Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,892 εγγεγραμμένα μέλη και 2,445,299 μηνύματα σε 76,888 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 343 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Λαθρομετανάστες: Τι πρέπει να γίνει;

Indiana Jones (Ιάκωβος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

O Indiana Jones έγραψε: στις 01:02, 04-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από harry akritas
Στο ποστ αυτό, χωρίς να έχω διάθεση να υποστηρίξω τον Φώτη, δεν απάντησε κανένας από τους δύο στους οποίους απευθύνεται. Γεμίσαμε από ανθρωπιστές του καναπέ φαίνεται. Στα λόγια κάποιοι είναι ανθρωπιστές και κάποιοι ρατσιστές και τις κολλάμε πολύ εύκολα αυτές τις δύο ταμπέλες στο φόρουμ, στην πράξη δεν έχουν και μεγάλη διαφορά απ’ ό,τι βλέπω.

Δεν χρειάζεται να κάνει κάποιος πράξεις για να είναι υπέρ των προσφύγων και γενικά υπέρ των ανθρώπων. Πολύ εύκολα κατηγορείτε απ'ότι φαίνεται. Δεν έχω καμία υποχρέωση να αποδείξω στο Φώτη και σε κάθε άγνωστο σε ένα φόρουμ τι άνθρωπος είμαι.
2
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

harry akritas

Περιβόητο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε: στις 01:25, 04-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Indiana Jones
Δεν χρειάζεται να κάνει κάποιος πράξεις για να είναι υπέρ των προσφύγων και γενικά υπέρ των ανθρώπων.
Σωστά, τα λόγια και οι κουβέντες του πληκτρολογίου αρκούν, οι πράξεις είναι περιττές.
1
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Φοιτητής

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Παν. Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,260 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 01:31, 04-01-19:

Αυτο λέω και εγώ και θέλω να μου απαντήσει η Himela για να δω αν έχει βοηθήσει.Στα λόγια όλοι είναι καλοί στις πράξεις όμως μηδεν στο πηλίκο.Ελληνικη νοοτροπία.
1
1
Παράθεση

Indiana Jones (Ιάκωβος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

O Indiana Jones έγραψε: στις 01:39, 04-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από harry akritas
Σωστά, τα λόγια και οι κουβέντες του πληκτρολογίου αρκούν, οι πράξεις είναι περιττές.

Κόψε το υφάκι αν θες να κάνουμε σοβαρή κουβέντα.

Θα μπορούσα να πω ότι όντως έχω βοηθήσει έμπρακτα. Ποιος θα μπορούσε να με ελέγξει; Αλλά όχι,προτίμησα την αλήθεια και δε μίλησα καθόλου. Αν έχεις βοηθήσει εσύ έμπρακτα τότε μπράβο σου,αυτό δε σου δίνει άλλοθι να με κατηγορείς.

Φώτη πραγματικά δεν αξίζει να παραθέσω τα μηνύματά σου. Όλο κράζεις τους άλλους και δεν κάνεις τίποτα άλλο. Μην μιλήσω για τη γκρίνια σου να λες συνέχεια για την ελληνική νοοτροπία,δεν αναφέρεις ποτέ κανένα άλλο επιχείρημα.
Παράθεση

Φοιτητής

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Παν. Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,260 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 01:45, 04-01-19:

Δεν κράζω κανένα απλά λέω την αλήθεια δεν μπορεί να μένουμε στα λόγια σε αυτήν την χώρα.Εμενα που αρκετοί με έχουν πει ρατσιστή βοηθάω έμπρακτα(είπα πάνω) δεν ανέχομαι όμως στην χώρα μου άτομα που έρχονται για ένα καλύτερο αύριο να έχουν άσχημη συμπεριφορά(ούτε οι ντόπιοι Βεβαια) είναι σαν να δεν καλέσω σπίτι μου και να ξεκινήσεις να το καταστεφεις.Ξερω ότι και τωρα αυτά που γράφω ανουσια είναι γιατί σε αυτήν την χώρα είμαστε λίγο trash κατάσταση αλλα δεν πειράζει.Γενικα είμαι άτομο που μου αρέσει να ακούω τις απόψεις άλλων (μιλήσαμε και με PM σήμερα)όμως όταν βλέπω άτομα να κάνουν τους ανθρωπιστές ενώ δεν είναι τι να πω μπράβο;

Το μήνυμα δεν αναφέρεται καν σε εσένα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Volkswagen Fan : 04-01-19 στις 01:49.
Παράθεση

Indiana Jones (Ιάκωβος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Indiana Jones έγραψε: στις 01:53, 04-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Δεν κράζω κανένα απλά λέω την αλήθεια δεν μπορεί να μένουμε στα λόγια σε αυτήν την χώρα.Εμενα που αρκετοί με έχουν πει ρατσιστή βοηθάω έμπρακτα(είπα πάνω) δεν ανέχομαι όμως στην χώρα μου άτομα που έρχονται για ένα καλύτερο αύριο να έχουν άσχημη συμπεριφορά(ούτε οι ντόπιοι Βεβαια) είναι σαν να δεν καλέσω σπίτι μου και να ξεκινήσεις να το καταστεφεις.Ξερω ότι και τωρα αυτά που γράφω ανουσια είναι γιατί σε αυτήν την χώρα είμαστε λίγο trash κατάσταση αλλα δεν πειράζει.Γενικα είμαι άτομο που μου αρέσει να ακούω τις απόψεις άλλων (μιλήσαμε και με PM σήμερα)όμως όταν βλέπω άτομα να κάνουν τους ανθρωπιστές ενώ δεν είναι τι να πω μπράβο;
Άρα συμφωνείς ότι η ποινή πρέπει να είναι για το ίδιο έγκλημα η ίδια ανεξάρτητα από ποιον διαπράττεται. Αυτό προσπαθώ να πω από το πρωί.

Είπα και πάνω το ότι δεν έχω κάνει,δε με κάνει κακό. Απλά δεν έχει τύχει να κάνω. Δεν περίμενα να πεις μπράβο αλλά όχι και να με κατηγορήσεις.
Παράθεση

Φοιτητής

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 01:56, 04-01-19:

Δεν κατηγορώ εσένα.Μιλαω για άτομα που το παίζουν ανθρωπιστές στα Λόγια μόνο.Ειναι σαν να έχω έναν πεινασμένο μπροστά μου και να του λέω:εγώ σε αγαπάω,και να έχω μπροστά μου του κόσμου το φαΐ να τρω και να μην του δίνω τίποτα.Ειναι το λιγότερο τραγική ειρωνία.
Παράθεση

harry akritas

Περιβόητο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε: στις 02:24, 04-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Indiana Jones
Κόψε το υφάκι αν θες να κάνουμε σοβαρή κουβέντα.

Θα μπορούσα να πω ότι όντως έχω βοηθήσει έμπρακτα. Ποιος θα μπορούσε να με ελέγξει; Αλλά όχι,προτίμησα την αλήθεια και δε μίλησα καθόλου. Αν έχεις βοηθήσει εσύ έμπρακτα τότε μπράβο σου,αυτό δε σου δίνει άλλοθι να με κατηγορείς.
Απλά αυτό που είπες προηγουμένως δεν έχει κανένα νόημα και είναι εντελώς παράλογο. Δεν μπορείς να λες ότι νοιάζεσαι για κάποιον αν δεν το έχεις δείξει έμπρακτα. Τα λόγια τα λέμε και φεύγουν, οι πράξεις μένουν. Έστω ότι είμαστε και οι δύο μαθητές/ φοιτητές/ εργαζόμενοι και κάθε μέρα πηγαίνουμε σχολείο/ σχολή/ δουλειά και μετά πάλι σπίτι, άντε και καμιά μπαλίτσα και καμιά βόλτα. Εσύ ισχυρίζεσαι ότι αγαπάς και σέβεσαι τους μετανάστες κι εγώ φωνάζω να γυρίσουν από εκεί που ήρθαν, μας κάνουν εισβολή κτλ. Πρακτικά κανένας από εμάς δεν έχει κάνει κάτι ούτε για να βελτιώσει ούτε για να δυσκολέψει τη ζωή τους. Η συνεισφορά του καθενός είναι ακριβώς η ίδια, μηδενική δηλαδή. Είναι σαν κάποιους επαναστάτες του καναπέ που νομίζουν ότι αν γράψουν δυο επαναστατικά τσιτάτα έχουν συμβάλει στην ανατροπή του συστήματος. Επομένως, αν δεν έχει κάποιος κάνει κάτι στην πράξη, δεν μπορεί να τη λέει σε άλλον για ρατσισμό. Κι αυτό το λέω γενικά, όχι συγκεκριμένα σε σένα, μην τα παίρνεις όλα προσωπικά.
Ούτε κι εγώ προσωπικά έχω βοηθήσει μετανάστες ή οργανισμούς που στοχεύουν αποκλειστικά αυτούς. Πρακτικά όλοι εμείς είμαστε αδιάφοροι παρατηρητές που το μόνο που κάνουμε είναι να σχολιάζουμε και να κοιτάμε την πάρτη μας στην τελική. Γι’ αυτό και δεν το έχω παίξει ανθρωπιστής, ούτε έχω κατηγορήσει κάποιον για ρατσισμό.
Δεν λέω πάντως, ωραία τα γλυκά και καλά λόγια, φυσικά και να λέγονται. Ούτε επικροτώ τη ρητορική μίσους. Αλλά όλα στο τέλος καταλήγουν στο ίδιο πράγμα: στην πράξη και το αποτέλεσμα.
Παράθεση

charmander

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O charmander έγραψε: στις 10:46, 04-01-19:

https://www.dikaiologitika.gr/eidhse...ike-eleytheros
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,181 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 11:56, 04-01-19:

Πάντως επειδή είναι σημαντικό για κάποιους, ναι έχω προσφέρει κάποιου είδους βοήθεια όχι μόνο σε πρόσφυγες αλλά και σε φτωχούς. Έτσι για την ιστορία...
1
Παράθεση

Φοιτητής

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 12:46, 04-01-19:

Μπράβο αν λες αλήθεια είναι καλή η βοήθεια.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες