Σπουδές Κτηνιατρικής στην Ρουμανία

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Και κατι ακομα Μαρια να ξερεις οτι οι κτηνιατρικες σχολες κρινονται απο μια ομαδα κτηνιατρων σε ολη την Ευρωπη και πως αυτες που εχουνε εγκριθει απο την EAEVE καλυπτουνε καποιο στανταρ επιπεδο μορφωσης. Η Ρουμανια συμφωνα με την EAEVE εχει καλο επιπεδο... αλλα αν ενας φοιτητης βαριεται να διαβασει ή διαβαζει μισα πραγματα ή θυμαται τα μισα απο οσα του μαθαινουνε και περναει με τη βαση δεν φταιει η σχολη ουτε ο καθηγητης. Ο καθηγητης θα σου δειξει οτι πρεπει να μαθεις. Απο εκει και περα ειναι προσωπικο θεμα του καθενος....

Eνημερωτικά:


  • στην Ελλάδα από τα τελευταία χρόνια γίνονται συνέχεια παγκόσμια συνέδρια σε πολλές επιστήμες
  • στην Ελλάδα από τα τελευταία χρόνια υπογράφονται διημερείς ερευνητικές σχέσεις μεταξύ κορυφαίων επιστημόνων (καθηγητών Πανεπιστημίων) του εξωτερικού και της ημεδαπής με στόχο την εκατέρωθεν εκπαίδευση νέων επιστημόνων
  • στην Ελλάδα αν 5-10 χρόνια γίνεται ολική ή μερική αλλαγή των προγραμμάτων σπουδών ως προς τα μαθήματα και την περιεχόμενη ύλη τους, με προσπάθεια αναβάθμισης (προσθήκη νέα ύλης,...κτλ)
  • στην Ελλάδα μετά το 2008 έχουν γίνει τεράστια άλματα στην έρευνα, με εργασίες Ελλήνων καθηγητών (μαζί με τις ομάδες τους) οι οποίες αποτελούν ένα λιθαράκι στην παγκόσμια επιστήμη
Αυτό που μας λες σε αυτό που έβαλα σε
δεν ισχύει σε κάθε Πανεπιστήμιο (Ελληνικό, Δυτικο-ευρωπαϊκό,...κτλ);

Μήπως έχεις την εικόνα, ότι η Ελλάδα του 2011 είναι η Ελλάδα του 1950; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Παιδιά, έχετε παρεξηγήσει λίγο τα πράγματα. Έχετε την εντύπωση ότι οι φοιτητές επιλέγουν Ρουμανία/Βουλγαρία αντί Ελλάδα? Αναγκαστική προσγείωση είναι…
Όταν θέλεις να ακολουθείς ιατρική, για παράδειγμα, αλλά δυο τρεις φορές για λίγα μόρια δεν περνάς, αποφασίζεις αν θα χρησιμοποιήσεις τις εναλλακτικές λύσεις ή παρατάς το όνειρο σου.
Επιλέγουν λοιπόν αυτές τις χώρες (που είναι πάντα plan B )για δυο λόγους. Αρκετά καλές σχολές και χαμηλά έξοδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
σκέψου το υπόλοιπο 80-90% ατόμων που έχουν έτοιμη δουλειά απο τον Κτηνίατρο/Ανθρωποϊατρό πατέρα - μητέρα να τους περιμένει και το έχουν συνειδητοποιήσει απο το Γυμνάσιο οτι θα την πάρουν αυτοί , οπότε τα γράφουν όλα στα παπάρια τους , με τα βίας περνάνε τις τάξεις ,ποτέ τους δεν έχουν μάθει να ανοίγουν βιβλία και να διαβάζουν , γράφουν μετα βίας 14 (και πολλά είπα) στις πανελλήνιες και μετά φεύγουν Βουλγαρία κλπ για να σπουδάσουν Κτηνιατρική-Ιατρική και να έρθουν εδώ μετα για να πάρουν την δουλειά.
Και αυτοί νομίζουν οτι είναι γιατροί...

Αυτός είναι και ο λόγος που πολύς κόσμος (να το ξέρεις) πλέον προτιμά να επισκέπτεται Κτηνίατρους και Ανθρωποϊατρούς οι οποίοι έχουν πάρει το πτυχίο στην Ελλάδα παρά απόξω..Αυτοί είναι οι πιο επικίνδυνοι.

ε , και κλασσικά -για ευνόητους λόγους- είμαι υποχρεωμένος τώρα να πώ οτι "υπάρχουν και εξαιρέσεις , οτι γενικεύω μπλα μπλα μπλα"
οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Μα ρε φίλε μας δουλεύεις;

Σπουδάζεις κτηνίατρος, ωραία εσύ μπορεί να είναι απόλυτα συνεπής με τις σπουδές σου, αλλά δεν μας λες... Οι άλλοι, που όπως λες έχουν μάθει να διαβάζουν αφού έχουν αποκομίσει από τις Πανελλήνιες 19.000 μόρια σχεδόν, είναι ΟΟΟΟΟΛΟΙ αυτοί σωστοί; Δηλαδή θα βγουν ως οι τέλειοι επιστήμονες; Δεν υπάρχουν εκεί και οι αναίσθητοι που απλά μπήκαν στην κτηνιατρική επειδή έβγαλαν χ μόρια ή αναγκαστικά; Έλεος πια με τις γενικεύσεις.

Κατά τη γνώμη μου, ΝΑΙ μπορείς να γίνει πολύ καλός γιατρός, κτηνίατρος κτλ. όπου και αν σπουδάσεις αλλά αυτό θα το πετύχεις αν ξέρεις τον εαυτό σου, αν ξέρεις τι εστί ΓΙΑΤΡΟΣ, ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ή οτιδήποτε, αν είσαι συνειδητοποιημένο άτομο, αν γνωρίζεις ότι αυτό το επάγγελμα είναι λειτούργημα.

Βέβαια παντού υπάρχουν τα λαμόγια, οι απατεώνες και οι άσχετοι από όποια σχολή και αν βγουν είτε από το ΑΠΘ είτε από Βουλγαρία είτε από Ρουμανία είτε Αγγλία.

Τουλάχιστον έτσι βλέπω εγώ τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Στην Ελλαδα παντως πλεον θα θεμελιωθουν εξετασεις ειδικοτητας.Οπως και να χει,αυτο δε θα ναι ενα μεσο ξεσκαρταρισματος;;Πλεον η κατασταση εχει φτασει ενας στους πεντε γιατρους στο ΕΣΥ να ναι απο Ελλαδα.Οποτε,οι εγχωριοι και οι μη εγχωριοι που δεν τα καταφερνουν,δεν θα παιρνουν θεσεις και ταυτοχρονα ετσι λυνεται το θεμα της αναμονης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Μα ρε φίλε μας δουλεύεις;
καταρχάς δεν είμαι φίλος σου και δεν γνωριζόμαστε ωστε να έχω και να έχεις την άνεση να με λές "ρε"

Σπουδάζεις κτηνίατρος
έχω τελειώσει με τις σπουδές , είμαι στο Cornell

ωραία εσύ μπορεί να είναι απόλυτα συνεπής με τις σπουδές σου, αλλά δεν μας λες... Οι άλλοι, που όπως λες έχουν μάθει να διαβάζουν αφού έχουν αποκομίσει από τις Πανελλήνιες 19.000 μόρια σχεδόν, είναι ΟΟΟΟΟΛΟΙ αυτοί σωστοί;

δεν είναι δυνατόν να είναι οοοοολοι αυτοί σωστοί

Δηλαδή θα βγουν ως οι τέλειοι επιστήμονες; Δεν υπάρχουν εκεί και οι αναίσθητοι που απλά μπήκαν στην κτηνιατρική επειδή έβγαλαν χ μόρια ή αναγκαστικά;

σαφώς και υπάρχουν αναίσθητοι
σχετικά με το αναγκαστικά υπάρχουν πολλά είδη εξαναγκασμού
να θέλει ο πατέρας να πάρει το παιδί του την δουλειά , κάποιος να ήθελε Ιατρική και να πέρασε Κτηνιατρική , κλπ

Έλεος πια με τις γενικεύσεις.
όντως είναι εκνευριστικό , γιαυτό και το τόνισα πιο πρίν

Κατά τη γνώμη μου, ΝΑΙ μπορείς να γίνει πολύ καλός γιατρός, κτηνίατρος κτλ. όπου και αν σπουδάσεις αλλά αυτό θα το πετύχεις αν ξέρεις τον εαυτό σου, αν ξέρεις τι εστί ΓΙΑΤΡΟΣ, ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ή οτιδήποτε, αν είσαι συνειδητοποιημένο άτομο, αν γνωρίζεις ότι αυτό το επάγγελμα είναι λειτούργημα.

χαίρομαι που το πιστεύεις

Βέβαια παντού υπάρχουν τα λαμόγια, οι απατεώνες και οι άσχετοι από όποια σχολή και αν βγουν είτε από το ΑΠΘ είτε από Βουλγαρία είτε από Ρουμανία είτε Αγγλία.

δεν είπε κανείς το αντίθετο

Τουλάχιστον έτσι βλέπω εγώ τα πράγματα.
και εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Μην λέμε βλακείες. 8/10 περιπτώσεις ατόμων που φευγουν για ρουμανία, βουλγαρία, τσεχία, σλοβακία, είναι άτομα που ήταν κακοί μαθητές και πήγαν σ'αυτές τις χώρες γνωρίζοντας ότι παίρνουν εύκολα πτυχία. Ας πούμε, γιατί δεν πάνε στην Αγγλία ή στην Γερμανία. Σε κάποια πανεπιστήμια τα δίδακτρα είναι τα ίδια κάπου λιγότερα, σίγουρα η ζωή είναι πιο ακριβή αλλά ο λόγος που δεν πάνε εκεί είναι γιατί θα φάνε σουτ με το που πάνε και δεν θα γίνουν καν αποδεκτοί. Τώρα για τους άλλους 2/10 είναι άτομα που για πολύ λίγα μόρια στις πανελλήνιες δεν πέρασαν στην ιατρική ή φαρμακευτική και έδωσαν και 2η φορά και απέτυχαν και πήγαν εκεί. Ακούστε μια περίπτωση γνωστού μου. Αυτός το 2009 έβγαλε 10 χιλιάδες μόρια από ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ, πέρασε στα κλαρίνα στα γιαννενα(λαικης παραδοσιακής μουσικής) και τώρα είναι που λέτε? Φαρμακευτική στην Τσεχία. Η εξετάσεις στα πιο πολλά μαθήματα μας είπε ότι είναι πολλαπλής επιλογής. Τώρα πως γίνεται αυτός ο στόκος να περνάει τα μαθήματα και σε μερικά χρόνια να είναι φαρμακοποιός; Ελπίζω ο ΔΟΑΤΑΠ να κρίνει σωστά και κάτι τέτοια άτομα να τα στείλε να δουλέψουν εκεί που σπούδασαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Στα περισσότερα πανεπιστήμια του εξωτερικού είναι πολλαπλής επιλογής οι εξετάσεις ή έστω ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό ερωτήσεων. Το θέμα όμως φίλε είναι και η δυσκολία των ερωτήσεων...

Σκέψου πολύπλευρα και όχι μονόπλευρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δεν κρίνεται ισάξια η εξέταση με ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής με την εξέταση γραπτής ανάπτυξης είτε κειμένου κρίσεως είτε επίλυσης μια φυσικομαθηματικής άσκησης που μπορεί να χρειάζεται και 4 σελίδες απάντηση ή λύση αντίστοιχα...Μη λέτε ό,τι θέλετε. Να μάθετε να λέτε τα σύκα-σύκα και την σκάφη-σκάφη... :ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ποια ειναι η γνωμη σας για τις σπουδες στην Ρουμανια; Γνωριζει κανεις κατι επιπεδο σπουδων εκει; Ειναι πραγματι τοσο χαμηλο οσο λενε;

Ενδιαφερομαι να γινω κτηνιατρος.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Οι σπουδές στη Ρουμανία προσελκύουν το ενδιαφέρον φοιτητών από διάφορες χώρες της Ε.Ε. κυρίως μετά την δημιουργία Αγγλόφωνων, Γαλλόφωνων και Γερμανόφωνων προγραμμάτων. Το κόστος ζωής και διαβίωσης είναι αρκετά χαμηλό αλλά η ποιότητα σπουδών αρκετά υψηλή. Μπορείς να δείς το παρακάτω άρθρο για το πώς διαμορφώνεται ο παγκόσμιος χάρτης σπουδών τα τελευταία χρόνια: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=3095971#post3095971
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArtemisPap

Νεοφερμένος

Η ArtemisPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γειά σε όλους.Είμαι μαθήτρια της Β' λυκείου,θεωρηρική κατεύθυνση.τη διάλεξα γιατί υπάρχουν πολλές σχολές που με ενδιαφέρουν.Αλλά το μεγάλο μου όνειρο είναι η κτηνιατρική!Το ξέρω είναι δύσκολο λόγω κατεύθυνσης,αλλά σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες και μετά να βγω στο εξωτερικό,σε πανεπιστήμιο της Ρουμανίας.Εκεί ξέρω πως έχουν πολύ καλό σύστημα,αλλά με απασχολεί το θέμα των μαθημάτων.Πως ίσως χρειαστούν γνώσεις της θετικής.Ποιά είναι η γνώμη σας?Να το διακινδυνεύσω?Ξέρω πως έχω δύναμη και θα κάνω τα πάντα για να επιτύχω.Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
αλλαξε του χρονου, πανε θετικη και παρε μαθημα επιλογης ιστορια ωστε να εχεις ανοιχτο και το 1ο πεδιο. το ξερω, μεγαλη αποφαση. ομως, ετσι κι αλλιως, ελαχιστα χρειαζονται απο την κατευθυνση της β' λυκειου στην γ΄ στην θετικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArtemisPap

Νεοφερμένος

Η ArtemisPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μου πρότεινε το ίδιο και ο καθηγητής μου στο φροντιστήριο,απλά από θετική είναι η μόνη σχολή που με ενδιαφέρει,κι εάν δεν περάσω κτηνιατρική δεν θέλω κάτι άλλο από θετική.Ενώ από θεωριτική μπορώ.Θέλω και τη γνώμη σας στο να βγω έξω,πως το βλέπετε;Θα είναι εύκολο;Εάν ξέρει κανείς για την κτηνιατρική,τον παρακαλώ να με προ'ι'δεάσει για το τι θέλω να ακολουθήσω! :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί να είναι σκληρό αλλά μάλλον θα πρέπει να διαλέξεις ή το ένα ή το άλλο. Αφού στη θεωρητική έχεις περισσότερες επιλογές που σε ενδιαφέρουν, το λογικό είναι να καταλήξεις εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
τι σχολες σε ενδιαφερουν απο την θεωριτικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArtemisPap

Νεοφερμένος

Η ArtemisPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Από θεωρητική με ενδιαφέρουν η κοινωνιολογία,η εργοθεραπεία,οι ξένες γλώσσες και πολλά άλλα.Αλλά εγώ είμαι αποφασισμένη να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα,και θέλω τη γνώμη σας.Εάν πειστεύετε πως είναι μεγάλο ρίσκο το εξωτερικό κι εάν έχετε ακούσει από άλλους σχόλια για τα πανεπιστήμια της Ρουμανίας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Εάν πειστεύετε πως είναι μεγάλο ρίσκο το εξωτερικό κι εάν έχετε ακούσει από άλλους σχόλια για τα πανεπιστήμια της Ρουμανίας :)

Αν θες πληροφορίες για πανεπιστήμια της Ρουμανίας, στείλε Pm :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για το εξωτερικό δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Για τα δικά μας πανεπιστήμια η περσινή βάση για την κτηνιατρική Θεσ/νίκης ήταν 17587 μόρια και για την Καρδίτσα 17308 μόρια. Νομίζω ότι είναι αρκετά ψηλές βάσεις για κάποιον που δεν έχει μπει από φέτος στο νόημα και θα διδαχθεί τα μαθήματα αυτής της κατεύθυνσης μόνο για 1 χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArtemisPap

Νεοφερμένος

Η ArtemisPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τα μόρια είναι σχετικά χαμηλά σε σχέση με τις άλλες χρονιές,κι επειδή είμαστε τρίτεκνοι,χαμηλώνουν ακόμα περισσότερο οι βάσεις.Ελπίζω πως εάν γράψω πολύ υψηλά στις πανελλήνιες,και εφόσον μου μειωθούν τα 1.300 μόρια (λόγω αλλαγής κατεύθυνσης) να καταφέρω να μπω σε ελληνικό.Η λύση του εξωτερικού,είναι εφόσον δεν περάσω σε σχολή που δεν μου αρέσει.Αλλά νομίζω το σκέφτομαι περισσότερο απ'ότι ως μια λύση!Κατά κάποιο τρόπο το έχω δέσει σχοινί κορδόνι,και οι γονείς μου με ενθαρρύνουν,δεν έχουν κάποιο πρόβλημα να βγω έξω.Και ίσως με λίγα μαθήματα στη χημεία για να αναπληρώσω τα κενά μου,με βοηθήσει.Τι πειστεύετε? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Ετσι όπως παρουσιάζεις τα πράγματα στην τελευταία σου ανάρτηση δεν έχεις κανένα δίλημμα. Φαίνεται καθαρά ότι έχεις αποφασίσει για Κτηνιατρική. Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που σου είπε και ο καθηγητής σου δηλ να αλλάξεις κατεύθυνση του χρόνου. Κάνε το καλοκαίρι κάποια μαθήματα να καλύψεις τα κενά σου και ξεκίνα κανονικά φροντιστήριο για θετική. Αν μπεις στην Ελλάδα έχει καλώς αλλιώς φεύγεις για Ρουμανία. Τι την ανακατεύεις τη θεωρητική? Αφού στην πραγματικότητα δεν σε ενδιαφέρει. Και να περάσεις σε κάποιες σχολές πάλι δυσαρεστημένη θα είσαι αφού το όνειρό σου είναι η Κτηνιατρική. Ξεκαθάρισέ το λοιπόν, βάλε τους στόχους σου και πάλεψε να τους πετύχεις χωρίς να λοξοδρομείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top