[Αρχείο] Συζητήσεις για το μηχανογραφικό

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Το σενάριο που παίζει:
Άνακοίνωση βαθμών μέχρι 15 Ιουνίου (όποιος θέλει το αμφησβητεί, δικαίωμα του).
Μηχανογραφικά 20-29 Ιουνίου στα σχολεία (Σ΄αυτό πάω στοίχημα ένα παγωτό, ο Ιούλιος δεν θα μας βρει, κοστίζει).

Μορφή και διαδικασία του μηχανογραφικού:
(Πάρτε και μια πηγή: edu4u - Μηχανογραφικό 2011: Βήµα βήµα η ηλεκτρονική συµπλήρωση )
Με έναν προσωπικό κωδικό πρόσβασης θα µπορούν από φέτος οι υποψήφιοι για τα ΑΕΙ να εισέρχονται στην ηλεκτρονική σελίδα του υπουργείου Παιδείας και να συµπληρώνουν το μηχανογραφικό ∆ελτίο τους. μετά την ολοκλήρωση των εξετάσεων, οι υποψήφιοι θα µπορούν να πειραµατιστούν µε τους συνδυασµούς των σχολών που επιθυµούν, ενώ θα οριστικοποιήσουν τις επιλογές τους έως τα τέλη Ιουνίου, δηλαδή λίγες ηµέρες µετά την ανακοίνωση των βαθµών.
Το νέο σύστηµα θα τεθεί σε λειτουργία από φέτος και κάθε υποψήφιος µέσα από οκτώ προσεκτικά ηλεκτρονικά βήµατα θα συµπληρώνει το μηχανογραφικό ∆ελτίο του 2011.
συγκεκριµένα:
(1) Κάθε υποψήφιος για να µπει στο σύστηµα θα χρησιµοποιεί τον αριθµό Εξετάσεων που έχει ήδη.
(2) Στο σύστηµα θα µπορεί να βλέπει τις σχολές και να κάνει όσους συνδυασµούς επιθυµεί. (3) μετά το τέλος της διαδικασίας, το σύστηµα θα επιστρέφει στον υποψήφιο έναν Κωδικό ∆ελτίου για το ηλεκτρονικό μηχανογραφικό ∆ελτίο που κατέθεσε. με τη χρήση του κωδικού, ο υποψήφιος µπορεί να µπει στο σύστηµα και να διορθώσει το μηχανογραφικό. (4) ο υποψήφιος έχει τη δυνατότητα συµπλήρωσης περισσότερων του ενός ∆ελτίων, µε την ίδια διαδικασία. Για κάθε ∆ελτίο, το σύστηµα θα δίνει στον υποψήφιο τον σχετικό ξεχωριστό κωδικό.
(5) Τελικά ο υποψήφιος θα επιλέξει ένα μηχανογραφικό ∆ελτίο από όσα έχει συµπληρώσει και θα πάει στο σχολείο του για να υποβάλει το οριστικό μηχανογραφικό.
(6) με τη χρήση του κωδικού, ο διευθυντής του σχολείου θα µπορεί να εντοπίσει το καταχωρισµένο μηχανογραφικό ∆ελτίο και µε τη συγκατάθεσή του υποψηφίου, θα προχωρεί τη διαδικασία.
(7) ακόµη και σε αυτήν τη φάση, ο υποψήφιος θα µπορεί να κάνει αλλαγές. οµως, µε την οριστική υποβολή, το ∆ελτίο «κλειδώνει» και κανείς δεν µπορεί να κάνει αλλαγές.
( 8 ) Το τελικό μηχανογραφικό καταχωρίζεται ηλεκτρονικά στην κεντρική υπηρεσία του υπουργείου Παιδείας. Εάν ο υποψήφιος έχει καταχωρίσει περισσότερα του ενός δελτία, µετά την οριστική υποβολή αυτά σβήνονται από την κεντρική ηλεκτρονική βάση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν τελικά γίνει ηλεκτρονικά, είτε Ιούνης, είτε Ιούλης το ένα και το αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αχχχχ :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στο παράδειγμα που έχει το site το οποίο παράθεσε ο Δίας έχει κάτι κουτάκια για ειδικές κατηγορίες.Τι κατηγορίες είναι αυτές τελικά;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
1) Πολύτεκνοι γονείς και τέκνα πολυτέκνων. Ως πολύτεκνοι θεωρούνται όσοι πληρούν μια εκ των προϋποθέσεων του άρθρου πρώτου του ν. 1910/1944 (Ά 229), όπως αυτό αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 6 του ν. 3454/06 (‘Α 75).
2) Γονείς και τέκνα πολυμελών οικογενειών με τρία ζώντα τέκνα από νόμιμο γάμο ή νομιμοποιηθέντα ή νομίμως αναγνωρισθέντα ή υιοθετηθέντα, εφόσον κανένα από αυτά δεν υπερβαίνει το εικοστό έκτο έτος της ηλικίας του, συμπεριλαμβανομένων των περιπτώσεων αγάμων μητέρων με τρία μη αναγνωρισθέντα ζώντα τέκνα που δεν υπερβαίνουν το ανωτέρω όριο ηλικίας.
3) Τέκνα θυμάτων τρομοκρατίας σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 1897/90 (Α΄120)
4) Ορφανοί φοιτητές ή σπουδαστές από τον ένα ή και από τους δύο γονείς, εφόσον ο μέσος όρος του συνολικού οικογενειακού εισοδήματος των τριών τελευταίων οικονομικών ετών δεν υπερβαίνει το ποσό των σαράντα πέντε χιλιάδων Ευρώ. Για τον υπολογισμό του μέσου όρου του συνολικού οικογενειακού εισοδήματος των τριών τελευταίων οικονομικών ετών των ορφανών από τον έναν ή και τους δύο γονείς δε λαμβάνεται υπόψη το ατομικό εισόδημα του αποβιώσαντος γονέα ή των αποβιωσάντων γονέων που είχαν τυχόν δηλώσει κατά την τελευταία τριετία πριν από την αίτηση μετεγγραφής.
5) Φοιτητές ή σπουδαστές που κατά τη διάρκεια των σπουδών τους στα ΤΕΦΑΑ ή σε άλλη Σχολή ή Τμήμα Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ πέτυχαν μια από τις εξαιρετικές αγωνιστικές διακρίσεις, που αναφέρονται στην παράγραφο 2 του άρθρου 34 του ν. 2725/1999 (Ά 121), όπως αυτή αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 5 στοιχείο 8 του άρθρου 18 του ν. 3708/2008 (Ά 210) και τροποποιήθηκε με την παράγραφο Γ.1 του άρθρου 45 του ν. 3773/2009 (Ά 120).
6) Φοιτητές ή σπουδαστές με αδελφό ή αδελφή που φοιτά σε Τμήμα Πανεπιστημίου ή Τ.Ε.Ι., διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας των γονέων και επιθυμούν να μετεγγραφούν σε τμήματα Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. ευρισκόμενα εκτός του Λεκανοπεδίου Αττικής και του Νομού Θεσσαλονίκης.
7) Αδέλφια που φοιτούν σε τμήματα Πανεπιστημίου ή Τ.Ε.Ι., διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας των γονέων τους και που επιθυμούν τη μετεγγραφή τους κατά το ίδιο ακαδημαϊκό έτος σε αντίστοιχα Τμήματα Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. με εκείνα που ενεγράφησαν, ευρισκόμενα στον ίδιο Νομό και εκτός του Λεκανοπεδίου Αττικής και του Νομού Θεσσαλονίκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Αύριο πάντως κλείνουν τα βαθμολογικά και τα αποτελέσματα αποστέλλονται στο Υπουργείο. Είναι κοντά η μέρα ανακοίνωσής τους!

Όσο για το μηχανογραφικό, είναι βλακώδες που δεν έχουνε κάνει έστω μια ανακοίνωση για το τι θα γίνει. Η κατάθεσή του και ο τρόπος με τον οποίο θα γίνει αυτή είναι από τα πιο σημαντικά ζητήματα των Πανελλαδικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εσεις θα το φτιαξετε με καποιον καθηγητη ή ειδικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Με κανέναν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Eγώ μόνος μου, δε μου φαίνεται και τόσο δύσκολο ρε παιδιά :P

Καλά ότι θα πρήξω κόσμο και κοσμάκι σχετικά με την άποψή τους για τις σχολές είναι το μόνο σίγουρο. Έχω αρχίσει να συγκεντρώνω τηλέφωνα, μόλις βγούνε τα αποτελέσματα θα πιάσουν φωτιά τα τηλέφωνα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

everes

Νεοφερμένος

Ο everes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
θα πρεπει αφου εχουμε το προχειρο μηχανογραφικο εμεις απο το διαδικτυο ετοιμασει να το παμε ΠΟΤΕ?? στο σχολειο?? και σε ποιον θα απευθυνθουμε για την συμπληρωση του οριστικου μηχανγρ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω βλεπω οτι ολοι το φτιαχνουν με καποιον οποτε μπορει να ζητησω απο καποιον βοηθεια...αν και μου φαινονται πεταμενα λεφτα :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
εσεις θα το φτιαξετε με καποιον καθηγητη ή ειδικο;
Το να ακούσουμε γνώμες δεν είναι κακό. Όμως, ποιος είναι αυτός ο "ειδικός" που αναφέρεσαι? Έχω ακούσει (έχω δει και αγγελίες πέρυσι) για τάχα μου "ειδικούς" που συμπληρώνουν μηχανογραφικά (με αμοιβή 50-100 ευρόπουλα!!!!!). Πόσο "ειδικοί" είναι αυτοί? Μήπως πρόκειται για άσχετους ____________ που εκμεταλλεύονται την κατάσταση και το παίζουν "ειδικοί" για να τα κονομήσουν? Μπορούμε και μόνοι μας μια χαρά να συμπληρώσουμε το μηχανογραφικό μας. Έλεος?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Το να ακούσουμε γνώμες δεν είναι κακό. Όμως, ποιος είναι αυτός ο "ειδικός" που αναφέρεσαι? Έχω ακούσει (έχω δει και αγγελίες πέρυσι) για τάχα μου "ειδικούς" που συμπληρώνουν μηχανογραφικά (με αμοιβή 50-100 ευρόπουλα!!!!!). Πόσο "ειδικοί" είναι αυτοί? Μήπως πρόκειται για άσχετους ____________ που εκμεταλλεύονται την κατάσταση και το παίζουν "ειδικοί" για να τα κονομήσουν? Μπορούμε και μόνοι μας μια χαρά να συμπληρώσουμε το μηχανογραφικό μας. Έλεος?


ΠΟΣΑ;!;!;! Μιλαο για ατομα που δουλευουν στον Επαγγελματικο προσανατολισμο.Οι περισσοτεροι φιλοι μου πανε σε φροντιστηρια και θα το κανουν μαζι τους.Εγω ομως εκανα ιδιαιτερα και δεν ξερω καποιον που να εχει εμπειρια.Εχω ακουσει απο πολλουσ οτι αν δεν το κανεις σωστα μπορεισ να χασεις τη σχολη.Τωρα σιγουρα δεν ψαχνω σε αγγελειες αλλα απο το να δωσω τοσα προτιμω να το ρισκαρω(αν υπαρχει ρισκο).
Και σιγουρα ελεος αλλα εκει εχουμε καταντησει.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1) Πολύτεκνοι γονείς και τέκνα πολυτέκνων. Ως πολύτεκνοι θεωρούνται όσοι πληρούν μια εκ των προϋποθέσεων του άρθρου πρώτου του ν. 1910/1944 (Ά 229), όπως αυτό αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 6 του ν. 3454/06 (‘Α 75).
2) Γονείς και τέκνα πολυμελών οικογενειών με τρία ζώντα τέκνα από νόμιμο γάμο ή νομιμοποιηθέντα ή νομίμως αναγνωρισθέντα ή υιοθετηθέντα, εφόσον κανένα από αυτά δεν υπερβαίνει το εικοστό έκτο έτος της ηλικίας του, συμπεριλαμβανομένων των περιπτώσεων αγάμων μητέρων με τρία μη αναγνωρισθέντα ζώντα τέκνα που δεν υπερβαίνουν το ανωτέρω όριο ηλικίας.

1) Αυτοί είναι οι πολύτεκνοι με 4 παιδιά, έτσι δεν είναι?

2) Εδώ απο ότι κατάλαβα έχουμε τρίτεκνους.

Η ερώτησή μου... τι ρόλο βαράνε αυτές οι "ειδικές" κατηγορίες? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αυτές οι ειδικές κατηγορίες θα αντικαταστήσουν τις μετεγγραφές!
Έχει δωθεί και ο επιπρόσθετος αριθμός για αυτες τις ειδικές κατηγορίες απο το υπουργείο παιδείας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Εχω ακουσει απο πολλουσ οτι αν δεν το κανεις σωστα μπορεισ να χασεις τη σχολη.
Για να συμπληρώσεις το μηχανογραφικό θα κάνεις το εξής απλό:
Θα ξεχάσεις τα μόρια σου. Θα πεις: αν ήμουν ελεύθερη να διαλέξω όποια σχολή θέλω, ποια θα ήθελα? Της βάζεις (1). Μετά λες: αν δεν γινόταν σ΄αυτήν ποια από τις υπόλοιπες θα προτιμούσα? Βάζεις (2) και συνεχίζεις όσο θέλεις. Όλα τα άλλα είναι (κατά τη γνώμη μου) μπαρμπούτσαλα.
(Ααα! ειδικός κομπινολόγος χρειαζόταν πέρυσι σε τρίτεκνους κλπ για να συμπληρωθεί το μηχανογραφικό με αλχημείες ώστε αλλού να δηλώνεις και αλλού να μπαίνεις με μεταγραφή ξεπερνώντας αρκετές εκατοντάδες ως χιλιάδες μόρια. Φέτος με τις ειδικές κατηγορίες δεν ξέρω τι ακριβώς θα γίνει).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marioanna

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Άρα ρε παιδιά -εξίσου καμμένα από τις πανελλαδικές , το πολύ σε 10 μέρες έχουμε αποτελέσματα,,,
Δία :Άνακοίνωση βαθμών μέχρι 15 Ιουνίου (όποιος θέλει το αμφησβητεί, δικαίωμα του).
Μηχανογραφικά 20-29 Ιουνίου στα σχολεία (Σ΄αυτό πάω στοίχημα ένα παγωτό, ο Ιούλιος δεν θα μας βρει, κοστίζει).


μακάρι να βγούνε την παρασκευή να ησυχάσουμε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
εγω βλεπω οτι ολοι το φτιαχνουν με καποιον οποτε μπορει να ζητησω απο καποιον βοηθεια...αν και μου φαινονται πεταμενα λεφτα :confused:

Μην άγχεσαι. Είναι απλούστατη διαδικασία η συμπλήρωση του, μπορείς να το κάνεις και μόνη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoina05

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η despoina05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
δια,εσυ που στοχευεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Παρασκευη για χλωμο το κοβω,αρα ποτε μην λες ποτε,παντως την επομενη βδομαδα το αργοτερο κατα 99.98%θα βγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top