Είναι το διδακτορικό δύσκολο;

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Μην προβληματίζεσαι και πολύ και μας πάθεις τίποτα!!!:clapup: Προσωπικά δεν θεωρώ τίποτα ως δεδομένο και αμφισβητώ πάσης φύσεως ''αυθεντίες''.

Κοίτα, αν ήταν να προβληματιστώ με κάτι τόσο μικρό όσο οι αντιφάσεις στη λογική ενός μέλους κάποιου forum, μαύρο φίδι που μ' έφαγε. Οπότε μην ανησυχείς, δε δίνω μία.

Επί του θέματος, αν "αυθεντία" = μάρτυρας, δεν ξέρω τι πρακτικό νόημα έχει κάτι τέτοιο, από τη στιγμή που δεν έχεις κάτι πιο βάσιμο να δείξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ρεβέκκα, αφοσιώνεις πολύ χρόνο στο διδακτορικό σου? επίσης, παίρνεις κάποια αμοιβή?

Κάνω 6 ώρες την εβδομάδα μάθημα σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς (κάτι το οποίο θέλει προετοιμασία), συμμετέχω σε ερευνητικά προγράμματα από τα οποία παίρνω κάποια χρήματα, κάνω επιτηρήσεις και βοηθάω στο εργαστήριο που ανήκω για τα οποία είμαι ωρομίσθια.

Σε αυτά, βάζουμε κεφάλαια βιβλίων, άρθρα περιοδικών και συνεδρίων και εννοείται η συγγραφή του διδακτορικού, που τώρα είναι στην φάση του πειράματος που πρέπει να κάνω, γιατί δεν κάνω θεωρητικό. Υπολόγισε, ότι τη μέρα διαβάζω περίπου 10 ώρες, χωρίς καλοκαιρινές διακοπές, Πάσχα και Χριστούγεννα.

Είχα σκοπό να συνεχίσω να απαντάω, αλλά μετά τα τελευταία που είδα, συγγνώμη αλλά το διακόπτω.

Έτυχες στην περίπτωση φίλε μου, που το διδακτορικό μου απαιτεί να είμαι συνδεδεμένη όσες περισσότερες ώρες γίνεται στο διαδίκτυο.

Αλλά μέχρι εδώ. Εγώ δεν είμαι ούτε είμαι μεγαλύτερη, ούτε τίποτα. Είπα απλώς ότι το ζω, και βλέπω και άλλους που το ζουν γύρω μου, άρα δεν είμαι η μόνη. Δεν είναι ανάγκη να αποδείξω τίποτα, και ούτε έχω ανάγκη να ειρωνευτώ κανέναν, όπως το κάνεις εσύ.

Καλή συνέχεια σε ό,τι και αν κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Κάνω 6 ώρες την εβδομάδα μάθημα σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς (κάτι το οποίο θέλει προετοιμασία), συμμετέχω σε ερευνητικά προγράμματα από τα οποία παίρνω κάποια χρήματα, κάνω επιτηρήσεις και βοηθάω στο εργαστήριο που ανήκω για τα οποία είμαι ωρομίσθια.

Σε αυτά, βάζουμε κεφάλαια βιβλίων, άρθρα περιοδικών και συνεδρίων και εννοείται η συγγραφή του διδακτορικού, που τώρα είναι στην φάση του πειράματος που πρέπει να κάνω, γιατί δεν κάνω θεωρητικό. Υπολόγισε, ότι τη μέρα διαβάζω περίπου 10 ώρες, χωρίς καλοκαιρινές διακοπές, Πάσχα και Χριστούγεννα.

Είχα σκοπό να συνεχίσω να απαντάω, αλλά μετά τα τελευταία που είδα, συγγνώμη αλλά το διακόπτω.

Έτυχες στην περίπτωση φίλε μου, που το διδακτορικό μου απαιτεί να είμαι συνδεδεμένη όσες περισσότερες ώρες γίνεται στο διαδίκτυο.

Αλλά μέχρι εδώ. Εγώ δεν είμαι ούτε είμαι μεγαλύτερη, ούτε τίποτα. Είπα απλώς ότι το ζω, και βλέπω και άλλους που το ζουν γύρω μου, άρα δεν είμαι η μόνη. Δεν είναι ανάγκη να αποδείξω τίποτα, και ούτε έχω ανάγκη να ειρωνευτώ κανέναν, όπως το κάνεις εσύ.

Καλή συνέχεια σε ό,τι και αν κάνεις.
Επιτυχία και σε σένα με το διδακτορικό σου και συγγνώμη αν σε πείραξε κάτι!! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Σορυ φιλε tzanako αλλα η κοπελα σου λεει 5 πραγματα σωστα και δεν εννοεις να τα καταλαβεις...επειδη τυγχανει να ειμαι στη θεση της εισαι εκτος τοπου και χρονου με τα οσα λες(σορυ κιολας) μετα απο μερικα δικα σου ποστ που ειδα...3 διδακτορικα??Πως?με 3 διαφορετικους καθηγητες?με τον ιδιο καθηγητη?δεν υπαρχει αυτο που λες...κανεις 1 και απο εκει και περα ασχολεισαι ενιοτε και σε αλλα πεδια...επισης εχεις βγαλει και τους τομεις?εχεις αισθηση τι εχει μεσα ο καθε τομεας?Επισης σαν διδακτορικος φοιτητης εχεις καποιες υποχρεωσεις....διαλεξεις σε προπτυχιακους,διορθωση γραπτων κτλ...ενα διδακτορικο στην Ελλαδα κανει 4 χρονια εκτος και αν ειναι εντελως της πλακας...Υπαρχουν χρονιες παθογενειες στα καθηγητικα κατεστημενα...ξερεις ποσες φορες θα σε γειωνει ενας καθηγητης?Μην ακουω τρελες σε παρακαλω...Α και κατι αλλο...πως πας απο οικονομικη επιφανεια?Αν οι γονεις σου εχουν να σε ταιζουν μεχρι τα 50 και 15 διδακτορικα μπορεις να κανεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σορυ φιλε tzanako αλλα η κοπελα σου λεει 5 πραγματα σωστα και δεν εννοεις να τα καταλαβεις...επειδη τυγχανει να ειμαι στη θεση της εισαι εκτος τοπου και χρονου με τα οσα λες(σορυ κιολας) μετα απο μερικα δικα σου ποστ που ειδα...3 διδακτορικα??Πως?με 3 διαφορετικους καθηγητες?με τον ιδιο καθηγητη?δεν υπαρχει αυτο που λες...κανεις 1 και απο εκει και περα ασχολεισαι ενιοτε και σε αλλα πεδια...επισης εχεις βγαλει και τους τομεις?εχεις αισθηση τι εχει μεσα ο καθε τομεας?Επισης σαν διδακτορικος φοιτητης εχεις καποιες υποχρεωσεις....διαλεξεις σε προπτυχιακους,διορθωση γραπτων κτλ...ενα διδακτορικο στην Ελλαδα κανει 4 χρονια εκτος και αν ειναι εντελως της πλακας...Υπαρχουν χρονιες παθογενειες στα καθηγητικα κατεστημενα...ξερεις ποσες φορες θα σε γειωνει ενας καθηγητης?Μην ακουω τρελες σε παρακαλω...Α και κατι αλλο...πως πας απο οικονομικη επιφανεια?Αν οι γονεις σου εχουν να σε ταιζουν μεχρι τα 50 και 15 διδακτορικα μπορεις να κανεις...

Σε ευχαριστώ. Άρχισα να νομίζω ότι είμαι μόνη σε αυτόν τον κόσμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
συμμετέχω σε ερευνητικά προγράμματα από τα οποία παίρνω κάποια χρήματα,



θα θελες να επεκταθείς λιγο σε αυτό; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω είναι ξεκάθαρο και λογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ποιο; :confused: γιατι δεν λες τι ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τι είναι το ερευνητικό πρόγραμμα;Ποιο είναι το ερευνητικό πρόγραμμα;Πόσα χρήματα είναι; Τι από όλα;Και γιατί έχει τόση σημασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και γιατί έχει τόση σημασία;



εχμ... θα μπορούσες απλά να πεις "παίρνω τηλ και κάνω γκάλλοπ/μοιράζω ερωτηματολόγια/κλπ κλπ"
αντί να μου τη λες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν σου την λέω... :console:

Απλά, αναρωτιέμαι τι ακριβώς θέλεις να μάθεις και γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν σου την λέω... :console:

Απλά, αναρωτιέμαι τι ακριβώς θέλεις να μάθεις και γιατί.




είναι δηλαδή κάτι μυστικό; :worry: με ανησυχείς τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα πρέπει να σε σκοτώσω μετά!

Απλά είναι μεγάλη κουβέντα, για να είμαι ειλικρινής. Μας αναθέτουν ερευνητικά έργα (είτε να κάνουμε πρωτογενή/βιβλιογραφική έρευνα είτε να χρησιμοποιήσουμε τις γνώσεις μας και την τεχνογνωσία μας), συνήθως με διαγωνισμούς και από αυτά τα έργα η ομάδα παίρνει κάποια χρήματα τα οποία μοιράζονται στα μέλη της ομάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μας αναθέτουν



απ' ευθείας; :worry:





θα πρέπει να σε σκοτώσω


ασε ερχεσαι 2η, μέχρι να μπω να δω απάντηση,
μου πήρε τα xp ενας κινεζος στο mu online :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Με διαγωνισμούς. Κάνουμε τις προτάσεις μας, και όποια περάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
3 διδακτορικα??Πως?με 3 διαφορετικους καθηγητες?με τον ιδιο καθηγητη?δεν υπαρχει αυτο που λες...κανεις 1 και απο εκει και περα ασχολεισαι ενιοτε και σε αλλα πεδια...επισης εχεις βγαλει και τους τομεις?εχεις αισθηση τι εχει μεσα ο καθε τομεας?Επισης σαν διδακτορικος φοιτητης εχεις καποιες υποχρεωσεις....διαλεξεις σε προπτυχιακους,διορθωση γραπτων κτλ...ενα διδακτορικο στην Ελλαδα κανει 4 χρονια εκτος και αν ειναι εντελως της πλακας...Υπαρχουν χρονιες παθογενειες στα καθηγητικα κατεστημενα...ξερεις ποσες φορες θα σε γειωνει ενας καθηγητης?Μην ακουω τρελες σε παρακαλω...Α και κατι αλλο...πως πας απο οικονομικη επιφανεια?Αν οι γονεις σου εχουν να σε ταιζουν μεχρι τα 50 και 15 διδακτορικα μπορεις να κανεις...

1. Νομίζω μόνο ένα μπορείς να κάνεις. Ας επιβεβαιώσει η Ρεβέκκα.
2. Διδακτορικό της πλάκας; Καλό αστείο, ευθυμήσαμε. Τα 4 έτη είναι το μίνιμουμ. Μέσος όρος 5- 7 χρονάκια.
3. Αλλού είναι το βύσμα στα διδακτορικά. ;)
4. Δεν είναι απαραίτητο να σε ταΐζουν ως τα 50.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω σκοπό να το τελειώσω στα 3.5 χρόνια...!:)
Με πολύ αίμα, δάκρυα και ιδρώτα!!!

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια απαγόρευση για πάνω από ένα διδακτορικά. Συνήθως το θέμα είναι πρακτικό πλέον. Δηλαδή δεν αντέχεις και επίσης και το σημαντικότερο, δεν νομίζω ότι θα σε δεχτεί κανένας για δεύτερο και τρίτο διδακτορικό (ειδικά στα καπάκια) γιατί πολύ απλά δεν χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
@Ρεβέκκα

Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις, αν θες, λίγα λόγια για την απορρόφηση. Δηλαδή θα μπορείς να πάρεις έδρα αυστηρά και μόνο στο αντικειμενό σου ή και σε συναφές αντικείμενο σε άλλο πανεπιστήμιο; πχ. Απόφοιτος του τμήματος ΜΜΕ, κάνει μεταπτυχιακό και διδακτορικό στο Δίκαιο των ΜΜΕ. Θα μπορεί εργαστεί μόνο στο τμήμα ΜΜΕ ή και στη Νομική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Με πολύ αίμα, δάκρυα και ιδρώτα!!!



Eίμαι σχεδόν βέβαιος
πως υπάρχουν σχολές,
όπου το αιμάτωμα και το δάκρυσμα
είναι κυριολεκτικά :hmm:


Υγ. δεν θέλω βέβαια να υποτιμήσω όσους κάνουν phds.
άλλωστε οι επιστήμονες έχουν ιδιαίτερη επαφή με το μέλλον...
θα γράφουν papers την ώρα που αυτό εκτυλίσσεται γύρω τους :P




Υγ.
Διαγωνισμοί, προτάσεις...


Νταξόλαυτα μα...
όταν λέμε ομάδα, φαντάζομαι εννοούμε
"ο καθηγητής που αναλαμβάνει το έργο, και οι φοιτητές που το εκπληρώνουν"
βέβαια δεν χρειάζεται να πω ποιός παίρνει τα πολλά...
ή κανω λάθος;
με έχεις μπερδέψει :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
@Ρεβέκκα

Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις, αν θες, λίγα λόγια για την απορρόφηση. Δηλαδή θα μπορείς να πάρεις έδρα αυστηρά και μόνο στο αντικειμενό σου ή και σε συναφές αντικείμενο σε άλλο πανεπιστήμιο; πχ. Απόφοιτος του τμήματος ΜΜΕ, κάνει μεταπτυχιακό και διδακτορικό στο Δίκαιο των ΜΜΕ. Θα μπορεί εργαστεί μόνο στο τμήμα ΜΜΕ ή και στη Νομική;

Κατά τη διάρκεια του διδακτορικού, ασχολείσαι με διάφορα επιστημονικά αντικείμενα, από τα οποία δανείζεσαι θεωρίες, τρόπους μελέτης, βιβλιογραφία. Άρα δεν υπάρχει αντικείμενο με την (πολύ) στενή έννοια. Δεν ξέρω για το δίκαιο των ΜΜΕ, αλλά ας πούμε εγώ που κάνω ηλεκτρονική διακυβέρνηση, μπορώ να μπω και σε σχολή ΜΜΕ, και σε Νομική, και σε Οικονομική ακόμα ακόμα και σε πολυτεχνείο και πληροφορική. Βέβαια είναι και το αντικείμενο τέτοιο το δικό μου, αλλά νομίζω ότι οι ορίζοντες είναι πιο ανοιχτοί από όσο φαίνονται. Παίζει ρόλο μερικές φορές και το μεταπτυχιακό σου.

Νταξόλαυτα μα...
όταν λέμε ομάδα, φαντάζομαι εννοούμε
"ο καθηγητής που αναλαμβάνει το έργο, και οι φοιτητές που το εκπληρώνουν"
βέβαια δεν χρειάζεται να πω ποιός παίρνει τα πολλά...
ή κανω λάθος;
με έχεις μπερδέψει :confused:

Δεν ανέφερα τίποτα για αμοιβές καθηγητών ούτε για την μορφή της ομάδος. Συνήθως οι ομάδες αποτελούνται από ΔΕΠ, υποψ. διδάκτορες, μεταπτυχιακούς (πολλών πανεπιστημίων), αλλά και εξωτερικούς συνεργάτες, όπως εταιρίες, κλπ. Στα εσωτερικά προγράμματα των πανεπιστημίων υπάρχουν συχνά όροι ότι οι ΔΕΠ δεν πληρώνονται από τα έργα, δεν μπορούν να πάρουν μισθούς. Είναι η αλήθεια, ότι σε πολλά πανεπιστήμια γίνεται ο κακός χαμός. Αλλά, στη δική μου περίπτωση, 2 χρόνια που είμαι εκεί μπορώ να πω ότι είμαι έκπληκτη, γιατί οι ΔΕΠ είναι αυτοί που τρέχουν περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top