Εφαρμοσμένη πληροφορική γυρισμα σε οικονομικά

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Γεια σας παίδες!Φετος ειμαι 3η λυκειου θετικη κατ και σκοπεύω να περάσω σε αυτο το τμήμα.Ανακαλυψα στην μεση της χρονιάς ότι με ελκύει η οικονομική επιστήμη το μάρκετινγκ οι διεθνείς σχεσεις και οι πολιτικές επιστήμες.Αλλα ηταν αργα να πάω τεχνολογική και να πάρω ΑΟΘ.Επειδή θέλω να κάνω μεταπτυχιακό και να ασχοληθώ στην μετεπειτα πορεία μου με αυτόν τον κλάδο περισσότερο και όχι τοσο με της πληρoφορικής θέλω να με ενημερώσετε για το πως θα το επιτύχω αυτό.Δηλαδή είναι εφικτή αυτή η μεταβαση?Για πχ να πέρνω ολα τα οικονομικά μαθηματα επιλογής ώστε να φανεί στο πτυχίο το ποσο βάρος έδωσα στα οικονομικά.Ειναι δυνατον να με δεχτούν σε κατεξοχήν οικονομικά πανεπιστημια του εξωτερικού όπως το LSE(μεταπτυχιακά)?Ενημερώστε με.Ευχαριστω

ΥΓ. Το τμήμα το διάλεξα διότι ήταν το μονο που βρήκα στα πεδία που μπορώ να δηλώσω που είχε σχέση με οικονομικές επιστήμες.


Την ερώτηση την έκανα και εδώ ωστε να πάρω γρηγορότερα απαντησεις για να πάρω την απόφαση σχετικά με το θέμα γρηγορότερα.Μιας και πλησιάζει ο καιρός.
Εφαρμοσμένη πληροφορική γυρισμα σε οικονομικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για τι από όλα θέλεις να πας στο LSE...; Για οικονομικά, πολιτικές επιστήμες ή διεθνείς σχέσεις...;
Για οικονομικά θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο, γιατί έχει τρομερό ανταγωνισμό...Πρέπει να έχεις πολύ καλό βαθμό πτυχίου και πολύ καλούς βαθμούς στα οικονομικά τα οποία και θα τονίσεις στο personal statement όπου και θα πεις ότι θέλεις να συνδυάσεις τις δύο επιστήμες..Τώρα για τα άλλα δύο είναι πιο πιθανό, αν και συναγωνίζεσαι θεωρητικούς που έχουν το υπόβαθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Θωρώ πως το Τμήμα Πληροφορικής στην ΑΣΟΕΕ επιτρέπει τις σπουδές Πληροφορικής με εφαρμογές στην Οικονομία (εφόσον είναι και στο οικονομικό πανεπιστήμιο). Υπάρχει μάλιστα και η κατεύθυνση "Επιχειρησιακή Έρευνα και Οικονομικά Πληροφορικής". Αφού δεν μπορείς να δηλώσεις καθαρές οικονομικές σχολές, βρες κάτι να τα συνδυάσεις και μετά κοιτάς και για μεταπτυχιακό. Πάντως, ρίξε μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματος πληροφορικής της ΑΣΟΕΕ, μπορεί να σε ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Revveka το LSE το ανέφερα ως παράδειγμα.Θέλω να καταλάβω εαν θα με δεχτούν σε οικονομικό τμήμα για μεταπτυχιακά.Αν και φαντάζομαι ότι είναι πολύ σχετικό αυτο και διαφέρει απο περίπτωση σε περίπτωση και από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο. Revveka διαπίστωσα ότι γνωρίζεις την όλη διαδικασία απο την αναφορά σου στο personal statement.Οπότε θα ήθελα να μου πεις εάν δίνουν σημασία και σε άλλα πράγματα όπως η παρακολούθηση οικονομικών σεμιναρίων με πιστοποίηση ή ακόμη και προυπηρεσία σε αντίστοιχους τομείς.Δηλαδή αλλάζει τίποτα με αυτά η το μόνο που θα δουν θα είναι το πτυχίο εφαρμοσμένης πληροφορικής?(για βαθμό δεν συζητάμε διότι για να θέτω ως στόχο το lse θα προσπαθήσω να έχω μεγάλο)Δηλαδή βλέπουν την όλη εικόνα του υποψήφιου φοιτητη η μόνο το χαρτί?
Pop corn θα το κοιτάξω το πρόγραμμα και θα δω αλλά έχω και άλλους λόγους που θέλω το συγκεκριμένο τμήμα του Παμακ.Πάντως γνωρίζω για μεταπτυχιακα στην Ελλάδα που σου δίνουν την δυνατότητα να ασχοληθείς με τα οικονομικα αλλά εγώ θέλω να πάω στην Μεγάλη Βρετανία.
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες guys! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όλα εξαρτώνται από το πανεπιστήμιο που θα διαλέξεις...Είναι πανεπιστήμια, πολύ καλά που μπορεί να μην είναι τόσο αυστηρά στην επιλογή των υποψηφίων. Για να σε βοηθήσω, εκεί που είναι φημισμένο το πανεπιστήμιο (πχ. LSE=Οικονομικά), εκεί βαράνε αλύπητα και ξετινάζουν τους υποψηφίους για να είναι σίγουροι ότι θα πάρουν τους καλύτερους γιατί αυτή είναι η βιτρίνα τους. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα άλλα προγράμματά τους ή άλλα πανεπιστήμια δεν είναι καλά.

Για το LSE που ξέρω γιατί πήγα και μπορώ να εκφέρω άποψη, ξέρω ότι κοιτάνε τα πάντα...Μπορεί ακόμα και να σε πάρουν τηλέφωνο για συνέντευξη, στο τσακ μπαμ. Ξέρω ειδικά για τα οικονομικά, όπου έχω μια φίλη καθηγήτρια, ότι οι αιτήσεις είναι χιλιάδες για να πάρουν 100, οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται...Αν τους κεντρίσεις το ενδιαφέρον με το cv σου, τους βαθμούς σου και το personal statement μπορεί και να σε πάρουν και απλά να σου πουν να κάνεις καλοκαιρινά μαθήματα οικονομικών στο πανεπιστήμιο πριν το course, για να αναπληρώσεις τα κενά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να κοιτάξουν το ότι παίζεις βιολί ή το ότι έχεις κάνει τον γύρo του κόσμου?Είναι κάπως ανόητο αυτό που ρωτάω αλλά θέλω να ξέρω εαν προσπαθούν να δουν το τι ατομο είσαι απο τις ασχολίες και από τα επιτέυγματα σου.Περαν από το πτυχίο.Δηλαδή,για πχ,εαν δουν το ότι παίζω βιολί υπάρχει περίπτωση να σκεφτούν ότι για να έχω αναγνωρισμένο πτυχίο θα ξέρω να επιβάλλομαι στον εαυτό μου δηλαδή να έχω πειθαρχεία?το οποίο σημαίνει ότι δεν θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στην παρακολούθηση και αφομοίωση των μαθημάτων στο πανεπιστήμιο.Τουλάχιστον από πλευράς πειθαρχείας.Δεν ξέρω κατά πόσο ο λογισμός μου αυτός κυμαίνεται στα πλαίσια της πραγματικότητας.Θα ήθελα να μου γράψεις και την παραμικρή πληροφορία που γνωρίζεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κοίτα, για να θέλεις να πας σε ένα πανεπιστήμιο σαν το LSE, όπου πληρώνεις ΤΑ ΚΕΡΑΤΑ ΣΟΥ, υποθέτουν ότι έχεις συνειδητοποιήσει πού πας και τι πας να κάνεις...Στην τελική, αν δεν το έχεις καταλάβει, θα χάσεις τα ωραία σου λεφτάκια και θα έχεις και μια ωραιότατη ήττα!!!!!

Τους αφορά ότι έχει να κάνει με το αντικείμενο που θες να σπουδάσεις..Μπορεί τα υπόλοιπα ενδιαφέροντα να δείχνουν καλλιέργεια και να το δουν θετικά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην αποδοχή ή απόρριψή σου.

Το ότι παίζεις βιολί, δεν αποδεικνύει την ικανότητά σου στα οικονομικά....!!!!
Ότι θες ρώτα με, είναι πολλά, δεν μπορώ να τα αραδιάσω όλα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Α επιτέλους βρήκα ενα ατομο απο το LSE :D:D:D
Αρχίζουμε λοιπόν :)
Δηλαδή κοιτανε τα αλλα που έχεις κάνει αλλά δεν παίζουν και τόσο σημαντικό ρόλο.Τωρα.Ποια είναι τα στανταρ κριτήρια εισαγωγής?Πέραν του καλού πτυχίου γιατί αυτοί οι 100 που μπαίνουν δεν νομίζω αν έχουν μονο αυτό!Τι είναι δηλαδή αυτό που τους ξεχωρίζει από τους χιλιάδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όταν λέμε καλό πτυχίο, εννοούμε άριστα, για να στο αντιστοιχίσω στην Ελλάδα μπορεί και πάνω από 9. Επίσης, πολύ καλά αγγλικά. Επίσης, αν έχεις κάνει πτυχιακή σχετική ή δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά είναι θετικό. Αν έχεις προϋπηρεσία μετράει επίσης πάρα πολύ. Επίσης, οι εργασίες στο προπτυχιακό μετράνε. Κάποιοι μπορεί να έχουν ήδη ένα μεταπτυχιακό ή δύο πτυχία. Σεμινάρια, έξτρα μαθήματα εκτός πανεπιστημίου, συνέδρια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Ωραία.Οταν λες έξτρα μαθήματα εκτός πανεπιστημίου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπορεί ας πούμε να έχεις κάνει ένα ΙΕΚ λογιστικής...ή μια ιδιωτική σχολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
1). φίλε έχεις σκεφτεί αν σου πηγαίνει η συγκεκριμένη επιστήμη;
ρωτάω γιατί έχω δει κόσμο σε "-ζήτητες" επιστήμες να τρώνε άγριο -ούλο από αποτυχίες και δυσκολίες

2). έχε υπόψιν σου, ότι μεγάλη μερίδα φοιτητών, σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα των Καθηγητών Πανεπιστημίων και τα αποτελέσματα στην εξεταστική σε μαθήματα πληροφορικής/ προγραμματισμού, δυσκολεύονται στην σύνταξη ενός κώδικα σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού για ένα απλό πρόβλημα

3). επίσης, να ξέρεις ότι ο όρος "εφαρμοσμένο" σε σχέση με το pure κομμάτι της επιστήμης είναι ένα και το αυτό (όπως λέμε θεωρητική και εφαρμοσμένη φυσική, θεωρητικά και εφαρμοσμένα μαθηματικά,..) γιατί και το εφαρμοσμένο σε προπτυχιακό τουλάχιστον επίπεδο δίνει έμφαση στην θεωρητική θεμελίωση της βάσης, οπότε σε κάποιο μεταπτυχιακό/ διδακτορικό θα έχεις την ακαδημαϊκή πολυτέλεια να έρθεις σε επαφή διεξοδικά με εφαρμογές δικαιώνοντας τον τίτλο «εφαρμοσμένος»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Revveka οκ για αυτό το ζήτημα μπήκα κάπως στο κλίμα με αυτα που μου είπες και μερικά που έψαξα τώρα.Τώρα το οικονομικό.Γιατί δεν βρήκα κάτι χρήσιμο που να σου λέει ακριβώς παρά μόνο ότι είναι πολύ ακριβά.Μπορείς να με κατατοπίσεις κάπως?Μόνο του πανεπιστημίου γιατί για London ξέρω οτι κυμαίνεται περίπου στα 1000 ευρω(το λιγότερο μου έχουν πει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτά είναι του 2011-2012
https://www2.lse.ac.uk/intranet/students/tableOfFees/2011-12.aspx

Κατέβα κάτω, εκεί που λέει Taught graduate programmes, τα έχει όλα αλφαβητικά...
Ας πούμε πρώτο πρώτο είναι το accounting and finance...20.500 λίρες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Npd ναι ξέρω περίπου τι παίζει εαν εννοείς την εφαρμοσμένη πληροφορική.Δεν θα πάω για να πετάω χαρταετο :P .Θες να πεις ότι είναι δύσκολη η σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
μμμ ναι.Αλλά δεν υπάρχει η δυνατότητα να πάρεις δάνειο και όταν ξεκινήσεις να δουλεύεις να το ξεπληρώσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν παίζει να τελειώσεις μεταπτυχιακό full time στο LSE και να δουλεύεις ταυτόχρονα...ΑΠΛΑ...
Θα λαλήσεις από το διάβασμα...
Μόνο αν το κάνεις part time, αν είναι διαθέσιμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Θα σε ρωτούσα και για αυτο :) Εγώ εννοούσα να πάρεις δάνειο απο αυτά που δίνει η κυβερνηση νομίζω για το πανεπιστημίο.Για αυτούς που έρχονται απο το εξωτερικο ισχύει.Αυτό το δάνειο το ξεπληρώνεις μόνο όταν τελειώσεις το πανεπιστημιο και βγάζεις ένα εισόδημα πάνω από καποιο ποσο που το καθορίζουν αυτοι.Ξερεις τπτ για αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα γι'αυτό, δεν ασχολήθηκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Ok.Και 2 πραγματάκια ακόμη και με ξεφορτώνεσαι :P 1)Δουλειά γίνεται έτσι?Εννοώ πάς και μαθαίνεις?Οργάνωση,χώροι,εξοπλισμός,βιβλιοθήκες υπάρχουν?Να φανταστώ δεν έχουν τετοια προβλήματα.
2)Μετά από το πανεπιστήμιο.Επαγγελματική αποκατάσταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top