Κόστος φοιτητικής ζωής στην Αθήνα;

tatiana

Νεοφερμένος

Ο tatiana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση; Εγώ θα την κάνω. Βασικά την έκανα ήδη αλλά τέλοσπάντων.

Ποιος είναι ο μέσος όρος του κόστους ζωής στην Αθήνα για ένα φοιτητή/μία φοιτήτρια; Αναφέρομαι στο 2011 μιας και αρκετά πράματα έχουν αλλάξει από το 2008 -9, χρονιά στην οποία αναφέρονται παρόμοια threads. Αν θέλετε κάτι πιο συγκεκριμένο ειδού:

Υποθέτουμε πως ότι ο φοιτητής/τρια σπουδάζει στα ΤΕΙ της Αθήνας, ζει σχετικά κοντά στη σχολή (εώς μισή ώρα ας πούμε με συγκοινωνία) σε ασφαλές σπίτι κοντά σε στάση συγκοινωνιών με 2 δωμάτια, θέρμανση και internet , δεν έχει ιδιαίτερη προτίμηση σε υλικά αγαθά και εξόδους, μπορεί να μαγειρεύει απλά, φτηνά φαγητά, δεν έχει κάποιο μέσο μεταφοράς και επομένως δεν έχει έξοδα βενζίνης.

Είτε μικροσκοπική είτε θεόρατη η πληροφορία που θα μου δώσετε θα με βοηθήσει, ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.
πανω κατω κατα τη γνωμη μου.
>σπιτι/ενοικιο: τουλαχιστον 300 ευρω, το πολυ 450-500 ευρω μαζι με κοινοχρηστα,θερμανση. (αφου λες 2 δωματια)
>φαγητο: 5 ευρω περιπου ημερισιως (150 ευρω μηνιαιως, 200 ευρω με εξοδους κτλ)
>συγκοινωνια περιπου 25-30 ευρω το μηνα, εκτος κ αν βγαλεις καρτα διαδρομων και πληρωνεις λιγοτερα.

συνολικα λοιπον μπορει να σου κοστισει απο 480-500 μεχρι περιπου 700 το μηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Αυτες τις μερεες βρηκα καποιες επαγγλεματικες διεξοδους σε ενα τει το οποιο υπαρχει μονο στην Αθηνα (Εργοθεραπεια).Θέλω να ρωτήσω ποσο περιπου ειναι το κοστος ζωης στην Αθηνα και ποσα πρεπει να υπολογιζω για το καθε τι (διασκεδαση,ενοικιο,ΜΜΜ ).Επισης αν ξερετε την περιοχη που βρισκεται το τει Εργοθεραπειας και να με ενημερωσεται για τις γυρω περιοχες και ποιες ειναι οι ποιο ''φτηνες'' περιοχες εκει διπλα..!!ευχαριστω!:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Αυτες τις μερεες βρηκα καποιες επαγγλεματικες διεξοδους σε ενα τει το οποιο υπαρχει μονο στην Αθηνα (Εργοθεραπεια).Θέλω να ρωτήσω ποσο περιπου ειναι το κοστος ζωης στην Αθηνα και ποσα πρεπει να υπολογιζω για το καθε τι (διασκεδαση,ενοικιο,ΜΜΜ ).Επισης αν ξερετε την περιοχη που βρισκεται το τει Εργοθεραπειας και να με ενημερωσεται για τις γυρω περιοχες και ποιες ειναι οι ποιο ''φτηνες'' περιοχες εκει διπλα..!!ευχαριστω!:hmm::hmm:

Το κόστος ζωής στην Αθήνα είναι τεράστιο συγκριτικά με επαρχιακές πόλεις. Υπολόγισε ότι για μία έξοδο (καφέ) θα χαλάσεις 3,50-4,00 ευρώ. Υπολογίζεις, λοιπόν, πόσες φορές την εβδομάδα πηγαίνεις για καφέ. Για την κάρτα ΜΜΜ θα χαλάς 25 ευρώ μηνιαία. Η σχολή υποθέτω πως είναι στο Αιγάλεω, όπως και οι υπόλοιπες ΣΕΥΠ του ΤΕΙ Αθήνας. Στο Αιγάλεω τα ενοίκια είναι σε φυσιολογικές τιμές, απ' ό,τι έχω ακούσει. Υπολόγισε ότι στην καλύτερη θα δίνεις 220-250 για ενοίκιο είτε δίχωρης γκαρσονιέρας, είτε στούντιο, είτε για κάποιο μικρό δυαράκι. Η τιμή, βέβαια, αυξομειώνεται και ανάλογα με τις περιόδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Το κόστος ζωής στην Αθήνα είναι τεράστιο συγκριτικά με επαρχιακές πόλεις. Υπολόγισε ότι για μία έξοδο (καφέ) θα χαλάσεις 3,50-4,00 ευρώ. Υπολογίζεις, λοιπόν, πόσες φορές την εβδομάδα πηγαίνεις για καφέ. Για την κάρτα ΜΜΜ θα χαλάς 25 ευρώ μηνιαία. Η σχολή υποθέτω πως είναι στο Αιγάλεω, όπως και οι υπόλοιπες ΣΕΥΠ του ΤΕΙ Αθήνας. Στο Αιγάλεω τα ενοίκια είναι σε φυσιολογικές τιμές, απ' ό,τι έχω ακούσει. Υπολόγισε ότι στην καλύτερη θα δίνεις 220-250 για ενοίκιο είτε δίχωρης γκαρσονιέρας, είτε στούντιο, είτε για κάποιο μικρό δυαράκι. Η τιμή, βέβαια, αυξομειώνεται και ανάλογα με τις περιόδους.

χαμηλοτερα απο το αιγαλεω υπαρχει καποιο ποιο φθηνη σε σπιτιαπεριοχη?κοντα στον αγ.δημητριο.?τουλαχιστον οσο ποιο κοντα!ποσα χρηματα περιπου θα ηταν αρκετα μηνιαιως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
χαμηλοτερα απο το αιγαλεω υπαρχει καποιο ποιο φθηνη σε σπιτιαπεριοχη?κοντα στον αγ.δημητριο.?τουλαχιστον οσο ποιο κοντα!ποσα χρηματα περιπου θα ηταν αρκετα μηνιαιως?
Πιστεύω ότι στον Άγιο Δημήτριο θα είναι πιο ακριβά. Αν θέλεις, ψάχνεις και κάπου προς κέντρο, απλώς θα διανύεις μισή ώρα για να πας και άλλη τόση για να επιστρέψεις (αν είναι οικονομικότερα, χαλάλι). Δε μπορώ να σού πω πόσα χρήματα είναι αρκετά για εσένα.:P Εξαρτάται από τις δικές σου ανάγκες, ενδιαφέροντα, συνήθειες, οικονομική δυνατότητα επί ρεαλιστικών συνθηκών κ.ά. . Θεωρώ ότι, εκτός ενοικίων, λογαριασμών κλπ, σε ιδανικές για την Αθήνα συνθήκες, κάτω από 200 ευρώ δε θα μπορείς να χαλάς ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
αν υπαρχει καποιος ας μου πει ποσα χαλαει στην αθηνα ποσο ανετα περναει με αυτα και που τα ξοδευει..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Αυτο το συζηταγα χθες με τις ξαδελφες μου που σπουδαζουν και οι 2 Αθηνα..
Η μανα μου ελεγε οτι λογικα θα παει στο 1.000 και οτι δεν θα βγαινουμε απ του χρονου ομως οι ξαδελφες μου ελεγαν οτι ειναι μεχρι 650 ευρω το μηνα...
Τωρα που το σκεφτομαι παει λιγοτερα απ τα φροντιστηρια..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Αυτο το συζηταγα χθες με τις ξαδελφες μου που σπουδαζουν και οι 2 Αθηνα..
Η μανα μου ελεγε οτι λογικα θα παει στο 1.000 και οτι δεν θα βγαινουμε απ του χρονου ομως οι ξαδελφες μου ελεγαν οτι ειναι μεχρι 650 ευρω το μηνα...
Τωρα που το σκεφτομαι παει λιγοτερα απ τα φροντιστηρια..:whistle:

εε στην ααγκη ψαχνεσε για δουλεια ολοκληρη πολη δεν θα βρουμε τιποτα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Το κόστος ζωής στην Αθήνα είναι τεράστιο συγκριτικά με επαρχιακές πόλεις. Υπολόγισε ότι για μία έξοδο (καφέ) θα χαλάσεις 3,50-4,00 ευρώ. Υπολογίζεις, λοιπόν, πόσες φορές την εβδομάδα πηγαίνεις για καφέ. Για την κάρτα ΜΜΜ θα χαλάς 25 ευρώ μηνιαία. Η σχολή υποθέτω πως είναι στο Αιγάλεω, όπως και οι υπόλοιπες ΣΕΥΠ του ΤΕΙ Αθήνας. Στο Αιγάλεω τα ενοίκια είναι σε φυσιολογικές τιμές, απ' ό,τι έχω ακούσει. Υπολόγισε ότι στην καλύτερη θα δίνεις 220-250 για ενοίκιο είτε δίχωρης γκαρσονιέρας, είτε στούντιο, είτε για κάποιο μικρό δυαράκι. Η τιμή, βέβαια, αυξομειώνεται και ανάλογα με τις περιόδους.

Μια μικρή διόρθωση,στα "φοιτητικά στέκια" ένας καφές (π.χ. φραπές,nes κλπ),είναι γύρω στα 2,5 με 3 ευρώ.

Γενικότερα όμως,το κόστος στην Αθήνα είναι υψηλότερο απ'ότι στην επαρχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
για γυμναστηρια τι παιζει εχετε ιδεα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Μια μικρή διόρθωση,στα "φοιτητικά στέκια" ένας καφές (π.χ. φραπές,nes κλπ),είναι γύρω στα 2,5 με 3 ευρώ.

Γενικότερα όμως,το κόστος στην Αθήνα είναι υψηλότερο απ'ότι στην επαρχία.

Μάλιστα. Γενικά είχα την εντύπωση ότι εκεί δεν παίζουν τόσο πολύ «φοιτητικά στέκια». Πιστεύω ελάχιστα θα είναι τα μαγαζιά με καφέ στην τιμή των 2,50 ευρώ.

(Δε συζητάμε τώρα για six dogs, booze και λοιπά τέτοια που κόβουν κ@λους.)

Και στα Εξάρχεια, πάντως, γύρω στα 3,00 ευρώ είναι οι καφέδες (ανάλογα με τον καφέ πάντα).

Στα δικά μας φοιτητικά στέκια δίνουμε 2,00-2,30 ευρώ (2,30 freddo cappuccino) και δεν πληρώνουμε μεταφορές γενικά (τσάμπα για τους φοιτητές στο ΔΠΘ).:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Μάλιστα. Γενικά είχα την εντύπωση ότι εκεί δεν παίζουν τόσο πολύ «φοιτητικά στέκια». Πιστεύω ελάχιστα θα είναι τα μαγαζιά με καφέ στην τιμή των 2,50 ευρώ.

(Δε συζητάμε τώρα για six dogs, booze και λοιπά τέτοια.)

Και στα Εξάρχεια, πάντως, γύρω στα 3,00 ευρώ είναι οι καφέδες (ανάλογα με τον καφέ πάντα).

Στα δικά μας φοιτητικά στέκια δίνουμε 2,00-2,30 ευρώ (2,30 freddo cappuccino) και δεν πληρώνουμε μεταφορές γενικά (τσάμπα για τους φοιτητές στο ΔΠΘ).:D:P

Καλά,σίγουρα η Αθήνα δεν είναι "φοιτητούπολη" όπως άλλες,για να έχει παντού φοιτητικά στέκια (π.χ. θυμάμαι στη Θεσσαλονίκη για ένα φραπέ σε μαγαζί έδινα 1,8 με 2 ευρώ).Πάντως,αν ψάξεις βρίσκεις,για παράδειγμα στα Εξάρχεια στη Μεσολογγίου ο καφές κυμαίνεται από 2 εως 2,7 ευρώ,αντίστοιχα σε ένα καφενείο δίπλα στη σχολή μου τον βρίσκεις στα 2,7,και φυσικά παίζουν πολύ και τα κυλικεία στις σχολές (όπου υπάρχουν παλέψιμα κυλικεία,όλοι οι φοιτητές εκεί αράζουν).Τώρα ντάξει,κάτι Θησεία,κάτι Βάθος Κήποι,κάτι Boozια,κάτι Taf και τα συναφή δεν τα μετρώ καν,είναι πιο ακριβά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλά,σίγουρα η Αθήνα δεν είναι "φοιτητούπολη" όπως άλλες,για να έχει παντού φοιτητικά στέκια (π.χ. θυμάμαι στη Θεσσαλονίκη για ένα φραπέ σε μαγαζί έδινα 1,8 με 2 ευρώ).Πάντως,αν ψάξεις βρίσκεις,για παράδειγμα στα Εξάρχεια στη Μεσολογγίου ο καφές κυμαίνεται από 2 εως 2,7 ευρώ,αντίστοιχα σε ένα καφενείο δίπλα στη σχολή μου τον βρίσκεις στα 2,7,και φυσικά παίζουν πολύ και τα κυλικεία στις σχολές (όπου υπάρχουν παλέψιμα κυλικεία,όλοι οι φοιτητές εκεί αράζουν).Τώρα ντάξει,κάτι Θησεία,κάτι Βάθος Κήποι,κάτι Boozια,κάτι Taf και τα συναφή δεν τα μετρώ καν,είναι πιο ακριβά.

O Φραπές είναι ο φθηνότερος όμως. (και μπορείς να τον φτιάξεις και στο σπίτι σου ξερω γω)
Γενικά σου φεύγει άνετα για ένα καφέ μέχρι και 4€.
Εγώ που πίνω Freddo Cappucino κάτω απο 3€ δεν έχω δώσει πουθενά! (3.50-3.80€ δίνω συνήθως) :P

Η Αθήνα είναι πολύ ακριβή γενικά!
Αλλά είναι ανάλογα πόσο βγαίνεις!

Ξέρω κορίτσι που χαλάει 300€ περίπου (μαζί με ενοίκιο και τα έξοδα όλα) αλλά βγαίνει 1 φορά την εβδομάδα και στο supermarket ξοδεύει μόνο τα απολύτως απαραίτητα!

Ξέρω και παιδί που χαλάει πάνω απο 1.000 το μήνα!
Πάντως γενικά το μέσο κόστος ζωής πιστεύω είναι γύρω στην 600αρα (δηλαδή μην υπολογίζεις κάτω απο αυτά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
χαμηλοτερα απο το αιγαλεω υπαρχει καποιο ποιο φθηνη σε σπιτιαπεριοχη?κοντα στον αγ.δημητριο.?τουλαχιστον οσο πιο κοντα!ποσα χρηματα περιπου θα ηταν αρκετα μηνιαιως?
Αγ. Δημήτριος μόνο κοντά δεν είναι. Βασικά λάβε υπόψη τις απεργίες κτλ, όπου παραλύει το σύμπαν. Οπότε μπορεί να νοικιάζεις κάτι φθηνό και να πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλά σου σε ταξί ή ακόμη χειρότερα να χάνεις μαθήματα κτλ.
για γυμναστηρια τι παιζει εχετε ιδεα?
Γεμάτος είναι ο τόπος. Υπάρχουν τα Holmes Plate, υπάρχουν τα συνοικιακά της γειτονιάς, υπάρχουν και του Δήμου, σε μεγάλο εύρος τιμών. Βρες πρώτα σπίτι και μετά ψάχνεις για γυμναστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Ξέρω κορίτσι που χαλάει 300€ περίπου (μαζί με ενοίκιο και τα έξοδα όλα) αλλά βγαίνει 1 φορά την εβδομάδα και στο supermarket ξοδεύει μόνο τα απολύτως απαραίτητα!

Αποκλείεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Αγ. Δημήτριος μόνο κοντά δεν είναι. Βασικά λάβε υπόψη τις απεργίες κτλ, όπου παραλύει το σύμπαν. Οπότε μπορεί να νοικιάζεις κάτι φθηνό και να πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλά σου σε ταξί ή ακόμη χειρότερα να χάνεις μαθήματα κτλ.

Γεμάτος είναι ο τόπος. Υπάρχουν τα Holmes Plate, υπάρχουν τα συνοικιακά της γειτονιάς, υπάρχουν και του Δήμου, σε μεγάλο εύρος τιμών. Βρες πρώτα σπίτι και μετά ψάχνεις για γυμναστήρια.

πιστεψε με πανω απο ολα με νοιαζει να εχι ενα καλο γυμναστηριο σε βολικη τιμη! χΔ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
πιστεψε με πανω απο ολα με νοιαζει να εχι ενα καλο γυμναστηριο σε βολικη τιμη! χΔ
Καλό γυμναστήριο και βολική τιμή είναι έννοιες ασύμβατες. Βασικά εξαρτάται από το τι ψάχνεις, οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να τα πάρεις όλα σβάρνα, αφού πρώτα αποφασίσεις τόπο διαμονής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
αν υπαρχει καποιος ας μου πει ποσα χαλαει στην αθηνα ποσο ανετα περναει με αυτα και που τα ξοδευει..!

Κοίτα εξαρτάται σε τι πράγματα ξοδεύεις τα χρήματά σου.

Προσωπικά πχ το χειμώνα πήγαινα για καφέ max 2 φορές την εβδομάδα σε καφετέρια (πες 6 ευρώ τη βδομάδα, 24 ευρώ το μήνα), καθημερινά έπαιρνα 1.5 ευρώ καφέ με νερό στη σχολή (7.5 ευρώ πες τη βδομάδα, 30 ευρώ το μήνα), δεν έτρωγα όμως στη λέσχη οπότε είχα επιβάρυνση γιατί έπρεπε να ψωνίζω, περίπου 50-60 ευρώ τη βδομάδα ψώνια στο σούπερμάρκετ. Πες 2-3 βραδινές εξόδους το μήνα max (είμαι σπιτόγατα και γενικά προτιμώ ταινίες με φίλους συν ότι ήμουν 1ο εξάμηνο και δεν είχα συνηθίσει την Αθήνα κλπ) πες 25+ ευρώ.

Μετά μια κάρτα απεριορίστων 23 ευρά το μήνα. Μάνι μάνι φτάσαμε 150+ ευρώ. Μετά κοινόχρηστα 10 ευρώ (ευτυχώς δεν έχω όμως νοίκι). Ε και από κει και πέρα ότι ψώνια κάνω, είμαι και αρρωστιάρικο και έπαιρνα συνέχεια σιρόπια και lysopaine από το φαρμακείο. Κτελ αν πάω στο πατρικό πληρώνω 24 πήγαινε-έλα. Ξέχασα το ίντερνετ που πληρώνω 24 ευρώ το μήνα και το ρεύμα που δεν έρχεται πάνω από 25 ευρώ ποτέ.

Οι γονείς μου 350 ευρώ μου δίνουν το μήνα. Αλλά είναι καθαρά που επιλέγεις εσύ να τα ξοδέψεις. Φίλοι μου τρώνε στη λέσχη και έχουν ελάχιστα έξοδα για φαγητό, βγαίνουν όμως κάθε μέρα και για καφέ και για ποτό και ξοδεύουν τα ίδια.

Θα έλεγα ότι τα περισσότερα τα ξοδεύω στο σουπερμάρκετ (γιατί μαγειρεύω συνέχεια και κάνω και γλυκά) και σε ψώνια τύπου καλλυντικά και ρούχα.

Τώρα για γυμναστήριο έχω βρει με 110 ευρώ το χρόνο στα Joe Weider, αλλά σκέφτομαι να ξεκινήσω από σεπτέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Επειδή μιλήσατε για καφέδες κλπ αν δε θες να ξοδεύσεις πολλά πας σε ένα take away δίνεις τα μισά λεφτά για ένα καφέ και την αράζεις σε καμιά πλατεία. Τώρα αν θέλουμε και μαλακούς καναπέδες με γκλαμουράτα τραπεζάκια και lady gaga να παίζει από πίσω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top