Απειλούν οι ερωτικές σχέσεις τις φιλικές;

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
εχουν περασει 5 μηνες απο τοτε που τα εφτιαξαν..αλλα η υπολοιπη παρεα ειναι διαλυμενη....και κατι πρεπει να γινει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
το αγορι ειναι παιδι της παρεας οπως και η κοπελα.Οταν βγαινουμε μαζι σαν παρεα(πραγμα σπανιο) το ζευγαρι φιλιεται και ειναι συνεχεια μαζι.Δεν χωριζουν και λιγο για να μιλησουμε ο ενας με τον αλλο...
Πιστεύω εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν. Τους ξεκαθαρίζετε ότι είτε βγαίνετε όλοι μαζί και αποφεύγουν της υπερβολικές μεταξύ τους επαφές σεβόμενοι και τους υπολοίπους, είτε χαλάει η παρέα- αυτοί μόνοι τους κι εσείς μόνοι σας. Αν δεν παίρνουν από λόγια και σας έχουν φέρει στο αμήν, απλά όποτε βγαίνετε κανονίζετε χωρίς αυτούς, τουλάχιστον μέχρι να καταλάβουν ότι αυτό που κάνουν δεν είναι σωστό.
Αν αυτές οι λύσεις φαίνονται πολύ δραστικές δυστυχώς δεν έχετε παρά να περιμένετε να ξεθυμάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Λογικο ειναι οταν ενα ατομο απο την παρεα εχει σχεση να 'χαλαει' καπως η παρεα...ομως αυτο δεν νομιζω πως ειναι τελειως αρνητικο...δεν ειναι δυνατον να κανουμε την ιδια ακριβως παρεα και να βγαινουμε το ιδιο πολυ οσο περνανε τα χρονια οπως καναμε στο γυμνασιο και στο λυκειο...και εγω πιο παλια καθε μερα ημουν στους δρομους,στις καφετεριες,σε φιλικα σπιτια και πιο πολυ εβλεπα τους φιλους μου παρα την αδερφη μου...τωρα ομως οχι..λογικο ειναι οταν γινει μια σχεση να μειωθουν οι εξοδοι με την παρεα...θα πεις δηλαδη στο αγορι σου/στη κοπελα σου:'δεν θα βγαινουμε πολυ συχνα για να μην παραμελησω την παρεα μου!'?..το θεμα ειναι να συνδυαζονται και τα δυο:σαφως η παρεα δεν θα ειναι οπως πριν αλλα πρεπει να υπαρχει και χρονος για τους φιλους μας...απο εκει και περα δειχνουμε την κατανοηση μας στον ερωτευμενο φιλο μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Γεια σας , το θεμα που θα ηθελα να συζητησω ειναι το κατα ποσο οι φιλοι προτιμουν τα αγορια/κοριτσια εναντι των κολλητων τους. Εμενα αυτο που μου συνεβει με εχει ταραξει ιδιαιτερως και λυπησει ταυτοχρονα. Ενω ειχαμε απο μερες κανονισει με την φιλη μου να παμε σε ενα παρτυ μια μερα πριν μου ανακοινωνει απλα πως της προτεινε το αγορι της να πανε καπου αλλου και πως ταχα ηταν πολυ χαρουμενη και θα με επαιρνε μαζι της. Εγω φυσικα θυμωσα παρα πολυ αλλα με επιχειρηματα τυπου -ελα μωρε θα το προλαβουμε και το παρτυ (την τελευταια μιση ωρα εννοουσε !) καταφερε να κανει αυτο που ηθελε εκεινη και το αγορι της, με αποτελεσμα εγω να μην εχω παρεα για το παρτυ εφοσον κανεις αλλος απο τους φιλους μου δεν θα πηγαινε. Το θεμα ειναι κατα ποσο μπορω να επεμβαινω στις επιλογες που αφορουν κι εμενα και να πειθω να γινεται καμια φορα και το δικο μου και οχι καθε φορα οι αυταρχικες αποφασεις του τελευταιου λεπτου. Σας εχει συμβει κατι αντιστοιχο. Βοηθειστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ω ρε προβλήματα που έχει ο (μικρο)κόσμος! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,003 μηνύματα.
Γεια σας , το θεμα που θα ηθελα να συζητησω ειναι το κατα ποσο οι φιλοι προτιμουν τα αγορια/κοριτσια εναντι των κολλητων τους. ......
Κοίτα κοπέλα μου. Για να τα σκέφτεσαι αυτά, λογικά δεν έχεις αγόρι. Ότι και να πούμε, τελικά είναι νόμος της φύσης: Όταν βρεθεί το έτερον ήμισυ, οι φίλοι/ες περνάνε σε δεύτερη μοίρα. Όλα στο μυαλό μας είναι, αλλά το πώς θα δουλέψει το μυαλό μας καθορίζεται και από τις ορμόνες μας. Κι εσύ στη θέση της κολλητής σου το ίδιο θα έκανες, οπότε δείξε κατανόηση και μη γκρινιάζεις. Δεν μπορούμε να πάμε κόντρα στους νόμους της φύσης. Το μόνο κατακριτέο στην περίπτωση θα ήταν το να φτύνει κάποιος/α εντελώς φίλους/ες μόλις βρει γκόμενα/ο. Κάποιες ισορροπίες μπορεί να τις κρατάει, αλλά και ο/η κολλητός/ή είναι παράλογο να θέλει η σχέση του με τον/την φίλο/φίλη να μείνει όπως πριν.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ουτε εχεις αγορι ουτε πρεπει ποτε να ειχες καποια σχεση για να σκεφτεσαι ετσι. Ο Διας ηταν ολοσωστος, οταν υπαρχει ερωτικη σχεση (το αν ειναι σοβαρη ή οχι δν εχει ιδιαιτερη σημασια) οι εκαστοτε φιλιες περνανε σε δευτερη μοιρα. Ειδικα για την αντιθετη περιπτωση, ποιος απο μας δν εχει γραψει τους φιλους του επειδη του ζητησε η κοπελα του να πανε καπου? Πιστευω αν οχι ολοι, τουλαχιστον η πλειοψηφια.

Πρεπει να εισαι χαρουμενη που η φιλη σου εχει σχεση και περναει καλα και να κοιταξεις να κανεις το ιδιο. Η φιλια σας δν θα χαθει, αλλα αν γραφει το αγορι της για να βγαινετε μαζι καποια στιγμη το αγορι της θα την γραψει περιτρανα και χωρις επιστροφη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
εγω πιστευω απο την στιγμη που το ειχατε κανονισμενο να πατε στο παρτυ εμπεπε να ερθει στο παρτυ (για καμια ωρα)και μετα τα παει οπου ηθελε με το φιλο της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristi97

Νεοφερμένος

Η Kristi97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι καταλαβαίνω τι εννοείς γιατί έχω βρεθεί στην θέση σου. Ωστόσο μη φέρεσαι εγωιστικά. Δεν μπορείς να πεις σε καμιά φίλη σου να επιλέξει εσένα από το αγόρι της και αν το κάνεις ίσως βρεθείτε σε σύγκρουση. Αν πραγματικά θέλει να κάνει παρέα μαζί σου, δεν θα σε ξεχάσει, μην ανησυχείς. Αν πάλι δεις ότι σε γράφει κανονικά, τότε απλά ξέχνα την.

Στο κάτω- κάτω δεν χάθηκε κι ο κόσμος επειδή χάλασαν τα σχέδια σας μια φορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Συμφωνώ με όσα είπαν οι παραπάνω, μόνο σε περίπτωση που έτυχε και έγινε μια φορά, κι όχι επειδή γίνεται συνέχεια.
Οκ, κι εμείς είχαμε σχέσεις, αλλά δεν απομακρυνθήκαμε από τις παρέες μας, πόσο μάλλον από τους κολλητούς μας.
Είναι πολύ λογικό να αφιερώνει παραπάνω χρόνο στο αγόρι της, αρκεί να σου αφιερώνει και σένα.

Εγώ στη 1η μου σχέση, είχα κάνει το λάθος να αφοσιωθώ πολύ έντονα στον bf, με αποτέλεσμα μετά από 3+χρόνια που χωρίσαμε να' μαι λίγο στον αέρα, και τότε κατάλαβα ότι τους είχα γράψει σχεδόν όλους γι' αυτόν. Ευτυχώς μου' γινε μάθημα και δε το ξαναέκανα. :redface:
Οπότε ισορροπίες, εννοείται θα θες να είσαι όλη την ώρα με τον/την φίλο/φίλη σου, αλλά όχι υπερβολές.
Και με τη κολλητή μας θα βγούμε, και με τον φίλο μας θα βγούμε, και με τη παρέα μας και όλα. Και όχι θα πεις στη σχέση σου, γιατί να μη πεις; Αν είναι να σε χωρίσει επειδή θες και λίγο χρόνο με τη παρέα σου, χαίρω πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Συμφωνώ εν μέρει και με τους μεν και με τους δε. Η λέξη-κλειδί σε τέτοιες καταστάσεις είναι ισορροπία. Μια σωστή ισορροπία ανάμεσα στο αγόρι/κορίτσι και στον/στην κολλητό/κολλητή. Είναι μεγάλο λάθος να παραγκωνίζεις τους φίλους σου έναντι του συντρόφου σου, αλλά παράλληλα μεγάλο λάθος να παραγκωνίζεις τον σύντροφο για τους φίλους. Με τους φίλους θα κλονιστούν οι σχέσεις εμπιστοσύνης και αλληλοεκτίμησης, με τον σύντροφο θα χαθεί η ''σπίθα'' και θα προκύψουν αντιζηλίες και προβλήματα στην σχέση. Δεν θεωρώ ότι πρέπει να συμβουλεύσεις κάποιον να αφιερώνει περισσότερο χρόνο στους μεν ή στους δε, για εμένα η σωστή στάση είναι κατάλληλη κατανομή και διανομή χρόνου και στους φίλους και στους συντρόφους μας! :happy: Και όσο το δυνατόν πιο δίκαιη και ίση και για τους δύο.
Αυτά από εμένα :flowers:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ ιδιαίτερα με όσα προαναφέρθηκαν.

Το γεγονός ότι κάποιος θα χάσει την ισορροπία στην κατανομή του χρόνου και θα γείρει προς την μία ή την άλλη πλευρά είναι θέμα εμπειρίας, ωριμότητας και χαρακτήρα. Δεν υπάρχει κανένας άγραφος νόμος της φύσης που να μας υποδεικνύει ότι είναι αναπόφευκτο το γράψιμο των φίλων. Αν δεν μπορούμε να συγκρατηθούμε, είναι θέμα πειθαρχίας (και δικαιοσύνης απέναντι στους ανθρώπους μας-φίλους και συντρόφους) κι όχι ορμονών.

Βέβαια καλά είναι όλα αυτά που λέμε, αλλά η θεματοθέτρια βρίσκεται στην θέση της φίλης που αγνοείται, όχι στην θέση της κοπέλας που έχει σχέση. Το θέμα είναι να προτείνουμε κάτι στην ίδια, διότι αυτά τα ''πρέπει'' που θέτουμε αναφέρονται στην φίλη της.

Θα πρέπει, κατά την άποψη μου, να ζυγίσεις το πόσο σημαντική είναι η σχέση της φίλης σου και πόσο έντονη και σοβαρή είναι η φιλία σας.Σίγουρα η φίλη σου έχει την ανάγκη να δείξεις κατανόηση, καθώς μοιραία θα σου αφιερώνει λιγότερο χρόνο συγκριτικά με πριν, εφόσον ένα νέο άτομο μπήκε στην ζωή της. Να οριοθετείς όμως την ανοχή σου, μην καταπιεστείς αν δεις ότι η ίδια το παρακάνει. Από ένα απλό παράπονο στην αρχή μέχρι και κάποια ανοιχτή κουβέντα μαζί της, αν δεις ότι η κατάσταση δεν βελτιώνεται, θα ήταν χρήσιμα στην φάση αυτή. Προτού ξεστομίσεις ο,τιδήποτε όμως, να βάλεις τον εαυτό σου στην θέση της, για να μπορέσεις να καταλάβεις και λίγο τις ανάγκες της, αν εσύ δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία με σχέση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ δεν την καταλαβαίνω αυτή τη λογική. Τι θα πει "το αγόρι/κορίτσι προηγείται"; Άνθρωποι είναι και οι 2. Και αν το δούμε τελείως κυνικά οι σύντροφοι/γκόμενοι whatever έρχονται και φεύγουν. Οι φίλοι όχι.

Προσωπικά δε θα μπορούσα να το κάνω αυτό σε κάποιον, πόσο μάλλον σε φίλο, αν δεν υπάρχει κάποιο πολύ καλός λόγος. Και το "έτσι κάβλωσε στο "αγόρι/κορίτσι μου" δε το θεωρώ καλό λόγο. Για μένα είναι σαν να τον φτύνεις κατάμουτρα.

Καλό είναι να μαθαίνουμε να λέμε όχι εκεί που πρέπει. Γιατί αν όχι, ο καθένας μπορεί να φανταστεί τις συνέπειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Βασικά θα πρέπει να υπάρχει κατανόηση σ'αυτά τα θέματα. Αν δεν έχεις κάνει σχέση δεν μπορείς να το καταλάβεις...
Καλά τα γκομενάκια αλλά οι φίλοι είναι αυτοί που μένουν και σου στέκονται στα δύσκολα όπως και συ σ'αυτούς!
Δεν είναι κακό κατα την γνώμη μου να περνάς περισσότερο χρόνο με τον σύντροφο σου αλλά προς θεού είναι έγκλημα να παραμελείς τους φίλους σου επειδή στο τέλος θα μείνεις μόνος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κοίτα κοπέλα μου. Για να τα σκέφτεσαι αυτά, λογικά δεν έχεις αγόρι. Ότι και να πούμε, τελικά είναι νόμος της φύσης: Όταν βρεθεί το έτερον ήμισυ, οι φίλοι/ες περνάνε σε δεύτερη μοίρα. Όλα στο μυαλό μας είναι, αλλά το πώς θα δουλέψει το μυαλό μας καθορίζεται και από τις ορμόνες μας. Κι εσύ στη θέση της κολλητής σου το ίδιο θα έκανες, οπότε δείξε κατανόηση και μη γκρινιάζεις. Δεν μπορούμε να πάμε κόντρα στους νόμους της φύσης. Το μόνο κατακριτέο στην περίπτωση θα ήταν το να φτύνει κάποιος/α εντελώς φίλους/ες μόλις βρει γκόμενα/ο. Κάποιες ισορροπίες μπορεί να τις κρατάει, αλλά και ο/η κολλητός/ή είναι παράλογο να θέλει η σχέση του με τον/την φίλο/φίλη να μείνει όπως πριν.


Εχμ, για να καταλάβω τώρα εσύ τους φίλους σου τους έχεις για πέταμα; Σε φάση έχω σχέση άρα τους θυμάμαι μια στις τόσες; Γιατί μόνο έτσι μπορώ να εξηγήσω αυτό που λες.
Όταν θα έχεις μία σχέση λογικό είναι να θες να αφιερώνεις περισσότερο χρόνο στο άτομο που είσαι μαζί αλλά αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θα φτύσεις τους φίλους σου, ειδικά τους κολλητούς. Προσωπικά εγώ δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο. Δηλαδή όταν κάποια στιγμή λήξει η σχέση θα πας στους φίλους σου και τι θα πεις; Α με παράτησε η γκόμενα/ο γκόμενος και θέλω συμπαράσταση; Ε και αν σε στολίσουν σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο θα έχουν άδικο; Δεν έχει να κάνει με κανένα νόμο της φύσης όλα μέσα στο μυαλό μας είναι. Όταν μία φιλία είναι αληθινή δεν την επηρεάζει τίποτα είτε αυτό λέγεται σχέση είτε απόσταση είτε οτιδήποτε άλλο. Αλλά όπως το σκέφτεται ο καθένας είναι. Με τις δικές μου φίλες ας πούμε δεν είχε ποτέ πρόβλημα η σχέση μας μόνο και μόνο επειδή είχαν αγόρι. Και τώρα που έχω και εγώ πάλι δεν έχει αλλάξει κάτι μεταξύ μας. Και στην τελική μόνο οι φίλοι μένουν και κατά τη γνώμη μου το να τους πουλάς είναι απαράδεκτο-ασυγχώρητο. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Άλλο πράγμα η φιλία, άλλο πράγμα η σχέση και άλλο πράγμα η φυσιολογική σχέση. Η φιλία είναι στο ίδιο επίπεδο με την φυσιολογική σχέση. Η σχέση είναι απλά κάτι προσωρινό, του γονάτου, μια ενδιάμεση αμφιλεγόμενη ψυχολογική κατάσταση που ξεθωριάζει γρήγορα. Η φιλία και η φυσιολογική σχέση έχουν κάτι πολύ βαθύτερο που δεν στέκεται στα λόγια ή στο εθιμικό «πρέπει». Οι φυσιολογικές (ερωτικές) σχέσεις δεν απειλούν καμία φιλική σχέση. Η φιλική σχέση όπως και η οικογένεια προϋπάρχουν του έρωτα. Υπάρχουν σε παράλληλη συνιστώσα. Όσοι ψάχνουν να τα περιπλέξουν καλά κάνουν. Θα φάνε τα χαστούκια και θα στρώσουν. Συνήθως όσοι δεν μπορούν να κρατήσουν μια φιλική σχέση για να πείσουν τον εαυτό τους, αποδίδουν ευθύνες οπουδήποτε. Του κοντού πέους οι τρίχες του φταίνε, λέει ο λαός. Είναι θέμα ανθρώπου το πως θα διαχειριστεί τα διαπροσωπικά του. Κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν αισθήματα, δεν έχουν σύνεση, δεν έχουν μάθει να δίνουν και του αγγέλου τους νερό. Οι φιλίες δεν χτίζονται στο γόνατο, με δυο πηγαινέλα και 3 καφέδες ή clubbing. Θέλουν χρόνια και ειλικρίνεια ακόμη και σε δύσκολες καταστάσεις. Συνεπώς αναλογιστείτε τι είδους φιλίες είναι αυτές που χαλάνε τόσο εύκολα. Ή πόσο μαλάκας είναι ο άλλος για να απομακρυνθεί από τους φίλους του τόσο εύκολα. Ένας άνθρωπος με αξιοπρέπεια, δεν ξεχνάει τόσο εύκολα και ούτε εκτιμάει τόσο ρηχά κάποια ανεκτίμητα πράγματα στη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,003 μηνύματα.
Εχμ, για να καταλάβω τώρα εσύ τους φίλους σου τους έχεις για πέταμα; Σε φάση έχω σχέση άρα τους θυμάμαι μια στις τόσες; Γιατί μόνο έτσι μπορώ να εξηγήσω αυτό που λες. Όταν θα έχεις μία σχέση λογικό είναι να θες να αφιερώνεις περισσότερο χρόνο στο άτομο που είσαι μαζί αλλά αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θα φτύσεις τους φίλους σου, ειδικά τους κολλητούς. . . . .
Έχω την εντύπωση ότι δεν διάβασες σωστά τι έγραψα στο μήνυμά μου, διαφορετικά δεν εξηγείται η απάντησή σου αυτή. Σαφέστατα ανέφερα ότι δεν θα φτύσεις τη φίλη σου όταν βρεις γκόμενο και θα πρέπει να κρατάς κάποιες ισορροπίες. Όμως κι εσύ νομίζω συμφωνείς, ότι αναγκαστικά η σχέση με την κολλητή δεν θα είναι όπως πριν, καθώς ο boy friend θα τρώει και κάποιο χρόνο. Εδώ η φίλη πρέπει να δείξει κατανόηση και να περιμένει τη σειρά της.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
α ρε Δία με τις φωτογραφίες σου ...πολύ πετυχημένες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγώ δεν την καταλαβαίνω αυτή τη λογική. Τι θα πει "το αγόρι/κορίτσι προηγείται"; Άνθρωποι είναι και οι 2. Και αν το δούμε τελείως κυνικά οι σύντροφοι/γκόμενοι whatever έρχονται και φεύγουν. Οι φίλοι όχι.

Εξαρταται απο το επιπεδο και των δυο. Μπορει πολυ ανετα και οι φιλοι να ερχονται και να παρερχονται. Και στο κατω κατω μια βαθια φιλια χρονων και οχι δυο μηνων, δν την διαλυει καμια σχεση. Ισα ισα εκει φαινεται ο φιλος, οταν σε καταλαβαινει που εως ενα βαθμο τον γραφεις και δν σου μουτρωνει και επειδη σε δυο μηνες μπορει να κανει το ιδιο. Φιλιες που εχουν καυγαδες επειδη την εφτυσε μια φορα για να βγει με τον γκομενο της δν ειναι σοβαρες. Εγω προσωπικα δν εχω μαλωσει ποτε με φιλο μου επειδη μου ειπε οτι θα βγει με κοπελα, μαλιστα μεταξυ μας το μονο σοβαρο λογο να ακυρωσουμε κατι ειναι καποιος απο εμας να εχει ραντεβου ή να παει καπου με την κοπελα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Είμαι ο μόνος εδώ γύρω που είναι αναίσθητος και δεν τα περιπλέκει; :hehe: Εννοώ οκ ξέρω γω να χεις την κοπέλα σου αλλά και με τους φίλους να είσαι όσο ήσουν πριν. Τουλάχιστον έτσι είμαι εγώ :confused:

Friendship is more important stuff I guess
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top