Kατατακτήριες ή Mεταπτυχιακό;

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Η πρώτη ερώτηση που πρέπει να κάνεις στον ευατό σου είναι: Θέλω να βρω γρήγορα δουλειά ή να συνεχίσω ακαδημαϊκά με έρευνα;

Είναι καίριο ερώτημα γιατί από εκεί κρίνεται άμα θα ήταν καλλίτερα να έδινες κατατακτήριες ή να συνέχιζες με μεταπτυχιακό. Το λέω αυτό γιατί αυτά που λες είναι αρκετά συγκεχυμένα. Μετά από αυτό ανάλογα με την απάντηση σου πρέπει να σκεφτείς: Τι δουλειά μπορώ και θέλω να κάνω;/ Ποιος τομέας με ενδιαφέρει περισσότερο;

Άμα βάλεις στην σειρά αυτά και τα ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου πιάσε κάποιον καθηγητή σου του οποίου το μάθημα ήταν κοντά σε αυτά που σε ενδιαφέρουν και ρώτα τον για τυχόν μεταπτυχιακά, αυτοί πάντα ξέρουν καλλίτερα:) Από την άλλη δεν πρέπει να αποκλείσεις τελείως την περίπτωση του εξωτερικού, ειδικά αν το πτυχίο σου το πήρες με βαθμό ικανοποιητικό. Ψάξε για υποτροφίες στον τομέα σου ( just google it;)) και για άλλη μια φορά απευθύνσου στους καθηγητές σου.

Άμα τελικά όμως αποφασίσεις πως οι προσφερόμενες επιλογές δεν σε καλύπτουν τότε και μόνο κατά την γνώμη μου πιστεύω πως πρέπει να στραφείς στις κατακτήτριες. Η σχολή σου προσφέρει συγκεκριμένες σχολές στις οποίες έχεις πρόσβαση, ρώτα την γραμματεία ή ψάξε στο google. Αν και είναι καθαρά δική σου απόφαση από εκεί και πέρα εγώ θα πρότεινα να αποφύγεις Παιδαγωγικά και Φιλολογίες, ο κλάδος έχει κορεστεί.


πω πω απο ρωσικο κομικ το εικονιδιο που εχεις επιλεξει ε; τι μου θυμησες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T.e.

Νεοφερμένος

Η T.e. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα και καλη χρονία.
Επείδη βλέπω ότι το θέμα με τις κατατακτήριες στην Ναυπηγών έχει υπεραναλυθεί και υπάρχουν πολλοί που το έχουν ψάξει...
Ήθελα να ρωτήσω, και εγώ με την σείρα μου γι ακάποιες πληροφορίες...
Τελείωνω την αρχιτεκτόνων μηχανικών του πανεπιστημίου Θεσσαλίας και ενδιαφέρομαι για μια δεύτερη σχόλη οπως αυτή των ναυπηγών, γιατί με ενδιαφέρουν πολύ τα ναυπηγικά ειτε αυτο ειναι απο την θέση του σχεδιασμού εσωτερικών χώρων σε ένα πλοίο είτε ακόμα και στο κομμάτι του μηχανολογικού σχεδιασμού . Ξέρει κανείς αν αναγνωρίζονται μαθήματα αν προέρχεται κανείς απο την αρχιτεκτονική;
Υ.Γ. Σκεφτομαι για κατακτήριες γιατι νομίζω οτι υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό που να προσφέρει μια θέση στο σχεδιασμό καραβιών...ή τουλαχιστον δεν έχω βρει ακόμα όσο και αν εχω ψαξει, απο όσους γνωστο΄ς έχω και ασχολούνται με την αρχιτεκτονική ή με την ναυπηγων(κανεναν δηλαδη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smeyes

Νεοφερμένος

Η smeyes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα!Το ερώτημα που τέθηκε στη συνομιλία σας είναι ακριβώς αυτό που σκέφτομαι το τελευταίο διάστημα, προσπαθώντας να πάρω 1 απόφαση.Τελείωσα παιδαγωγικό Δ.Ε. και την κατάσταση που ακολουθεί μετά την αποφοίτηση λίγο πολύ τη γνωρίζουμε όλοι.Σκέφτομαι να συνεχίσω με μεταπτυχιακό, πιστεύοντας πως όλο και καπου θα βοηθήσει, σίγουρα όταν διοριστούμε σαν bonus μοριοδότηση αλλά ίσως και για πιο εύκολη πρόσληψη στον ιδιωτικό τομέα.Από την άλλη όμως, βλέπω πως ο διορισμός ή η προσληψη σαν αναπληρώτρια γίνεται όνειρο που συνεχώς απομακρύνεται και η πρόσληψη μέχρι στιγμής σε ιδιωτικό δύσκολη. Έτσι, άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες για δεύτερη σχολή. Ήμουν από θετική κατεύθυνση και τα δύο επαγέλματα που μου άρεζαν είναι αυτό της δασκάλας και του οδοντίατρου(ξέρω άσχετα μεταξύ τους).Αλλά δεν ξέρω αν αυτή η στροφή αποτελεί μια συνετή απόφαση για το μέλλον μου!Το επάγγελμα της δασκάλας σίγουρα το αγαπώ, όμως βλέπω πιο καλή αποκατάσταση μέσα από αυτό του οδοντιατρου. Ποια είναι η γνώμη σας;Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τα μεταπτυχιακά στο κλάδο του παιδαγωγικού δεν θα σε βοηθήσουν σε καμία πρόσληψη στο δημόσιο τομέα ή ιδιωτικό τομέα πλέον.Το επάγγελμα του οδοντίατρου δεν προσφέρει πλέον σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση και για να ανοίξεις χρειάζεσαι ένα αρκετά μεγάλο ποσο με κίνδυνο να μην βρείς πελατεία και η επιχείρησηνα κλέισει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smeyes

Νεοφερμένος

Η smeyes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έχεις κάτι να προτείνεις; Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στον επαγγελματικό προσανατολισμου.Πολλοί μαθητές με τις αλλαγες στο συστήματος πανελληνίων και με την μηδενική ενημέρωση που προσφέρουν τα σχολεία πλέον στο κλάδο του επαγγελματικού προσανατολισμού προσφεύγουν στους συμβούλους των φροντιστηρίων και τον εταιρειών επαγγελματικού προσανατολισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Καλησπέρα!Το ερώτημα που τέθηκε στη συνομιλία σας είναι ακριβώς αυτό που σκέφτομαι το τελευταίο διάστημα, προσπαθώντας να πάρω 1 απόφαση.Τελείωσα παιδαγωγικό Δ.Ε. και την κατάσταση που ακολουθεί μετά την αποφοίτηση λίγο πολύ τη γνωρίζουμε όλοι.Σκέφτομαι να συνεχίσω με μεταπτυχιακό, πιστεύοντας πως όλο και καπου θα βοηθήσει, σίγουρα όταν διοριστούμε σαν bonus μοριοδότηση αλλά ίσως και για πιο εύκολη πρόσληψη στον ιδιωτικό τομέα.Από την άλλη όμως, βλέπω πως ο διορισμός ή η προσληψη σαν αναπληρώτρια γίνεται όνειρο που συνεχώς απομακρύνεται και η πρόσληψη μέχρι στιγμής σε ιδιωτικό δύσκολη. Έτσι, άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες για δεύτερη σχολή. Ήμουν από θετική κατεύθυνση και τα δύο επαγέλματα που μου άρεζαν είναι αυτό της δασκάλας και του οδοντίατρου(ξέρω άσχετα μεταξύ τους).Αλλά δεν ξέρω αν αυτή η στροφή αποτελεί μια συνετή απόφαση για το μέλλον μου!Το επάγγελμα της δασκάλας σίγουρα το αγαπώ, όμως βλέπω πιο καλή αποκατάσταση μέσα από αυτό του οδοντιατρου. Ποια είναι η γνώμη σας;Ευχαριστώ!

Θα σου πρότεινα να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω στην ειδική αγωγή.Ετσι,θα έχεις περισσότερες επαγγελματικές διεξοδους (από ότι έχω διαβάσει είναι ένας κλάδος με ζήτηση) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακό δίπλωμα (γενικά) δεν προσθέτει επαγγελματικές επιλογές ή επαγγελματικά δικαιώματα στο υπάρχον πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τα μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής θα περιοριστούν πολύ πλέον και δεν βοηθάνε και σε πολλα πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακό δίπλωμα (γενικά) δεν προσθέτει επαγγελματικές επιλογές ή επαγγελματικά δικαιώματα στο υπάρχον πτυχίο.

Για τα επαγγελματικά δικαιώματα θα συμφωνήσω, αλλά για τις επιλογές γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Για τα επαγγελματικά δικαιώματα θα συμφωνήσω, αλλά για τις επιλογές γιατί;

Γενικά παγκοσμίως, ένα μεταπτυχιακό δίπλωμα είτε αποτελεί διαβατήριο για διδακτορικό (και κατ' επέκταση ακαδημαϊκή καριέρα) είτε μια επιστημονική εμβάθυνση ως προς το επιστημονικό αντικείμενο του βασικού πτυχίου. Βέβαια μπορεί κάποιος να κάνει μεταπτυχιακές σπουδές σε άλλο κλάδο που ενδεχόμενα έχει κάποια διασύνδεση με το βασικό πτυχίο, αφού υπάρχουν περιορισμοί επιστημονικής συνάφειας. Για παράδειγμα κάποιος με πτυχίο Νομικής δεν μπορεί να κάνει μεταπτυχιακές σπουδές στην Ιατρική. Η αίτησή του αποκλείεται από την επιτροπή αξιολόγησης των υποψηφίων.

Στην Ελλάδα όπου η λογική είναι συνήθως κοντόφθαλμη, η κατάσταση είναι λιγάκι ό,τι πάρει η πρώτη, οι περισσότεροι κάνουν μεταπτυχιακά χωρίς κάποιον σαφή επαγγελματικό στόχο. Εδώ οι περισσότεροι φοιτητές νομίζουν ότι με ένα μεταπτυχιακό θα καλύψουν κάποια επαγγελματικά δικαιώματα γιατί έτσι άκουσαν. Ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το μεταπτυχιακό δίπλωμα δεν προσθέτει επιλογές διότι το βασικό πτυχίο καθορίζει τους άξονες της επαγγελματικής πορείας. Το μεταπτυχιακό ίσως αποτελεί ένα προσόν σαν χαρτί ή και μια πολυτέλεια άχρηστη (κλασική Ελληνική λογική με τα χαρτιά-πιστοποιήσεις) ενώ στο εξωτερικό, όπου τα πράγματα δουλεύουν αλλιώς, καθορίζει την ειδίκευση ως προς το βασικό πτυχίο. Γι' αυτό και οι ξένοι συνήθως επιδιώκουν να εργαστούν πρώτα στην αγορά και να δουν εκεί, αν ενδεχόμενα χρειαστεί κάποια εξειδικευμένη γνώση, τότε στρέφονται σε κάποιο μεταπτυχιακό αρκετά σύντομης διάρκειας (γι' αυτούς ο χρόνος είναι χρήμα) για να καλύψουν το κενό. Υπάρχει και η κουλτούρα των part-time σπουδών. Ειδάλλως, γι' αυτούς δεν υπάρχει λόγος για συλλογή χαρτιών, όπως συμβαίνει στην χώρα μας που περισσότερο οι λόγοι είναι προσωπικοί π.χ. να δείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι από τον άλλον κατέχοντας 2-3 πτυχία. Πλέον στην Ελλάδα έχουμε χάσει τον στόχο του Πανεπιστημιακού πτυχίου και γενικότερα των σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακό δίπλωμα δεν προσθέτει επιλογές διότι το βασικό πτυχίο καθορίζει τους άξονες της επαγγελματικής πορείας
Αναμφισβήτητα , το βασικό πτυχίο καθορίζει τους άξονες της επαγγελματικής πορείας.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μέσω ενός μεταπτυχιακού διπλώματος δεν διευρύνονται αυτοί οι άξονες.Για παράδειγμα,ένας μαθηματικός που κατέχει μεταπτυχιακό δίπλωμα στην πληροφορική ,δεν του δίνεται η δυνατότητα να ασχοληθεί με τον τομέα της πληροφορικής;:hmm:,κάτι που δίχως τις μεταπτυχιακές σπουδές δεν θα μπορούσε να κάνει(πλέον στην σημερινή εποχή της εξειδίκευσης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Ένας Μαθηματικός με ειδίκευση στην Πληροφορική έχει επαγγελματικά δικαιώματα ως Μαθηματικός και όχι σαν Ειδικός Πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πιστεύω ότι, αν κάποιος/α επιθυμεί να εμβαθύνει στο γνωστικό αντικείμενο που επέλεξε να κάνει πρόσθετες σπουδές (είτε φοιτώντας σε μεταπτυχιακό είτε σε δεύτερο πανεπιστήμιο), καλό θα ήταν να επιλέξει έναν από τους δύο αυτούς στόχους.

Ωστόσο, αν κάποιος/α αρκείται στο να αποκτήσει γενικές γνώσεις κι από το 2ο πανεπιστήμιο (σε προπτυχιακό επίπεδο) και από το μεταπτυχιακό, μπορεί να τα δρομολογήσει και τα δύο ταυτόχρονα για εξοικονόμηση χρόνου.

Τώρα μεταξύ των δύο επιλογών "κατακτήριες σε 2η σχολή" και "μεταπτυχιακό" θα έλεγα ότι είναι χρήσιμα και τα δύο. Μου είναι δύσκολο να πω ποιο θα ήταν καλύτερο. Αν όμως κάποιος/α, έχει ολοκληρώσει προπτυχιακό και μεταπτυχιακό, καλό θα ήταν να στραφεί στην επιλογή των κατατακτηρίων προς απόκτηση 2ης ειδικότητας αντί για 2ο μεταπτυχιακό (αν τελικά δεν του έρθει βολικά να κάνει διδακτορικό). Το 2ο μεταπτυχιακό, αν συνεχίσει να έχει κάποιος/α όρεξη για μόρφωση, μπορεί να έρθει μετά το 2ο πτυχίο και να λειτουργήσει ως προέκταση της 2ης ειδικότητας. Η ζωή έχει γίνει πολύ σύνθετη και η δια βίου μόρφωση αποτελεί όρο εκ των ων ουκ άνευ!

Εγώ θεωρώ λανθασμενη την επιλογή μου να ξεκινήσω 2ο μεταπτυχιακό "Διοίκηση Πολιτισμικών Μονάδων" (θα έπρεπε να τελειώσω πρώτα ένα δεύτερο πανεπιστήμιο σε προπτυχιακό επίπεδο και μετά να κάνω 2ο μεταπτυχιακό). Τον Σεπτέμβρη τελειώνω με το πρώτο "Σπουδές στην Εκπαίδευση" -τον Ιούλιο έπαυσα την αναστολή που είχα κάνει από το 2ο λόγω διπλωματικής στο 1ο. Θα ήταν καλύτερο να είχα δηλώσει κάποιο προπτυχιακό τμήμα του ΕΑΠ (αν όχι να δώσω κατατακτήριες). Έτσι, θα είχα σε 4-6 χρόνια και 2η ειδικότητα. Από τα προπτυχιακά του ΕΑΠ μου αρέσει το τμήμα "Διοίκηση Επιχειρήσεων και Οργανισμών". Τώρα όμως θα τελειώσω το τμήμα "Διοίκηση Πολιτισμικών Μονάδων", μιας και το ξεκίνησα δεδομένου ότι με ενδιαφέρει πολύ το εν λόγω γνωστικό αντικείμενο. Θα παίρνω όμως τις ενότητες μια μια για οικονομικούς και πρακτικούς λόγους. Αφού το τελειώσω ή θα δώσω κατατακτήριες (ή πανελλαδικές) στο τμήμα κοινωνιολογίας ή θα δηλώσω το ΔΕΟ (Διοίκηση Επιχειρήσεων και Οργανισμών) στο ΕΑΠ (αν κληρωθώ βέβαια). Θεωρώ ότι θα πιεστώ πάρα πολύ αν προωθήσω και κάποιο προπτυχιακό μαζί με το μεταπτυχιακό. Φυλάω λοιπόν τον στόχο αυτό για 2ο πτυχίο για μετά, αφού τελειώσω επιτυχώς το ΔΠΜ.
Το θέμα αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Ο/η καθένας/μία ας κρίνει με βάση τις δικές του/της ανάγκες και τα δικά του χρονοδιαγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
ένας μεταπτυχιακός τίτλος, δεν κατοχυρώνει επιπλέον εργασιακά δικαιώματα επί του κλάδου σπουδών του μεταπτυχιακού προγράμματος


Ενας μεταπτυχιακός τίτλος μπορεί να μην υποκαθιστά τον βασικό τίτλο σπουδών,δηλαδή ένας που έχει τελειώσει ΤΕΙ θα είναι υποψήφιος για Τ.Ε και μετά την κατοχή του μεταπτυχιακού σε προκηρύξεις ΑΣΕΠ (αν και μοριοδοτείται παραπάνω) όμως όσων αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα φυσικά και βελτιώνονται.

Συγκεκριμένα ένας ας πούμε που είναι πτυχιούχος του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής των ΤΕΙ με την κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου σχετικού με τα Οικονομικά,ο χρόνος απόκτησης άδειας Λογιστή-Φοροτεχνικού Α'τάξης μειώνεται κατά το ήμισυ.

Επιπλέον όπως διαβάζω και εδώ https://www.oe-e.gr/news/%CE%A5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%9C%CE%AD%CE%BB%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9F%CE%95%CE%95/proupotheseis-eggrafis-melous-oee/464 οι πτυχιούχοι των τμημάτων της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη των ελληνικών Α.Ε.Ι δικαιούνται να γραφτούν ως μέλη στο Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδας.

Θέλω να καταλήξω πως φυσικά με έναν μεταπτυχιακό τίτλο βελτιώνονται τα επαγγελματικά δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
μονο που φοβαμαι οτι θα με πιασουν τα 30 κι ακομα θα σπουδαζω.

Αλλοι είναι 30 και είναι αιώνιοι φοιτητές και δεν έχουν αποκτήσει ούτε τον βασικό τους τίτλο...:lol:

Πέρα απο την πλάκα,όπως και να έχει το να είσαι 30 και να κάνεις μεταπτυχιακά δεν είναι καθόλου κακό εφόσον δουλεύεις παράλληλα ή ψάχνεις και για δουλειά και τα μεταπτυχιακά τα κάνεις με δικά σου έξοδα χωρίς να επιβαρύνεις τους γονείς σου.

Για δεύτερο προπτυχιακό τίτλο μετά τα 30 είναι κάπως δύσκολο καθώς σε αυτή την ηλικία αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να δουλεύουμε και κάποιος παράλληλα με δουλειά δύσκολα θα βρει χρόνο για προπτυχιακές σπουδές,εργαστήρια κ.λ.π αλλά μεταπτυχιακά κάνεις άνετα και μετά τα 30.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Το ορθο ειναι να κανεις μεταπτυχιακο στον τομεα σου και οχι σε αλλο κλαδο ακομα αν δεν αλλαζεις επαγγελματικα δικαιωματα.Ας πουμε τελειωνεις το ιστορικο και θελεις να κανεις μεταπτυχιακο στην φιλολογια.Παλι αλλαγη σπουδων θεωρειται και ας εχεις τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα και μαλιστα ενισχυμενη μοριοδοτηση.Καλο ειναι ο μαθηματικος να κανει μεταπτυχιακο στα μαθηματικα ο φυσικος στην φυσικη ο ιστορικος στην ιστορια κοκ.Αν θες απο φιλολογος να γινεις...γιατρος τοτε θες δευτερο πτυχιο.Καποιος τελειωσε φιλολογια και κανει μεταπτυχιακο στην βυζαντινη ιστορια.Δεν θεωρειται ιστορικος αφου δεν εχει κυριο πτυχιο ιστοριας απλα εχει ενα πτυχιο σε ιστορικο κλαδο.Αν θελουμε να αλλαξουμε τομεα το κανουμε καλυτερα με κατατακτηριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Το ορθο ειναι να κανεις μεταπτυχιακο στον τομεα σου και οχι σε αλλο κλαδο ακομα αν δεν αλλαζεις επαγγελματικα δικαιωματα.Ας πουμε τελειωνεις το ιστορικο και θελεις να κανεις μεταπτυχιακο στην φιλολογια.Παλι αλλαγη σπουδων θεωρειται και ας εχεις τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα και μαλιστα ενισχυμενη μοριοδοτηση.Καλο ειναι ο μαθηματικος να κανει μεταπτυχιακο στα μαθηματικα ο φυσικος στην φυσικη ο ιστορικος στην ιστορια κοκ.Αν θες απο φιλολογος να γινεις...γιατρος τοτε θες δευτερο πτυχιο.Καποιος τελειωσε φιλολογια και κανει μεταπτυχιακο στην βυζαντινη ιστορια.Δεν θεωρειται ιστορικος αφου δεν εχει κυριο πτυχιο ιστοριας απλα εχει ενα πτυχιο σε ιστορικο κλαδο.Αν θελουμε να αλλαξουμε τομεα το κανουμε καλυτερα με κατατακτηριες.

Νομίζω πλέον υπάρχουν τόσες θεματικές εξειδικεύσεις που ακόμη και ένας Μαθηματικός δεν είναι απαραίτητο να κάνει πάνω στα Μαθηματικά πάλι μεταπτυχιακές σπουδές. Μπορεί να βρει κάποιον διεπιστημονικό κλάδο που να έχει και Μαθηματικά μέσα ώστε να γίνει εργασιακά ευέλικτος. Συνήθως το κύριο αντικείμενο σπουδών που εξετάζεται σε προπτυχιακό επίπεδο είναι αρκετά συμπαγές και με μαθήματα έξω από προσωπικά ενδιαφέροντα του πτυχιούχου. Βέβαια οι κατατακτήριες αν και σε εισάγουν πάλι σε προπτυχιακό επίπεδο σε κάποιες τελείως εφαρμοσμένες επιστήμες π.χ. Διοίκηση Επιχειρήσεων, Πληροφορική κ.α. μπορούν να λειτουργήσουν συμπληρωματικά ως προς άλλα πτυχία. Οι κατατακτήριες δεν αλλάζουν μόνο πεδίο εργασίας αλλά μπορούν να αποτελέσουν καλύτερη επιλογή και από μεταπτυχιακό, υπό συνθήκες. Άρα δεν υπάρχει "το ορθό" αλλά τι συμφέρει τον καθένα στους στόχους που έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πέρα απο την πλάκα,όπως και να έχει το να είσαι 30 και να κάνεις μεταπτυχιακά δεν είναι καθόλου κακό εφόσον δουλεύεις παράλληλα ή ψάχνεις και για δουλειά και τα μεταπτυχιακά τα κάνεις με δικά σου έξοδα χωρίς να επιβαρύνεις τους γονείς σου.
Έχεις απόλυτο δίκιο.

Καλο ειναι ο μαθηματικος να κανει μεταπτυχιακο στα μαθηματικα ο φυσικος στην φυσικη ο ιστορικος στην ιστορια κοκ.Αν θες απο φιλολογος να γινεις...γιατρος τοτε θες δευτερο πτυχιο.Καποιος τελειωσε φιλολογια και κανει μεταπτυχιακο στην βυζαντινη ιστορια.
Σ' αυτό έχεις δίκιο, γιατί έτσι συστηματοποιούνται αποτελεσματικότερα οι γνώσεις που αποκτήσαμε στο προπτυχιακό.

Άρα δεν υπάρχει "το ορθό" αλλά τι συμφέρει τον καθένα στους στόχους που έχει.
Πράγματι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Το ορθο ειναι να κανεις μεταπτυχιακο στον τομεα σου και οχι σε αλλο κλαδο ακομα αν δεν αλλαζεις επαγγελματικα δικαιωματα.Ας πουμε τελειωνεις το ιστορικο και θελεις να κανεις μεταπτυχιακο στην φιλολογια.Παλι αλλαγη σπουδων θεωρειται και ας εχεις τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα και μαλιστα ενισχυμενη μοριοδοτηση.Καλο ειναι ο μαθηματικος να κανει μεταπτυχιακο στα μαθηματικα ο φυσικος στην φυσικη ο ιστορικος στην ιστορια κοκ.Αν θες απο φιλολογος να γινεις...γιατρος τοτε θες δευτερο πτυχιο.Καποιος τελειωσε φιλολογια και κανει μεταπτυχιακο στην βυζαντινη ιστορια.Δεν θεωρειται ιστορικος αφου δεν εχει κυριο πτυχιο ιστοριας απλα εχει ενα πτυχιο σε ιστορικο κλαδο.Αν θελουμε να αλλαξουμε τομεα το κανουμε καλυτερα με κατατακτηριες.
λαθος. Στις θετικες επιστημες τουλαχιστον μπορεις ανετα να κανεις ειδικευση σε αλλη επιστημη ,γιατι πολυ απλα ,ειναι αλληλενδετες μεταξυ τους.Επιπλεον στην αγορα εργασιας(στο εξωτερικο) προωθειται η διεπιστημονικοτητα .Αυτο φυσικα εαν σε ενδιαφερει η επιστημη καθε αυτη και οχι τα εργασιακα "δικαιωματα" που σου δινει το Ελλαδισταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top