Γερμανικές σειρές

nikosD

Νεοφερμένος

Ο nikosD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ξερεις κανα σαιτ ή και οποιος αλλος που να μπορουμε να δουμε τπτ ειδησεις ? τπτ ταινιες free γερμανικες ? τπτ παιδακια γερμανακια :lol: που να παιζουν ή να δινουν τπτ συνεντευξεις ?

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "B2 Goethe Institut".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

asteriva88

Νεοφερμένος

Ο asteriva88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καμία γερμανική σειρά σε κωμωδία γνωρίζει κανείς; Να κάνουμε και λίγο εξάσκηση την γλώσσα.;)
Μην προτείνει κανείς καμία σαπουνόπερα. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Για κωμωδία δεν έχω κάποια πρόταση αλλά όποιος ενδιαφέρεται νομίζω ότι αξίζει να παρακολουθήσει το Heimat του Edgar Reitz (https://en.wikipedia.org/wiki/Heimat_(film)).
Ίσως να μην είναι η επιτομή της διασκέδασης αλλά είναι πολύ ενδιαφέρουσα σειρά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω να δεις το ''Οι ζωές των άλλων''...δεν είναι κωμωδία αλλά αξίζει να την δεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ε εντάξει, πρότεινε εσύ κάποια σειρά ενδιαφέρουσα, όπου μιλάνε καθαρά και πιστεύω πως θα βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriva88

Νεοφερμένος

Ο asteriva88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μια κωμωδία σίγουρα την βλέπεις πιο ευχάριστα.
Αν έχεις να προτείνεις οποιαδήποτε αξιόλογη γερμανική σειρά ...καλοδεχούμενη. Και σε μυστηρίου,περιπέτεια ή επιστημ.φαντασίας αν υπάρχει κάποια πρόταση αλλά νομίζω δεν είναι τα δυνατά τους σημεία.
Απλά δεν ενδιαφέρομαι για σαπουνόπερες,ρομάντζα,ιατρικές και σειρές τύπου CSI.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Δεδομένου του υποκειμενικού στοιχείου, η σειρά που πρότεινα είναι ενδιαφέρουσα.
Τώρα από όσο γνωρίζω δεν είναι και πολύ εύκολο να βρεις κάτι στα μέτρα σου..
Αν βρω κάτι άλλο θα επανέλθω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriva88

Νεοφερμένος

Ο asteriva88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καμία άλλη πρόταση; Γιατί δεν βλέπω και ιδιαίτερη συμμετοχή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
το mein leben und ich ειναι ενδιαφερον

μπορεις να δεις και αμερικανικες σειρες που ειναι μεταφρασμενες στα γερμανικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Σε ολες σχεδον τις ταινιες υπαρχει γερμανικη μεταγλωττιση, οποτε ενα αυτο. Απο γερμανικες ταινιες καλη ειναι το Die Welle.
Μετα απο σειρες δε θυμαμαι να σου πω... Ρεξ, ο φιλος μας ο Τσαρλυ κ.λπ.... γενικα η γερμανικη τηλεοραση παιζει μεταγλωττισμενες αμερικανικες σειρες, οι γερμανικες ως επι το πλειστον ειναι για τα μπαζα κατα τη γνωμη μου.
Παρ' ολα αυτα μπορεις να βρεις στο youtube γερμανικη stand up comedy.

Π.χ.:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
και γω το σκεφτηκα αυτο με το stand up comedy αλλα ζητησε σειρες... υπαρχουν και αντιστοιχες σειρες με τα σφηνακια αν σ' αρεσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Έχετε καμιά καλή γερμανική ταινία να μου προτείνετε;
Αλλά να μην έχει δύσκολο λεξιλόγιο, ας έχει λέξεις επιπέδου Β2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuius Cuius

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Υπάρχουν ένα σωρό ωραίες γερμανικές ταινίες (Sophie Scholl, Das Leben Der Anderen κλπ). Το λεξιλόγιο σίγουρα δεν θα αποτελέσει πρόβλημα για την κατανόησή τους. Το πρόβλημα είναι ότι μερικές φορές δεν προφέρουν καθαρά τις λέξεις... Αυτό κάνει την κατανόηση δύσκολη ακόμη και για κατόχους του C2.

Θα σε συμβούλευα, ωστόσο, να δεις κάποια μεταγλωτισμένη παιδική ταινία ή κάποιο καρτούν στα γερμανικά, με καθαρή προφορά. Συνιστώ ανεπιφύλακτα Sailor Moon :) Ψάξε στο Youtube ή πες μου να σου στείλω το link.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ναι και εγώ το έχω παρατηρήσει ότι προφέρουν κάπως διαφορετικά τις λέξεις και εμείς δεν τις πιάνουμε. :hmm:

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Die Welle ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Έχετε καμιά καλή γερμανική ταινία να μου προτείνετε;
Αλλά να μην έχει δύσκολο λεξιλόγιο, ας έχει λέξεις επιπέδου Β2.

Αν θες να ακουσεις απο καπου γερμανικα οπως αυτα που μαθαινονται στα φροντιστηρια τοτε παρακολουθησε γερμανικα δελτια ειδησεων.
Στις σειρες ή τις ταινιες η γλωσσα που χρησιμοποιειται ειναι η καθομιλουμενη, η οποια εχει διαφορες σε σχεση με τη γλωσσα που εξεταζεται στα πτυχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
φυσικα και εχει διαφορες... και αυτη ειναι η ανθρωπινη πλευρα της γλωσσας... ειναι και πιο ωραια για εμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Από κωμωδία μπορείς να δεις το Κebab Connection https://www.imdb.com/title/tt0177882/ δεν είναι κάτι ιδιαίτερο σαν ταινία αλλά έχει σχετικά εύκολους διαλόγους.Από εκεί και πέρα θα σου πρότεινα το Πείραμα https://www.imdb.com/title/tt0250258/ ,το Λόλα Τρέξε https://www.imdb.com/title/tt0130827/ και τη λευκή κορδέλα https://www.imdb.com/title/tt1149362/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ναι, έχω ακούσει για το Λόλα τρέξε και έχω διαβάσει για τι πρόκειται και μου φάνηκε ενδιαφέρον.:)
Έχω να γράψω μια κριτική για μια γερμανική ταινία (στα γερμανικά φυσικά) και γι' αυτό πρέπει να δω κάποια.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!^^:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
παιδιά ο μπαμπάς μου έβλεπε μια σειρά, stargate, τώρα γερμανικής παραγωγής ήτανε, δεν ξέρω... μόνο αυτό έβλεπε..
πάντως ξέρω γερμανικές ιστοσελίδες άμα θέλει κανείς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top