Φυσική - Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

christidim

Νεοφερμένος

Η Dimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξάνδρεια (Ημαθία). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
1)Ενα σωμα μετακινητε από την θέση 0 στην θέση Μ1 η οποία αντιστοιχει στο -1 σε άξονα . Επειτα απο θέση Μ1 πηγαίνει στην θέση Μ2 η οποία αντιστοιχει στην θεση +3 του αξονα. Ποια είναι η μετατόπιση του σώματος ;

2)Σωμα μαζας 2 κιλών εχει σταθερη ταχύτητα 10 m/s για 2 δευτερολεπτα. Επειτα του ασκείται δυναμη = 10 N η οποία έχει φορα αντιθετη με αυτην της ταχυτητας(θετικη φορα). Να σχεδιαστουν οι δυναμεις που ασκουνται επανω στο σωμα στο 3ο δευτερόλεπτο . Για ποση ώρα το σώμα θα κινητε υπο την επιδραση αυτης της δύναμης ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Για να βρούμε την μετατόπιση αφαιρούμε από την τελική θέση (xΒ) την αρχική θέση (xΑ). Το xA είναι 0 και το xΒ (Μ2) είναι -3. Άρα :

Δx= xB - xA
Δx= -3-0
Δx= 3

Παιδαριώδες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NiKoS WSN

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παιδιά γράφω αύριο και έχω σκαλώσει σε αυτό το πρόβλημα!Pυδ=(ρ)1,2g/cm3 x (h) 5m x (g) 10m/s2. Ας βοηθήσει κάποιος γιατί σκαλώνω με την μετατροπή των κυβικών εκατοστών!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
p=60 * 10^3/10^-6 N/m^2
p=60 *10^9 N/m^2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Παιδία εσείς τη θερμότητα τη Διδαχθήκατε ή όχι;; Εμας δε μας την εκανε και λέω να τη διαβάσω τωρα να εχω μια ιδεα(το σχολειο μου εκλεισε και θα παω σε αλλο και δεν ξερω τι εκαναν εκει) τι λετε εσιες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
διαβαστην ειναι ωραιο κεφαλαιακι. Αλλα δεν νομιζω να σε χρειαστει για αργοτερα. Παντως εμας δεν μας την εκανε ολοκληρη μεχρι την μεταβολη του ογκου απ'οτι θυμαμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Εμάς μας την έκανε, αν και κάποια κομμάτια από εκεί ήταν εκτός ύλης, αλλά δεν χρειάζεται να την ξέρεις για να προχωρήσεις στις επόμενες τάξεις. Αν θέλεις ασχολήσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εμας δε μας την εκανε και λέω να τη διαβάσω τωρα να εχω μια ιδεα

Δε θα σου χρειαστεί στη Γ γυμνασίου. Μη τη διαβάσεις. Ούτε καν στην Θερμοχημεία της Α λυκείου δεν θα σου χρειαστούν οι συγκεκριμένες γνώσεις, πολλές απο τις οποίες είναι γνωστές σε πολλούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αχα.. εγω θα ριξω μαλλον μια ματια ετσι μηπως μαθω κατι καινουριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Φέτος συμμετείχα σε έναν εργαστηριακό διαγωνισμό με άλλα 5 άτομα από το γυμνάσιό μου. Και είχε ένα πείραμα για την θερμότητα, ενώ δεν την είχαμε στην ύλη. Ρίξε απλά μια ματιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά είμαι νέος στην παρέα σας. Λέγομαι Γιώργος και πηγαίνω Β' Γυμνασίου. :)
Από την Κυριακή που έγινα μέλος ομολογώ να πω ότι το συγκεκριμένο σιτε είναι κορυφή.!

Στο θέμα μας τώρα...
Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνονται οι μετατροπές μονάδων στην Φυσική . (ψιλομπερδεύομαι λίγο)

π.χ πως θα μετατρέψουμε τα 600cm3 σε m3 ;..

αν μπορείτε να μου πείτε και τα άλλα πως γίνονται..

Ευχαριστώ..

(σόρρυ αν έκανα το ποστ σε λάθος κατηγορία αλλά είμαι νέος και δεν ξέρω και πολλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σε περίπτωση που δεν έχετε μάθει δυνάμεις, το σύμβολο α^β, για θετικό ακέραιο β ισούται με το α πολλαπλασιασμένο με τον εαυτό του για β φορές. πχ 2^3=2*2*2=8, 3^2=3*3=9, 5^3=5*5*5=125.

Έχουμε:
600 cm^3=600 (0.01m)^3=600*0.000001 m^3=0.0006 m^3,
ή για να το πω και διαφορετικά:
Αν έχεις έναν κύβο με πλευρά 1 cm τότε αυτό έχει όγκο 1cm*1cm*1cm=1cm^3.
Όμως 1cm=0.01m. Άρα ο όγκος του κύβου είναι επίσης 0.01m*0.01m*0.01m=(0.01m)^3=0.000001 m^3.
Άρα 1cm^3=0.000001m^3.
Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να κάνεις όλες τις μετατροπές των μονάδων.

Άλλο παράδειγμα:
Πυκνότητα 4 g/cm^3 σε Kg/m^3:
4 (g/cm^3)=4 (0.001Kg/(0.01m)^3)=4*0.001/0.000001 Kg/m^3=4000 Kg/m^3

Άσκηση:
Δείξε ότι 54 Km/h = 15 m/s = 900 m/min,
(h=ώρα, s=δευτερόλεπτο, min=λεπτό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
πφφφ κάτι κατάλαβα... ευχαριστώ πολύ !!!

:) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Φυσική

Αύριο γράφω φυσική κι ελπίζω ότι θα τα πάω καλύτερα απ'ότι στα μαθηματικά

Λοιπόν γράφω στο κεφάλαιο με την ενέργεια ...
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει τα σος που έχει αυτό το κεφάλαιο δηλαδή τι μπορεί να πέσει?



Παιδιά είναι ανάγκη
σας παρακαλώ..απαντήστε γρήγορα


Ευχαριστώ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
μην ψάχνεις για σοσ, διάβασε τα όλα αν θες να γράψεις καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ακόμα στην ενέργεια είστε; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
ναι .... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Σόρρυ μπερδεύτηκα νόμιζα ότι ημουν στο θέμα με τη Γ γυμνασίου :P
στις δυνάμεις επιμείνατε ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjdjbakos

Νεοφερμένος

Ο jjdjbakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλημερα,
Μπορει καποιος να μου πει ποσα θεματα ειναι στο διαγωνισμα της φυσικης και ποσα απο αυτα διαλεγουμε;
Ευχαριστω εκ των προτερων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top