[16/5/2011] Νεοελληνική Λογοτεχνία Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 1 3.0%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 13 39.4%
  • Καλά

    Ψήφοι: 5 15.2%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 1 3.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 1 3.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 12 36.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.
Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2011, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα ξεκλειδωθεί μετά το τέλος της αυριανής εξέτασης.

Καλή επιτυχία! :D

Προηγούμενα θέματα:

[12/5/2011] Νεοελληνική Γλώσσα
[14/5/2011] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας
[14/5/2011] Φυσική Γενικής Παιδείας
[14/5/2011] Ιστορία Γενικής Παιδείας
[14/5/2011] Βιολογία Γενικής Παιδείας


Θέματα Εξέτασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To topic ανοιξε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athatsi

Νεοφερμένος

Ο athatsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ποιο κειμενο επεσε?ξερει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Effie1

Νεοφερμένος

Η Effie1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φιλολογίας Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Μόλις πληροφορήθηκα ότι έπεσε ο Κρητικός.Καλή επιτυχία σε όλους !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athatsi

Νεοφερμένος

Ο athatsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ ρε φιλε. . .να'σαι καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Tα θεματα αναρτηθηκαν!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athatsi

Νεοφερμένος

Ο athatsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Απο καποιον που ξερει ευκολα?δυσκολα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Απο καποιον που ξερει ευκολα?δυσκολα?
Θα σου απαντησω με καθε επιφυλαξη, γιατι πρεπει να συνυπολογιζουμε και το αγχος των υποψηφιων... Ο Κρητικος ειναι το πρωτο ποιημα που κανουν τα παιδια και επειδη ακριβως εχουνε χρονο για επαναληψη και κατανοηση, συνηθως ειναι απο τα κειμενα που γνωριζουνε καλυτερα και παρακαλουνε να πεσει!! Τις ερωτησεις τις βρισκω ευκολες, βατες, κατανοητες... Το μονο που μπορει να μπερδεψει ειναι το Β1β!!
Καλη τυχη σε ολους τους υποψηφιους και καλη δυναμη αδερφουλα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
εγώ που έχω δώσει βατό μου φαίνεται...προσωπικά τις είχα κάνει αυτές τις ερωτήσεις...!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athatsi

Νεοφερμένος

Ο athatsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
σας ευχαριστω πολυ...εμενα δινει ο αδερφος μου κ οσο να'ναι υπαρχει αγωνια...καλη επιτυχια σε ολα τα παιδια που δινουν!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ έπεσε Κρητικός!!! Τόσα χρόνια όλοι τον περιμένουν(δε θέλω να θυμάμαι πόσο τον είχα διαβάσει πέρσι). Βατά θέματα, δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα σε όποιον έχει διαβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Μονίμως θα διαφωνώ τελικά. :P Αναμενόμενος ο Κρητικός, προσωπικά τον περίμενα (γιέιι 2/2 :P). Τώρα αυτό που λέτε ότι όποιος έχει διαβάσει δε θα έχει πρόβλημα με βρίσκει αντίθετη. Έχει πολλούς σχολιασμούς, πολλά "Κατά τη γνώμη σας" τα οποία μετά είναι "κατά τη γνώμη του διορθωτή σας" κι αυτό δημιουργεί προβλήματα. Δε νομίζω να μη μπορέσει κάποιος να απαντήσει σε κάτι πάντως, αν με το «βατά» εννοείτε αυτό.

Να πω την αλήθεια οι ερωτήσεις δε μου αρέσουν καθόλου. Θα μπορούσαν να βγάλουν πολύ πιο όμορφες, ειδικά στο σχολιασμό, οι στίχοι που δίνουν δε μου αρέσουν. Προσωπικό σχόλιο, γούστα είναι αυτά θα μου πείτε. Καλή επιτυχία στα παιδιά που κουράστηκαν! :) -1, τελειώνει σιγά σιγά, κουράγιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ΤΕΛΕΙΩΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
Έπεσε ο Κρητικός ρε, μετά από αιώνες! Στην αρχή που το' πε η καθηγήτρια, δε χάρηκα τόσο, αλλά όταν είδα τις ερωτήσεις ηρέμησα.
Ήταν εύκολα μπορώ να πω, δε με δυσκόλεψε κάτι πολύ, όλο και κάτι έγραφες.
Εντωμεταξύ έγραφα, έγραφα, έγραφα, δε τελείωναν τα βλαμμένα.
Είμαι οκ νομίζω. Άλλα 3 έμειναν, και μετά ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.
Πάω να φάω τώρα, γιατί γουργουρίζει η κοιλιά μου.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
ok έπεσε το κείμενο που είχα προβλέψει με ακρίβεια 100% .Το είχα πει σε όλους χθες ότι αυτό θα πέσει όλοι διαφωνούσαν και τη πάτησαν μάλιστα υποστήριζαν ότι θα ξαναβάλουν του κεμάλ.
Οι ερωτήσεις ήταν βατές τα θέματα μπορούσαν να απαντηθούν και με ελάχιστο διάβασμα...

Άντε αλλα 3 πριν να ξανά arixsw ασχολίες με τα hoobys μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
εγω παιδιά έγραψα αρκετά καλα καπου 15.5-17....μονο την Β1 φοβάμαι εκει μπορεί να τα σκάτωσα...επισης στο παράλληλο εγραψα 4-5 ομοιοτητες και4 διαφορε νομίζω καλά ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
ΤΕΛΕΙΩΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
Έπεσε ο Κρητικός ρε, μετά από αιώνες! Στην αρχή που το' πε η καθηγήτρια, δε χάρηκα τόσο, αλλά όταν είδα τις ερωτήσεις ηρέμησα.
Ήταν εύκολα μπορώ να πω, δε με δυσκόλεψε κάτι πολύ, όλο και κάτι έγραφες.
Εντωμεταξύ έγραφα, έγραφα, έγραφα, δε τελείωναν τα βλαμμένα.
Είμαι οκ νομίζω. Άλλα 3 έμειναν, και μετά ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.
Πάω να φάω τώρα, γιατί γουργουρίζει η κοιλιά μου.:redface:

Ούτε και εγώ χάρηκα στην αρχή γιατί ήθελα πάαααρα πολύ να πέσουν τα λατρεμένα μου αντικλείδια..
Ωστόσο, οι ερωτήσεις που είδα ήταν αρκετά εύκολες και μπορούσε ο καθένας να απαντήσει...Θα μπορούσαν όμως να βάλουν και πιο ωραίες (άδικα έκατσα και έμαθα όλες τις ερμηνείες της φεγγαροντυμένης; ε; χαχαχα)
Από το Β1 η β ήταν κάπως, δηλαδή αυτό το "κατά την γνώμη σας" με έκανε να δυσανασχετήσω λιγάκι για το πως να απαντήσω αλλά κλάιν μάιν μωρέ...
Αααα, και το ποίημα "Ο όρκος" μου άρεσε πάρα πολύ... :cry_x::cry_x::inlove:
πιο ωραίο από τον Κρητικό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Χάρηκα πολύ που έπεσε ο "Κρητικός", το αγαπημένο μου κείμενο από όσα υπήρχαν στην ύλη ήταν.:whistle:
Νομίζω καλά τα πήγα, απάντησα εμπεριστατωμένα σε όλες τις ερωτήσεις... Θα δείξει...
Άντε, μόνο 3 μας έμειναν!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Αν και ο Κρητικός θεωρείται από τα πιο δύσκολα κείμενα στην Λογοτεχνία, οι ερωτήσεις ήταν αρκετά εύκολες και κατανοητές. Πάντως εγώ τον Κρητικό δεν τον περίμενα με τίποτα να πέσει. Περίμενα είτε κάποιο ποιημα είτε από πεζό τον Παπαδιαμάντη, και η αλήθεια είναι ότι μόλις είδα ότι έπεσε ο Κρητικός τρόμαξα λίγο, αλλά τελικά όλα καλά. Από τις ερωτήσεις η μόνη που με δυσκόλεψε ήταν η β1 και λίγο η β2. Πάντως στην Λογοτεχνία δεν μπορείς εύκολα να υπολογίσεις τον βαθμό που θα πάρεις, γιατί η βαθμολόγηση του είναι συναφής με τον διορθωτή που στο διορθώνει. Κάτι σαν την έκθεση δηλαδή. Οπότε πιστεύω ότι καλύτερο είναι να μην λέμε μεγάλα ή απογοητευτικά λόγια, παρά να περιμένουμε τους επίσημους βαθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Εε προσωπικά απευχόμουν να πέσει ο Κρητικός.Καλύτερα να'πεφτε Παπαδιαμάντης (1000χφορές!!!) ή ποίημα. Τεσπα.

Θα συμφωνήσω στο ότι τα χωρία που επέλεξαν δεν ήταν και τα καλύτερα... υπάρχουν τόσοι άλλοι στίχοι με βαθύτερο περιεχόμενο..

Το μόνο που μου άρεσε ήταν το παράλληλο- πολύ συγκινητικό αν σκεφτείς ότι είναι νεκρός και θέλει να την ανταμώσει...:) Αα παιδιά, μερικοί συμμαθητές μου μόλις βγήκαμε μου είπαν ότι στην αρχή δεν έπιασαν πως ο Μάνθος είχε σκοτωθεί, κι απαντούσαν άλλα αντί άλλων ώσπου το κατάλαβαν λολ... (νομίζω η εκφώνηση καθιστά αυτή τη λεπτομέρεια αρκετά σαφή :confused: ειδες το αγχος τι κανει???) ευτυχώς που είχε μείνει χρόνος και το διόρθωσαν...

That aside, Οι υπόλοιποι πως γράψατε?? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ τα πήγα καλά!!!! χάρηκα πολύ που έπεσε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! μόνο ένα πράγμα θέλω να ρωτήσω...εκεί με την άποψη της τσαωτσανογλου εγώ έγραψα για τις μεταβάσεις που κάνει από φυσικά τοπία σε μη φυσικά...δηλαδή έγραψα και καλά ότι πριν εμφανιστεί η φεγγαροντυμένη υπήρχε ένα φυσικό άγριο τοπίο (ακόμη εβάστουνε η βροντή) το οποίο απότομα μεταβάλεται και γίνεται υπερφυσικό.....το ίδιο έκανα και με την έσχατη κρίση....εκεί στάθηκα στο ότι πριν υπήρχε πάλι αγριο τοπίο και μεταβαίνει απότον όρκο στο εσχατολογικό μέλλον με υ[ερφυσικά στοιχεία (νιος ουρανός εγίνη)...Δεν είμαι σίγουρος αν έγραψα αυτά που έπρεπε.......HELP!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top