Αστυνομία vs. Πληροφορική

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Εδω και μερικες μερες εχω μπει σε ενα διλημμα σχετικα με το ποια σχολη να διαλεξω να περασω.
Το παθος μου ηταν ανεκαθεν οι υπολογιστες. Ετσι μεχρι την Β Λυκειου ελεγα σε ολους οτι θα παω για πληροφορικη. Η βαση ηταν λιγο τσιμπιμενη αλλα εγω ειχα βαλει εκει τον στοχο μου. Το καλοκαιρι ομως ενω κοιτουσα διαφορες σχολες, επεσε το ματι μου στις Αστυνομικες Σχολες. Αμεση αποκατασταση, σιγουρος μισθος, θα μπορουσα επισης να παω στην διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος, οποτε παλι να ασχολουμε με υπολογιστες. Ετσι αλλαξα γνωμη και εβαλα στοχο την Αξιωματικων. Με τον καιρο βεβαια καταλαβα οτι η βαση ηταν υπερβολικα ψηλα για μενα, ομως ειχα την επιλογη να περασω Αστυφυλακων, να ξαναδωσω πανελληνιες και να μπω στην Αξιωματικων με χαμηλοτερη βαση. Ολα αυτα μεχρι πριν 3 βδομαδες. Τοτε ακουσα κατι απο τον πατερα μου για αλλαγες στις μετεγγραφες στην τριτοβαθμια οι οποιες θα με ευνοουσαν ωστε να περασω Πληροφορικη. Επισης οι γονεις μου ειναι κατα την επιλογης να περασω πρωτα Αστυφυλακων, διοτι "υποτιμαω τον εαυτο μου".

Και βρισκομαι σε αυτο το σημειο. Απο την μια η σχολη Πληροφορικης Θεσ/κης, με 4 χρονια φοιτητικης ζωης και απο κει και περα αντε βρες δουλεια και απο την αλλη οι σχολες Αστυνομιας, με αμεση αποκατασταση και σιγουρο μισθο, αλλα χωρις "φοιτητικα χρονια", οπως ολοι τα ξερουν, και το ενδεχομενο να ξαναδωσω πανελληνιες, αμα δεν περασω με την μια. Εσεις τι με συμβουλευετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ποιός σου είπε πως η Πληροφορική έχει πρόβλημα σε σχέση με άλλα στην αποκατάσταση?Δες το τμήμα της Κρήτης.Δυνατό και με χαμηλή βάση.Όσον αφορά τις αστυνομικές πρέπει να το'χεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Κάνε αυτό που πραγματικά θες ΕΣΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
συμφωνώ με τη xrusa! κάνε αυτό που πιστεύεις ότι θα είναι το καλύτερο για το μέλλον σου γιατί μετά μπορεί να το μετανιώσεις..δεν θα είναι αργά για να κάνεις αυτό που θέλεις όμως θα έχεις χάσει κάποια χρόνια που θα μπορούσες να αξιοποιήσεις αλλιώς! γι'αυτό κάτσε, αποφάσισε τώρα που είναι νωρίς και θετική σκέψη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stevedionys

Νεοφερμένος

Ο stevedionys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ποιός σου είπε πως η Πληροφορική έχει πρόβλημα σε σχέση με άλλα στην αποκατάσταση?Δες το τμήμα της Κρήτης.Δυνατό και με χαμηλή βάση.Όσον αφορά τις αστυνομικές πρέπει να το'χεις.

Ποιο τμημα εννοεις ακριβως ? του πολυτεχνειου στα χανια ή αυτο της επιστημης των υπολογιστων ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ποιο τμημα εννοεις ακριβως ? του πολυτεχνειου στα χανια ή αυτο της επιστημης των υπολογιστων ?

Δεν ξέρω για το Πολυτεχνείο τι είναι ακριβώς.Μιλάω για την Επιστήμη Υπολογιστών,που φέτος θα μεταφερθεί στο καινούριο κτήριο απέναντι από τη δική μου σχολή,με ό,τι συνέπειες έχει αυτό για τη βάση της σχολής.Και για όσους δεν το έπιασαν το υπονοούμενο,όποιος προλάβει πρόλαβε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stevedionys

Νεοφερμένος

Ο stevedionys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Δεν ξέρω για το Πολυτεχνείο τι είναι ακριβώς.Μιλάω για την Επιστήμη Υπολογιστών,που φέτος θα μεταφερθεί στο καινούριο κτήριο απέναντι από τη δική μου σχολή,με ό,τι συνέπειες έχει αυτό για τη βάση της σχολής.Και για όσους δεν το έπιασαν το υπονοούμενο,όποιος προλάβει πρόλαβε.
μπορεις να δωσεις περισσοτερες info >..?? τι αντικτυπο θα εχει στη σχολη αυτη η ''μεταφορα'' ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ποιός σου είπε πως η Πληροφορική έχει πρόβλημα σε σχέση με άλλα στην αποκατάσταση?Δες το τμήμα της Κρήτης.Δυνατό και με χαμηλή βάση.Όσον αφορά τις αστυνομικές πρέπει να το'χεις.
Δεν ειπα οτι η πληροφορικη εχει χαμηλοτερη αποκατασταση. Απλα λεω οτι με την αστυνομια τελειωνεις και πιανεις κατευθειαν δουλεια, ενω αν περασεις πληροφορικη δεν ειναι σιγουρο. Πολλοι δηλωνουν πληροφορικη, και εν καιρω κρισης... :worry:

Κάνε αυτό που πραγματικά θες ΕΣΥ.
Ευκολο να το λες. Προσωπικα θελω να περασω πληροφορικη. Και θα σπουδασω αυτο που θελω, και φοιτητικη ζωη θα κανω. Ομως απο την αλλη ποιος μου εγγυειται οτι οταν αποφοιτησω δεν θα ειμαι μελος της ατελειωτης στρατιας ανεργων, ειδικα νεων; Δεν θελω να ζω εις βαρος των γονιων μου που ουτως η αλλως δεν το φησανε το χρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι ότι αν δεν το γουστάρεις μην πας αστυνομικές, αν πας με μόνο γνώμονα την αποκατάσταση τότε μάλλον δεν θα περάσεις καλά. Πληροφορική κι εγώ σκέφτομαι, και συμφωνώ εδώ με τον Chemwizard, αν η πληροφορική έχει ανεργία τότε τι να πουν οι υπόλοιπες επιστήμες. Και γενικά σήμερα με την οικονομική κρίση δεν παίζουν αυτά, και τις αγγελίες αν δεις δεν τους ενδιαφέρει συνήθως τόσο πολύ από τη σχολή είσαι, αρκεί να μπορείς να κάνεις αυτό που θέλουν και να το κάνεις και καλά. Ακόμη και το πιο άκυρο πράγμα να σπουδάσεις αν είσαι καλός σε αυτό, και ψάχνεσαι κλπ τότε δεν παίζει, θα τη βρεις την άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Το παθος μου ηταν ανεκαθεν οι υπολογιστες.

Αυτό μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο?
Δηλαδή σου αρέσει το gaming,το msn,το facebook?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
μπορεις να δωσεις περισσοτερες info >..?? τι αντικτυπο θα εχει στη σχολη αυτη η ''μεταφορα'' ?

Θα ανέβει η ποιότητα κατακόρυφα.Το επίπεδο στις Βούτες Ηρακλείου,όσον αφορά τις εγκαταστάσεις είναι κορυφή.Στο λέω από μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Λοιπόν όσο αναφορά τις Αστυνομικές το καλό είναι όπως είπες και εσύ ότι έχεις επαγγελτική αποκατάσταση και σίγουρο μισθό.Όπως ένας δημόσιος υπάλληλος.Αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γουστάρεις να πας Αστυνομικές πήγαινε!Αν πας μόνο για τους δυο λόγους που σου ανέφερα δε θα σου αρέσει και θα δυσκολευτείς να τα βγάλεις πέρα, όπως λέει και ο Chemwizard πρέπει να το' χεις!Επίσης να ξέρεις ότι έτσι παίρνεις μια θέση από κάποιον που μπορεί πραγματικά να θέλει να μπει!
Η δίωξη πιστεύω συνδιάζει και τα δύο.
Πράξε όπως θέλεις εσύ ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Προτείνω κι εγώ το τμήμα που προτείνει ο Chem, σύμφωνα και με καθηγητές μου είναι απ τα δυνατά στο χώρο. Αλλά πριν πας σε οποιοδήποτε τμημα πληροφορικής ρίξε μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών, να δεις απ το πάθος σου για την επιστήμη αυτή συμπίπτει με αυτά που θα κάνεις στη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Θα ανέβει η ποιότητα κατακόρυφα.Το επίπεδο στις Βούτες Ηρακλείου,όσον αφορά τις εγκαταστάσεις είναι κορυφή.Στο λέω από μέσα.

Αν μιλάμε για το επίπεδο του τμήματος σαν τμήμα, τότε νομίζω πως είναι έτσι κι αλλιώς αρκετά ανεβασμένο απ' ότι ακούω. Δεν νομίζω πως η βάση που είναι χαμηλά έχει να κάνει τόσο με την τοποθεσία στην περιοχή εκεί ή τις εγκαταστάσεις, όσο το γεγονός ότι βρίσκεται στην Κρήτη που όπως και να το κάνεις πέφτει λίγο μακριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Αυτό μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο?
Δηλαδή σου αρέσει το gaming,το msn,το facebook?:P
Ναι, και αυτα! :P
Γενικα οτι εχει να κανει με υπολογιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ναι, και αυτα! :P
Γενικα οτι εχει να κανει με υπολογιστες.

Ο προγραμματισμός σου αρέσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ο προγραμματισμός σου αρέσει?
Εννοεις το μαθημα ή γενικα; Αν λες γενικα θα μου αρεσε, αλλα δεν εχω τα απαραιτητα εφοδια (γνωσικα και υλικα) για να προγραμματισω. Αν μιλας για το μαθημα, δεν εχω ανοιξει βιβλιο απο την αρχη της χρονιας πλην των επαναληψεων - τα καταλαβαινω ολα απο την παραδοση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Επισης μπορεις να τελιωσεις ενα τμημα πληροφορικης και μετα να κανεις τα χαρτια σου για την αστηνομια για διοξει ηλεκτρονικου εγκληματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Επισης μπορεις να τελιωσεις ενα τμημα πληροφορικης και μετα να κανεις τα χαρτια σου για την αστηνομια για διοξει ηλεκτρονικου εγκληματος

Αυτό πώς γίνεται; Δηλαδή σπουδάζεις κάποια χρόνια και αστυνομία μετά ή εννοείς καμιά προκήρηξη που μπορεί να ζητάν από Πληροφορικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Επισης μπορεις να τελιωσεις ενα τμημα πληροφορικης και μετα να κανεις τα χαρτια σου για την αστηνομια για διοξει ηλεκτρονικου εγκληματος
Ναι το ξερω αυτο. Βγαινουν προκυρηξεις για την διωξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top