Λαθρομετανάστες: Τι πρέπει να γίνει;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι κατά των εθνοτήτων και της έννοιας της πατρίδας. Πατρίδα είναι εκεί που είναι η οικογένειά μου. Νομίζω ότι αυτό είναι το βασικό πρόβλημα για τους πολέμους και τις μάχες των ανθρώπων. Και όπως λέω συνήθως η λύση είναι η παιδεία. Οποιοσδήποτε απαίδευτος άνθρωπος που έχει φάει πλύση εγκεφάλου θρησκευτικής μορφής και δεν έχει τι να κάνει όλη μέρα και πεινάει θα καταντουσε κλέφτης και βιαστής. Δεν είναι χαρακτηριστικό των λαθρομεταναστών.

Λένε πολλοί "η χώρα μας σε 100 χρόνια δε θα έχει πια Έλληνες αλλά μουσουλμάνους". Πραγματικά δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς πειράζει αν γίνει έτσι. Σιγά το θεάρεστο έθνος που πρέπει να διευρύνει τα γονίδια του εις τον αιώνα τον άπαντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι κατά των εθνοτήτων και της έννοιας της πατρίδας. Πατρίδα είναι εκεί που είναι η οικογένειά μου. Νομίζω ότι αυτό είναι το βασικό πρόβλημα για τους πολέμους και τις μάχες των ανθρώπων. Και όπως λέω συνήθως η λύση είναι η παιδεία. Οποιοσδήποτε απαίδευτος άνθρωπος που έχει φάει πλύση εγκεφάλου θρησκευτικής μορφής και δεν έχει τι να κάνει όλη μέρα και πεινάει θα καταντουσε κλέφτης και βιαστής. Δεν είναι χαρακτηριστικό των λαθρομεταναστών.

Λένε πολλοί "η χώρα μας σε 100 χρόνια δε θα έχει πια Έλληνες αλλά μουσουλμάνους". Πραγματικά δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς πειράζει αν γίνει έτσι. Σιγά το θεάρεστο έθνος που πρέπει να διευρύνει τα γονίδια του εις τον αιώνα τον άπαντα.


Εγώ πάλι θεωρώ απαίδευτο κάποιον που δεν κατανοεί την αξία της πατρίδας. Απαίδευτος είναι αυτός που θεωρεί, ότι η πατρίδα, η ιστορία και το να ανήκεις κάπου είναι κατακριτέα.

Απαίδευτος είναι αυτός που επειδή υπάρχουν άτομα με ακραίες αντιλήψεις, με φανατισμούς, γενικεύει και θεωρεί πως οτιδήποτε έχει σχέση με θρησκεία, πατρίδα κ.λ.π. είναι δηλητήριο για την κοινωνία.

Υποκριτής είναι αυτός, που ενώ πολύ σωστά επισημαίνει, ότι επειδή μερικοί λαθρομετανάστες, μουσουλμάνοι ή ό,τι άλλο θες, σκοτώνουν, βιάζουν κ.λ.π. δεν σημαίνει ότι και όλοι είναι έτσι, παράλληλα όμως θεωρεί πως επειδή μερικοί είναι εθνικιστές, ρατσιστές κ.λ.π. τότε και οι έννοιες πατρίδα και θρησκεία είναι ιός, που μας πάνε πίσω.


"Σιγά το θεάρεστο έθνος που πρέπει να διευρύνει τα γονίδιά του"
"Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, αν χαθούν οι Έλληνες"

Μάλλον κάποιος είναι ρατσιστής και προκατειλημμένος.


Κάποιος με πραγματική παιδεία, καταλαβαίνει τον σπουδαίο ρόλο που έπαιξε/παίζει και μπορεί να παίξει η πατρίδα και το να ανήκεις κάπου, αλλά κατανοεί και δέχεται και τους άλλους πολιτισμούς και δεν τους κρίνει ή τους θεωρεί κατώτερους.

Κάποιος χωρίς παιδεία, θεωρεί ότι το έθνος του είναι ανώτερο από τα άλλα και είναι ρατσιστής και κάποιος χωρίς παιδεία, θεωρεί ότι το έθνος του είναι κατώτερο από όλα, δεν χρειάζεται να υπάρχει και θεωρεί, ότι το να αγαπάς την πατρίδα σου, ή να πιστεύεις κάπου είναι οι ρίζες του κακού.

Λυπηρό θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Σεβαστή η άποψή σου αλλά εγώ δεν χαρακτήρισα κανέναν. Ο καθένας ας πιστεύει ό,τι νομίζει. Εσύ δίνεις χαρακτηρισμούς ανθρώπων σύμφωνα με τις δικές σου πεποιθήσεις. Ένας με ακριβώς ανάποδη άποψη από σένα θα έλεγε τα ακριβώς αντίθετα, αλλά έτσι δεν γίνεται συζήτηση, γίνεται απλά παράθεση χαρακτηρισμών προσώπων.

Θα με ενδιέφερε να μάθω σε τί χρησιμεύει η έννοια της πατρίδας και τί σημαντικό έχει η έννοια του "είμαι Έλληνας" γιατί πραγματικά δυσκολεύομαι να το καταλάβω. Το ακούω τόσα χρόνια αλλά δεν ξέρω γιατί κάποιοι το θεωρούν τόσο σημαντικό. Λες "να ανήκουν κάπου". Γιατί έχει κάποιος την ανάγκη να ανήκει κάπου; Το οτι είναι αυτός που είναι με τα προτερήματα και τα ελαττώματά του δεν είναι αρκετό; Τί επιπλέον προσδίδει σε κάποιον η εθνικότητα και το οτι μοιράζεται με κάποιους άλλους κάποια γονίδια;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,234 μηνύματα.
Με την λογική αυτή Himela να φύγουν όλοι οι ευρωπαίοι από την Ευρώπη και να έρθουν μουσουλμάνοι,βουδιστές και τα λοιπά.Himela ο καθένας έχει το δικαίωμα να ζει όπου θέλει όμως ακόμα και έτσι ο κάθε άνθρωπος έχει και κια χώρα καταγωγής που δεν αλλάζει.Απο την Ελλάδα προέρχονται οι Έλληνες,από την Γερμανία οι Γερμανοί κτλ.

Μου κάνει εντύπωση πάντως Himela αυτά που γράφεις.Ειναι ωραία ο κάθε άνθρωπος βα έχει μια ταυτότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Κι εμένα μού κάνει εντύπωση η ανάγκη των ανθρώπων να έχουν μια ταυτότητα και να την ψάχνουν σε ένα έθνος ή μια θρησκεία. Για μένα πατρίδα είναι εκεί που είναι οι άνθρωποι που αγαπώ. Νιώθω σεβασμό για όλους τους ανθρώπους και ξέρω οτι όλοι οι άνθρωποι του κόσμου έχουν κάτι κοινό: τον πόνο για τους ανθρώπους που αγαπούν. Γι' αυτό το λόγο δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να βγάλει άσχημα συμπεράσματα για κάποιον λόγω της θρησκείας, της ράτσας, του χρώματος. Όλοι είμαστε εν δυνάμει καλοί άνθρωποι (υπάρχουν φυσικά και οι εξαιρέσεις αλλά αυτό είναι αρρώστεια της φύσης, κάποιος πχ που γεννήθηκε θέλοντας να κάνει το κακό) και αν δοθεί σωστή παιδεία και μεγαλώσουν με ήθος όλοι μπορούν να είναι σωστοί άνθρωποι. Γι' αυτό μού φαίνεται ακατανόητο να βάζω σε τσουβάλια τους ανθρώπους επειδή έτυχε να γεννηθούν εδώ αντί για 500 μίλια πιο πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Σεβαστή η άποψή σου αλλά εγώ δεν χαρακτήρισα κανέναν. Ο καθένας ας πιστεύει ό,τι νομίζει. Εσύ δίνεις χαρακτηρισμούς ανθρώπων σύμφωνα με τις δικές σου πεποιθήσεις. Ένας με ακριβώς ανάποδη άποψη από σένα θα έλεγε τα ακριβώς αντίθετα, αλλά έτσι δεν γίνεται συζήτηση, γίνεται απλά παράθεση χαρακτηρισμών προσώπων.

Θα με ενδιέφερε να μάθω σε τί χρησιμεύει η έννοια της πατρίδας και τί σημαντικό έχει η έννοια του "είμαι Έλληνας" γιατί πραγματικά δυσκολεύομαι να το καταλάβω. Το ακούω τόσα χρόνια αλλά δεν ξέρω γιατί κάποιοι το θεωρούν τόσο σημαντικό. Λες "να ανήκουν κάπου". Γιατί έχει κάποιος την ανάγκη να ανήκει κάπου; Το οτι είναι αυτός που είναι με τα προτερήματα και τα ελαττώματά του δεν είναι αρκετό; Τί επιπλέον προσδίδει σε κάποιον η εθνικότητα και το οτι μοιράζεται με κάποιους άλλους κάποια γονίδια;:hmm:


Χαρακτήρισες έμμεσα, αλλά δεν υπάρχει λόγος να μείνουμε σε αυτό.

Ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον. Έχει την ανάγκη να είναι με άλλους ανθρώπους και να ανήκει κάπου. Αυτό μπορεί να είναι μια ομάδα θεάτρου, πολεμικές τέχνες, φίλαθλος σε μια ομάδα κ.λ.π. Δεν είναι τυχαίο που πολλοί Έλληνες στο εξωτερικό, ψάχνουν και άλλους Έλληνες και οργανώνουν εκδηλώσεις. Μέχρι εδώ πιστεύω συμφωνούμε ότι ο άνθρωπος γενικότερα, θέλει να ανήκει κάπου, είτε αυτό το "κάπου" είναι κάτι σύνηθες, είτε όχι.

Η πατρίδα, η ιστορία και οι παραδόσεις, ενώνουν κάποιους ανθρώπους, τους κάνουν μέλη μια ευρύτερης οικογένειας. Αυτή η οικογένεια φαίνεται κυρίως σε άσχημες περιόδους. Δεν φαίνεται τόσο σε στιγμές ειρήνης. Αλλά όταν γίνεται κάτι κακό, τότε ο λαός ενώνεται και η ιστορία έχει δείξει, ότι είναι ικανός να κάνει σπουδαία πράγματα (είτε καλά είτε κακά). Σε στιγμές ειρήνης, πολλοί δεν σκέφτονται για τον άλλον λες και είναι αδερφός, αλλά σκέφτονται για τους εαυτούς τους και για τα δικά τους άτομα. Ωστόσο σε δύσκολες περιόδους, όπως έχει δειχθεί, υπάρχει μια ένωση και μια επένδυση. Και η ιστορία που έχουν ως κοινό, τους δένει πιο γρήγορα. Δρα καταλυτικά. Πολλοί χρησιμοποιούν ιστορικά πρόσωπα με κακές προθέσεις(ένας χρυσαυγίτης μπορεί να χρησιμοποίησει κάποιο άγαλμα κάποιου ήρωα για να μεταδώσει ρατσιστικές αντιλήψεις), αλλά πολλοί μπορούν να πάρουν δύναμη από αυτό, χωρίς να έχουν κακή πρόθεση. Και αυτή η δύναμη, μπορει να έρθει και σε περιόδους ειρήνης.

Οπότε μέχρι τώρα, έχω δείξει, πώς όλα αυτά συμβάλλουν στο να ανήκει κάποιος κάπου και στο ότι μπορεί να πάρει δύναμη σε δύσκολες περιόδους. Σκέψου και τους παραδοσιακούς χορούς και τα έθιμα, ποιος μπορεί να πει, ότι αυτά δεν ενώνουν τους ανθρώπους;

Και τέλος, ακόμα και ειρήνη να έχουμε, ακόμα και τίποτα κακό να μην συμβεί ποτέ και πουθενά, τότε πάλι είναι χρήσιμη η πατρίδα και το έθνος. Γιατί οι παραδόσεις, η ιστοριά και οι διαφορετικές κουλτούρες γενικότερα, είναι χρήσιμα για να πάει ο πολιτισμός μπροστά.

Επομένως, πιστεύω ότι πρέπει ο καθένας να αγκαλιάσει τον πολιτισμό του και την χώρα του. Και επίσης, πιστεύω και ότι πρέπει να υπάρξει παιδεία. Γιατί, αν κάποιος δεν έχει μόρφωση, τότε μπορεί να πέσει θύμα κάποιων, οι οποίοι θα εκμεταλλευτούν αυτές τις έννοιες για πολύ κακούς σκοπούς, όπως έχει γίνει στο παρελθόν.

Ελπίζω να συμφωνούμε πια, ότι το κύριο πρόβλημα στις μέρες μας, ή ανέκαθεν βασικά, ήταν η έλλειψη παιδείας. Αυτό ευθύνεται για όλα. Το να καταργήσουμε ή να απαξιώσουμε οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κακό, καθαρά και μόνο λόγω έλλειψης παιδείας, δεν είναι η λύση. Αντίθετα, είναι παραδοχή ότι αποτύχαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Θα με ενδιέφερε να μάθω σε τί χρησιμεύει η έννοια της πατρίδας και τί σημαντικό έχει η έννοια του "είμαι Έλληνας" γιατί πραγματικά δυσκολεύομαι να το καταλάβω. Το ακούω τόσα χρόνια αλλά δεν ξέρω γιατί κάποιοι το θεωρούν τόσο σημαντικό. Λες "να ανήκουν κάπου". Γιατί έχει κάποιος την ανάγκη να ανήκει κάπου; Το οτι είναι αυτός που είναι με τα προτερήματα και τα ελαττώματά του δεν είναι αρκετό; Τί επιπλέον προσδίδει σε κάποιον η εθνικότητα και το οτι μοιράζεται με κάποιους άλλους κάποια γονίδια;:hmm:

Τα έθνη ειναι κατάλοιπα του ρομαντικού κινήματος του 19ου αιώνα , ως συνεχεια των πολυεθνικών αυτοκρατοριών που σταδιακά κατέρρεαν. Κάθε έθνος «φτιάχτηκε» πάνω στον ιδιο πολιτισμό, ήθη, έθιμα, γλωσσα, θρησκεία, σε συνδυασμό με την δημιουργία μύθων , από τα γεγονότα του παρελθόντος. Όσοι δεν ανήκαν σ αυτο, αλλά ζούσαν στα όρια εντός του νέου έθνους-κράτους, ήταν μειονότητες, με λιγοστά δικαιώματα , και προσπάθειες αφομοίωσης τους.

Ουσιαστικά, αποτελούσαν έναν τροπο διαμελισμού των παλιών αυτοκρατοριών, αλλά και την δικαιολογία σοβινιστικων πολιτικών, στους πολέμους που ακολούθησαν.

Σήμερα, η έννοια του έθνους, δεν συμπεριελαμβανει «κοινά γονίδιά» ή «καταγωγη», άλλα πολυ περισσοτερο Τ αλλά στοιχεία παραπάνω.

Με την λογική αυτή Himela να φύγουν όλοι οι ευρωπαίοι από την Ευρώπη και να έρθουν μουσουλμάνοι,βουδιστές και τα λοιπά.Himela ο καθένας έχει το δικαίωμα να ζει όπου θέλει όμως ακόμα και έτσι ο κάθε άνθρωπος έχει και κια χώρα καταγωγής που δεν αλλάζει.Απο την Ελλάδα προέρχονται οι Έλληνες,από την Γερμανία οι Γερμανοί κτλ.

Ειναι ωραία ο κάθε άνθρωπος βα έχει μια ταυτότητα.

Δεν ειναι κακο να έχεις μια ταυτότητα στα πλαίσια ενός υγιούς εθνισμου, που θα σέβεται τα δικαιώματα όλων των πολιτών του κράτους, και σ καμία περίπτωση δεν πρέπει ν αντικατασταθούν τα ευρωπαϊκά κεκτημένα με την σαρία .

Όλοι άνθρωποι μπορούν να ζησουν στην Ευρώπη, αρκεί ν αφομοιωθούν στον ευρωπαϊκο πολιτισμο ,και ας διατηρήσουν κάποια στοιχεία του δικού τους( που δεν αντιτίθενται στην ελευθερία, δημοκρατία κλπ.). Αυτο γίνεται μονο με ελεγχόμενη μετανάστευση, χωρίς φόβο του ότι θα αλλοιωθεί η «λευκή φυλή» ή θα «πεθάνουν οι Έλληνες», γιατί όπως ειπαμε πολλαπλώς , δεν υπάρχουν καθαρα έθνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,234 μηνύματα.
Αυτο ακριβώς λέω και εγώ paskmak!Himela πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει όπου θέλει.Δεν είναι κακό η θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι κατά των εθνοτήτων και της έννοιας της πατρίδας. Πατρίδα είναι εκεί που είναι η οικογένειά μου. Νομίζω ότι αυτό είναι το βασικό πρόβλημα για τους πολέμους και τις μάχες των ανθρώπων. Και όπως λέω συνήθως η λύση είναι η παιδεία. Οποιοσδήποτε απαίδευτος άνθρωπος που έχει φάει πλύση εγκεφάλου θρησκευτικής μορφής και δεν έχει τι να κάνει όλη μέρα και πεινάει θα καταντουσε κλέφτης και βιαστής. Δεν είναι χαρακτηριστικό των λαθρομεταναστών.

Λένε πολλοί "η χώρα μας σε 100 χρόνια δε θα έχει πια Έλληνες αλλά μουσουλμάνους". Πραγματικά δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς πειράζει αν γίνει έτσι. Σιγά το θεάρεστο έθνος που πρέπει να διευρύνει τα γονίδια του εις τον αιώνα τον άπαντα.

Είναι αστείο, γιατί πέφτεις σε φοβερές αντιφάσεις. Από τη μία κατακρίνεις τους απαίδευτους ανθρώπους που έχουν δεχθεί θρησκευτική προπαγάνδα και αντιτείνεις την παιδεία ως λύση, αλλά από την άλλη λες «και τι έγινε κι αν γίνουμε όλοι σαν αυτούς, αν γεμίσει όλος ο κόσμος από αυτούς τους απαίδευτους θρησκόληπτους, σιγά το θεάρεστο έθνος μας». Αυτό είναι η έννοια της υποταγής. Όταν κάποια ομάδα ατόμων (βλέπε isis και λοιποί εξτρεμιστές μουσουλμάνοι) έχει σκοπό να σε αφανίσει από προσώπου γης, θα τους πολεμίσεις με τη βία αν χρειαστεί, γιατί το κακό έχει ήδη γίνει κι έχουν πάρει την παιδεία που έχουν. Κι αυτό το κάνεις πρώτιστα για να προστατέψεις την οικογένειά σου. Αν η οικογένειά σου ανήκει στην Ελλάδα, θα προσπαθήσεις να προστατέυσεις αυτήν και κατ’ επέκταση την οικογένειά σου. Και σιγά το θεάρεστο ισλαμικό κράτος που πρέπει να διευρύνει τα γονίδιά του στον αιώνα τον άπαντα. Αν κάποιος έχει ιδεολογία με την οποία κινδυνεύει άμεσα η ζωή ανθρώπων, δεν το παίζεις δημοκράτης και προοδευτικός, γιατί αυτό ακριβώς θα εκμεταλλευτεί σε σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,234 μηνύματα.
Επίσης ο καθένας έχει δικαίωμα σε μια θρησκεία αρκεί να μην φανατίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Αυτο ακριβώς λέω και εγώ paskmak!Himela πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει όπου θέλει.Δεν είναι κακό η θρησκεία.


Δεν ειμαι η himela, αυτο που κατάλαβα εγώ από τα λεγόμενα της ομως , ειναι ότι δεν υπάρχουν «καλύτερα» ή «χειρότερα» έθνη εξ ορισμού.

Κάποιος πχ Πακιστανός μουσουλμάνος μπορεί να ειναι «πιο ευρωπαίος» από κάποιον συντηρητικό, ακροδεξιό λευκό ρατσιστή ελληναρα.

Σ αυτο που δεν συμφωνω εγώ απλα προσωπικά, ειναι ν αντικατασταθεί ο ευρωπαϊκός πολιτισμός με την σαρία και το Ισλάμ, και μαλιστα με την χειρότερη του μορφή, καθιστώντας της χώρες της Ευρώπης Σ. Αραβια και Καταρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,234 μηνύματα.
Αυτο δεν θα γίνει ποτέ.Δεν μπορεί στις ανατολικές χώρες να μην επιτρέπετε προσκυνήσει ο χριστιανός και εδώ να κάνουν ότι θέλουν.Πολλες χώρες Γερμανια,Δανία,Ολλανδία και άλλες κατήργησαν την μπούργκα και καλά έκαναν.

Στην Γερμανια σε μερικές πόλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι κατά των εθνοτήτων και της έννοιας της πατρίδας. Πατρίδα είναι εκεί που είναι η οικογένειά μου. Νομίζω ότι αυτό είναι το βασικό πρόβλημα για τους πολέμους και τις μάχες των ανθρώπων. Και όπως λέω συνήθως η λύση είναι η παιδεία. Οποιοσδήποτε απαίδευτος άνθρωπος που έχει φάει πλύση εγκεφάλου θρησκευτικής μορφής και δεν έχει τι να κάνει όλη μέρα και πεινάει θα καταντουσε κλέφτης και βιαστής. Δεν είναι χαρακτηριστικό των λαθρομεταναστών.

Λένε πολλοί "η χώρα μας σε 100 χρόνια δε θα έχει πια Έλληνες αλλά μουσουλμάνους". Πραγματικά δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς πειράζει αν γίνει έτσι. Σιγά το θεάρεστο έθνος που πρέπει να διευρύνει τα γονίδια του εις τον αιώνα τον άπαντα.


Έχω κάποιες απορίες. Δεν θα σε κουράσω, όλες απαντώνται με 1-2 προτάσεις.

1.Από που κατάγεσαι;

2.Αν έρθουν (ή αν σου κουβαλήσουν) στο σπιτικό σου 50 άτομα εντελώς διαφορετικού σκεπτικού και τρόπου ζωής και ζητήσουν στέγη,φαγητό,χρήματα και συνάμα να δεχθείς τον δικό τους τρόπο ζωής μέσα στο ίδιο σου το σπίτι, όταν τα βγάζεις ήδη δύσκολα πέρα και όταν προσπαθούν να παγιώσουν τους δικούς τους κανόνες συμπεριφοράς, τί θα κάνεις; Θα τους φιλοξενήσεις επ'άπειρον για να μην χαρακτηριστείς; Θα τους επιτρέψεις να αλλοιώσουν τον χαρακτήρα του νοικοκυριού σου; Θα τους διώξεις; Κι αν θέλεις να τους διώξεις και δεν φεύγουν και κανένα δικαστήριο δεν δέχεται αυτό που ζητάς ως νόμιμο, τί θα κάνεις;

3. Έστω και στο παραπάνω παράδειγμα, αυτοί δεχτούν να αφομοιωθούν, θα τους αφομοιώσεις και τους 50;

4. Ποιός είναι πραγματικά ρατσιστής;
Ένας που προσπαθεί να διαφυλάξει τα ήθη και τα έθιμα των λαών, την ποικιλία των εθνών, των τρόπων ζωής τους, της διαφορετικότητάς τους (χρώμα δέρματος, γλώσσα κλπ) και για αυτό δεν δέχεται το <<μπαστάρδεμα>> ή κάποιος που πάση θυσία προσπαθεί να τους τσουβαλιάσει όλους και να τους κάνει ένα με κοινά ήθη, κοινή γλώσσα, κοινό χρώμα κλπ;

5.Ποιές αρετές και ποιά ιδανικά έχει για σένα ένας πεπαιδευμένος άνθρωπος; (κάνε μια αδρομερή αναφορά για να μην κουράζεσαι)

6. Τί ξεχωρίζει μια οικογένεια από την υπόλοιπη κοινωνία; Κατ'αρχάς είναι καλό να υπάρχει οικογένεια; Τα μέλη της πρέπει να αποσκοπούν στο καλό του σπιτιού; Είναι οι ίδιες οι σχέσεις μιας οικογένειας όταν τα μέλη της είναι διασκορπισμένα και όταν δεν είναι; (Ένα ναι ή ένα όχι μου αρκεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Απέλαση σε όλους όσους έχουν εισέλθει παράνομα στη χώρα μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχουμε τη μία να μη καταλαβαίνει τι σημαίνει πατρίδα, τον άλλο να νομίζει ότι όλες οι μουσουλμανικές χώρες = ISIS/ISIL/Al qaeda, τον άλλο να φέρνει ως παράδειγμα τη Γερμανία ως "καλή" περίπτωση, έχοντας κάνει τη μεγαλύτερη γενοκτονία στην ιστορία.

Ζητείται ισορροπημένοοοοοοος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ελπίζω να έχεις καταλάβει πόσα τρομοκρατικά χτυπήματα έχει δεχτεί η Ευρώπη από τζιχαντιστές που πέρασαν τα σύνορα σαν όλους τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς.
Ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι όλο αυτό το μίσος προέρχεται από την ίδια ιδεολογία του Ισλάμ και όχι από τους ανθρώπους που «έτυχαν». Με εξαίρεση την ευρωπαϊκή Τουρκία, η συντριπτική πλειοψηφία των μουσουλμανικών χωρών είναι απίστευτα εξτρεμιστικές, έχουν Σαρία κτλ κτλ. Αν διαφωνείς κάπου, τοποθετήσουν ουσιαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,234 μηνύματα.
Ελπίζω να έχεις καταλάβει πόσα τρομοκρατικά χτυπήματα έχει δεχτεί η Ευρώπη από τζιχαντιστές που πέρασαν τα σύνορα σαν όλους τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς.
Ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι όλο αυτό το μίσος προέρχεται από την ίδια ιδεολογία του Ισλάμ και όχι από τους ανθρώπους που «έτυχαν». Με εξαίρεση την ευρωπαϊκή Τουρκία, η συντριπτική πλειοψηφία των μουσουλμανικών χωρών είναι απίστευτα εξτρεμιστικές, έχουν Σαρία κτλ κτλ. Αν διαφωνείς κάπου, τοποθετήσουν ουσιαστικά.


Συμφωνώ απόλυτα.Εχω πάει Κωνσταντινούπολη και Σμύρνη και οι άνθρωποι είναι σαν εμάς.Αν πάρουμε την μουσουλμανικές χώρες η Τουρκία είναι η ποιο light επειδή θέλει να είναι ποιο δυτική χώρα.Βεβαια στα βάθη της Τουρκίας αυτο αλλάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ελπίζω να έχεις καταλάβει πόσα τρομοκρατικά χτυπήματα έχει δεχτεί η Ευρώπη από τζιχαντιστές που πέρασαν τα σύνορα σαν όλους τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς.
Ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι όλο αυτό το μίσος προέρχεται από την ίδια ιδεολογία του Ισλάμ και όχι από τους ανθρώπους που «έτυχαν». Με εξαίρεση την ευρωπαϊκή Τουρκία, η συντριπτική πλειοψηφία των μουσουλμανικών χωρών είναι απίστευτα εξτρεμιστικές, έχουν Σαρία κτλ κτλ. Αν διαφωνείς κάπου, τοποθετήσουν ουσιαστικά.


Ελπίζω να έχεις καταλάβει το πόσο πολύ έχει πληγεί η Μέση Ανατολή από τους "τζιχαντιστές". Οι τρομοκρατικές επιθέσεις στο Δυτικό κόσμο είναι για γέλια μπροστά σ'αυτό που συμβαίνει εκεί. Επίσης, για να έχεις και μια ιδέα, το πρόβλημα της μέσης ανατολής δεν είναι οι εξτρεμιστές μόνο, αλλά οι εμφύλιοι πόλεμοι, που δεν έχουν καμία σχέση με τους εξτρεμιστές. Δες τι ποσοστό "γης" κατέχει το κάθε στρατόπεδο και θα καταλάβεις.

Και εσύ αν επιτρέπεται πού ξέρεις την ιδεολογία του Ισλάμ; Διάβασες μήπως το κοράνι; Πιο φιλικούς ανθρώπους δεν έχεις γνωρίσει στη ζωή σου. Μη μιλάς για μέρη που δεν έχεις πάει ποτέ. Ο όρος "τζιχάντ" δεν αναφέρεται καν απαραίτητα σε ένοπλο πόλεμο. Στο δικό σου επιχείρημα "έτυχε".

Όσον αφορά το Sharia Law που αναφέρετε συνέχεια, έχετε καταλάβει τι είναι; Ή μάλλον, έχεις πάει στην ελληνική επαρχεία να δεις τι γίνεται; Και έτσι τροφή για σκέψη, Sharia Law παλιά δεν υπήρχε, εδραιώθηκε πριν λίγα χρόνια και μάντεψε γιατί... Όλα είναι πολιτική και οικονομία, όχι θρησκεία.

Edit: Και μιας και το θυμήθηκα, δες πρώτα ποιοι επιτέθηκαν, οι δυτικοί ή οι μεσανατολίτες, και μετά το ξανασυζητάμε... Μεγαλύτερο κακό παρά καλό έκανε το πετρέλαιο τελικά.

Edit2: Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι όλα στη μέση ανατολή είναι ρόδινα, προς Θεού. Αλλά θέλω να παρουσιάσω την άλλη όψη του νομίσματος που θεωρώ ότι δεν έχει ακουστεί επαρκώς. Άλλωστε και αυτός είναι ο σκοπός της δημοκρατίας.


Πόσες χώρες μπορούν να σε δεχθούν χωρίς ταυτότητα, διαβήτήριο συμπληρώνοντας μια αίτηση άσυλου. Εμείς δεχόμαστε πολίτες από χώρες που να λιθοβολείς εναν ομοφυλόφυλο ή να μην κάνει χειραψία άνδρας με γυναίκα είναι φυσιολογικό. :clapclap:

Βλέπω πόσο αφομοιώθηκαν οι μουσουλμάνοι στην Αμερική από τον πρόεδρο που έβγαλαν. :clapclap:
Δεν έχω κανένα χριστιανό να επιτίθεται σε τζαμιά για εξόντωση των άπιστων. :clapclap:

Ο μόνος λόγος που μπορούμε και δεχόμαστε λαθρομετανάστες είναι επειδή στις πλάτες μας έχουμε την Ε.Ε. και τα λεφτά της. Αν τα λεφτά σταματήσουν οι ροές εισόδου λαθρομεταναστών θα κλείσουν.:clapclap:

Προηγουμένως ανέφερε ότι με τους Ρομά δεν έχει πρόβλημα ο Έλληνας. Ποιος σου είπε ότι δεν έχουν. Δες σε περιοχές με Ρομά τι ψηφίζουν οι κάτοικοι :clapclap:
Πέρα από προκατειλημμένος φαίνεσαι και αυτιστικός βάζοντας αυτό το emoticon συνέχεια...

Θα συμφωνήσω στο ότι η Ελλάδα πρέπει να βρει τρόπου να τους φιλοξενήσει και ότι ο υπάρχων δεν είναι σωστός, ούτως ή άλλως δεν αναφέρθηκα καν σε αυτό το ζήτημα.

Όσον για τον πρόεδρο της Αμερικής, ας γελάσω λίγο. Προς το παρόν έχει στείλει λιγότερους στα σπίτια τους απ'ότι ο Ομπάμα παρεμπιπτόντως, αλλά είναι νωρίς ακόμα. Εκεί που θα σταθώ όμως είναι ότι η Αμερική έχει γενιές και γενιές ξένων, 4η, 5η, 6η γενιά... Δεν τους ξεχωρίζεις από Αμερικάνους. Κάτσε και σκέψου λοιπόν τι εννοούσα πριν. Ααα, και να μη ξεχάσω, οι δημοκρατικοί πήραν το House στις εκλογές του Νοεμβρίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ελπίζω να έχεις καταλάβει το πόσο πολύ έχει πληγεί η Μέση Ανατολή από τους "τζιχαντιστές". Οι τρομοκρατικές επιθέσεις στο Δυτικό κόσμο είναι για γέλια μπροστά σ'αυτό που συμβαίνει εκεί. Επίσης, για να έχεις και μια ιδέα, το πρόβλημα της μέσης ανατολής δεν είναι οι εξτρεμιστές μόνο, αλλά οι εμφύλιοι πόλεμοι, που δεν έχουν καμία σχέση με τους εξτρεμιστές. Δες τι ποσοστό "γης" κατέχει το κάθε στρατόπεδο και θα καταλάβεις.

Και εσύ αν επιτρέπεται πού ξέρεις την ιδεολογία του Ισλάμ; Διάβασες μήπως το κοράνι; Πιο φιλικούς ανθρώπους δεν έχεις γνωρίσει στη ζωή σου. Μη μιλάς για μέρη που δεν έχεις πάει ποτέ. Ο όρος "τζιχάντ" δεν αναφέρεται καν απαραίτητα σε ένοπλο πόλεμο. Στο δικό σου επιχείρημα "έτυχε".

Όσον αφορά το Sharia Law που αναφέρετε συνέχεια, έχετε καταλάβει τι είναι; Ή μάλλον, έχεις πάει στην ελληνική επαρχεία να δεις τι γίνεται; Και έτσι τροφή για σκέψη, Sharia Law παλιά δεν υπήρχε, εδραιώθηκε πριν λίγα χρόνια και μάντεψε γιατί... Όλα είναι πολιτική και οικονομία, όχι θρησκεία.

Edit: Και μιας και το θυμήθηκα, δες πρώτα ποιοι επιτέθηκαν, οι δυτικοί ή οι μεσανατολίτες, και μετά το ξανασυζητάμε... Μεγαλύτερο κακό παρά καλό έκανε το πετρέλαιο τελικά.

Edit2: Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι όλα στη μέση ανατολή είναι ρόδινα, προς Θεού. Αλλά θέλω να παρουσιάσω την άλλη όψη του νομίσματος που θεωρώ ότι δεν έχει ακουστεί επαρκώς. Άλλωστε και αυτός είναι ο σκοπός της δημοκρατίας.


Πες μου τι είναι τζιχάντ και τι sharia law. Να φανταστώ light πράγματα. «Δεν αναφέρεται απαραίτητα σε ένοπλο πόλεμο». Δεν καταλαβαίνω τι πας να υπερασπιστείς. Μήπως επειδή η αναφορά του Κορανίου λέει ότι πρέπει να τους προκαλέσουν οι «άπιστοι» πρώτα; Οπότε έτσι δικαιολογούνται;
Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω πού αποσκοπεί η σύγκριση επιθέσεις σε Δύση- επιθέσεις σε Μέση Ανατολή. Είναι λογικό εκεί να είναι περισσότερες, μιας και από εκεί προέρχονται οι τρομοκράτες. Μήπως πρέπει να χαιρόμαστε που δεν είμαστε Μέση Ανατολή;
Ναι έχω ζήσει σε ελληνική επαρχία, αν υπονοείς ότι οι συνθήκες σε αυτή συγκρίνονται με αυτά που βγαίνουν έξω για τη Σαρία, τότε η σύγκριση είναι τουλάχιστον ανόητη.
Δεν απάντησες αν όντως υπάρχουν ισλαμικές χώρες που δεν αποτελούνται από κατεξοχήν εξτρεμιστικών απόψεων Μουσουλμάνους.

Δεν λέω ότι όλοι οι μουσουλμάνοι είναι τέρατα ή κακοί άνθρωποι. Απλά προσπαθώ να κατανοήσω από πού προέρχεται η έξαρση θρησκευτικού μίσους από αυτή τη θρησκεία, τέτοιο μίσος που καμία άλλη δεν έχει βγάλει. Το μίσος αυτό (πέρα από το γεγονός ότι εννοείτε ότι είναι υποκινούμενο για λόγους καθαρά μη θρησκευτικούς) έχει και ερείσματα στην ίδια την ιδεολογία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πες μου τι είναι τζιχάντ και τι sharia law. Να φανταστώ light πράγματα. «Δεν αναφέρεται απαραίτητα σε ένοπλο πόλεμο». Δεν καταλαβαίνω τι πας να υπερασπιστείς. Μήπως επειδή η αναφορά του Κορανίου λέει ότι πρέπει να τους προκαλέσουν οι «άπιστοι» πρώτα; Οπότε έτσι δικαιολογούνται;
Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω πού αποσκοπεί η σύγκριση επιθέσεις σε Δύση- επιθέσεις σε Μέση Ανατολή. Είναι λογικό εκεί να είναι περισσότερες, μιας και από εκεί προέρχονται οι τρομοκράτες. Μήπως πρέπει να χαιρόμαστε που δεν είμαστε Μέση Ανατολή;
Ναι έχω ζήσει σε ελληνική επαρχία, αν υπονοείς ότι οι συνθήκες σε αυτή συγκρίνονται με αυτά που βγαίνουν έξω για τη Σαρία, τότε η σύγκριση είναι τουλάχιστον ανόητη.
Δεν απάντησες αν όντως υπάρχουν ισλαμικές χώρες που δεν αποτελούνται από κατεξοχήν εξτρεμιστικών απόψεων Μουσουλμάνους.

Δεν λέω ότι όλοι οι μουσουλμάνοι είναι τέρατα ή κακοί άνθρωποι. Απλά προσπαθώ να κατανοήσω από πού προέρχεται η έξαρση θρησκευτικού μίσους από αυτή τη θρησκεία, τέτοιο μίσος που καμία άλλη δεν έχει βγάλει. Το μίσος αυτό (πέρα από το γεγονός ότι εννοείτε ότι είναι υποκινούμενο για λόγους καθαρά μη θρησκευτικούς) έχει και ερείσματα στην ίδια την ιδεολογία τους.
Όσον αφορά τον όρο jihad, όπως σε κάθε θρησκευτικό βιβλίο, έτσι και στο κοράνι ο κάθε όρος ερμηνεύεται με 100 διαφορετικές σημασίες. Για τον έναν είναι "σκοτώστε τον χριστιανό", για τον άλλο είναι "πάταξε τα πάθη σου".

Όσον αφορά το Sharia Law, δε θα επικαλεστώ τίποτε άλλο παρά την εμπειρία μου. Έκανα διάφορες γνωριμίες με κοπέλες όσο ήμουν στη Σαουδική Αραβία και ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα να κυκλοφορήσουμε μαζί, χωρίς προφανώς να είμαστε παντρεμένοι. Επίσης δεν είναι υποχρεωτικό να φοράνε μαύρη μπούρκα όπως παρουσιάζεται. Ποτέ μου δεν είδα να δέρνουν γυναίκες στο δρόμο ή άλλου είδους επιθέσεις και σου έχω και το πιο κουφό, γνωστός μου Έλληνας τα είχε με μία ντόπια και ζει ακόμα :P Δε λέω ότι δεν υπάρχουν περιστατικά ακραίας μορφής Sharia Law, αλλά και επειδή είπες για την επαρχία, σε μεγάλη σχετικά πόλη της Κρήτης, έχει τύχει φίλη μου να μου λέει "θα βάλω μακριά ρούχα γιατί θα με δει η γιαγιά μου". Έτσι ήταν και τα χωριά της Ελλάδας πριν μερικά χρόνια δηλαδή...

Σύμφωνα με το επιχείρημά σου, η Μέση Ανατολή δε θα έπρεπε να έχει επιθέσεις, αφού μουσουλμάνοι είναι και εκεί, όχι να είναι κιόλας λογικό να έχει πιο πολλές επιθέσεις. Με λίγα λόγια ισχυροποιείται το επιχείρημά ότι οι λόγοι πίσω απ'όλα είναι πολιτικοί και όχι θρησκευτικοί. Το έντονο αντιδυτικό κλίμα που επικρατεί δεν έχει να κάνει με το χριστιανισμό, αλλά με τον πόλεμο στο Ιράκ, κλπ κλπ. Γιατί οι μικρές σε δύναμη χώρες δε δέχονται τρομοκρατικές επιθέσεις; Γιατί δεν αποτελούν δύναμη του δυτικού πολιτισμού...

Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες ότι δεν απάντησα. Εννοείς αν υπάρχει μουσολυμανική χώρα που δεν έχει έστω και έναν εξτρεμιστή;

Τέλος, όσον αφορά το spoiler, σε δικαιολογώ, γιατί ζούμε στην εποχή αυτή που ζούμε και κρίνουμε με βάση αυτά, αλλά ο χριστιανισμός πάντα έκανε πολέμους στο παρελθόν... Σε όλο το μεσαίωνα δεν γινόταν και τίποτε άλλο στην πραγματικότητα. Σταυροφορίες, συγχωροχάρτια (μια μορφή Sharia). Η ιστορία απλά επαναλαμβάνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top