητή δεν αποδίδουν καρπούς. Πάρα πολλοί τις επιλέγουν να τις σπουδάσουν, ελάχιστοι (περίπου 20%) κατορθώνουν να αποτελούν αξιοπρεπείς επιστήμονες και ένα ποσοστό 1-5%, αποτελούν τις διάνοιες με λαμπρές καριέρες σε άλλα κλιμάκια. Επίσης, η επιστήμη της πληροφορικής είναι από τις επιστήμες εκείνες (βλ. μαθηματικά, φυσική,..) που μπορείς να ξεκινήσεις από το σημείο Ο και με σταθερά βήματα συνεχούς προόδου να μάθεις πολλά πράγματα.
Όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν και για τις οικονομικές/χρηματοοικονομικές επιστήμες? :hmm:
Απλά αναφέρεσαι μόνο στα μαθηματικά και την πληροφορική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top