Να δώσω πανελλαδικές;

Stavroula93

Νεοφερμένος

Η Stavroula93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας..
Ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα να με βοηθησετε στο διλημμα που βρισκομαι...να δωσω πανελλαδικές ή οχι???
Αρχικα, εχω υποτροφια για πανεπιστημιο της Αμερικής και σκοπευω να ξεκινησω τα μαθηματα τον Σεπτεμβριο, αρα δεν με απασχολεί να περασω σε καμια σχολή... το μονο που χρειαζομαι απο το λυκειο είναι το απολυτηριο....
Οι ενδοιασμοι μου λοιπόν ειναι:
1) Αν δωσω πανελλαδικές μπορώ να κρατησω τα μορια για την επομενη χρονια (απο οτι καταλαβα μαλλον οχι διοτι καταργηθηκε το 10% σωστα?)
2) Θα είναι ισα τα δυο απολυτηρια???
3) Σε τι γενικοτερα χρησιμευει ο βαθμος απολυτηρίου μετα το πανεπιστημιο???(διοτι πιστευω πως θα εχω καλυτερο τελικό βαθμό αν δωσω πανελλαδικες ενδοσχολικά)...
Ποιους τελικά ευνοεί η καινούργια ρυθμιση...?

Καθε σχολιο/αποψη ειναι καλοδεχουμενο/η....

ΥΓ1: το πανεπιστημιο δεν εχει καποιο προβλημα... καθως έχω ηδη δωσει τις αμερικανικες εισαγωγικες εξετασεις.... Το θεμα είναι τι θα ωφελησει εμενα...
ΥΓ2: Δεν θελω να δωσω πανελλαδικες...να γραφτω σε σχολή που δεν θα πατησω ποτε και να κλεψω τη θεση αλλου υποψηφιου...
Τι κάνω...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
εδώ έχεις τέτοια ευκαιρία να σπουδάσεις σε πανεπιστήμιο της Αμερικής και κάθεσαι και σκέφτεσαι τόσες λεπτομέρειες :D
τι θα σπουδάσεις εκεί, και πάνω από όλα σου αρέσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αν έχεις γίνει ήδη δεκτή σε ξένο πανεπιστήμιο τότε δεν έχει νόημα να δώσεις πανελλαδικές. Το απολυτήριο δεν θα σου χρησιμεύσει σε τίποτα επαγγελματικά αν έχεις τελειώσει κάποιο ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Α, συγχαρητήρια κιόλας!!! :) Σε ποιό πανεπιστήμιο αν επιτρέπεται;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavroula93

Νεοφερμένος

Η Stavroula93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μοριακη Βιολογια και Βιοχημεια... αν και το θεμα δεν ειναι αυτο...:)
Δηλαδη, δεν υπαρχει λογος να δωσω πανελλαδικές...??? Υπαρχουν πιθανες συνεπειες...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
άμα σου αρέσει μη μπεις στον κόπο..κοίτα να βγάλεις ένα καλό απολυτήριο. και εξάλλου τώρα θα αλλάξει ο τρόπος εισαγωγής στα πανεπιστήμια, οπότε μια χαρά θα είσαι....!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος.Ισχύει αυτό που είπε η Dreams&hopes για το πτυχίο ανώτατης εκπαίδευσης.Μόνο στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ απ'όσο γνωρίζω,τουλάχιστον κάποτε ίσχυε,ο βαθμός απολυτηρίου είχε κάποια μοριοδότηση.Η συμβουλή μου πάντως είναι πως ακόμα κι αν δε δώσεις πανελλήνιες,να προσπαθήσεις για ό,τι καλύτερο και να αξιοποιήσεις δημιουργικά τις γνώσεις αυτής της χρονιάς μιας και θα είσαι απαλλαγμένη από το άγχος των εξετάσεων.Συγχαρητήρια για την υποτροφία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavroula93

Νεοφερμένος

Η Stavroula93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δικιο πρεπει να εχετε... Παντως, μεχρι τωρα μου ελεγαν να δωσω πανελλαδικες, να συγκεντρωσω τα μορια και αν κατι συμβει και πρεπει να διακοψω τις σπουδες μου να κανω αιτηση με το 10%.... Αλλα αφου καταργηθηκε... δεν βλεπω να υπαρχει καποιος λογος να υποβληθω στην ψυχοφθορα διαδικασια των πανελλαδικων... τα SAT ηταν αρκετα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Κοίταξε,αν κάτι συμβεί,θα έχεις τότε όλο το χρόνο να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις και οι επιλογές θα είναι πολλές.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις φέτος είναι να δώσεις βάση σε μια καλή προετοιμασία για το πανεπιστήμιο που θα πας.Δηλαδή άρχισε να το ψάχνεις λίγο με τα αγγλικά,με τα μαθήματα που θα κάνετε,κτλ (εαν δεν το έχεις κάνει ήδη).Το λέω γιατί συνήθως στα πανεπιστήμια του εξωτερικόυ το γνωστικό επίπεδο που παρέχει το σχολείο είναι αρκέτα υψηλότερο σε σχέση με αυτό των ελληνικών σχολείων.Οπότε ίσως κάποια πράγματα που εκεί θεωρούνται αυτονόητα,εδώ να είναι περιττά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavroula93

Νεοφερμένος

Η Stavroula93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κοίταξε,αν κάτι συμβεί,θα έχεις τότε όλο το χρόνο να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις και οι επιλογές θα είναι πολλές.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις φέτος είναι να δώσεις βάση σε μια καλή προετοιμασία για το πανεπιστήμιο που θα πας.Δηλαδή άρχισε να το ψάχνεις λίγο με τα αγγλικά,με τα μαθήματα που θα κάνετε,κτλ (εαν δεν το έχεις κάνει ήδη).Το λέω γιατί συνήθως στα πανεπιστήμια του εξωτερικόυ το γνωστικό επίπεδο που παρέχει το σχολείο είναι αρκέτα υψηλότερο σε σχέση με αυτό των ελληνικών σχολείων.Οπότε ίσως κάποια πράγματα που εκεί θεωρούνται αυτονόητα,εδώ να είναι περιττά.

Αυτό είναι αληθεια δυστυχώς....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Έχεις όμως πολυ χρόνο για να προετοιμαστείς κατάλληλα ευτυχώς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
τα SAT ηταν αρκετα....
Σε ποιο πανεπιστήμιο δήλωσες? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top