Απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες και σπουδές στο εξωτερικό

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εγώ δεν συμφωνώ καλύτερα είναι στην Γερμανία

Εξαρτάται από τα κριτήρια που έχουμε θέσει για να θεωρήσουμε έναν προορισμό ως "καλύτερο". Τα κριτήρια είναι επαγγελματικά; Αν ναι, τότε οι ΗΠΑ προσφέρουν περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες από κάθε χώρα της Ευρώπης.
Αν κάποιος έχει ως κριτήριο μόνο την ομορφιά του τοπίου, τότε καλύτερα να πάει στον Αμαζόνιο.

Θα πρέπει ο EarlEstes21 να μας ενημερώσει σχετικά με το ποιος τομέας τον ενδιαφέρει για να του πούμε αν η εκάστοτε χώρα έχει καλά τμήματα. Αν και τα πανεπιστήμια των ΗΠΑ (και τα κρατικά) φημίζονται για μια πληθώρα τομέων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις ζήσει και στις δύο χώρες και ξέρεις; Αν όχι, πώς το λες έτσι αυθαίρετα;

Οχι μονο δεν εχει ζησει σε καμια απο τις δυο χωρες αλλα δεν παρεθεσε και καποιο επιχειρημα εστω για την Γερμανια που προτιμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EarlEstes21

Νεοφερμένος

Ο EarlEstes21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αν έχεις τη δυνατότητα για ΗΠΑ, πήγαινε ΗΠΑ και μη κοιτάξεις πίσω σου. Τις ευκαιρίες που θα λάβεις εκεί δεν θα τις βρεις πουθενά. Με ποιο αντικείμενο θες να ασχοληθείς, όμως;
Σχετικά με το πρώτο σου ερώτημα, εξαρτάται το πανεπιστήμιο και τις requirements που έχει. Συνήθως, η βεβαίωση για πρόσβαση στη τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι απαραίτητη.

:clapup:


ναι δεν το εγραψα... προγραμματισμος ειναι αυτο π θελω... C, Java κτλ απλα σε πιο ανεπτυγμενο επιπεδο :P

δεν ξερω αν παιζει πολυ ρολο... αλλα εχω την αμερικανικη υπηκοοτητα λογω του πατερα μου και οτι γεννηθηκα εκει... (american boy 8) :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
ναι δεν το εγραψα... προγραμματισμος ειναι αυτο π θελω... C, Java κτλ απλα σε πιο ανεπτυγμενο επιπεδο :P

δεν ξερω αν παιζει πολυ ρολο... αλλα εχω την αμερικανικη υπηκοοτητα λογω του πατερα μου και οτι γεννηθηκα εκει... (american boy 8) :P )

Τι εννοείς με αυτό σε bold;
Ενδιαφέρεσαι για δημόσιο ή ιδιωτικό πανεπιστήμιο;
Γιατί δεν περνάς σε κάποια σχολή εδώ και μετά κρατάς χρήματα για κάποιο καλό μεταπτυχιακό σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού; Προσωπικά το θεωρώ πολύ καλή λύση και πολύ πιο συμφέρουσα οικονομικά.
Πάντως αν το έχεις αποφασίσει προτείνω κι εγώ ΗΠΑ. Ευκαιρίες υπάρχουν πολλαπλάσιες από την Ευρώπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EarlEstes21

Νεοφερμένος

Ο EarlEstes21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Τι εννοείς με αυτό σε bold;
Ενδιαφέρεσαι για δημόσιο ή ιδιωτικό πανεπιστήμιο;
Γιατί δεν περνάς σε κάποια σχολή εδώ και μετά κρατάς χρήματα για κάποιο καλό μεταπτυχιακό σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού; Προσωπικά το θεωρώ πολύ καλή λύση και πολύ πιο συμφέρουσα οικονομικά.
Πάντως αν το έχεις αποφασίσει προτείνω κι εγώ ΗΠΑ. Ευκαιρίες υπάρχουν πολλαπλάσιες από την Ευρώπη.

το οτι γεννηθηκα στις ΗΠΑ κ γ την υπηκοοτητα το ειπα μηπως πιστευετε εχω +1 λογο ν παω αμερικη...
δεν θελω καθολου να ασχοληθω με ελλαδα στις σπουδες μου...
δεν ξερω διαφορες δημοσιου και ιδιωτικου... (εκτος αν ειναι μονο πως στο δημοσιο δεν πληρωνεις διδακτρα ενω στο ιδιωτικο πληρωνεις)
τελος... τελικα μπορω χωρις πανελλαδικες ν φυγω κατευθειαν εξωτερικο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Αν δε σου ζητήσουν πανελλήνιες θα πρέπει να σου ζητήσουν άλλα πιστοποιητικά πρόσβασης... πχ. για Αγγλια θα σου ζητήσουν A-levels, για Αμερικη SAT, για Γερμανια ό,τι δινουν στη Γερμανία κοκ. Μερικές φορές μπορει να σου ζητήσουν και ενα από αυτά ΚΑΙ πανελλήνιες... Γενικά αν εγω έβρισκα οτι μπορώ να μπω κάπου χωρις να δωσω ούτε πανελλήνιες ούτε άλλο τεστ εισαγωγης - οπως αυτα που ανέφερα-, δε θα εμπιστευομουν το ιδρυμα αυτό για την εκπαιδευσή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JasonFe

Νεοφερμένος

Ο JasonFe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανένας ποια είναι τα πιστοποιητικά πρόσβασης στην Γερμανία, καθώς θέλω να σπουδάσω σε γερμανικό Πανεπιστήμιο Αλλά δεν έχω δώσει πανελλήνιες. Μέχρι τώρα το σχέδιο μου ήταν να δώσω πανελλήνιες Αλλά αν μπορώ να δώσω εξετάσεις όπως π.χ A-levels σε γερμανικό Πανεπιστήμιο θα ήταν καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως ξέρει κανένας ποια είναι τα πιστοποιητικά πρόσβασης στην Γερμανία, καθώς θέλω να σπουδάσω σε γερμανικό Πανεπιστήμιο Αλλά δεν έχω δώσει πανελλήνιες. Μέχρι τώρα το σχέδιο μου ήταν να δώσω πανελλήνιες Αλλά αν μπορώ να δώσω εξετάσεις όπως π.χ A-levels σε γερμανικό Πανεπιστήμιο θα ήταν καλύτερα.

΄Οχι δεν ισχύει. Τα A-levels είναι τρόπος εισαγωγής κυρίως για τα Βρετανικά πανεπιστήμια. Θα πρέπει να ακολουθήσεις τη διαδικασία των πανελλαδικών για να εισαχθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παρασκευή

Νεοφερμένος

Η παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εγω εχω τελειωσει ηδη το λύκειο και επειδή τα εκανα καπως μπάχαλο περυσι με φροντιστήρια το ενα το αλλο έβγαλα 14.3 ντρέπομαι που το λεω ...
Αυτο το χαρτί εχει ισχύ σε αλλη χωρά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ντρέπεσαι για το πόσο έβγαλες. Σε αυτή την ηλικί ασχολείστε με απίστευτες βλακείες. Τέλος πάντων· ρωτάς πάλι γενικόλογα, εξαρτάται για πού και για ποιο λόγο το θέλεις. Για να κάνεις μια επαγγελματική εκπαίδευση στην Αγγλία αρκεί, και στη Γερμανία. Το θέμα είναι να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις. Αν αυτό που θες είναι να ασχοληθείς με παιδακια, όπως είπες παραπάνω, δεν χρειάζεσαι πτυχίο πανεπιστημίου στις περισσότερες χώρες. Οπότε βρες τι είναι αυτό που θέλεις και go fo it!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παρασκευή

Νεοφερμένος

Η παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Θελω γρηγορα μια απάντηση....επειγον ειναι ένας καθηγητής τεσπα ππυ η δουλεια του ςιναι να προετοιμάζει παιδια για μα σπουδάζουν σε αγγλικα πανεπιστήμια και ...λεει οτι αν θελω να παω και εγω πρεπει μαα δώσω 600 ευρω τωρα για την εγγραφή τις διαδικασίες ολεες αθτες και 135 x 3 μηνες ππυ θα κααμω μαζι του δυο ωρεςς αγγλικά 45 για βιβλία και 600 ευρω όταν φυγω αγγλια και θα μου βρει δουλεια παρτ ταιμ δλδ θα περνώ 2000 κόρες τον χρονο και λεει για 3 χρόνια ππυ ειναι η σχολη θα διμω περιππυ στα 700 ευρω το μηνα ...τι λέτε να δεχτώ; δλδ θα δωσω τον Ιούνιο εξετασεις αγγλικών και αν παρω 6 θα παω αγγλια και 220 Σεπτέμβρη θ;α φυγω....να κάμω αυτο...η ν;α ξανα δωσω πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θελω γρηγορα μια απάντηση....επειγον ειναι ένας καθηγητής τεσπα ππυ η δουλεια του ςιναι να προετοιμάζει παιδια για μα σπουδάζουν σε αγγλικα πανεπιστήμια και ...λεει οτι αν θελω να παω και εγω πρεπει μαα δώσω 600 ευρω τωρα για την εγγραφή τις διαδικασίες ολεες αθτες και 135 x 3 μηνες ππυ θα κααμω μαζι του δυο ωρεςς αγγλικά 45 για βιβλία και 600 ευρω όταν φυγω αγγλια και θα μου βρει δουλεια παρτ ταιμ δλδ θα περνώ 2000 κόρες τον χρονο και λεει για 3 χρόνια ππυ ειναι η σχολη θα διμω περιππυ στα 700 ευρω το μηνα ...τι λέτε να δεχτώ; δλδ θα δωσω τον Ιούνιο εξετασεις αγγλικών και αν παρω 6 θα παω αγγλια και 220 Σεπτέμβρη θ;α φυγω....να κάμω αυτο...η ν;α ξανα δωσω πανελλήνιες;

΄Οχι να μην το κάνεις! Να μην εμπιστεύεσαι τον καθένα που θέλει να φάει τα λεφτά σου! Ακολούθησε κανονικά το πλάνο που έχεις στο μυαλό σου και αν θέλεις σοβαρή ενημέρωση για τις σπουδές στην Αγγλία, πήγαινε στο Βρετανικό Συμβούλιο (https://www.britishcouncil.gr/) να σου δώσουν εγγυημένα πληροφορίες για οτιδήποτε χρειάζεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παρασκευή

Νεοφερμένος

Η παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
https://www.anglia.gr/ αυτό εδω είναι και αυτος που επικοινώνησα λέγεται Αριστείδης Μαδελλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.anglia.gr/ αυτό εδω είναι και αυτος που επικοινώνησα λέγεται Αριστείδης Μαδελλης

Πήγαινε στο Βρετανικό Συμβούλιο που είναι ο επίσημος οργανισμός σπουδών της Αγγλίας στην Ελλάδα. Θα σου πουν ο,τι ακριβώς θέλεις να μάθεις χωρίς να σε παραπληροφορήσουν (https://www.britishcouncil.gr/study-uk/student-support). Πάντως η γνώμη μου είναι να μείνεις εδώ και να προσπαθήσεις να μπεις σε κάποιο τμήμα νηπιαγωγών (στο προτείνω επειδή έχεις αναφέρει ότι η προσχολική αγωγή, είναι αυτό που σ΄ενδιαφέρει πρωταρχικά). Θα πάρεις το πτυχίο σου χωρίς να πληρώσεις ένα σωρό χρήματα και συγχρόνως κατά τη διάρκεια των σπουδών σου θα φροντίσεις να μάθεις καλά τουλάχιστον μία ξένη γλώσσα. Μετά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πτυχίο σου για να βρεις δουλειά σε όποια χώρα θέλεις. Τουλάχιστον στην Αγγλία και στη Γερμανία που ξέρω, υπάρχει μεγάλη ζήτηση για το συγκεκριμένο επάγγελμα και είναι πολλές αυτές που έχουν πάει εκεί και έχουν αποκατασταθεί επαγγελματικά. Πρόσεξε για νηπιαγωγούς μιλάω όχι για βρεφονηπιοκόμους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

παρασκευή

Νεοφερμένος

Η παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Θα δωσω πανελλήνιες να δω ρι θα γινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Εγώ σου πρότεινα κατεθυθείαν το εξωτερικό διότι Αγγλία και Γερμανία δν χρειάζεσαι πτυχίο πανεπιστημίου για να κάνεις αυτή τη δουλειά. Εν πάσει περιπτώσει αφού θα περάσεις 4 χρόνια στο ελληνικό πανεπιστήμιο και αφού είσαι συνειδητοποιημένη ότι θες να πας εξωτερικό, αποφάσισε σε ποιο γκρουπ χωρών θέλεις να κατευθυνθείς και ξεκίνα από του χρόνου να μαθαίνεις την αντίστοιχη γλώσσα (όποια κι αν είναι αυτή, αγγλικά, γεμανικά, γαλλικα ή ό,τι άλο). Μην το αμελήσεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παρασκευή

Νεοφερμένος

Η παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εγώ σου πρότεινα κατεθυθείαν το εξωτερικό διότι Αγγλία και Γερμανία δν χρειάζεσαι πτυχίο πανεπιστημίου για να κάνεις αυτή τη δουλειά. Εν πάσει περιπτώσει αφού θα περάσεις 4 χρόνια στο ελληνικό πανεπιστήμιο και αφού είσαι συνειδητοποιημένη ότι θες να πας εξωτερικό, αποφάσισε σε ποιο γκρουπ χωρών θέλεις να κατευθυνθείς και ξεκίνα από του χρόνου να μαθαίνεις την αντίστοιχη γλώσσα (όποια κι αν είναι αυτή, αγγλικά, γεμανικά, γαλλικα ή ό,τι άλο). Μην το αμελήσεις!!

Θα βάλω τα δυνατά μου...
Δεν θα το αμελησω του χρονου αρχίζω τα αγγλικά
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odys

Νεοφερμένος

Ο odys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλημέρα!
Είδα την συζήτηση σας και ειναι το θεμα που με αφορά.Δεν γνωρίζω πως δουλεύει το site και δεν ξερω αν θα μπορέσει να μου απαντήσει κανεις τωρα(το 2020 επειδή η συζήτηση έγινε το 2011)
Αυτήν την σχολική χρονιά θα παω 2α λυκείου και σκέφτομαι να σπουδάσω στο εξωτερικό.Οι χώρες που εχω σκεφτεί ειναι ο Καναδάς,η Αμερική,η Νέα Ζηλανδία, η Αγγλία και η Αυστραλία.Δεν είμαι σίγουρος ακόμη με τι ακριβώς θελω να ασχοληθώ αλλα σκέφτομαι για κατι που να εχει σχέση με την ιατρική ή την τεχνολογία, κατι πιο σιγκεκριμένο biomedical engineering(αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα).
Αυτά που θέλω να ρωτήσω ειναι:
Πρώτων, γίνεται να πάω σε πανεπιστήμιο εξωτερικού μόνο με το απολυτήριο λυκείου και με τις παννελήνιες που θα δώσω; Φυσικά μιλάω για το ότι θα έχω καλους βαθμούς, πανω απο 19. Ή θα πρέπει να παρακολουθήσω τα a levels ή τα αντίστοιχα προγράμματα για την κάθε χώρα για να με αποδεχτούν; Σε αυτήν την πέριπτωση τα πανεπιστήμια του εξωτερικού θα μου ζητήσουν και τους βαθμούς του λυκείου(το απολυτήριο με τις παννελήνιες) ή τους αρκούν αυτα τα προγραμματα;
Δεύτερον, είναι και το οικονομικό θέμα καθώς για να σπουδάσει κανείς στο εξωτερικό ειναι πολύ ακριβό. Γνωρίζει κανεις από εσάς άμα υπάρχουν κάποιες υποτροφίες που θα μπορέσω κάπως να κερδίσω; Ή τι είναι αυτα που πρέπει να έχω να να κερδίσω κάποια υποτροφία(π.χ. καλούς βαθμούς στο λύκειο).
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και αν κάποιος γνωρίζει κατι για αυτα που έγραψα θα τον ευχαριστούσα πολύ για την απάτνηση του.
Επίσης δεν ειμαι 24 όπως γράφει το site αλλά 16.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Είδα την συζήτηση σας και ειναι το θεμα που με αφορά.Δεν γνωρίζω πως δουλεύει το site και δεν ξερω αν θα μπορέσει να μου απαντήσει κανεις τωρα(το 2020 επειδή η συζήτηση έγινε το 2011)
Αυτήν την σχολική χρονιά θα παω 2α λυκείου και σκέφτομαι να σπουδάσω στο εξωτερικό.Οι χώρες που εχω σκεφτεί ειναι ο Καναδάς,η Αμερική,η Νέα Ζηλανδία, η Αγγλία και η Αυστραλία.Δεν είμαι σίγουρος ακόμη με τι ακριβώς θελω να ασχοληθώ αλλα σκέφτομαι για κατι που να εχει σχέση με την ιατρική ή την τεχνολογία, κατι πιο σιγκεκριμένο biomedical engineering(αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα).
Αυτά που θέλω να ρωτήσω ειναι:
Πρώτων, γίνεται να πάω σε πανεπιστήμιο εξωτερικού μόνο με το απολυτήριο λυκείου και με τις παννελήνιες που θα δώσω; Φυσικά μιλάω για το ότι θα έχω καλους βαθμούς, πανω απο 19. Ή θα πρέπει να παρακολουθήσω τα a levels ή τα αντίστοιχα προγράμματα για την κάθε χώρα για να με αποδεχτούν; Σε αυτήν την πέριπτωση τα πανεπιστήμια του εξωτερικού θα μου ζητήσουν και τους βαθμούς του λυκείου(το απολυτήριο με τις παννελήνιες) ή τους αρκούν αυτα τα προγραμματα;
Δεύτερον, είναι και το οικονομικό θέμα καθώς για να σπουδάσει κανείς στο εξωτερικό ειναι πολύ ακριβό. Γνωρίζει κανεις από εσάς άμα υπάρχουν κάποιες υποτροφίες που θα μπορέσω κάπως να κερδίσω; Ή τι είναι αυτα που πρέπει να έχω να να κερδίσω κάποια υποτροφία(π.χ. καλούς βαθμούς στο λύκειο).
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και αν κάποιος γνωρίζει κατι για αυτα που έγραψα θα τον ευχαριστούσα πολύ για την απάτνηση του.
Επίσης δεν ειμαι 24 όπως γράφει το site αλλά 16.
Καλημέρα. Η κάθε χώρα που αναφέρεις απαιτεί και ξεχωριστά κριτήρια. Σίγουρα το κυριότερο είναι το απολυτήριο σου. Τώρα, τα πανεπιστήμια της Αγγλίας, Αυστραλίας ζητούν και πανελλήνιες. Μάλιστα της Αγγλίας έχουν και εξωπραγματικες προσδοκίες (ζητούν 19.000 μορια). A-levels, atar(για Αυστραλία) δίνεις αν θες αυτοβούλως, που συνήθως τα παιδιά το κάνουν αυτό επειδή πολύ απλά να γράψεις 19.000 μόρια στις πανελλήνιες δεν είναι εύκολο. Για Αγγλία μάλιστα, πολλά παιδιά πηγαίνουν σε foundation φροντιστήρια της Αθήνας, εξ αρχής, ώστε να μην έχουν θέματα μετά. Τώρα για το οικονομικό που είπες, πλήρης υποτροφία λίγο δύσκολο. Θα σου πρότεινα να τσεκαρεις το σάιτ του ΙΚΥ. Πάντως στα ανάλογα πανεπιστήμια που θα σε ενδιαφέρουν υπάρχουν και υποτροφίες ενός συγκεκριμένου ποσου. Στις υποτροφίες, προφανώς και πρωταρχικό ρόλο εχουν οι βαθμοί σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top