Είναι το διδακτορικό δύσκολο;

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Κατά τη διάρκεια του διδακτορικού, ασχολείσαι με διάφορα επιστημονικά αντικείμενα, από τα οποία δανείζεσαι θεωρίες, τρόπους μελέτης, βιβλιογραφία. Άρα δεν υπάρχει αντικείμενο με την (πολύ) στενή έννοια. Δεν ξέρω για το δίκαιο των ΜΜΕ, αλλά ας πούμε εγώ που κάνω ηλεκτρονική διακυβέρνηση, μπορώ να μπω και σε σχολή ΜΜΕ, και σε Νομική, και σε Οικονομική ακόμα ακόμα και σε πολυτεχνείο και πληροφορική. Βέβαια είναι και το αντικείμενο τέτοιο το δικό μου, αλλά νομίζω ότι οι ορίζοντες είναι πιο ανοιχτοί από όσο φαίνονται. Παίζει ρόλο μερικές φορές και το μεταπτυχιακό σου.

Καταρχάς σ' ευχαριστώ! Αυτό ακριβώς θα ήθελα να διευκρινήσεις. Αναφέρεις ότι κάνεις ηλεκτρονική διακυβέρνηση και μπορείς να βρεις θέση σε περισσότερες της μιας σχολής. Ποιό το κριτήριο που σου επιτρέπει να επεκταθείς πέραν του τμήματος ΜΜΕ; Ας πούμε Νομική τι μάθημα θα δίδασκες;
Το ρωτώ διότι η λογική λέει ότι λόγου χάριν ο Αστικολόγος μπορεί να διδάξει μόνο τα αστικά. Βέβαια θα μπορούσε να διδάξει στις σχολές Αστυνομίας αλλά και πάλι μόνο το αντικείμενο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καταρχάς σ' ευχαριστώ! Αυτό ακριβώς θα ήθελα να διευκρινήσεις. Αναφέρεις ότι κάνεις ηλεκτρονική διακυβέρνηση και μπορείς να βρεις θέση σε περισσότερες της μιας σχολής. Ποιό το κριτήριο που σου επιτρέπει να επεκταθείς πέραν του τμήματος ΜΜΕ; Ας πούμε Νομική τι μάθημα θα δίδασκες;
Το ρωτώ διότι η λογική λέει ότι λόγου χάριν ο Αστικολόγος μπορεί να διδάξει μόνο τα αστικά. Βέβαια θα μπορούσε να διδάξει στις σχολές Αστυνομίας αλλά και πάλι μόνο το αντικείμενο του.

Πολλά πράγματα εξαρτώνται από τον οδηγό σπουδών της εκάστοτε σχολής. Για παράδειγμα, αν υπάρχει μάθημα ηλεκτρονική διακυβέρνηση (η οποία αγγίζει και νομικά θέματα όπως τα προσωπικά δεδομένα, ανθρώπινα δικαιώματα, ισχύς ηλεκτρονικής υπογραφής, ηλεκτρονική δημοκρατία-σημείωση: όταν λέω νομικά θέματα, προφανώς με την ευρύτερη έννοια), εγώ μπορώ να το κάνω.

Έχει να κάνει επίσης και με το διδακτορικό. Αλλά νομίζω, ότι οι τωρινοί διδακτορικοί παίζουν σε γήπεδα πολλών επιστημών ταυτόχρονα. Όχι σε βάθος σε όλες τις επιστήμες, δεν γίνεται, αλλά σε ένα πολύ καλό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
1. Νομίζω μόνο ένα μπορείς να κάνεις. Ας επιβεβαιώσει η Ρεβέκκα.
2. Διδακτορικό της πλάκας; Καλό αστείο, ευθυμήσαμε. Τα 4 έτη είναι το μίνιμουμ. Μέσος όρος 5- 7 χρονάκια.
3. Αλλού είναι το βύσμα στα διδακτορικά. ;)
4. Δεν είναι απαραίτητο να σε ταΐζουν ως τα 50.

Στο επιβεβεαιωνω εγω τι την θες την Ρεβεκα?Ναι υπαρχουν διδακτορικα της πλακας.Δεν το εχεις ξαναακουσει?Τα 5 με 7 ισχυουν μονο στην Ελλαδα...το πολυ 4 χρονια ειναι σε ολο το εξωτερικο...εδω παει 5 και 7 γιατι...(θα αρχισω να βριζω και δεν το θελω)..Που εννοεις οτι ειναι το βυσμα?Στην επιτροπη?Ποσο χωμενος ειναι ο supervisor?Στο οτι θα σε χωσει ως Π.Δ μετα σε κανα τμημα?Τα 50 τα αναφερω για εναν μιλουσε που μιλουσε για 3 διδακτορικα....Υπαρχουν και αλλα πολλα αλλα μην τα συζητησουμε,πραγματικα τσαντιζομαι και απογοητευομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Στο επιβεβεαιωνω εγω τι την θες την Ρεβεκα?Ναι υπαρχουν διδακτορικα της πλακας.Δεν το εχεις ξαναακουσει?Τα 5 με 7 ισχυουν μονο στην Ελλαδα...το πολυ 4 χρονια ειναι σε ολο το εξωτερικο...εδω παει 5 και 7 γιατι...(θα αρχισω να βριζω και δεν το θελω)..Που εννοεις οτι ειναι το βυσμα?Στην επιτροπη?Ποσο χωμενος ειναι ο supervisor?Στο οτι θα σε χωσει ως Π.Δ μετα σε κανα τμημα?Τα 50 τα αναφερω για εναν μιλουσε που μιλουσε για 3 διδακτορικα....Υπαρχουν και αλλα πολλα αλλα μην τα συζητησουμε,πραγματικα τσαντιζομαι και απογοητευομαι...

1. Εννοούσα από τυπικής απόψεως, βάσει του νόμου.
2. Μόλις μου γκρέμισες τον κόσμο. Άκου 'κει διδακτορικά της πλάκας. Μα που βαδίζει ο κόσμος; :whistle:
3. Μη μπλέκεσαι. Αυτό που λες, ειθίσταται να γίνεται στις ΗΠΑ. Το ευρωπαϊκό σύστημα βασίζεται στο παίδεμα του υποψήφιου διδάκτορα, απλώς εκεί δεν έχουν το δικό μας χάλι.
4. Το έχεις πιάσει το νόημα, αλλά δεν είναι μόνο αυτά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
1. Εννοούσα από τυπικής απόψεως, βάσει του νόμου.
2. Μόλις μου γκρέμισες τον κόσμο. Άκου 'κει διδακτορικά της πλάκας. Μα που βαδίζει ο κόσμος; :whistle:
3. Μη μπλέκεσαι. Αυτό που λες, ειθίσταται να γίνεται στις ΗΠΑ. Το ευρωπαϊκό σύστημα βασίζεται στο παίδεμα του υποψήφιου διδάκτορα, απλώς εκεί δεν έχουν το δικό μας χάλι.
4. Το έχεις πιάσει το νόημα, αλλά δεν είναι μόνο αυτά. ;)

Αν και δεν ειμαι 100% σιγουρος, βασει νομου ειναι τουλαχιστον 3...
Δεν μπλεκομαι καθολου η Ευρωπη λυπαμαι αλλα ειναι αιωνες πισω σε διδακτορικα, εχω πρωην συμφοιτητες σε UCL Pennstate Cambridge και μπορω να σου το αποδειξω
Ποια αλλα εννοεις?Κονε σε προγραμματα?Κονε για εξω σαν μερος του διδακτορικου??Τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν και δεν ειμαι 100% σιγουρος, βασει νομου ειναι τουλαχιστον 3...
Δεν μπλεκομαι καθολου η Ευρωπη λυπαμαι αλλα ειναι αιωνες πισω σε διδακτορικα, εχω πρωην συμφοιτητες σε UCL Pennstate Cambridge και μπορω να σου το αποδειξω
Ποια αλλα εννοεις?Κονε σε προγραμματα?Κονε για εξω σαν μερος του διδακτορικου??Τι?

Σωστά, τρία έτη είναι το ελάχιστο. Αλλά εγώ εννοούσα αν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των διδακτορικών που μπορείς να κάνεις. Δηλαδή κάτι ανάλογο με τον περιορισμό της μη ταυτόχρονης φοίτησης σε δύο προπτυχιακά τμήματα.
Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα την πρόταση σου. Πάντως υπάρχουν και στο εξωτερικό (Ευρώπη) περιπτώσεις παραπλήσιες με τις εδώ, που καθυστέρησαν εσκεμμένα τους διδάκτορες. Σε κάθε περίπτωση αποτελούν μειοψηφία και γενικά έξω είναι πιο ανθρώπινες οι συνθήκες για τους διδάκτορες.
Και αυτά είναι, γενικά το θέμα είναι τεράστιο και δε μπαίνει σε καλούπια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Σωστά, τρία έτη είναι το ελάχιστο. Αλλά εγώ εννοούσα αν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των διδακτορικών που μπορείς να κάνεις. Δηλαδή κάτι ανάλογο με τον περιορισμό της μη ταυτόχρονης φοίτησης σε δύο προπτυχιακά τμήματα.
Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα την πρόταση σου. Πάντως υπάρχουν και στο εξωτερικό (Ευρώπη) περιπτώσεις παραπλήσιες με τις εδώ, που καθυστέρησαν εσκεμμένα τους διδάκτορες. Σε κάθε περίπτωση αποτελούν μειοψηφία και γενικά έξω είναι πιο ανθρώπινες οι συνθήκες για τους διδάκτορες.
Και αυτά είναι, γενικά το θέμα είναι τεράστιο και δε μπαίνει σε καλούπια.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει περιορισμος...και δεν βρισκω το λογο...ειναι αλλη φαση το διδακτορικο και αλλο ενα απλο προπτυχιακο αν και για μενα δεν θα επρεπε να υπαρχουν τετοια θεματα...Ποια προταση δεν καταλαβες?Μιλαμε για Αγγλια,Γαλλια Ιταλια Ολλανδια Γερμανια...Η συντριπτικη πλειονοτητα τους ειναι ετη φωτος μπροστα απο εμας με σχεση με το καλυτερο απο εδω και χρονια πισω απο την Αμερικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητα έτη φωτός μπροστά...Νομίζω ότι είμαστε σε πολύ καλό επίπεδο και εδώ, ειδικά σε τμήματα που ασχολούνται με αντικείμενα σύγχρονα.
Γενικά, αυτό να το έχετε στον νου σας, τα δύσκολα είναι στις σχολές που είναι κλασικές και διδάσκουν δεινόσαυροι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μιλαμε για Αγγλια,Γαλλια Ιταλια Ολλανδια Γερμανια...Η συντριπτικη πλειονοτητα τους ειναι ετη φωτος μπροστα απο εμας με σχεση με το καλυτερο απο εδω και χρονια πισω απο την Αμερικη...

Τώρα κατέστη σαφές. Σε γενικές γραμμές συμφωνάμε, όμως παίζουν και εξαιρέσεις. Μη ξεχνάμε ότι στην Αμερική το διδακτορικό έχει πιο πρακτικό προσανατολισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Στο Τμήμα Μαθηματικών, ανά κατεύθυνση, ζήτημα αν 2-3 άτομα προχωράνε για διδακτορικό..εφόσον πέρασαν τις δοκιμασίες που τους έβαλαν οι δεινόσαυροι καθηγητές. Έχει δίκιο η Ρεβέκκα. Πολλοί σταματάνε στο μεταπτυχιακό και όταν λέω πολλοί εννοώ 6 άτομα γιατί οι περισσότεροι διαγράφτηκαν λόγω 2ης αποτυχίας σε μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητα έτη φωτός μπροστά...Νομίζω ότι είμαστε σε πολύ καλό επίπεδο και εδώ, ειδικά σε τμήματα που ασχολούνται με αντικείμενα σύγχρονα.
Γενικά, αυτό να το έχετε στον νου σας, τα δύσκολα είναι στις σχολές που είναι κλασικές και διδάσκουν δεινόσαυροι...

Πηγα Ρεβεκκα σε ενα φιλο στο UCL και για μια συνεντευξη στο EUI(οικονομικα κανω) ΝΤΡΕΠΟΜΟΥΝΑ!!!Ειναι Ετη μπροστα...απλα εδω εχουμε εξαιρεσεις(ενας καλος καθηγητης εδω ενας αλλος καλος πιο περα)...εκει τα παντα λειτουργουν ΡΟΛΟΙ...και ολοι ειναι απεναντι σου ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΟΙ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Η τυπικότητα όμως...έχει και απαιτήσεις. Δεν σε βλέπουν σαν άνθρωπο, αλλά ως μηχάνημα. Αν αποδώσεις σε κρατάνε, αλλιώς σου δείχνουν την έξοδο. Βέβαια και σε σοβαρά Τμήματα Πανεπιστημίου, στην Ελλάδα έχει αρχίσει την τελευταία 10ετία να γίνεται αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Στο Τμήμα Μαθηματικών, ανά κατεύθυνση, ζήτημα αν 2-3 άτομα προχωράνε για διδακτορικό..εφόσον πέρασαν τις δοκιμασίες που τους έβαλαν οι δεινόσαυροι καθηγητές. Έχει δίκιο η Ρεβέκκα. Πολλοί σταματάνε στο μεταπτυχιακό και όταν λέω πολλοί εννοώ 6 άτομα γιατί οι περισσότεροι διαγράφτηκαν λόγω 2ης αποτυχίας σε μάθημα.

Μην μου μιλας ειναι ο αδερφος μου εκει,3ο ετος(προφανως και εσυ)...Δεν θυμαμαι που το ειχα δει αλλα τα θεματα του μαθηματικου ειναι σαν τα θεματα του ΜΙΤ αρχες του 20ου αιωνα...Ειναι δυνατον να εισαι σε μαθηματικο τμημα και να μην δινεις Problem sets σε εβδομαδιαια βαση?Πριν απο ενα χρονο μιλουσα με εναν καθηγητη στην Ελλαδα που ειναι ιδιατερως μοναχικος αλλα μεγαλο μυαλο και μου ειπε το εξης:Τα προβληματα δημιουργουν τη θεωρια αλλα στη θεωρια βρισκονται οι απαντησεις....Πιο συγκεκριμενα...οταν εκανες στη 3η λυκειου μαθηματικα κατευθυνσης εμαθες το ΘΜΤ ετσι?Το διαβασες 1-2 3 5 φορες και εκανες 100 ασκησεις για να το χωνεψεις...αυτο γινεται και εξω.....εδω κανουμε το αναποδο(στα πανεπιστημια)...Διαβαζεις 100 φορες το αντιστοιχο ΘΜΤ και λυνεις μια ασκηση....Ειναι τραγικο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Στο Τμήμα Μαθηματικών, ανά κατεύθυνση, ζήτημα αν 2-3 άτομα προχωράνε για διδακτορικό..εφόσον πέρασαν τις δοκιμασίες που τους έβαλαν οι δεινόσαυροι καθηγητές. Έχει δίκιο η Ρεβέκκα. Πολλοί σταματάνε στο μεταπτυχιακό και όταν λέω πολλοί εννοώ 6 άτομα γιατί οι περισσότεροι διαγράφτηκαν λόγω 2ης αποτυχίας σε μάθημα.

Δεν παίζει να το κάνουν ώστε να αποθαρρύνουν τον κόσμο από το να συνεχίσει τις σπουδές του και να πάρουν τους δικούς τους;
Ο νόμος είναι διαφωτιστικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ξέρω και εγώ παιδιά στο LSE και στην Οξφόρδη και το Warrick , εντάξει δεν τρελάθηκα. Είναι εμπόριο λιγάκι, όπως είναι και τα μεταπτυχιακά τους σε μεγάλο βαθμό. Μαθαίνεις πολλά αλλά έχω την αίσθηση ότι πάνε και λίγο για το χρήμα.

Εγώ την πρώτη χρονιά μου έκανα 5 δημοσιεύσεις, και αυτοί δεν είχαν κάνει τίποτα. Με κοιτούσαν σαν χάνοι όταν έλεγα τι έχω κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Η τυπικότητα όμως...έχει και απαιτήσεις. Δεν σε βλέπουν σαν άνθρωπο, αλλά ως μηχάνημα. Αν αποδώσεις σε κρατάνε, αλλιώς σου δείχνουν την έξοδο. Βέβαια και σε σοβαρά Τμήματα Πανεπιστημίου, στην Ελλάδα έχει αρχίσει την τελευταία 10ετία να γίνεται αυτό..
Μιλαμε για διδακτορικο...λογικο ειναι!!Αν και εχω περιπτωση κοριτσιου που για πολυ σοβαρους λογους εφυγε απο το LSE για 6 μηνες και μετα γυρισε ξανα και ολα οκ....

Ξέρω και εγώ παιδιά στο LSE και στην Οξφόρδη και το Warrick , εντάξει δεν τρελάθηκα. Είναι εμπόριο λιγάκι, όπως είναι και τα μεταπτυχιακά τους σε μεγάλο βαθμό. Μαθαίνεις πολλά αλλά έχω την αίσθηση ότι πάνε και λίγο για το χρήμα.

Εγώ την πρώτη χρονιά μου έκανα 5 δημοσιεύσεις, και αυτοί δεν είχαν κάνει τίποτα. Με κοιτούσαν σαν χάνοι όταν έλεγα τι έχω κάνει.
Λογικο, κανεις Mphil οταν πας εκει και μετα το δευτερο χρονο αρχιζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να ξέρετε επίσης, επειδή πέρασα και από το εξωτερικό και είδα, παίζει τρελή κλίκα και έξω!

Μετά το δεύτερο χρόνο εδώ, κάνεις πείραμα, case study δικό σου...Είναι σαφώς καλύτερο το σύστημα..Πρώτο χρόνο μελετάς, δεύτερο εφαρμόζεις, τρίτο γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δεν ξέρω oikonomikarios αν τα θέματα του Μαθηματικού είναι σαν τα θέματα του ΜΙΤ στις αρχές του 20ου αιώνα ή του ΤΕΙ Κωλοπετινίτσας, αλλά και στα 39 μαθήματα μου βγήκε η πίστη με δεδομένο ότι ένα 60-70% των φοιτητών έχει παρατήσει την σχολή λόγω αδυναμίας και συνεχόμενων αποτυχιών (άνω των 8 φορών ανά μάθημα)! Στα συγκεκριμένα μαθήματα το επίπεδο δυσκολίας είναι υψηλό επειδή κάποια θέματα που διαπραγματεύονται είναι μεταπτυχιακού επιπέδου σε άλλα ομοειδή Τμήματα. Επίσης, η ύλη είναι στριμωγμένη ανεξαρτήτως αν προλαβαίνει κάποιος να την βγάλει σε 1 ή 2 εξάμηνα. Πάντως σε 1 εξάμηνο πρέπει να την ξέρεις. Ειδικά όσα ανήκουν σε ομάδα μαθημάτων με το όνομα "κατεύθυνση". Σε αυτό συμψηφίζεται και η "ιδιοτροπία" των διδασκόντων από πλευράς διδασκαλίας και βαθμολόγησης. Στην κατεύθυνσή μου έχουμε χαμηλά ποσοστά επιτυχίας και δυσκολία ύλης. Σε αυτό προστίθεται ότι δεν υπάρχουν ελληνόγλωσσα συγγράμματα για εισαγωγική κατανόηση και ψάχνουμε παντού μόνοι μας. Problems sets δίναμε μόνο στην κατεύθυνσή μου όπου το 90% των διδασκόντων είναι από ΗΠΑ, Ολλανδία, Αγγλία..με ανάλογο bonus βαθμολογικό στις εξετάσεις.Παρ' όλα αυτά, θαύματα δεν υπήρχαν. Τα ποσοστά επιτυχίας κάτω από 5%...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δεν ξέρω oikonomikarios αν τα θέματα του Μαθηματικού είναι σαν τα θέματα του ΜΙΤ στις αρχές του 20ου αιώνα ή του ΤΕΙ Κωλοπετινίτσας, αλλά και στα 39 μαθήματα μου βγήκε η πίστη με δεδομένο ότι ένα 60-70% των φοιτητών έχει παρατήσει την σχολή λόγω αδυναμίας και συνεχόμενων αποτυχιών (άνω των 8 φορών ανά μάθημα)! Στα συγκεκριμένα μαθήματα το επίπεδο δυσκολίας είναι υψηλό επειδή κάποια θέματα που διαπραγματεύονται είναι μεταπτυχιακού επιπέδου σε άλλα ομοειδή Τμήματα. Επίσης, η ύλη είναι στριμωγμένη ανεξαρτήτως αν προλαβαίνει κάποιος να την βγάλει σε 1 ή 2 εξάμηνα. Πάντως σε 1 εξάμηνο πρέπει να την ξέρεις. Ειδικά όσα ανήκουν σε ομάδα μαθημάτων με το όνομα "κατεύθυνση". Σε αυτό συμψηφίζεται και η "ιδιοτροπία" των διδασκόντων από πλευράς διδασκαλίας και βαθμολόγησης. Στην κατεύθυνσή μου έχουμε χαμηλά ποσοστά επιτυχίας και δυσκολία ύλης. Σε αυτό προστίθεται ότι δεν υπάρχουν ελληνόγλωσσα συγγράμματα για εισαγωγική κατανόηση και ψάχνουμε παντού μόνοι μας. Problems sets δίναμε μόνο στην κατεύθυνσή μου όπου το 90% των διδασκόντων είναι από ΗΠΑ, Ολλανδία, Αγγλία..με ανάλογο bonus βαθμολογικό στις εξετάσεις.Παρ' όλα αυτά, θαύματα δεν υπήρχαν. Τα ποσοστά επιτυχίας κάτω από 5%...

O αδερφος μου ειναι στο Εκπα στο μαθηματικο,μονο διαφορικες του εδωσαν problem set...το γεγονος οτι καποιοι τα παρατανε για τους οποιους λογους ειναι ενα αλλο θεμα!!Ποσοστο επιτυχιας 5%?4 τα τινα...ή κακοι φοιτητες ή κακοι καθηγητες ή και τα δυο ή ανεδαφικοι στοχοι...με μια ωραια αξιολογηση απο εναν καθηγητη της Ιταλιας ή της αγγλιας να παρουν δρομο οσοι δεν ειναι καλοι...ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ!!!

Υ.Γ το 5% ειναι πολυ λιγο...νομιζω οτι βασει νομου πρεπει να περναει πανω απο το 10 αν δεν κανω λαθος γιατι αλλιως επαναλαμβανεται η εξεταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eγώ πάλι βλέπω πως το διδακτορικό είναι εύκολο... Εδώ πήρε ο γιός του Καντάφι :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top