Νομική στο εξωτερικό

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Η νομική επιστήμη δεν είναι μόνο συνταγματικό. Επίσης το δημόσιο έχει περισσότερες επιρροές από τη Γαλλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia Tsa

Νεοφερμένος

Η Sofia Tsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αν έφευγα για Νομική έξω,θα διάλεγα Αμερική.Το θέμα ξέρετε ποιό είναι;Τόσο που το κουράσαμε..λέω τελικά να δηλώσω Λογοθεραπειά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pam

Νεοφερμένος

Η pam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μάλλον προσπαθούσε να σας εξηγήσει ότι υπάρχουν κάποιες συγγένειες ή την αλληλεπίδραση στο δίκαιο των ευρωπαϊκών χωρών, από την εμφάνιση του αστικού κράτους. Μην ξεχνάς ότι το Συνταγματικό που κάνεις στο πρώτο εξάμηνο κάθε άλλο παρά εξαντλεί την ύλη του Συνταγματικού Δικαίου.

Και στο βασικό μας θέμα αν κάποιος σκέφτεται να σπουδάσει νομική εκτός Ελλάδος προτιμότερο είναι να μείνει εντός ευρωπαϊκής ένωσης(γερμανικό, αυστριακό, γαλλικό, αγγλικό, ισπανικό, ιταλικό κλπ.). Άλλωστε στην πραγματικότητα το ελληνικό δίκαιο έχει μεν δεχτεί επιρροές από τις περισσότερες χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης, ενώ σίγουρα θα βρεις πολύ λιγότερες από τις ΗΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Η νομική επιστήμη δεν είναι μόνο συνταγματικό. Επίσης το δημόσιο έχει περισσότερες επιρροές από τη Γαλλία.
Kαι το Συνταγματικό δημόσιο είναι.Εκτός πια αν είναι τόσο άχρηστος ο καθηγητής που μας το είπε, που δεν το νομίζω.
-----------------------------------------
Μάλλον προσπαθούσε να σας εξηγήσει ότι υπάρχουν κάποιες συγγένειες ή την αλληλεπίδραση στο δίκαιο των ευρωπαϊκών χωρών, από την εμφάνιση του αστικού κράτους. Μην ξεχνάς ότι το Συνταγματικό που κάνεις στο πρώτο εξάμηνο κάθε άλλο παρά εξαντλεί την ύλη του Συνταγματικού Δικαίου.

Και στο βασικό μας θέμα αν κάποιος σκέφτεται να σπουδάσει νομική εκτός Ελλάδος προτιμότερο είναι να μείνει εντός ευρωπαϊκής ένωσης(γερμανικό, αυστριακό, γαλλικό, αγγλικό, ισπανικό, ιταλικό κλπ.). Άλλωστε στην πραγματικότητα το ελληνικό δίκαιο έχει μεν δεχτεί επιρροές από τις περισσότερες χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης, ενώ σίγουρα θα βρεις πολύ λιγότερες από τις ΗΠΑ.
Αν δεν την εξαντλεί την ύλη το Συνταγματικό που κάνω στο πρώτο εξάμηνο την ύλη,τότε υπάρχει πρόβλημα γιατί μόνο στο πρώτο εξάμηνο κάνουμε συνταγματικό...Από εκεί και πέρα υπάρχουν διάφορες επιλογές για όσους θέλουν να εξειδικευτούν.Εκτός αν εννοείτε ότι, λόγω του πεπερασμένου χρόνου και της μεγάλης ύλης, περιοριζόμαστε σε απλές ενατενίσεις της ύλης του συνταγματικού οπότε πάω πάσο.
Τις Η.Π.Α. ούτε εγώ θα τις πρότεινα πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ποια είναι τα πιο αξιόλογα πανεπιστήμια του εξωτερικού για σπουδές στη νομική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ricalaki

Νεοφερμένος

Η ricalaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα!Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω Νομική στο εξωτερικό αλλά δεν ξέρω με ποια κριτήρια μπορούν να σε δεχτούν εκεί...Το απολυτήριό μου είναι 19.2 και έχω advanced στα αγγλικά, κρατικό πτυχίο αντίστοιχο το lower στα ιταλικά και κρατικό πτυχίο πάλι αντίστοιχο του lower στα γαλλικά...Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω στο Βέλγιο ή στην Ιταλία.Γνωρίζει κανείς αν τα πτυχία που ήδη έχω αναγνωρίζονται και είναι επαρκή για να με δεχτούν σε κάποιο πανεπιστήμιο των χωρών αυτών; Αν όχι τι άλλα πτυχία χρειάζονται για να μπορέσω να σπουδάσω στο εξωτερικό; Επιπλέον ξέρετε αν η διαμονή είναι μόνο σε εστία ή μπορεί κάποιος να ενοικιάσει σπίτι; Σας ευχαριστώ πολύ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις απευθείας με τα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν για περαιτέρω πληροφορίες.

Συνοπτικά λίγα πράγματα. Τα προσόντα σου είναι μία χαρά πλην της γλώσσας που θα πρέπει να έχεις άριστο επίπεδο. Λογικά θα δώσεις εξετάσεις στο πανεπιστήμιο ή θα σε βάλουν σε προπαρασκευαστικό έτος. Εξαρτάται από τη σχολή, οπότε μιλάς απευθείας μαζί τους.

Κατ΄ εμέ η σειρά είναι Βέλγιο, Ιταλία. Έχε υπ΄ όψιν ότι τα πράγματα έξω έχουν δυσκολέψει για τους ξένους φοιτητές και ειδικά σε κράτη όπως αυτά που σε ενδιαφέρουν, που δεν είναι βιομηχανίες παραγωγής αποφοίτων. Αν σε ενδιαφέρουν τα εμπορικά, κυττάς προς Ιταλία μεριά. Αλλιώς για τα υπόλοιπα, Βέλγιο.

Υγ. Με τους βαθμούς σου μπαίνεις άνετα εδώ. Γιατί σνομπάρεις τα ελληνικά πανεπιστήμια; Παρέχουν ποιοτικές σπουδές στο αντικείμενο που σε ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ricalaki

Νεοφερμένος

Η ricalaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
σε καμια περιπτωση δεν σνομπαρω τα ελληνικα πανεπιστημια αλλα δεν περασα στην νομικη σε καμια απο τσ 3 γιατι στισ πανελληνιεσ εβγαλα 18014 και χριεαζεται για να μπεισ στην χαμιλοτερη 18276...και επειδη ενδιαφερομαι για την νομικη ειπα να ψαξω στο εξωτερικο. ευχαριστω πολυ παντως για τις πληροφοριες!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καταλαβαίνω. Επίσης κύττα προς Γερμανία μεριά. Γαλλία, αν και προσφέρεται, δεν τη συνιστώ. Στην τελική υπάρχει και η λύση της Αγγλίας, αν και στις συγκεκριμένες σπουδές δεν αξίζει ιδιαίτερα κατά τη γνώμη μου.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να αρχίσεις από τώρα να ετοιμάζεις τα χαρτιά σου. Για Γερμανία, ας πούμε, ψάξε το DAAD.
Επίσης μπορείς να ψάξεις τις ιστοσελίδες των νομικών σχολών, παραταξιακών και μη, τα παιδιά έχουν αρκετές πληροφορίες για τις σπουδές στο εξωτερικό.
Θα έλεγα να δοκιμάσεις και με το 10%, μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!
Είμαι μαθητής της Α' Λυκείου, οπότε όπως καταλαβαίνετε αρχίζω ήδη να κάνω σχέδια για το μέλλον...

Όπως βλέπω τα πράγματα θέλω να σπουδάσω σε Νομική σχολή, όμως έχω άγχος διότι δεν ξέρω αν θα περάσω στην Ελλάδα, επειδή έχει ψηλές βάσεις... Στη συζήτηση με άτομο μεγαλύτερης ηλικίας για τη Νομική στο εξωτερικό, μου είπε πως σε λίγα δυτικά κράτη παίρνουν οι Νομικές σχολές για προπτυχιακές σπουδές, και μάλιστα δύσκολα. Ξέρει κανείς αν ισχύει?

Να αναφέρω πως έχω ήδη πτυχίο Proficiency στα Αγγλικά αλλά δεν γνωρίζω κάποια άλλη γλώσσα... Επίσης να αναφέρω πως είμαι Καναδός υπήκοος, άρα εκεί τα δίδακτρα, ΑΝ γίνεται να σπουδάσω εκεί πάντα, θα είναι αρκετά μικρότερα για μένα...

Με βάση αυτά, θα προτιμούσα αγγλόγλωσση χώρα διότι κατέχω καλά τη γλώσσα, και ειδικά Καναδά αν είναι εφικτό. Ο πατέρας μου έχει γνωστούς στο Montreal, άρα ίσως να ήταν εύκολο να μείνω εκεί, γι'αυτό το λόγο κοιτάω το McGill (όχι ότι το Concordia θα με χάλαγε). Να επισημάνω πως αυτά τα 2 πανεπιστήμια είναι τα 2 από τα 4 του Montreal και είναι και τα 2 αγγλόγλωσσα. Πάντως και σε άλλο μέρος του Καναδά καλά θα ήταν, αφού είμαι υπήκοος. Όμως και σε άλλη χώρα όπως Αμερική, Ηνωμένο Βασίλειο, Αυστραλία, ίσως να ήταν εφικτό να πάω. Θα μπορούσα θεωρητικά να πάω και σε οποιαδήποτε χώρα μη γνωρίζοντας τη γλώσσα, αλλά θα ήταν δύσκολο για μένα και στα μαθήματα της σχολής και στη ζωή γενικότερα...

Ξέρετε λοιπόν τι ισχύει για τις Νομικές προπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό, και ιδιαίτερα στις παραπάνω χώρες (ειδικά στον Καναδά)?
Αν δεν περάσω Ελλάδα, τι μου προτείνετε να κάνω? Μήπως να σπούδαζα κάτι άλλο εδώ και να πήγαινα αργότερα εξωτερικό για Νομικές σπουδές?

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Προφανώς κυττάς Καναδά ως δεύτερη επιλογή πίσω από την Ελλάδα. Έχει καλά πανεπιστήμια και γλυτώνεις πολλά από τα διαδικαστικά των αλλοδαπών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Προφανώς κυττάς Καναδά ως δεύτερη επιλογή πίσω από την Ελλάδα. Έχει καλά πανεπιστήμια και γλυτώνεις πολλά από τα διαδικαστικά των αλλοδαπών.

Προφανώς και κοιτάω (κυττάω? ντροπή δικηγόρος άνθρωπος:D) Καναδά ως δεύτερη επιλογή και ως πρώτη για μεταπτυχιακά, όμως ξέρεις αν δέχονται άτομα για προπτυχιακές σπουδές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Προφανώς και κοιτάω Καναδά ως δεύτερη επιλογή και ως πρώτη για μεταπτυχιακά, όμως ξέρεις αν δέχονται άτομα για προπτυχιακές σπουδές?
Φυσικά και δέχονται.
Οι προϋποθέσεις είναι παραπλήσιες με αυτές των πανεπιστημίων στις ΗΠΑ. Προσοχή σε τι πανεπιστήμιο θα πας, καθώς ο Καναδάς έχει μπλέξιμο στα θέματα δικαίου.

Σωστό είναι το ρήμα, έτσι το μάθαμε οι παλαιότεροι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Φυσικά και δέχονται.
Οι προϋποθέσεις είναι παραπλήσιες με αυτές των πανεπιστημίων στις ΗΠΑ. Προσοχή σε τι πανεπιστήμιο θα πας, καθώς ο Καναδάς έχει μπλέξιμο στα θέματα δικαίου.

Σωστό είναι το ρήμα, έτσι το μάθαμε οι παλαιότεροι. ;)

Τι εννοείς μπλέξιμο?

Σοβαρά, ε? Τώρα που το βλέπω κι εγώ (google) έχεις δίκιο:redface::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ανάλογα με την περιοχή, ποικίλλει το δικαίο.

Εγώ ήξερα μόνο για την ήπειρο, Civil Law και Common Law. Διαφέρουν ανάλογα και με την περιοχή? Και πως να το προσέξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Διαφέρουν ανάλογα και με την περιοχή? Και πως να το προσέξω?
Ναι. Το Κεμπέκ έχει αστικό δίκαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ναι. Το Κεμπέκ έχει αστικό δίκαιο.


Και εγώ σε τι είδους δίκαιο είναι καλό να σπουδάσω? Θέλοντας πάντα να κάνω και μεταπτυχιακά.
(Απ'ότι ξέρω το McGill είναι το καλύτερο Πανεπιστήμιο του Καναδά!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Και εγώ σε τι είδους δίκαιο είναι καλό να σπουδάσω? Θέλοντας πάντα να κάνω και μεταπτυχιακά.
(Απ'ότι ξέρω το McGill είναι το καλύτερο Πανεπιστήμιο του Καναδά!)
Αυτό θα το απαντήσεις μόνος σου.
Η άποψη μου είναι να κυνηγήσεις το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Αυτό θα το απαντήσεις μόνος σου.
Η άποψη μου είναι να κυνηγήσεις το καλύτερο.

Με βάση ποια κριτήρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top