Στην ερώτηση "Ποιος είσαι;" Δύο απαντήσεις "Είμαι ό,τι θέλω"-"Είμαι ό,τι μπορώ"

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Από πολύ νωρίς όταν συνειδητοποιείς τον εαυτό σου....έρχεσαι να απαντήσεις στην εξής ερώτηση
Ποιος είμαι;
Με το πέρασμα του χρόνου προσπαθούμε να καταλάβουμε ποιοι είμαστε να ξεχωρίσουμε από το πλήθος και τη μάζα να αναπτύξουμε την προσωπικότητα σας και να ορίσουμε το "εγώ" μας.....
Τι μπορώ να κάνω; Τι θέλω να κάνω;
Μετράει περισσότερο η θέληση ή η μετριοφροσύνη στον άνθρωπο;
Πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί απέναντι στις δυνατότητές μας;;;;
Οι ηθικές αξίες συμπορεύονται περισσότερο με το Είμαι ότι θέλω ή με το Είμαι ότι μπορώ;

Ποια θα ήταν η δική σας απάντηση στο παραπάνω ερώτημα και για ποιο λόγο;;;;
Κι αν επιλέξετε μια από τις δύο παραπάνω απαντήσεις....τι σας εκφράζει σε αυτήν;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Με το πέρασμα του χρόνου προσπαθούμε να καταλάβουμε ποιοι είμαστε να ξεχωρίσουμε από το πλήθος και τη μάζα να αναπτύξουμε την προσωπικότητα σας και να ορίσουμε το "εγώ" μας.....

Δεν προσπαθούμε να ξεχωρίσουμε. Να καταλάβουμε ποιοί είμαστε ναι. Το εγώ μας δεν είναι ο πραγματικός εαυτός μας. Ο πραγματικός εαυτός μας φαίνεται μόνο όταν απαντήσουμε ειλικρινά το ερώτημα "για ποιά πράγματα θα πέθαινα ή θα γεννιόμουν". Ποιά πράγματα με κάνουν ευτυχισμένο και με ποιά πράγματα νοιώθω ότι είμαι στα νερά μου.

Τι μπορώ να κάνω; Τι θέλω να κάνω;
Μετράει περισσότερο η θέληση ή η μετριοφροσύνη στον άνθρωπο;

Μετράει μόνο η επιθυμία που προέρχεται από τα βάθη της καρδιας και συνδέεται με βεβαιότητα. Επιθυμώ αδιαπραγμάτευτα και με πάθος αυτό κι αυτό ; Τότε έρχεται η μέρα που θα το ενσαρκώσω. Η θέληση είναι μόνο το δεύτερο βήμα. Το πρώτο είναι η επιθυμία.

Οι ηθικές αξίες συμπορεύονται περισσότερο με το Είμαι ότι θέλω ή με το Είμαι ότι μπορώ;

Τις αξίες τις βλέπω σαν κάποιου είδους εσωτερικούς κανόνες πολύ προσωπικούς για τον καθένα. Για μένα και αυτές είναι καθαρα "θέλω" ή "δεν θέλω".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Από πολύ νωρίς όταν συνειδητοποιείς τον εαυτό σου....έρχεσαι να απαντήσεις στην εξής ερώτηση
Ποιος είμαι;
Με το πέρασμα του χρόνου προσπαθούμε να καταλάβουμε ποιοι είμαστε να ξεχωρίσουμε από το πλήθος και τη μάζα να αναπτύξουμε την προσωπικότητα σας και να ορίσουμε το "εγώ" μας.....
Έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι από εμάς, ενώ θέλουν να πιστεύουν ότι δήθεν ξεχωρίζουν από τη μάζα, στην πραγματικότητα κάνουν ό,τι περισσότερο μπορούν για να ενταχθούν σ' αυτήν και να μην προεξέχουν ούτε χιλιοστό. Άλλωστε, εάν κάθε άνθρωπος πραγματικά προσπαθούσε να ξεχωρίσει από τη μάζα, τότε ποιοι θα την αποτελούσαν αυτήν;:hmm:

Τι μπορώ να κάνω; Τι θέλω να κάνω;
Μετράει περισσότερο η θέληση ή η μετριοφροσύνη στον άνθρωπο;
Νομίζω ότι η θέληση επικρατεί. Πολύ πετυχημένοι άνθρωποι, όπως πχ ο ιδρυτής του facebook, δεν διέθεταν ποτέ την αρετή της μετριοφροσύνης, για την οποία πολλοί από τους επιτυχημένους δηλώνουν ότι πρόκειται για αρετή των μετρίων. Το ίδιο ισχύει για σπουδαίους καλιτέχνες, rock stars κλπ...
Πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί απέναντι στις δυνατότητές μας;;;;
Όχι κατά τη γνώμη μου. Αυτό καταλήγει πάντοτε να μας τραβάει πίσω στην πορεία μας. Πρέπει να βρούμε τον τρόπο να πιστέψουμε σ' αυτές και να τις ακολουθήσουμε ανενδοίαστα. Φυσικά, όσοι δεν είναι ψώνια από κούνια, χρειάζονται σε κάποιες περιπτώσεις ν' αποδείξουν στον εαυτό τους ότι πράγματι έχουν την Χ δυνατότητα κι όχι επειδή απλά οι ίδιοι θέλουν να το πιστεύουν.
Οι ηθικές αξίες συμπορεύονται περισσότερο με το Είμαι ότι θέλω ή με το Είμαι ότι μπορώ;
Πολύ συχνά οι δύο αυτές έννοιες ταυτίζονται. Αυτό που αποτελεί το λεγόμενο βαθύτερο Θέλημά μας, συνοδεύεται πάντα κι από ένα έμφυτο ταλέντο προς αυτήν την κατεύθυνση, ταλέντο που πιστεύω ότι το ίδιο το Θέλημα οδήγησε στο να αναπτυχθεί.
Ποια θα ήταν η δική σας απάντηση στο παραπάνω ερώτημα και για ποιο λόγο;;;;
Κι αν επιλέξετε μια από τις δύο παραπάνω απαντήσεις....τι σας εκφράζει σε αυτήν;;)
Είμαι ό,τι θέλω! Στη ζωή μου αυτό μου έχει αποδειχτεί πέραν πάσης αμφισβήτησης. Σημειωτέον ωστόσο ότι το Θέλημα δεν επικεντρώνεται επί παντός επιστητού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Πιστευω οτι ο μονος τροπος για να καταλαβει καποιος ποιος πραγαμτικα ειναι, ειναι να βρεθει σε δυσκολες καταστασεις μονος του και να πρεπει να βρεθει αντιμετωπος με προσωπα και καταστασεις πρωτογνωρες γι αυτον.
Οσον'αφορα για το θεμα της μαζοποιησης πιστευω οτι δεν χρειαζεται να προσπαθησεις για να ξεχωρισεις. Αν πραγματικα νιωθεις ξεχωριστος τοτε δεν εισαι μερος καμιας μαζας.
Συμφωνα με τις δικες μου εμπειριες το αν μπορω η δεν μπορω να κανω κατι δεν ειναι θεμα ικανοτητων αλλα θεμα πιστης στον ευατο μας, Ειναι θεμα θελησης.


Ειμαι ο,τι θελω και αγωνιστικα για να μπορω να πω αυτη τη φραση και να την πιστευω. Εχω μαθει στη ζωη μου οταν βαζω στοχους να τους κυνηγω μεχρι τελους )ακομα κι αν αυτο καποιες φορες δεν ειναι τοσο καλο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Προσπαθώ να είμαι ό,τι θέλω και όχι ό,τι θέλουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Είμαι ό'τι μπορώ. (Γι ‘αυτό και είμαι εντάξει με τον εαυτό μου.)

Για την ακρίβεια… δεν έχω αυταπάτες... κανείς ποτέ δεν κατάφερε να είναι ο’τι θέλει…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ειμαι ο,τι θελω και αγωνιστικα για να μπορω να πω αυτη τη φραση και να την πιστευω. Εχω μαθει στη ζωη μου οταν βαζω στοχους να τους κυνηγω μεχρι τελους )ακομα κι αν αυτο καποιες φορες δεν ειναι τοσο καλο).
Μπράβο σου. Αυτό θα μπορούσα να πω ακριβώς κι εγώ, κουράστηκα πάρα μα πάρα πολύ για να είμαι ότι θέλω.....αλλά τα κατάφερα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
είμαι ότι μπορώ αλλά μακάρι κάποια στιγμή να γίνω αυτό που θέλω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
ειμαι αυτο που μπορω.....αλλα ευχομαι ολοι καποτε να γινουν και αυτο που θελουν!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Στην ερώτηση "Ποιος είσαι;" πιστεύω ότι έχει να κάνει με τις βάσεις που παίρνεις πρωτίστως από την οικογένεια σου και δευτερευόντως απο το σχολείο που αποτελεί την πρώτη πηγή της κοινωνικοποίησης με άγνωστους ανθρώπους πέρα από το συγγενικό σου περιβάλλον..... καθώς βαδίζεις στη ζωή σου οφείλεις να κρατάς τα καλά και να πετάς τα κακά, γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς είμαστε διαμάντια ακατέργαστα, που μπορεί να σκαλιστούν κι να δείξουμε τις αξίες, τα ταλέντα μας και τις ικανότητες μας.....ή να τα κλείσουμε πίσω από ένα κακό σκάλισμα ....Οπότε ο χωροχρόνος είναι το πιο σημαντικό κομμάτι... να περπατάς παράλληλα και να διορθώνεσαι και να εξελίσσεσαι... στο θέλω να είμαι ένας υγιής πνευματικά και ψυχικά άνθρωπός τολμώντας για τη ζωή μου.... και τόλμη δεν εννοώ την κατάκτηση του Έβερεστ...γιατί πιστεύω ότι στη ζωή...αντιστρέφοντας τη λαΪκή ρήση..άλλος πνίγεται σε μια κουταλιά νερό κι άλλος στον ωκεανό.... άλλος κατακτά μια κορφούλα κι άλλος το πιο ψηλό βουνό, αλλά και για τους δύο μετράει ο κόπος που κατέλαβαν, γιατι ακόμη και η μικρή κορφούλα για κάποιον ήταν μάθημα ζωής και κόπος γιατί τόσο μπορεί και να αντέχει......

Προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσε να με κατευθύνουν, ούτε να ανήκω σε αγέλες..... Μπορεί να παρακολουθούσα ορισμένες φορές στωικά τα τεκτενόμενα γύρω μου χωρίς να πολυμιλάω..αλλά όταν ερχόταν η ώρα να μιλήσω, αν ένιωθα ότι υπάρχει αδικία, μιλούσα.....
Kαι ποτέ δεν μου άρεσε από το σχολείο να πρέπει να γίνω κάποιος άλλος για να αρέσω σε κάποιους.... και πιστεύω ότι αυτό με έσωσε από πολύ χαζά πράγματα μέχρι πολύ σοβαρά... από ένα άσχημο κουρεμα.....:P μέχρι το να αρχίζω π.χ. να καπνίζω στα 15 μου για να το παίζω δήθεν in....:P έκανα αυτό που με ευχαριστούσε .....

ναι, ναι, είμαι φανατική αντικαπνίστρια.... και μου φαίνεται......:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
κανείς ποτέ δεν κατάφερε να είναι ο’τι θέλει…
Ωωω, πολύ απόλυτη δήλωση, μάλλον επιπόλαιη... :hmm:

Mahatma Gandhi, Nelson Mandela, Martin Luther King, Μητέρα Τερέζα και τόσοι άλλοι, ξεπέρασαν τον εαυτό τους για να γίνουν πολύ παραπάνω από αυτό που απλά μπορούσαν... Άνθρωποι είναι κι αυτοί.


Προσωπικά, κάνω ό,τι μπορώ, για να είμαι ό,τι θέλω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
αν ρωτούσαμε τον Γκάντι, σίγουρα δεν θα ήταν ευχαριστημένος με αυτό που ήταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μα είτε είσαι ό,τι μπορείς, είτε είσαι ό,τι θέλεις, δεν είναι απαραίτητο πως είσαι ικανοποιημένος και δεν αναζητάς πάντα κάτι παραπάνω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Νομίζω πως σε άλλα πράγματα είμαι ότι θέλω και σε άλλα είμαι ότι μπορώ. Και για κάποια είμαι ότι μπορώ στην προσπάθεια να είμαι ότι θέλω.:P

Όμως νομίζω ότι η ερώτηση είναι και λίγο tricky γιατί είναι εύκολο και "επειδή μπορείς να νομίζεις ότι θέλεις" όπως και "επειδή θέλεις να νομίζεις ότι μπορείς".

Μου άρεσε πολύ η απάντηση του γιατρού......
Μόλις συνειδητοποίησα ότι το θέμα μπήκε στο "κοινωνικές σχέσεις και οικογένεια".... μήπως είμαι λοιπόν απλώς ότι προλαβαίνω?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ωωω, πολύ απόλυτη δήλωση, μάλλον επιπόλαιη... :hmm:

Mahatma Gandhi, Nelson Mandela, Martin Luther King, Μητέρα Τερέζα και τόσοι άλλοι, ξεπέρασαν τον εαυτό τους για να γίνουν πολύ παραπάνω από αυτό που απλά μπορούσαν... Άνθρωποι είναι κι αυτοί.
Δεν θελαν τίποτα παραπάνω από αυτό που κάνανε? :hmm:

Έχω την αίσθηση ότι η δήλωση «είμαι ο,τι θέλω» συνδέεται με κάποιο "τέλος"…


later edit: Θα μπορούσες venivedivici να μου εξηγήσεις λίγο με ποια έννοια έγραψες το «ό,τι θέλω»:
1) "είμαι ό,τι θέλω" όπως «είμαι ό,τι τρώω»
ή
2) "είμαι ό,τι θέλω" όπως «είμαι αυτό το οποίο ήθελα»…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Δεν θελαν τίποτα παραπάνω από αυτό που κάνανε? :hmm:

Έχω την αίσθηση ότι η δήλωση «είμαι ο,τι θέλω» συνδέεται με κάποιο "τέλος"…
χμ....:hmm:
εγώ νιώθω ότι είναι σαν δήλωση του superman...
αν το ακούσω από κοινό θνητό θα εξετάσω καταρχήν το ενδεχόμενο αν έχει καβαλήσει λίγο καλάμι...:hmm:
Kατά τ'άλλα ευσεβής εξωπραγματικός πόθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια λέω εγώ... :whistle:



Έμμα μου, το έχω καλύψει αυτό που ρωτάς παραπάνω, στο ποστ #13.
Παίζει φυσικά ρόλο πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας το "μπορώ" και το "θέλω", κάτι που όπως φαίνεται από το τόπικ εδώ δεν είναι ίδιο για όλους.
Εμένα για παράδειγμα το "ό,τι μπορώ" μου δίνει την εντύπωση της κακομοιριάς, της μετριοπάθειας και της έλλειψης στόχων.
Μου θυμίζει εκείνο το "Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω".
Το "ό,τι θέλω" πάλι, με προτρέπει να σκεφτώ πως αυτός που το δηλώνει, αν μη τι άλλο δεν έχει σκοπό ν' αφήσει καμία ευκαιρία να πάει χαμένη και δεν πρόκειται να συμβιβαστεί με τίποτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Δεν θελαν τίποτα παραπάνω από αυτό που κάνανε? :hmm:

Έχω την αίσθηση ότι η δήλωση «είμαι ο,τι θέλω» συνδέεται με κάποιο "τέλος"…


later edit: Θα μπορούσες venivedivici να μου εξηγήσεις λίγο με ποια έννοια έγραψες το «ό,τι θέλω»:
1) "είμαι ό,τι θέλω" όπως «είμαι ό,τι τρώω»
ή
2) "είμαι ό,τι θέλω" όπως «είμαι αυτό το οποίο ήθελα»…

είμαι ό,τι θέλω έχει να κάνει με τη δύναμη της θέλησης, από την εκτίμηση μέχρι την υπερεκτίμηση των δυνάμεων του.....
είμαι ό,τι μπορώ έχει να κάνει με άτομα που μπορεί να χαρακτηριστούν και ρεαλιστές αλλά και με χαμηλή αυτοπεποίθηση.....
δεν έχουν όρια οι χαρακτηρισμοί... τους βάζετε εσείς και τους τεκμηριώνετε......


έχει να κανει με την φιλοδοξία και την αφιλοδοξία του ανθρώπου

με την μετριοφροσύνη, με την αυτοπεποίθηση

με τη δυναμικότητα ή την αδυναμία ενός χαρακτήρα......
όρισέ το εσύ, όπως πιστεύεις.......;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Άλλωστε, εάν κάθε άνθρωπος πραγματικά προσπαθούσε να ξεχωρίσει από τη μάζα, τότε ποιοι θα την αποτελούσαν αυτήν;:hmm:
Ξεχωριζω απο τη μαζα, δε σημαινει οτι δεν ανηκω σε αυτην...αλλα οτι.....ξεχωριζω. Οτι δεν ειμαι ενας βαρετος, αψαχτος ανθρωπος χωρις αξιες, χωρις αρχες, χωρις στοσχους κλπ. Μη αδιαφορος, οχι ενα ρομποτ.

Νομίζω ότι η θέληση επικρατεί. Πολύ πετυχημένοι άνθρωποι, όπως πχ ο ιδρυτής του facebook, δεν διέθεταν ποτέ την αρετή της μετριοφροσύνης, για την οποία πολλοί από τους επιτυχημένους δηλώνουν ότι πρόκειται για αρετή των μετρίων. Το ίδιο ισχύει για σπουδαίους καλιτέχνες, rock stars κλπ...
Νομιζω γινεται λαθος χρηση της λεξης "μετριοφρων". Ο μετριοφρων δεν θεωρει οτι δεν εχει δυναμεις και ικανοτητες, απλα δεν θεωρει απαραιτητο να τις διαλλαλει.

Είμαι ό,τι θέλω! Στη ζωή μου αυτό μου έχει αποδειχτεί πέραν πάσης αμφισβήτησης. Σημειωτέον ωστόσο ότι το Θέλημα δεν επικεντρώνεται επί παντός επιστητού.
Το εννοεις για σενα ή για ολους μας; Γιατι αν θεωρεις οτι ολοι ειμαστε αυτο που θελουμε τοτε θα πρεπει να αυτοκτονησουμε μαζικα.

Ωωω, πολύ απόλυτη δήλωση, μάλλον επιπόλαιη... :hmm:
Mahatma Gandhi, Nelson Mandela, Martin Luther King, Μητέρα Τερέζα και τόσοι άλλοι, ξεπέρασαν τον εαυτό τους για να γίνουν πολύ παραπάνω από αυτό που απλά μπορούσαν... Άνθρωποι είναι κι αυτοί.
Και που ξερεις τι ηθελαν και αν το εφτασαν ;

Εμένα για παράδειγμα το "ό,τι μπορώ" μου δίνει την εντύπωση της κακομοιριάς, της μετριοπάθειας και της έλλειψης στόχων.
Μου θυμίζει εκείνο το "Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω".
Το "ό,τι θέλω" πάλι, με προτρέπει να σκεφτώ πως αυτός που το δηλώνει, αν μη τι άλλο δεν έχει σκοπό ν' αφήσει καμία ευκαιρία να πάει χαμένη και δεν πρόκειται να συμβιβαστεί με τίποτα. :)
Αρα εχει να κανει με το πως αντιλαμβανεσαι τις 2 εννοιες. Ομως για να συννενοουμαστε εχουμε δωσει εννοιες στις λεξεις. Το "οτι μπορω" εχει μια καθαρα ουδετερη και ψυχρη εννοια. Πρακτικη και ρεαλιστικη. Δε μπορουμε να ειμαστε κατι που ...δεν εχουμε την ικανοτητα να ειμαστε. Το "οτι θελω", απο την αλλη, μπορει να ακουστει και αλαζονικο. Αλλα γιατι να περιοριζομαστε απο τις εννοιες ; Καλα λεει η venividivici.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
είμαι ό,τι θέλω έχει να κάνει με τη δύναμη της θέλησης, από την εκτίμηση μέχρι την υπερεκτίμηση των δυνάμεων του.....
είμαι ό,τι μπορώ έχει να κάνει με άτομα που μπορεί να χαρακτηριστούν και ρεαλιστές αλλά και με χαμηλή αυτοπεποίθηση.....
έχει να κανει με την φιλοδοξία και την αφιλοδοξία του ανθρώπου
με την μετριοφροσύνη, με την αυτοπεποίθηση
με τη δυναμικότητα ή την αδυναμία ενός χαρακτήρα......
Νομίζω είναι πολύ κοντά το σκεπτικό μου στο δικό σου και με αυτό το σκεπτικό απάντησα κι εγώ λέγοντας στην ουσία ότι κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου (ό,τι μπορώ) για να είμαι ό,τι θέλω (ό,τι ονειρεύομαι, ό,τι επιθυμώ).

Σχόλια όμως αυτού του είδους:
Για την ακρίβεια… δεν έχω αυταπάτες... κανείς ποτέ δεν κατάφερε να είναι ο’τι θέλει…
αν το ακούσω από κοινό θνητό θα εξετάσω καταρχήν το ενδεχόμενο αν έχει καβαλήσει λίγο καλάμι...:hmm:
είναι σαν να λένε "αφού εγώ είμαι (μόνο) ό,τι μπορώ, σιγά που θα είσαι εσύ ό,τι θέλεις".
και αυτό, σε αντίθεση με ένα άλλο σχόλιο που είδα παραπάνω:
ειμαι αυτο που μπορω.....αλλα ευχομαι ολοι καποτε να γινουν και αυτο που θελουν!!!!!!
:worship:


disclaimer: Εσκεμμένα αφαίρεσα τα ονόματα από τις παραθέσεις, διότι δεν επιθυμώ να στοχοποιήσω τα άτομα, αλλά να σχολιάσω την άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top