Απαράδεκτο το υπουργείο παιδείας

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
δεν ειπα οτι το θεωρησα ευκολο βαθμο επειδη προκειται για μαθημα γενικης παιδειας.. (βιολογια βεβαια εδινα οπως ειπα και προηγουμενως)..απλα ειναι ενα μαθημα στο οποιο αντικεμενικα θα πρεπει να ανταποκρινεται και η θεωριτικη κατευθυνση...ειναι λογικο οι μαθητες της θετικης και τεχνολογικης να εχουν μια ευχερεια στην επιλυση των προβληματων και ασκησεων του..
Η απάντηση μου δεν αναφέρεται (μόνον) σε σένα προσωπικά. Δύο μέρες τώρα διαβάζω και ακούω όλο τέτοια "επιχειρήματα" του τύπου ότι αυτά τα θέματα μαθηματικών και βιολογίας δεν έπρεπε να μπουν γιατί έγραφε και η θεωρητική. Διαφωνώ ριζικά με αυτή την άποψη. Το μάθημα είναι επιλεγόμενο και επομένως αυτοί που θα το πάρουν θα πρέπει να ανταποκριθούν σ΄αυτό και όχι το μάθημα να είναι προσαρμοσμένο σ΄αυτούς. Δηλαδή, τι θέλουν οι θεωρητικοί? Μαθηματικά και βιολογία με φιλανθρωπικά θέματα? Αν δεν τους αρέσει υπάρχει και η ιστορία που είναι "δικό τους" μάθημα. Δηλαδή, αν έπαιρνα ιστορία και έβαζαν δύσκολα για μένα, δεν θα ήταν γελοίο να γρινιάζω μετά ότι έκαψαν τους θετικοτεχνολογικούς?
(Αυτά για τις ...διαρροές θεμάτων και το ...όραμα της μάνας δεν θα τα σχολιάσω).
Άντε και καλή μας συνέχεια...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Με συγχωρείς αλλά κρίνω απαραίτητη την γνώση φυσικής και μαθηματικών σε έναν μηχανολόγο.

Δεν ειπα οτι δεν πρεπει να ξερουν φυσικη/μαθηματικα αλλα οτι δεν πρεπει να εξεταζονται σε αυτα
ειναι τελειως διαφορετικο αυτο που λεμε

Έκθεση γράφουν όλοι. Παντού. Σε κάθε χώρα. Γιατί ένας επιστήμονας πρέπει πάνω από όλα να εκφράζεται.
Το ΑΕΠΠ πιστεύω πως είναι ένα χρήσιμο μάθημα για την δημιουργικότητα κάποιου. Μπορεί να μην χρειάζεται σε έναν μηχανολόγο και κατ επέκταση σε κανέναν αλλά δεν θα το θεωρούσα άκυρο μάθημα. Το μόνο που μένει σαν βάρος απο εμένα είναι το ΑΟΔΕ. Αλλά παντού υπάρχει ένα αγκάθι, έτσι δεν είναι?
Πες μου λοιπόν, ποια χώρα και ποιο σύστημα έχει πιο δίκαιη για σένα εισαγωγή μαθητών στην τριτοβάθμια? Γιατί σίγουρα υπάρχει κάποιος λόγος που πιστεύεις ότι το σύστημά μας είναι λανθασμένο. Ή απλά κάνεις ... εικασίες?

Να εκφραζεται, ναι, αλλα σε θεματα με τα οποια μπορει να εκφερει αποψη,
ειναι σαν εμεις που ειμαστε εδω μεσα, (μαθητες, φοιτητες, εκπαιδευτικοι και αλλοι) να συζητουσαμε για τις αλλαγες που πρεπει να γινουν στην υγεια... δεν στεκουν αυτα.....

ΑΕΠΠ δεν εχω κανει, οποτε δεν μπορω να πω τιποτα, ομως πιστευω οτι θα ηταν χρησιμοτερο να μαθαιναν μια υφισταμενη γλωσσα(logo, pascal, java)

ουτε ΑΟΔΕ εχω κανει ποτε μου

Η εισαγωγη απο ΕΠΑΛ ομαδας Α' ειναι πολυ πιο δικαιη, ειναι πολυ πιο ισοτιμο συστημα
αφου ο καθε μαθητης εξεταζεται σε δυο μαθηματα ειδικοτητας που εχει επιλεξει επι 3,5 το καθενα
και σε μαθηματικα/ εκθεση επι 1,5 το καθενα

ο μεγιστος βαθμος ειναι 2000


εξετάσεις στο 1ο έτος από το ίδιο το ίδρυμα...:whistle:
ναι, σε μαθηματα που σου αρεσουν, ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙ, και τα καταφερνεις εκει

Δηλαδή, πώς ακριβώς θα έπρεπε να εξετάζονται οι μηχανολόγοι;

Άσε που διαφωνώ τελείως με το σκεπτικό "να κριθεί πόσο καλός μηχανολόγος θα γίνει". Αυτό δεν υφίσταται. Αυτό το βλέπεις όταν γίνει μηχανολόγος ο άλλος, όχι από πριν.

Όσο σκέφτομαι αυτό με τις εξετάσεις στο πρώτο έτος, με πιάνει τρόμος...

Ανεφερα τον τροπο παραπανω, στοιχεια σχεδιασμου κεντρικων θερμανσεων νομιζω δινουν και στοιχεια Μηχανων

ναι για να γινει ομως μηχανολογος πρεπει να μπορεσει να μπει στο ΤΕΙ και αυτο προϋποθετει πανελληνιες

Ενω οταν ακους για τις πανελληνιες ειναι σαν μελωδια στα αυτια σου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η απάντηση μου δεν αναφέρεται (μόνον) σε σένα προσωπικά. Δύο μέρες τώρα διαβάζω και ακούω όλο τέτοια "επιχειρήματα" του τύπου ότι αυτά τα θέματα μαθηματικών και βιολογίας δεν έπρεπε να μπουν γιατί έγραφε και η θεωρητική. Διαφωνώ ριζικά με αυτή την άποψη. Το μάθημα είναι επιλεγόμενο και επομένως αυτοί που θα το πάρουν θα πρέπει να ανταποκριθούν σ΄αυτό και όχι το μάθημα να είναι προσαρμοσμένο σ΄αυτούς. Δηλαδή, τι θέλουν οι θεωρητικοί? Μαθηματικά και βιολογία με φιλανθρωπικά θέματα? Αν δεν τους αρέσει υπάρχει και η ιστορία που είναι "δικό τους" μάθημα. Δηλαδή, αν έπαιρνα ιστορία και έβαζαν δύσκολα για μένα, δεν θα ήταν γελοίο να γρινιάζω μετά ότι έκαψαν τους θετικοτεχνολογικούς?
(Αυτά για τις ...διαρροές θεμάτων και το ...όραμα της μάνας δεν θα τα σχολιάσω).
Άντε και καλή μας συνέχεια...


Δε νομίζω πως είναι το ίδιο πράγμα. Αν πας να γράψεις ιστορία αυτά που ξέρεις από την κατεύθυνση στο χουν πιάσει λάθος. Συν ότι η παπαγαλία δεν είναι κτήμα καμίας κατεύθυνσης, δεν καταλαβαίνω γιατί έχει επικρατήσει η άποψη πως οι θεωρητικοί είναι καλύτεροι παπαγάλοι. Επίσης δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να βάλεις δύσκολα θεωρητικά θέματα.Οι θεωρητικοί δεν έχουν κανένα πλεονέκτημα.
Αντίθετα αν μιλάμε για μαθηματικά γενικής ας πούμε, η συνάρτηση πχ που έβαλαν ήταν ξεκάθαρα υπέρ των θετικοτεχνολογικών, γιατί πολύ απλά ήταν κάτι με το οποίο αυτοί είχαν ασχοληθεί όλη τη χρονιά.

edit: Για να στο πω απλά. Βάλε ένα παλούκι στο διαφορικό λογισμό σε ένα μέτριο θεωρητικό και έναν μέτριο θετικοτεχνολογικό. Ποιος από τους δυο θα γράψει καλύτερα, αντικειμενικά μιλώντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funny_girl!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η funny_girl! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμύνταιο (Φλώρινα). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Η απάντηση μου δεν αναφέρεται (μόνον) σε σένα προσωπικά. Δύο μέρες τώρα διαβάζω και ακούω όλο τέτοια "επιχειρήματα" του τύπου ότι αυτά τα θέματα μαθηματικών και βιολογίας δεν έπρεπε να μπουν γιατί έγραφε και η θεωρητική. Διαφωνώ ριζικά με αυτή την άποψη. Το μάθημα είναι επιλεγόμενο και επομένως αυτοί που θα το πάρουν θα πρέπει να ανταποκριθούν σ΄αυτό και όχι το μάθημα να είναι προσαρμοσμένο σ΄αυτούς. Δηλαδή, τι θέλουν οι θεωρητικοί? Μαθηματικά και βιολογία με φιλανθρωπικά θέματα? Αν δεν τους αρέσει υπάρχει και η ιστορία που είναι "δικό τους" μάθημα. Δηλαδή, αν έπαιρνα ιστορία και έβαζαν δύσκολα για μένα, δεν θα ήταν γελοίο να γρινιάζω μετά ότι έκαψαν τους θετικοτεχνολογικούς?
(Αυτά για τις ...διαρροές θεμάτων και το ...όραμα της μάνας δεν θα τα σχολιάσω).
Άντε και καλή μας συνέχεια...


συμφωνω και εγω στο οτι οι μα8ητεσ οποιασδηποτε κατευ8υνσησ πρεπει να προσαρμοζονται στο 8εμα...τ οτι εβαλαν τετοια 8εματα φετοσ ομωσ,οχι δεν τ 8εωρω σωστο...δεν ξερω αν αλη8ευει αλλα ακουσα απο 8εωριτικουσ οτι για καποια πραγματα π επρεπε να χρησιμοποιεισουμε δεν τ ειχε το βιβλιο.εγω ειμαι τεχνολογικη και δεν καταλαβαινω ποτε χρησιμοποιω πραγματα απο γενικησ και ποτε οχι...τεσπα...οσον αφορα αυτο με τσ διαρροεσ 8εματων,δεν ειναι κα8ολου παραξενο...εγω πιστευω οτι κα8ε χρονο συμβαινει

α! και για τν συναρτηση που επεσε..αν και ηξερα πωσ να την κανω ολο τ χρονο στο φροντιστηριο τοσο πολυπλοκη συναρτηση δεν παραγωγησα...ουτε καν να το σκεφτω οτι 8α εβαζαν κατι τετοιο στησ γενικησ....τ πολυ πολυ να εβαζαν τριγωνομετρικα αλλα τ "υπεροχο" αυτο υπουργειο παιδειασ μασ εξεπληξε για ακομα μια φορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ενω οταν ακους για τις πανελληνιες ειναι σαν μελωδια στα αυτια σου:P

Σε σχέση με τις εξετάσεις στο πανεπιστήμιο, ναι.
Αν μπορούσαν να είναι και δυσκολότερες, ακόμα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
ναι, σε μαθηματα που σου αρεσουν, ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙ, και τα καταφερνεις εκει

Και μπορείς να έχεις προλάβει να συναλλαγείς με το ενδοπανεπιστημιακό σύστημα ή μπορείς να βάλεις το εξωπανεπιστημιακό να παρέμβει. :whistle:
Και στο μεταξύ, το ίδρυμα έχει πήξει από τους υποψήφιους που παρακολουθούν το 1ο έτος, που στο τέλος του είναι πολύ πιθανό να μείνουν όχι αυτοί που το αξίζουν, αλλά οι "άλλοι".

Αυτό που δεν εννόησες να καταλάβεις στο προηγούμενο μήνυμά μου, είναι ότι μιλάμε για ΤΡΟΠΟ ΕΞΕΤΑΣΗΣ, όχι για αντικείμενο εξέτασης.
Η εξέταση για εισαγωγή μπορεί να γίνει σε πιο στοχευμένα αντικείμενα ανάλογα με τον επιλεγόμενο "προορισμό" στα ΑΕΙ-ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
συμφωνω και εγω στο οτι οι μα8ητεσ οποιασδηποτε κατευ8υνσησ πρεπει να προσαρμοζονται στο 8εμα...τ οτι εβαλαν τετοια 8εματα φετοσ ομωσ,οχι δεν τ 8εωρω σωστο...δεν ξερω αν αλη8ευει αλλα ακουσα απο 8εωριτικουσ οτι για καποια πραγματα π επρεπε να χρησιμοποιεισουμε δεν τ ειχε το βιβλιο.εγω ειμαι τεχνολογικη και δεν καταλαβαινω ποτε χρησιμοποιω πραγματα απο γενικησ και ποτε οχι...τεσπα...οσον αφορα αυτο με τσ διαρροεσ 8εματων,δεν ειναι κα8ολου παραξενο...εγω πιστευω οτι κα8ε χρονο συμβαινει

off topic: funny girl, δώσε χαιρετίσματα στο αγαπημένο μου Αμύνταιο...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Και μπορείς να έχεις προλάβει να συναλλαγείς με το ενδοπανεπιστημιακό σύστημα ή μπορείς να βάλεις το εξωπανεπιστημιακό να παρέμβει. :whistle:
Δολιωση υπαρχει και στις πανελληνιες, αλλα εδω παμε σε αλλη κουβεντα....


Και στο μεταξύ, το ίδρυμα έχει πήξει από τους υποψήφιους που παρακολουθούν το 1ο έτος, που στο τέλος του είναι πολύ πιθανό να μείνουν όχι αυτοί που το αξίζουν, αλλά οι "άλλοι".

αλλο λαθος αυτο, μετα απο δυο χρονια στο ιδιο ετος στη σχολη: διδακτρα,
δεν μπορεις να επιβαρυνεις το δημοσιο για να κανεις εσυ τις διακοπες σου να μην πατας ποτε στο μαθημα και απλα να ανανεωνεις την εγγραφη σου κυριος!!!!

Αυτό που δεν εννόησες να καταλάβεις στο προηγούμενο μήνυμά μου, είναι ότι μιλάμε για ΤΡΟΠΟ ΕΞΕΤΑΣΗΣ, όχι για αντικείμενο εξέτασης.
Η εξέταση για εισαγωγή μπορεί να γίνει σε πιο στοχευμένα αντικείμενα ανάλογα με τον επιλεγόμενο "προορισμό" στα ΑΕΙ-ΤΕΙ.

Η αληθεια ειναι οτι οι εξετασεις αποτελουν μια αδυναμια του συστηματος σε καθε περιπτωση.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
.... Συν ότι η παπαγαλία δεν είναι κτήμα καμίας κατεύθυνσης, δεν καταλαβαίνω γιατί έχει επικρατήσει η άποψη πως οι θεωρητικοί είναι καλύτεροι παπαγάλοι......
Λυπάμαι, αλλά έχω εντελώς αντίθετη άποψη. Πιστεύω ότι κανένα μάθημα και καμία κατεύθυνση δεν χρειάζεται παπαγαλία. Οι παπαγάλοι είμαστε εμείς που δεν ξέρουμε το πώς να διαβάζουμε (αλλά φταίνε και αυτοί που δεν μας το έμαθαν).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Λυπάμαι, αλλά έχω εντελώς αντίθετη άποψη. Πιστεύω ότι κανένα μάθημα και καμία κατεύθυνση δεν χρειάζεται παπαγαλία. Οι παπαγάλοι είμαστε εμείς που δεν ξέρουμε το πώς να διαβάζουμε (αλλά φταίνε και αυτοί που δεν μας το έμαθαν).


"αποστήθιση" τώρα συμφωνείς;
δεν ήταν εκεί το point μου, το πα σκεπτόμενος πως εννοούσες και αυτό μεταξύ άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δολιωση υπαρχει και στις πανελληνιες, αλλα εδω παμε σε αλλη κουβεντα....

Όχι, είναι ακριβώς αυτή η κουβέντα!
Υπάρχουν περιστατικά στις πανελλήνιες. Αλλά πόσα είναι; Πόσα ακούς κάθε χρόνο; Και τα πιο πολλά είναι απλώς "ύποπτα".

Φαντάσου αν αυτά (τα λίγα) γίνονται σε ένα τόσο απρόσωπο σύστημα, τι θα γινόταν αν ήξερες τον καθηγητή που έβαζε τα θέματα και τα διόρθωνε.

αλλο λαθος αυτο, μετα απο δυο χρονια στο ιδιο ετος στη σχολη: διδακτρα,
δεν μπορεις να επιβαρυνεις το δημοσιο για να κανεις εσυ τις διακοπες σου να μην πατας ποτε στο μαθημα και απλα να ανανεωνεις την εγγραφη σου κυριος!!!!

Διαφωνώ. Το δημόσιο δεν επιβαρύνεται. Δε σου παρέχει δεύτερα βιβλία, δεν πληρώνει τον καθηγητή με το "κεφάλι", δίνει "standard" επιδοτήσεις στις σχολές, κλπ κλπ.
Εγώ ο συμφοιτητής που θα έχω 100 παραπάνω μαντράχαλους στο έτος μου και θα έχω μια αναλογία διδασκόντων 1/40 από 1/10 πως θα αποζημιωθώ; Σίγουρα όχι με χρήματα, πόσο μάλλον που δεν έρχονται και σε μένα.

Γιατί απλούστατα να μην εισάγονται αυτοί που δεν σημειώνουν υψηλή βαθμολογία στις εξετάσεις;

Η αληθεια ειναι οτι οι εξετασεις αποτελουν μια αδυναμια του συστηματος σε καθε περιπτωση.....

Πάντα πρέπει να υπάρχει όμως κάποιο κριτήριο, και κριτήριο που να ικανοποιεί τους πάντες δεν υπάρχει. Έτσι επιλέγουμε το πιο αντικειμενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
"αποστήθιση" τώρα συμφωνείς;
Όχι (συνώνυμα είναι). Πιστεύω ότι κανένα μάθημα και καμία κατεύθυνση δεν χρειάζεται αποστήθιση. Υπάρχουν πολύ καλύτεροι τρόποι για να μάθεις κάτι σωστά. (Έχει γίνει σχετική συζήτηση στο θέμα "παπαγαλία").

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όχι (συνώνυμα είναι). Πιστεύω ότι κανένα μάθημα και καμία κατεύθυνση δεν χρειάζεται αποστήθιση. Υπάρχουν πολύ καλύτεροι τρόποι για να μάθεις κάτι σωστά. (Έχει γίνει σχετική συζήτηση στο θέμα "παπαγαλία").


Δε θα το λεγα. Τέλος πάντων, αν σε αυτό το σημείο μόνο διαφωνείς, καλώς, δεν θα το συνεχίσω, έχω
κάμποσους ορισμούς να αποστηθ- εχμ εννοώ να κατανοήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Γιατί απλούστατα να μην εισάγονται αυτοί που δεν σημειώνουν υψηλή βαθμολογία στις εξετάσεις;

Γιατι ειμαστε ανθρωποι και οχι βαθμολογιες ρε γμτ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί απλούστατα να μην εισάγονται αυτοί που δεν σημειώνουν υψηλή βαθμολογία στις εξετάσεις;
Γιατι ειμαστε ανθρωποι και οχι βαθμολογιες ρε γμτ!!!!

Τα πανεπιστήμια δεν είναι για όλους. Αν είναι να μην έχουμε κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις που θα μας δώσουν τον καλό βαθμό στην τρίτη λυκείου, πως θα τα βγάλουμε πέρα στο πανεπιστήμιο όπου είναι πολύ πιο απαιτητικά τα πράγματα?

Απο την άλλη υπάρχουν και περιπτώσεις ατυχίας. Μπορεί κάποιος να κάνει λάθος απροσεξίας. Όμως απο την στιγμή που διαγωνίζεται (γιατί περι διαγωνισμού πρόκειται) με άλλους και έχει υψηλές προσδοκίες, τέτοια λάθη δεν συγχωρούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Βασικά Γιάννη, υπάρχει λάθος νοοτροπία στην Ελλάδα, περί αναγκαιότητας των Πανεπιστημιακών σπουδών. Νομίζουν ότι το Πανεπιστήμιο είναι σχολείο 4ης λυκείου. Μόνο στην Ελλάδα μπαίνουν στο Πανεπιστήμιο και δεν θυμούνται ιδιότητες των ριζών ή την εύρεση του πεδίου ορισμού ή την κατασκευή γραφικής παράστασης σε 1 διάσταση...:D :lol: Στο τέλος βλέπω να ζητάμε να καταργηθούν τα μαθηματικά και η φυσική, από το σχολείο, για να εισάγονται όλοι στα Πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
τις ιδιοτητες των ριζων τις ξερω, ευρεση πεδιου ορισμου το ξερω, και τις γραφικες παραστασεις
Αλλα δεν εξαταστηκα σε αυτα, εξεταστηκα σε πολυ πιο δυσκολα(οχι μονο εγω, ολοι οσοι εδιναν σημερα)
Τα μαθηματικα δεν ειναι το φορτε μου ουτε η αλλως,
αλλα αυτο που με ενοχλησε ειναι η απαντηση του garch στο ποστ #91 οπου υποστηριζει (εμμεσα τουλαχιστον) οτι ειναι σωστο να μπαινουν καποιοι στις σχολες για να κανουν διακοπες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
o μαθητής του 1960 γιατί έμπαινε με περισσότερες βασικές γνώσεις μαθηματικών στο Πανεπιστήμιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
α). παίζει ρόλο η κατεύθυνση το πόσο καλός επιστήμονας θα αποφοιτήσεις; (ξέρω κορυφαίους καθηγητές πανεπιστημίου σε κλάδο πληροφορικής/ μαθηματικών από την κλασική κατεύθυνση)
β). νομίζω ότι οι τοπογράφοι μηχανικοί, οι μαθηματικοί,...κτλ του 1960-70, γνώριζαν και στερεομετρία
οι σημερινοί;

έχεις δει το βιβλίο φυσικής, μαθηματικών,..κτλ του λυκείου του 1970; καμία σχέση με τα σημερινά...
πολύ πιο δύσκολα τότε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
νομίζω ότι οι τοπογράφοι μηχανικοί, οι μαθηματικοί,...κτλ του 1960-70, γνώριζαν και στερεομετρία
οι σημερινοί;

η στερεομετρια ειναι πολυ πιο χρησιμη απο τα ολοκληρωματα και τις συναρτησεις!
επρεπε να διδασκεται ακομα σε λυκειακο επιπεδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top