Είναι το διδακτορικό δύσκολο;

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Συμβουλή: Τα σύννεφα δεν είναι πρόσφορος τόπος για να ζεις, ειδικά στην Ελλάδα.
Η ουτοπία του σήμερα είναι ο κόσμος του αύριο.....!!! Εγώ πάντως φυσικά και ονειρεύομαι.
Ζεί κανείς μόνο μ' ένα ξερό μισθό; :)
Ωστόσο ποτέ μη δίνεις μια συμβουλή. Ο ακαλλιέργητος δεν θα την προσέξει, ενώ ο σοφός δεν την έχει ανάγκη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
τα επαγγέλματα με κύρος θα μας φάνε..
καλύτερα ένας χαρούμενος και ψυχικά υγιής πωλητής, παρά ένας γιατρός με ψυχοφάρμακα... όποιος δεν ακολουθεί τα όνειρα του και κάνει κάτι μόνο και μόνο επειδή είναι must στην κοινωνία ή του το επιβάλλουν, μια ζωή δυστυχισμένος θα νιώθει... ακόμα και αν είναι μεγαλοδικηγόρος ή μεγαλογιατρός..το αποτέλεσμα που θα έχει στην ψυχή του μετράει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
τα επαγγέλματα με κύρος θα μας φάνε..
καλύτερα ένας χαρούμενος και ψυχικά υγιής πωλητής, παρά ένας γιατρός με ψυχοφάρμακα... όποιος δεν ακολουθεί τα όνειρα του και κάνει κάτι μόνο και μόνο επειδή είναι must στην κοινωνία ή του το επιβάλλουν, μια ζωή δυστυχισμένος θα νιώθει... ακόμα και αν είναι μεγαλοδικηγόρος ή μεγαλογιατρός..το αποτέλεσμα που θα έχει στην ψυχή του μετράει.

Πρώτα πρώτα δεν νομίζω ότι υπάρχει ψυχικά ''ισόρροπος'' άνθρωπος. Οπότε και ο πωλητής και ο γιατρός για την ψυχολογία είναι ένα και το αυτό (άλλωστε άλλο συναισθηματική και άλλο διανοητική νοημοσύνη). Συμφωνώ ως προς τα όνειρα....εξάλλου αν δεν αγαπάς τη δουλειά σου, άρρωστος θα είσαι συνέχεια.
"Διάλεξε μια δουλειά που σ' αρέσει και δε θα χρειαστεί να δουλέψεις ούτε μια μέρα στη ζωή σου." Κομφούκιος
Είναι εθελοτυφλία όμως να μην παραδεχόμαστε ότι υπάρχουν,καλώς ή κακώς, ''πρωτοκλασάτα'' επαγγέλματα.
Προσωπικά, θεωρώ πως το μόνο κριτήριο που κάνει τους ανθρώπους να ξεχωρίζουν είναι η ΠΑΙΔΕΙΑ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Πρώτα πρώτα δεν νομίζω ότι υπάρχει ψυχικά ''ισόρροπος'' άνθρωπος. Οπότε και ο πωλητής και ο γιατρός για την ψυχολογία είναι ένα και το αυτό (άλλωστε άλλο συναισθηματική και άλλο διανοητική νοημοσύνη). Συμφωνώ ως προς τα όνειρα....εξάλλου αν δεν αγαπάς τη δουλειά σου, άρρωστος θα είσαι συνέχεια.
"Διάλεξε μια δουλειά που σ' αρέσει και δε θα χρειαστεί να δουλέψεις ούτε μια μέρα στη ζωή σου." Κομφούκιος
Είναι εθελοτυφλία όμως να μην παραδεχόμαστε ότι υπάρχουν,καλώς ή κακώς, ''πρωτοκλασάτα'' επαγγέλματα.
Προσωπικά, θεωρώ πως το μόνο κριτήριο που κάνει τους ανθρώπους να ξεχωρίζουν είναι η ΠΑΙΔΕΙΑ τους.

δηλαδή ένα καταπιεσμένο άτομο που άθελα του έγινε γιατρός και ένας πωλητής ή μια κομμώτρια που γουστάρουν αυτό που κάνουν, θες να μου πεις ότι είναι το ίδιο; όταν κάνεις κάτι που δε σου αρέσει , υπάρχουν επιπτώσεις και στο ψυχολογικό και το διανοητικό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Το ίδιο λέμε βρε... αν και κατά βάθος όσοι δεν έχουν μόρφωση αισθάνονται μειονεκτικά ή έχουν υπέρμετρο εγωισμό και απορρίπτουν τους πάντες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
όχι πάντα, άμα είσαι συνειδητοποιημένο άτομο δε σε νοιάζει τόσο..
τώρα το κόμπλεξ είμαι άλλο θέμα, υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις σε μεγάλο βαθμό βέβαια., απλά μιλάμε για τα άτομα που γνωρίζουν αυτό που θέλουν να κάνουν και είναι απαλλαγμένα από κοινωνικά ταμπού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Δεν ειναι θέμα ''ταμπού''...αλλά έχω την εντύπωση πως είναι μονόδρομος η πνευματική αρματωσιά.'Ενας άνθρωπος (ο οποιοσδήποτε από νομπελίστας μέχρι ....) είναι αναγκαίο να διαθέτει Παιδεία... Αλλιώς να αισθάνεται μειονεκτικά, μπορεί να τον ξυπνήσει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γενικά, παρατηρώ κάτι. Από τη μία μιλάς για όνειρα και για 3 διαδακτορικά και σοφούς. Από την άλλη όμως μιλάς για κύρος, κάτι πεζό και κουτό. Αυτά να ξέρεις ότι δεν ταιριάζουν...

Λογικά, τελειώνοντας τη σχολή σου, θα γίνεις εκπαιδευτικός. Τα διδακτορικά θα τα κάνεις παράλληλα...;

Τα καινούριο νομοσχέδιο, μιλάει για το βασικό μισθό μέχρι και τη βαθμίδα του επίκουρου και από κει και πέρα η χρηματοδότηση γίνεται από τυχόν προγράμματα του πανεπιστημίου. Όχι προγράμματα, όχι επιπλέον. Και επίσης, τέρμα η μονιμοποίηση μέχρι το βαθμό του αναπληρωτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Γενικά, παρατηρώ κάτι. Από τη μία μιλάς για όνειρα και για 3 διαδακτορικά και σοφούς. Από την άλλη όμως μιλάς για κύρος, κάτι πεζό και κουτό. Αυτά να ξέρεις ότι δεν ταιριάζουν...

Λογικά, τελειώνοντας τη σχολή σου, θα γίνεις εκπαιδευτικός. Τα διδακτορικά θα τα κάνεις παράλληλα...;

Τα καινούριο νομοσχέδιο, μιλάει για το βασικό μισθό μέχρι και τη βαθμίδα του επίκουρου και από κει και πέρα η χρηματοδότηση γίνεται από τυχόν προγράμματα του πανεπιστημίου. Όχι προγράμματα, όχι επιπλέον. Και επίσης, τέρμα η μονιμοποίηση μέχρι το βαθμό του αναπληρωτή.
Ναι αλλά δεν νομίζω να το αφήσουν έτσι οι πανεπιστημιακοί....:D Όσο για το κύρος δεν είναι κτ χαζό όπως λες.Είναι η πραγματικότητα!!
Εγώ το μετράω, αν και δεν είναι το παν. Το θεωρώ όμως εξέλιξη να γίνω από τίποτα - Δάσκαλος- μετά Πανεπιστημιακός-αργότερα Ακαδημαικός και να έχω διεθνή αναγνώριση πάνω στις επιστήμες μου, αυτό!!! Είναι λίγο να σε καλούν στο εξωτερικό πανεπιστήμια ή να διαβάζουν τα βιβλία σου παντού?? (τύπου καζαντζάκη, καστοριάδη,...).
Υπό αυτή την έννοια λέω πως υπάρχει κύρος σε κάποια επαγγέλματα έναντι άλλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το θέτεις σε τελείως λάθος βάση. Δεν πρέπει να είναι η αναγνώριση η ανταμοιβή σου. Ούτε το να σε διαβάζουν και να σε καλούν.
Πρέπει αυτό που θα ανακαλύψεις, να βοηθήσει σε κάτι, να δώσει κάτι στον κόσμο, στην κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Το θέτεις σε τελείως λάθος βάση. Δεν πρέπει να είναι η αναγνώριση η ανταμοιβή σου. Ούτε το να σε διαβάζουν και να σε καλούν.
Πρέπει αυτό που θα ανακαλύψεις, να βοηθήσει σε κάτι, να δώσει κάτι στον κόσμο, στην κοινωνία.
Κοίτα να δεις....δεν στοχεύεις στην αναγνώριση, αλλά υποσυνείδητα την επιδιώκεις!!
Όσο αυτό το να δώσεις κάτι στον κόσμο?? Στις θεωρητικές επιστήμες δεν μπορούμε να προσφέρουμε αυτά που τάσσουν στις θετικο-τεχνολογικές, εκεί βρίσκεται και η ουσία όμως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ποιος το λέει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ποιος το λέει αυτό;
Δηλαδή εσένα θα σου άρεσε να είσαι μια καθηγητριούλα σαν όλες τις άλλες?? Δεν θα ήθελες με το έργο σου να ξεχωρίσεις για να εμπνεύσεις το σεβασμό τόσο της πανεπιστημιακής όσο και της ευρύτερης κοινότητας??
Αν και νομίζω ότι λέμε σχεδόν τα ίδια με άλλα λόγια...
Όταν μου λες πως θες να δώσεις στον κόσμο κ την κοινωνία, αυτό ακριβώς κάνεις...Θα σου άρεσε ενώ προσφέρεις να σε έχουν του κλώτσου και του μπάτσου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πώς μπορείς να ξέρεις τα κίνητρα του καθενός δεν καταλαβαίνω...Και επιμένεις κιόλας.
Εγώ σου εξήγησα γιατί το κάνω. Πάνω από όλα, είμαι ερευνήτρια, θέλω να κάνω κάτι χρήσιμο.
Ο σεβασμός είναι κάτι που δεν εξαρτάται από τη θέση ή από τις σπουδές. Και στην τελική ο καθένας είναι ξεχωριστός στον τομέα του.

Και επίσης, αρχίζεις και με τσαντίζεις, που θεωρείς το διδακτορικό εύκολο και κάποια/ος που το έχει πάρει και έχει ανέβει και βαθμίδα είναι καθηγητριούλα/καθηγητάκος αν δεν είναι φίρμα.

Δεν συνειδητοποιείς ΤΙ είναι αυτό το ρημάδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Πώς μπορείς να ξέρεις τα κίνητρα του καθενός δεν καταλαβαίνω...Και επιμένεις κιόλας.
Εγώ σου εξήγησα γιατί το κάνω. Πάνω από όλα, είμαι ερευνήτρια, θέλω να κάνω κάτι χρήσιμο.
Ο σεβασμός είναι κάτι που δεν εξαρτάται από τη θέση ή από τις σπουδές. Και στην τελική ο καθένας είναι ξεχωριστός στον τομέα του.

Και επίσης, αρχίζεις και με τσαντίζεις, που θεωρείς το διδακτορικό εύκολο και κάποια/ος που το έχει πάρει και έχει ανέβει και βαθμίδα είναι καθηγητριούλα/καθηγητάκος αν δεν είναι φίρμα.
Διαφωνώ περί σεβασμού.... αλλά ας όψεται!!!

Δεν συνειδητοποιείς ΤΙ είναι αυτό το ρημάδι.
Τεσπα, ας μην τσακωθούμε, δεν είναι στις προθέσεις μου άλλωστε!!! Πάντως εμένα το διδακτορικό αν δεν συνοδεύεται κ με άλλα πράγματα δεν μου λέει τπτ....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν γίνεται να τσακωθούμε επί της ουσίας, γιατί πολύ απλά εσύ μιλάς υποθετικά, εγώ μιλάω επειδή το ζω.
Και μόνο αυτό που λες, ότι θες και άλλα πράγματα με το διδακτορικό, πρέπει να σε προβληματίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
ρεβέκκα, αφοσιώνεις πολύ χρόνο στο διδακτορικό σου? επίσης, παίρνεις κάποια αμοιβή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Δεν γίνεται να τσακωθούμε επί της ουσίας, γιατί πολύ απλά εσύ μιλάς υποθετικά, εγώ μιλάω επειδή το ζω.
Και μόνο αυτό που λες, ότι θες και άλλα πράγματα με το διδακτορικό, πρέπει να σε προβληματίσει.
Δεν νομίζω.....αλλά όλα καλά!!
Ζεις κάτι και αποκτάς απο εκεί τις δικές σου εμπειρίες...Δεν είναι σίγουρο πως όαοι κάνουν διδακτορικό σκέφτονται το ίδιο.
Όσο γι'αυτά τα χαζά τύπου το ζω, είμαι μεγαλύτερος κτλπ τα προσπερνάω γτ μια ζωή τα ακούω και δεν πιάνουν τόπο πια!!
Αλήθεια λες για το δύσκολο του διδακτορικού εγχειρήματος αλλά όλη την ώρα στο διαδίκτυο σουλατσάρεις...Μας δουλεύεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεν νομίζω.....αλλά όλα καλά!!
Ζεις κάτι και αποκτάς απο εκεί τις δικές σου εμπειρίες...Δεν είναι σίγουρο πως όαοι κάνουν διδακτορικό σκέφτονται το ίδιο.
Όσο γι'αυτά τα χαζά τύπου το ζω, είμαι μεγαλύτερος κτλπ τα προσπερνάω γτ μια ζωή τα ακούω και δεν πιάνουν τόπο πια!!

Το "είμαι μεγαλύτερος και σας γ@μ@ω όλους", έχει διαφορά από το να πεις "το ζω". Είναι σαν να λες σε έναν που πεινάει ότι δεν ξέρει τι λέει και το κάνει επειδή βαριέται να δουλέψει.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αμφισβητείται η γενίκευση μιας δεδομένης κατάστασης (που καλώς αμφισβητείται εν μέρει) ενώ μια αβάσιμη υπόθεση πρέπει να θεωρείται ως θέση που μπορεί να σταθεί.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Το "είμαι μεγαλύτερος και σας γ@μ@ω όλους", έχει διαφορά από το να πεις "το ζω". Είναι σαν να λες σε έναν που πεινάει ότι δεν ξέρει τι λέει και το κάνει επειδή βαριέται να δουλέψει.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αμφισβητείται η γενίκευση μιας δεδομένης κατάστασης (που καλώς αμφισβητείται εν μέρει) ενώ μια αβάσιμη υπόθεση πρέπει να θεωρείται ως θέση που μπορεί να σταθεί.:hmm:
Μην προβληματίζεσαι και πολύ και μας πάθεις τίποτα!!!:clapup: Προσωπικά δεν θεωρώ τίποτα ως δεδομένο και αμφισβητώ πάσης φύσεως ''αυθεντίες''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top