[16/5/2011] Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 119)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 20 16.8%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 12 10.1%
  • Καλά

    Ψήφοι: 9 7.6%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 28 23.5%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 5 4.2%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 12 10.1%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 33 27.7%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ναι αλλά μπορείς επίσης να αντικαταστήσεις μέσα στο μέτρο το w θα δίωηεις κάτι z στην αρχή... και στη συνέχεια θα αντικσταστήσεις από το Β2 το 1/z-3i με Zσυζυγείς -3i... και θα βγει | - zσυζυγείς|= |z|

Και έτσι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Βατά θεωρώ ότι ήταν τα θέματα για κάποιον που ήξερε σε γενικές γραμμές Μαθηματικά...
Πάντως, περίπου 4 υπολογίζω να έχω γράψει εγώ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mousikos123

Νεοφερμένος

Ο mousikos123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
!Εμενα περα απο τους μιγαδικους π δεν τους θυμαμαι καθολου απο προπερσυ π εδινα τα αλλα μου φανηκανε μια χαρα σαν θεματα..σε αντιθεση με τα γενικης..Καλη επιτυχια στα παιδια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
παιδιά τα θέματα είναι αρκετά δύσκολα πιστεύω. Δηλαδή το 3 το πρώτο ερώτημα ε δεν το λες και γελοίο. Θα πρέπει να είσαι πολύ άνετος σε τέτοιου είδους ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Κάπως πιο αναλυτικά οι μιγαδικοί

B1)

Άρα είναι κύκλος με κέντρο το (0,3) και ακτίνα ρ=1
Η παύλα του συζηγή, μετά την πρώτη ισοδυναμία αναφέρεται σε όλο το μέτρο. Δεν ξέρω πως γίνεται μεγαλύτερη στο λατεξ.

B2)
Με αντικατάσταση z=x+yi και μερικές πράξεις στην προς απόδειξη σχέση καταλήγουμε ότι

το οποίο παριστάνει το γεωμετρικό τόπο του z που δείξαμε στο Β1. Άρα η σχέση ισχύει.

B3)

Και αφού ο συζυγής είναι πραγματικός, άρα και ο w θα είναι πραγματικός.

Από το γεωμετρικό τόπο του z (με σχήμα είναι ολοφάνερο) ισχύει ότι


Β4)


Άποψή μου: Σίγουρα πιο δύσκολο απ'το περσινό 2ο θέμα. Δεν έχω κοιτάξει τα υπόλοιπα θέματα ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Στο Δ3 το όριο βγαίνει -οο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατι δεν θυμάμαι τίποτα από κατεύθυνσης. Συνεπως δεν μπορω να τα λύσω.


Κοιτάζοντας όμως τις λύσεις κάποιων συμφουρητων και έχωντας ως δεδομένο οτι τα μαθηματικα γενικής φάνηκαν δύσκολα σε αρκετα παιδιά προβλέπω οτι εδώ θα πέσει πολύ περισσότερο κλάμα. Αν ειναι κλασσικές ασκήσεις που τις ξέρουν όλοι δεν ξέρω αλλά αυτό που βλέπω ειναι ότι θέλουν σκέψη.

Επίσης θυμάμαι πέρσυ κοιτάζοντας τις λύσεις των αντίστοιχων θεμάτων τα θέματα μου φάνηκαν πολύ πιο εύκολα σε σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Μετά από αρκετή προσπάθεια και εγώ το βρήκα μείον άπειρο...

όχι ρε γιατί αρκετή προσπάθεια?? Σε λιγότερο απο μία γραμμή μου βγαίνει. Το τελευταιο ερώτημα με το εμβαδον είναι παλούκι νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Αφού τα μαθηματικά είναι τσιμπημένα μάλλον η φυσική θα είναι πιο βατή από πέρυσι...αλλά ποτε δεν ξέρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
To ερώτημα Δ όντως δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα... Κάποιες είχε πει πριν για σειρές taylor αφού έχουμε e^(t^2) τώρα ένας μαθητής λυκείου πώς μπορεί να το λύσει ένας Θεός ξέρει... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Αφού τα μαθηματικά είναι τσιμπημένα μάλλον η φυσική θα είναι πιο βατή από πέρυσι...αλλά ποτε δεν ξέρεις...

Λογικά πάντα. Εντάξει τσιμπημένα κρίνω εγώ ότι είναι. Αλλά έχω να ασχοληθώ μαζί τους πολύ καιρό, 2 χρονια με σήμερα. Ένας υποψήφιος που είναι προετοιμασμένος προφανώς και θα του φαίνονται πιο εύκολα απο μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Λογικά πάντα. Εντάξει τσιμπημένα κρίνω εγώ ότι είναι. Αλλά έχω να ασχοληθώ μαζί τους πολύ καιρό, 2 χρονια με σήμερα. Ένας υποψήφιος που είναι προετοιμασμένος προφανώς και θα του φαίνονται πιο εύκολα απο μένα.

Αυτό εννοείται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
To ερώτημα Δ όντως δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα... Κάποιες είχε πει πριν για σειρές taylor αφού έχουμε e^(t^2) τώρα ένας μαθητής λυκείου πώς μπορεί να το λύσει ένας Θεός ξέρει... :confused:

Είναι ακαταλαβίστικο. Γιατί σου την δίνει σε ολοκλήρωμα.... Σαν να βλέπω ήδη μια πτώση στις βάσεις χωρίς να το παίζω καλχαντας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Δυστυχώς φοβάμαι ότι έγινε αυτό που λέγανε για τη δυσκολία των θεμάτων και το απολυτήριο, για την μείωση των θέσεων και τις καταργήσεις των μετεγγραφών... Σαν τα μούτρα τους τα κάνανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Είναι δύσκολα παιδιά... Δεν ξέρω τι να πω.. Ας περιμένουμε να βγουνε και τα παιδιά και να ακούσουμε εντυπώσεις. Πάντως το άριστα 95-100, το παίρνει και ο άριστα προετοιμασμένος θεωρώ αρκετά δύσκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Λύση (σχεδόν) στο Θέμα Γ

Γ1)

Για x=0 προκύπτει c=-1. Άρα


Ισχύει για κάθε x στο R ότι
Άρα μπορούμε να διαιρέσουμε.


όπου το c προκύπτει 0.

Γ2)
Φθίνουσα στο (-οο,0], αύξουσα στο [0,+οο) άρα ελάχιστο στο 0, το f(0)=0

Γ3)
Κάπου τό'χασα και δεν προλαβαίνω να το δω αυτή τη στιγμή. :redface:

Γ4)
Έστω


γιατί ισχύει απ'το ακρότατο ότι με την ισότητα να ισχύει μόνο για x=0

Από Bolzano προκύπτει μία τουλάχιστον ρίζα στο (0,π/2)


Όμως στο (0,+οο) απ'τον πίνακα μονοτονίας έχουμε δείξει ότι f'(x)>0 και επίσης στο πρώτο τεταρτημόριο το ημίτονο είναι θετικό άρα η g' είναι θετική ως άθροισμα θετικών συναρτήσεων. Άρα είναι γνησίως αύξουσα και 1-1. Επομένως η λύση είναι μοναδική.

Άποψή μου: Η διαφορική του πρώτου ερωτήματος ήταν πολύ ωραίο ερώτημα αλλά δεν είναι παίξε γέλασε. Θέλει εξοικίωση με τις διαφορικές.Τα υπόλοιπα ερωτήματα (ακόμα κι αυτό που δε μου βγαίνει :P ) μου φαίνονται κλασικά.

Έφυγα, για σχολή. Καλή συνέχεια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
παιδια το οριο στο 4ο θεμα τι σας βγηκε?
εγω το εβγαλα μειον απειρο.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Καλά ε,πολύ εύκολα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
παιδια το οριο στο 4ο θεμα τι σας βγηκε?
εγω το εβγαλα μειον απειρο.. :hmm:

και εγώ έτσι το έβγαλα και νομιζω πως είναι και σωστό. Πως τα πήγες γενικοτερα???

Καλά ε,πολύ εύκολα θέματα.

Το τελευταίο ερώτημα απο το τέταρτο πως το έλυσες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top