Nηστεία και Μετάληψη

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
δεν ξερω αν υπαρχει ηδη ιδιο θεμα ...αλλα θα ηθελα να συζητησουμε λιγο γυρω απ αυτο...

θα ηθελα να μου πει καποιος και να το τεκμηριωσει με σωστα επιχειρηματα γιατι πρεπει να νηστευουμε ..:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:

επισης ,εσεις νηστευετε?





*ποσο αθεη φαινεται να ειμαι μεσα απο αυτο το θεμα:P*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
οχι δεν νηστευω

Να κανω νηστεια γιατι?για να θεωρηθω καλος ανθρωπος 40 μερες πριν το πασχα?

νο γουει,το τι ειμαι τι δεν ειμαι το ξερω και η καθαρση δεν θα επελθει τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Oυτε εγω νηστευω παιδες ..σορρι.......

πειτε με μπουλουκα ,πειτε οτι ειμαι ενα μικρο κακομαθημενο που θελει να τρωει ο,τι θελει αλλα.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
εγώ νηστεύω μόνο τη Μ. Εβδομάδα το κρέας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ούτε την μεγάλη Παρασκευή; :eek:
οχι,γτ αν νηστεψω θ συγχωρεθουν οι αμαρτιες μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
οχι,γτ αν νηστεψω θ συγχωρεθουν οι αμαρτιες μου?

Όχι οι αμαρτίες συγχωρούνται με την εξομολόγηση :eek:

Νηστεύουμε για να φάμε καλά το Πάσχα :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
μαλακιες ρε συ,ειπε ο χρηστος να νηστευουμε μωρε?

ή ειναι μολυσμενη μια κοπελα που εχει περιοδο και δεν πρεπει να παει στην εκκλησια?

ισα ισα η περιοδοσ ειναι ευλογια σημαινει οτι μπορεις να κανεις παιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
εγω νηστευω, αλλα οχι μονο για λογους θρησκειας κλπ κλπ
λιγη αποτοξινωση χρειαζεται :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
ή ειναι μολυσμενη μια κοπελα που εχει περιοδο και δεν πρεπει να παει στην εκκλησια?
Βασικά εμάς η θρησκευτικός μας πάνω σε αυτό το θέμα μας είπε ότι τότε τα λέγανε αυτά για να προστατέψουν τις γυναίκες! Όπως και ότι όταν γεννάει μια γυναίκα δεν πρέπει να βγει 40 μέρες γιατί είναι μολυσμένη, κάτι τέτοιο. Ε τότε δεν μπορούσαν να γιατρέψουν όλες τις αρρώστιες και επειδή ο οργανισμός μας τις μέρες της περιόδου, όπως και μετά την γέννα, είναι αδύναμος, βγάζαν διάφορα τέτοια που αφορούσαν την θρησκεία.
@on topic νηστεύω την τελευταία βδομάδα, όχι τίποτα άλλο, αλλά έτσι για να το κάνω. Συνήθως χάνω και ένα δύο κιλά οπότε οκ:redface::redface:
Πιστεύω αν το κάνεις, το κάνεις για τον εαυτό σου, όχι για να καθαριστούν οι αμαρτίες σου ή για να λένε οι άλλοι οοοο νηστεύει 40 μέρες, μπραβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
μαλακιες ρε συ,ειπε ο χρηστος να νηστευουμε μωρε?

ή ειναι μολυσμενη μια κοπελα που εχει περιοδο και δεν πρεπει να παει στην εκκλησια?

ισα ισα η περιοδοσ ειναι ευλογια σημαινει οτι μπορεις να κανεις παιδια
:eek::eek::eek::eek:
Η περιοδος είναι μόλυνση στον ιουδαισμό όχι στην χριστιανική ορθόδοξη πίστη.

Τη μεγάλη πέμπτη δεν θα βάψεις τα αυγά κόκκινα και δεν φας μαγειρίτσα μετά την Ανάσταση;
Τη μεγάλη παρασκευή δεν επισκεφθείς το νεκροταφείο;

Ο χριστιανισμός δεν τιμωρεί τους μη νηστεύσαντες και αυτό μπορεί να το διαπιστώσει όποιος παρακολουθήσει ολόκληρη την λειτουργία τη Κυριακή του Πάσχα και κοινωνήσει τότε ( και όχι την Μ Πέμπτη το πρωί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Όποιος δεν θέλει να νηστέψει από μόνος του να μη το κάνει.. δεν έχει κανένα νόημα η νηστεία από εξαναγκασμό..

Η αποχή από κάποιες τροφές και μόνο αυτό δεν είναι νηστεία.. Χρειάζονται και άλλες προϋποθέσεις...

Η νηστεία δεν γίνεται μόνο 40 μέρες πριν το πάσχα αλλά και 40 μέρες πριν τα χριστούγεννα, κάθε τετάρτη και παρασκευή και όποτε άλλοτε ορίζει η θρησκεία μας.
Νηστεία επιπλέον κάνουμε πριν κοινωνήσουνε και όποτε μας πει ο πνευματικός μας.

Προσωπικά πιστεύω πως αν δεν έχεις βιωματική σχέση με την Εκκλησία δεν υπάρχει και λόγος νηστείας.
Πως θα κοινωνήσεις Σώμα Χριστού αν είσαι τίγκα στο φαΐ και στις αμαρτίες; Γιαυτό νηστεύουμε...

Η νηστεία όπως και πολλά άλλα θέματα (προσευχή-σχέση με το Θεό) είναι λεπτά θέματα τα οποία δεν γίνονται εύκολα αντιληπτά από ανθρώπους που δεν έχουν σχέση με την Εκκλησία.. Δεν κατηγορώ γι'αυτό το πράγμα, αντίθετα το κατανοώ, καθώς και εγώ κάποτε τα σνόμπαρα..

ούτε την μεγάλη Παρασκευή; :eek:

Άμα δεν βρίσκει νόημα σε αυτό γιατί να το κάνει; Άμα δεν πιστεύει γιατί να το κάνει; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Βασικά ο Χριστός μίλησε για νηστεία, νήστεψε άλλωστε για 40 μέρες πριν αρχίσει το έργο του!

Έλεγα παλιά σε ένα φίλο που έκανε τον σταυρό πριν φάει, γιατί κάνεις τον σταυρό σου πιστεύει ότι θα πας στον παράδεισο;
Η αλήθεια είναι πως μου πείρε καιρό να καταλάβω πως όλα είναι μια ευχαριστία.

Η νηστεία γίνεται για άσκηση, για να τιθασεύσει ο άνθρωπος τα πάθη του και δεν είναι μόνο αποχή απο τροφές αλλά και απο κακά λόγια και πράξεις.
Δεν μπορείς να νηστεύεις και να βρίζεις, να μισείς ή να λες κακίες όλη μέρα. Ούτε να νηστεύεις και να μην αγαπάς.
Ο Χριστός όταν μίλησε για νηστεία είπε να μην νηστεύουμε όπως η Φαρισαίοι, να μην κάνουμε νηστεία τυπικά και επιδεικτικά.

Αυτό είναι το ευαγγελικό ανάγνωσα πριν αρχίσει η νηστεία της 40κοστής.

Αν συγχωρήσετε τους ανθρώπους για τα παραπτώματα τους, θα σας συγχωρήσει κι εσάς ο Ουράνιος Πατέρας σας. Αν όμως δε συγχωρήσετε στους ανθρώπους τα παραπτώματα τους ούτε κι ο Πατέρας σας θα συγχωρήσει τα δικά σας παραπτώματα. Όταν νηστεύετε, να μη γίνεστε σκυθρωποί, όπως οι υποκριτές, που παραμορφώνουν την όψη τους για να δείξουν στους ανθρώπους πως νηστεύουν. Σας βεβαιώνω πως έτσι έχουν κιόλας λάβει την ανταμοιβή τους. Εσύ, αντίθετα, όταν νηστεύεις, περιποιήσου τα μαλλιά σου και νίψε το πρόσωπο σου, για να μη φανεί στους ανθρώπους η νηστεία σου, αλλά στον Πατέρα σου, που βλέπει τις κρυφές πράξεις και ο Πατέρας σου, που βλέπει τις κρυφές πράξεις, θα σου το ανταποδώσει φανερά. Μη μαζεύετε θησαυρούς πάνω στη γη, όπου τους αφανίζει ο σκόρος και η σκουριά, κι όπου οι κλέφτες κάνουν διαρρήξεις και τους κλέβουν. Γιατί όπου είναι ο θησαυρός σας εκεί θα είναι και η καρδιά σας.

Η νηστεία είναι μια προσπάθεια, ένας αγώνας πρώτα για να καθαρίσεις τον εαυτό σου απο πάθη/κακίες που μπορεί να έχεις και ύστερα εκτός δηλαδή απο την πνευματική της διάσταση είναι και ένας σωματικός αγώνας. Να μπορέσεις δηλαδή να συγκρατήσεις λίγο τον εαυτό σου. Ο ένας αγώνας βοηθά τον άλλο.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου τι είναι περίπου η νηστεία.
Τώρα επιχειρήματα δεν ξέρω αν χρειάζονται, η νηστεία είναι κάτι που στην αρχή γίνεται με δυσκολία
έπειτα όμως γίνεται κάτι που το επιδιώκει ο άνθρωπος. Ότι άλλο θες να ρωτήσεις, αν μπορώ να βοηθήσω, ευχαρίστως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
θα ηθελα να μου πει καποιος και να το τεκμηριωσει με σωστα επιχειρηματα γιατι πρεπει να νηστευουμε ..:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:

Δεν πρέπει.:P

Βασικά είναι κυρίως θέμα παράδοσης, τι συνηθίζεται να κάνει η κοινωνία.

Τελευταία υποστηρίζουν ότι δεν είναι ακριβώς θέμα θρησκευτικό, αλλά είναι πρακτικά οδηγίες αποτοξίνωσης που ενσωματώθηκαν σε εκκλησιαστικές παραδόσεις για να γίνουν πιο εύκολα δεκτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Δεν πρέπει.:P

Βασικά είναι κυρίως θέμα παράδοσης, τι συνηθίζεται να κάνει η κοινωνία.

Τελευταία υποστηρίζουν ότι δεν είναι ακριβώς θέμα θρησκευτικό, αλλά είναι πρακτικά οδηγίες αποτοξίνωσης που ενσωματώθηκαν σε εκκλησιαστικές παραδόσεις για να γίνουν πιο εύκολα δεκτές.

Αποτοξίνωση από τί; Νηστεία πάντα γινόταν .. από τί να αποτοξινωθούν οι άνθρωποι πριν 2000 χρόνια; από junk food;


Μου αρέσει που κάποιος έβαλε -1 στον HappyIdler, λες και είπε τίποτα κακό.. αυτό πιστεύει η εκκλησία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αποτοξίνωση από τί; Νηστεία πάντα γινόταν .. από τί να αποτοξινωθούν οι άνθρωποι πριν 2000 χρόνια; από junk food;


Μου αρέσει που κάποιος έβαλε -1 στον HappyIdler, λες και είπε τίποτα κακό.. αυτό πιστεύει η εκκλησία

Well,είμαστε πολλοί αυτοί που πιστεύουμε ότι η εκκλησία πιστεύει μαλακίες.Δεν του έβαλα εγώ -1 btw,δε βάζω ποτέ τίποτα,απλά αιτιολογώ την πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Νηστεύουμε για να φάμε καλά το Πάσχα :eek:

Δεν είναι λίγο βλακεία να μην τρως κρέας για μια εβδομάδα για να φας τελικά ένα αρνί που δε σου αρέσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Δεν είναι λίγο βλακεία να μην τρως κρέας για μια εβδομάδα για να φας τελικά ένα αρνί που δε σου αρέσει;
Εδώ θα συμφωνήσω!! Πες τα!! Γιατί έχει καθιερωθεί να ψήνουμε αρνί? Γιατί δηλαδή να μην ψήνουμε γουρούνι?! Ή κάτι τέτοιο...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
γιατί να νηστέψω, κορόιδο είμαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δε νηστεύω.Ούτε 40 μέρες πριν, ούτε τη Μεγάλη βδομάδα, ούτε τίποτα.
Μήπως δε με αγαπάει τώρα ο Χρηστούλης? :P

o Xριστούλης σε αγαπάει εσύ δε τον αγαπάς και κάποτε θα καταλάβεις το λάθος σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top