Σπουδές Κτηνιατρικής στην Ρουμανία

plouplou

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ποια ειναι η γνωμη σας για τις σπουδες στην Ρουμανια; Γνωριζει κανεις κατι επιπεδο σπουδων εκει; Ειναι πραγματι τοσο χαμηλο οσο λενε;

Ενδιαφερομαι να γινω κτηνιατρος.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
η φιλολογος μου με ειχε πει οτι οι σπουδες εκει ειναι πολυ χαλια..με ειπε οτι οταν ηταν καθηγητρια καπου στη στερεα ελλαδα ειχε παει το παιδι της σε μια παιδιατρο που ειχε σπουδασει εκει(αυτο το ηξερε επιδη ηταν μαμα μια μαθητριας της και δεν μπορεσε να περασει στην ελλαδα και πηγε ρουμανια)και κοιτουσε το παιδι σαν να ηταν εξωγηηνος..τη τυφλα της δεν ηξερε..ετσι τα περνουσε τα μαθηματα εικει..αν θες να γινεις κτηνιατρος γιατι δεν το κανεις εδω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
παει το παιδι της σε μια παιδιατρο που ειχε σπουδασει εκει(αυτο το ηξερε επιδη ηταν μαμα μια μαθητριας της και δεν μπορεσε να περασει στην ελλαδα και πηγε ρουμανια)και κοιτουσε το παιδι σαν να ηταν εξωγηηνος..τ

Χάνεϊ,αυτό γίνεται και με ιατρούς που σπούδασαν στην Έλλαδα.
Απλά σε τέτοιες χώρες πάνε περισσότερο αυτοί που τα ξύνουν κατά της διάρκεια της Β'βαθμιας τους εκπαίδευσης και μετά θυμούνται και για τα πανεπιστήμια.
Οπότε κόψτε να θάβετε τις άλλες χώρες και κοιτάξτε λίγο τα χάλια της Ελλάδας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
δεν ειπα οτι η ελλαδα ειναι καλυτερη..απλα ειπα το περιστατικο αυτο..οτι αυτη δεν ειχε τους βαθμους να περασει εδω πηγε ρουμανια και χωρις να κανει τιποτα εγινε γιατρος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

plouplou

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ειμαι απο θεωρητικη κατευθυνση και απο εδω ειναι δυσκολο να περασω κτηνιατρικη. παρολο που ειμαι αρκετα καλη μαθητρια, βγαζω ενα 18 τωρα στην δευτερα λυκειου, φοβηθηκα την θετικη κατευθυνση και ιδιαιτερα το μαθημα της φυσικης επειδη ποτε δεν τα πηγαινα καλα με αυτο. θα κανω μια προσπαθεια να περασω εδω παιρνοντας του χρονου μαθημα επιλογης βιολογια για να ανοιξω τριτο πεδιο και ιδως γινει κανενα θαυμα να γραψω παντου αριστα και να περασω εδω... επειδη αυτο φανταζει ομως δυσκολο εχω αρχισει ηδη να ψαχνομαι για εξωτερικο, να συγκεντρωνω πληροφοριες απο παντου - ιντερνετ κυριως και γνωστους που σπουδασαν στο εξωτερικο-

ενας γνωστος μου σπουδασε ρουμανια, γενικος ιατρος, και εδω το ηρακλειο εχει ηδη ενα καλο ονομα αρα νομιζω οτι οποιος εχει ορεξη και αγαπαει αυτο που κανει θα καταφερει οπως και να εχουν οι καταστασεις. μηπως ξεχναμε ποσους αιωνιους φοιτητες εχουμε εδω; ποσους που παιρνουν πτυχιο και δεν ξερουν τι να κανουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Η Ρουμανία έχει αρκετά καλές σπουδές στα επαγγέλματα υγείας, όπως επίσης και η Βουλγαρία (επιπλέον,το κόστος διαβίωσης και σπουδών είναι αρκετά χαμηλό).Βέβαια,εάν αποφασίσεις να σπουδάσεις εκεί,να επιλέξεις να σπουδάσεις σ'ένα απ'τα καλύτερα πανεπιστήμιά τους.Επίσης,να ρίξεις μια ματιά και στην ιστοσελίδα του ΔΟΑΤΑΠ αναφορικά με την αναγνώριση αυτών των πτυχίων.Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να επισκεφθείς κι ένα γραφείο επαγγελματικού προσανατολισμού γιατί μπορεί να ανακαλύψεις πως σου αρέσουν κι άλλα επαγγέλματα (καλό είναι να έχεις μερικές εναλλακτικές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
άν νοιώθεις οτι έχεις κότσια για κτηνιατρική στο εξωτερικό , τόλμα να πας στην Κτηνιατρική της Γάνδης (Βελγιο)

Ρουμανίες Βουλγαρίες Σλοβακίες κλπ σου δίνουν το πτυχίο και με απόδειξη ....
Πηγαίνουν εκεί και οταν έρχονται Ελλάδα απαιτώντας να τους αναγνωρίσουν το πτυχίο δεν ξέρουν καλά καλά τι είναι τα παράσιτα ...

ασε μας ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
άν νοιώθεις οτι έχεις κότσια για κτηνιατρική στο εξωτερικό , τόλμα να πας στην Κτηνιατρική της Γάνδης (Βελγιο)

Ρουμανίες Βουλγαρίες Σλοβακίες κλπ σου δίνουν το πτυχίο και με απόδειξη ....
Πηγαίνουν εκεί και οταν έρχονται Ελλάδα απαιτώντας να τους αναγνωρίσουν το πτυχίο δεν ξέρουν καλά καλά τι είναι τα παράσιτα ...

ασε μας ....

φίλτατε, αν κάποιος νομίζει ότι η αγαπητή Βουλγαρία μπορεί να του προσφέρει μια θέση στη τριτοβάθμια εκπαίδευση και να τον μορφώσει πραγματικά, όλα αυτά που λες είναι βλακείες και τρόλινγκ
Ενώ στο ελλαντα, όλοι διαβάζουν και είναι ξεφτέρια, σε όλα τα σικάτα ΑΕΙ..
Αν ο άνθρωπος έχει όρεξη για διάβασμα, μπορεί να κυνηγήσει το όνειρο του όπου θέλει.Όσο ποιητικό και να ακούγεται, δε βρίσκω κάποιο λόγο για να μην ισχύει..Γνώμη μου.
Τώρα, ντάξει, το ότι αγοράζουν ΚΑΠΟΙΟΙ πτυχία από Βουλγαρία/Ρουμανία κτλ είναι γνωστό.Το θέμα είναι ότι αυτοί είναι ηλίθιοι :clapup: κι όχι ότι τα πτυχία δεν έχουν αξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
και στην Ελλάδα, ένα 30% των εγγεγραμμένων φοιτητών που είναι στα Πανεπιστήμια αξίζει να είναι φοιτητές..
εδώ στην Ελλάδα, να δεις ξύσιμο που κάνουν
να δεις βαθμούς που γράφουν στις εξεταστικές
να δεις με τι γνώσεις παίρνουν τα πτυχία
να δεις με τι τρόπο διαβάζουν τα Πανεπιστημιακά συγγράμματα
να δεις αν έχουν πάει ποτέ σε μια Βιβλιοθήκη για να δουν παραπέρα πράγματα, από τις μπακαλοσημειώσεις και τις διαφάνειες του μαθήματος
...
μόνο το πτυχίο αποτελεί στόχο (με θεμιτό ή αθέμιτο τρόπο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Anthony αγόρι μου,φρόντισε εσύ να γίνεις σωστός επαγγελματίας,αποκτώντας τα απαραίτητα για το επάγγελμα εφόδια,κι όταν τα γελάδια μου μπερδέψουν τα μαστάρια τους,θα προτιμήσω εσένα κι όχι τον απόφοιτο απ'το πανεπιστήμιο του Βουκουρεστίου.Λίγη ενσυναίσθηση δε βλάπτει (προς τη plouplou)-Δυστυχώς,αυτό είναι κάτι που δε μαθαίνεται ούτε στην κτηνιατρική Θεσσαλονίκης,απ'ότι βλέπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παιδιά που βγάζουν 10, 9, 8 πάνε στην Βουλγαρία τελειώνουν ιατρική έρχονται στην Ελλαδα και ασκούν ιατρική. Αυτοί οι μαθητές δεν έχουν μάθει και ούτε Θα μάθουν ποτέ να διαβάζουν. (φυσικα και υπάρχει ένα ποσοστό καλών ιατρών που βγαίνουν από αυτές τις χώρες αλλά αυτό είναι η μειοψηφία)

Να κάνεις τον ιατρό είναι πανεύκολο ακόμα και χωρίς καμιά γνώση. Αυτό που χρειάζεται είναι να εφαρμόζεις πρωτόκολλα να δίνεις στάνταρ φάρμακα και να είσαι επικοινωνιακός (το κυριότερο) ώστε να νομίζει ο ασθενής και οι συγγενείς ότι έχεις γνώσεις. Στην Ελλάδα είναι πάρα πολλοί ιατροι που το εφαρμόζουνε αυτό γιατί ο μέσος Ελληνας δεν ξέρει βασικούς ιατρικούς όρους και είναι ιατρικά αμόρφωτος με απότελεσμα να θεωρούν τα ιατρικά λόγια Ευαγγέλιο (το μόνο σχετικό μάθημα που διδάσκεται στο ενιαίο είναι η βιολογία που και αυτό άσχετο είναι).
Όταν ένας ιατρός κάνει λάθος στην Ελλάδα (πράγμα που γίνεται πιο συχνά από ότι φαντάζεστε) θα αθωωθεί ακόμα και φταίει.

Στην κτηνιατρκή όπως μου είπε ένας φιλος κτηνίατρος κάνουν το εξής κόλπο. Ποτίζουνε το ζώο με κορτιζόνη η οποία κρύβει τα συμπρώματα του και αμέσως οι ιδιοκτήτες του ζώου θεοποιούν τον κτηνίατρο που το ζωάκι δεν έχει συμπτώματα....

Παρόμοια πρακτική είδα να εφαρμόζουν οι ιατροί στρατιώτες όταν εξέταζαν στρατιώτες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
δεν μαθαίνεται γιατι είναι κάτι που το μαθαίνει ο καθένας μόνος του ανάλογα με το αν πραγματικά ενδιαφέρεται , δεν πρόκειται να ανοίξουν το κεφάλι κάποιου για να του τα βάλουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsetsenos99

Νεοφερμένος

Ο tsetsenos99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες.... Σε λίγες μέρες τελειώνουμε τις πανελλήνιες ( εγώ για δεύτερη φορά ) και δυστυχώς δεν περνάω εκεί που θέλω ( Οδοντιατρική Θεσσαλονίκης )...Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φύγω στην Ρουμανία για σπουδές...Ειχα ανοίξει ένα θέμα ζητώντας πληροφορίες για την χώρα, και τα πανεπιστήμια εκεί.Οποιος μπορεί να βοηθήσει ας δώσει μερικές πληροφορίες....Τώρα σχετικά με το παρόν θέμα, παρατηρώ έναν ''κομπλεξισμό'' τόσο εδώ όσο και από άλλα παιδιά που ξέρω γενικά που φοιτούν σε Ιατρικές Σχολές της Ελλάδος με τους υποψήφιους για το εξωτερικό....Δεν είναι όλοι μαθητές του 8, 9, 10...Υπάρχουν σίγουρα και οι αργόσχολοι αλλά υπάρχουν παιδιά με μεράκι για την επιστήμη, που απλά δεν κάνουν το όνειρο τους πραγματικότητα για λίγα μόρια στις Πανελλήνιες! Καλό θα ήταν, έτσι όπως το αισθάνομαι εγώ, να μην είστε μηδενιστες για την φοίτηση έξω και να μην υιοθετείτε ένα υποτιμητικό και αλαζονικό στυλ...Οκ, περάσατε στις Πανελλήνιες, τι να κάνουμε....Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα γίνεται και καλύτεροι γιατροί απο έναν που τελείωσε ΜΕ ΚΟΠΟ σε Ρουμανοβουλγαρία.... Φιλικά πάντα! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

equine_vet

Νεοφερμένος

Ο equine_vet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ειμαι απο θεωρητικη κατευθυνση και απο εδω ειναι δυσκολο να περασω κτηνιατρικη. παρολο που ειμαι αρκετα καλη μαθητρια, βγαζω ενα 18 τωρα στην δευτερα λυκειου, φοβηθηκα την θετικη κατευθυνση και ιδιαιτερα το μαθημα της φυσικης επειδη ποτε δεν τα πηγαινα καλα με αυτο. θα κανω μια προσπαθεια να περασω εδω παιρνοντας του χρονου μαθημα επιλογης βιολογια για να ανοιξω τριτο πεδιο και ιδως γινει κανενα θαυμα να γραψω παντου αριστα και να περασω εδω... επειδη αυτο φανταζει ομως δυσκολο εχω αρχισει ηδη να ψαχνομαι για εξωτερικο, να συγκεντρωνω πληροφοριες απο παντου - ιντερνετ κυριως και γνωστους που σπουδασαν στο εξωτερικο-

ενας γνωστος μου σπουδασε ρουμανια, γενικος ιατρος, και εδω το ηρακλειο εχει ηδη ενα καλο ονομα αρα νομιζω οτι οποιος εχει ορεξη και αγαπαει αυτο που κανει θα καταφερει οπως και να εχουν οι καταστασεις. μηπως ξεχναμε ποσους αιωνιους φοιτητες εχουμε εδω; ποσους που παιρνουν πτυχιο και δεν ξερουν τι να κανουν;

Μαρια πριν απαντησω σε εσενα να πω στον Anthony που τα ξερει καλα τα πραγματα οτι ξερω πολλους τριτοετεις στη Σλοβακια που θα θελανε να πληρωσουνε τη γενετικη για να τη περασουνε. Οποτε θελει ας ερθει στο Κοσιτσε να το κανονισει να παρει και το μερτικο του να κανει διακοπες τωρα που ερχεται και καλοκαιρι. Και να σου πω επισης φιλτατε Anthony πως θα πηγαινα με μεγαλη ευχαριστηση στη Γανδη που ΕΣΥ τη φοβασαι αρκει να μπορουσα να αντεξω οικονομικα και σε οποιαδηποτε αλλη σχολη θα ηθελες και θα θεωρουσες δυσκολη θα μπορουσα να παω...

Μαρια ακουσε με να σου πω...

Η κτηνιατρικη ειναι δυσκολη σχολη. Εχει πολυ διαβασμα και καλως ή κακως πρεπει να τα μαθεις. Η δουλεια αυτη απαιτει συνεχες διαβασμα και ενημερωση. Οι πανελληνιες ειναι ενα τεστ που στην ουσια για εμενα καθοριζει το αν αξιζει να γινεις κτηνιατρος ή οχι χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι αν δεν περασεις τις πανελληνιες δεν αξιζεις να γινεις κτηνιατρος. Προσπαθησε να περασεις τις πανελληνιες και αν δεν περασεις μπορεις να πας σε οποιαδηποτε σχολη. Το θεμα με τη κτηνιατρικη δεν ειναι να παρεις το πτυχιο ειναι να φροντισεις να μαθαινεις αυτα που σου διδασκουνε. Δεν ξερω αν το πρωτο ετος κανουνε ανατομια στην Ελλαδα ή ποτε τη κανουνε αλλα προσπαθησε να βρεις καπως ενα βιβλιο ανατομιας πρωτα προσπαθησε να διαβασεις και να μαθεις στα οστα το μπροστινο ακρο για δοκιμη και τις διαφορες του με τα αλλα ζωα και αν δεις οτι σου αρεσει και σε ενδιαφερει προσπαθησε να μαθεις τους μυες μετα του μπροστινου ακρου. Μετα πηγαινε λιγο πιο δυσκολα πηγαινε στο κεφαλι προσπαθησε να μαθεις τις κοιλοτητες του κρανιου. Αν δεις οτι σε ενδιαφερουνε και θελεις να ασχοληθεις με αυτο το αντικειμενο και οτι τα μαθαινεις (πρεπει να τα μαθεις και Ελληνικα και λατινικα) καντο γινε κτηνιατρος. Διαφορετικα δοκιμασε κατι αλλο...


Αυτα σου τα λεω γιατι πολυ λενε οτι θελουνε να γινουνε κτηνιατροι αλλα επειδη ειναι δυσκολο αντικειμενο το εγκαταλειπουνε στη μεση, κουραζονται απο το διαβασμα και τα παρατανε... Προσπαθησε να πετυχεις αριστα στις πανελληνιες, προσπαθησε να κατεβεις 100% ετοιμη ειναι ενα τεστ αυτο για το αν μπορεις να πας στη κτηνιατρικη ή οχι.

Να θυμασαι πως το ζητουμενο δεν ειναι να περασεις ενα μαθημα αλλα οτι πρεπει να μαθαινεις οτι σου διδασκουνε παντα γιατι αργοτερα θα σου παρουσιαστει μπροστα σου...

Και κατι ακομα Μαρια να ξερεις οτι οι κτηνιατρικες σχολες κρινονται απο μια ομαδα κτηνιατρων σε ολη την Ευρωπη και πως αυτες που εχουνε εγκριθει απο την EAEVE καλυπτουνε καποιο στανταρ επιπεδο μορφωσης. Η Ρουμανια συμφωνα με την EAEVE εχει καλο επιπεδο... αλλα αν ενας φοιτητης βαριεται να διαβασει ή διαβαζει μισα πραγματα ή θυμαται τα μισα απο οσα του μαθαινουνε και περναει με τη βαση δεν φταιει η σχολη ουτε ο καθηγητης. Ο καθηγητης θα σου δειξει οτι πρεπει να μαθεις. Απο εκει και περα ειναι προσωπικο θεμα του καθενος....

Α και επειδη ψαχνεις για ολες τις σχολες... θα σου πω τι παιζει σε ολες τις σχολες...

Τα διδακτρα δεν εισαι αναγκασμενη να τα πληρωνεις απο την αρχη του χρονου αλλα πριν ξεκινησουνε τα εξαμηνα σε δυο δοσεις με τη διαφορα του Μπρνο (Τσεχια) που εκει μπορεις να τα πληρωνεις ανα διμηνο. Η Ουγγαρια ειναι η πιο ακριβη καπου 12 χιλιαδες αν θυμαμαι καλα και το κοστος ζωης ειναι ακριβο. Στη Τσεχια πρεπει να ειναι γυρω στις 9 χιλιαδες ευρω στη Σλοβακια ειναι 7 χιλιαδες ευρω. Η Ουγγαρια σαν σχολη ειναι λιγο πιο δυσκολη γενικα εκτος απο προβατα,γιδες κτλ που εκει η Σλοβακια ειναι λιγο πιο δυσκολη απο ολες ενω για τα αλογα η Τσεχια αγγιζει το ανωτατο επιπεδο.
Εξυπακουεται οτι πρεπει να γνωριζεις πολυ καλα Αγγλικα....δηλαδη υπολογισε να εχεις Αγγλικα Advanced Α ή Proficiency. Πρεπει να γνωριζεις πολυ καλα Αγγλικα θα σου κανει τη ζωη ευκολοτερη...

Eχε υπ'οψιν σου πως στο εξωτερικο πρεπει να περνας ολα τα μαθηματα του ετους οπως επισης και τα credits τα οποια ειναι διαγωνισματα που σου βαζουνε πριν τις τελικες εξετασεις. Αν δεν περασεις τα διαγωνισματα δεν εχεις δικαιωμα να δωσεις τελικες εξετασεις. Αν δεν περασεις τις τελικες εξετασεις πρεπει να επαναλαβεις το ετος για τα μαθηματα που δεν περασες. Οποτε καταλαβαινεις πως οι φημες περι χρηματισμου κτλ ειναι τουλαχιστον αστειες αφου δεν θελουνε να περασεις γιατι θα παρουνε περισσοτερα λεφτα....


Καλη τυχη...

Υ.Γ Ποιος θελει να μου παει μια κοντρα στην Ανατομια απο τη Θεσαλλονικη; Οποιος θελει εδω ειμαι ερχομαι να μου τη μαθετε... αλλα μετα θα δω τι ξερετε και εσεις για αυτην...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
καλά ευρωπαία , χαλάρωσε :P

εκτως αυτου δεν ειπα οτι φοβάμαι κάτι ούτε έδειξα κάτι τέτοιο (προφανώς εσυ κατάλαβες κάτι τέτοιο αλλα δεν με αφορά) απλα είναι θέμα προτεραιοτήτων και επιλογών. Τώρα πχ είμαι στο Cornell και αφού γυρίσω Ελλάδα θα δώ τί θα κάνω
Σε κάθε περίπτωση θα σε έχω ενήμερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Καλη τυχη...

Υ.Γ Ποιος θελει να μου παει μια κοντρα στην Ανατομια απο τη Θεσαλλονικη; Οποιος θελει εδω ειμαι ερχομαι να μου τη μαθετε... αλλα μετα θα δω τι ξερετε και εσεις για αυτην...

Αυτή τη νοοτρππία που έχουν οι φοιτητές από το εξωτερικό δε μπορώ να την καταλάβω (υποβιβάζουν συνεχώς το ελληνικό πανεπιστήμιο). Στην ουσία επειδή έχετε την οικονομική ευχαίρια με τα λεφτά των γονιών σας τα ξοδεύετε σε μια άλλη χώρα.
πηγαίνετε σε αυτά τα πανεπίστημια Ρουμανία, Βουλγαρία και πάει λέγοντας. και μετά περιφρονείτε τα ελληνικά πανεπιστήμια. και τους πτυχιούχους ελληνικών σχολών.

Εγώ προσωπικά ξέρω παιδί συμμαθητή που έδωσε 3 φορές πανελλαδικες για να πάει φαρμακευτική γιατί ο πατέρας του είχε φαρμακείο (εβγαλε βαθμό κάτω από 10) δε πέρασε και τον στείλανε στην Βουγλαρία όπου έβγαλε την σχολή και τώρα κάνει τον επιστήμονα.Προσωπικά δε πιστεύω ότι έμαθε αυτό το παιδί ξαφνικά να διαβάζει; Επίσης δε λέω ότι όλοι οι απόφοιτοι είναι έτσι πολλές φορές το τι θα μάθει ο καθένας είναι προσωπικό θέμα.

Επειδή γνωρίζω παιδιά που σπυοδάζουν κτηνιατρική στην Θεσσαλονίκη η σχολή έχει εξαιρετικό επίπεδο και βγάζει πραγματικούς ιατρούς με γνωσεις.
Το ποιος έχεις γνώσεις ή όχι θα φανείς μετά το περας των σπουδών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες.... Σε λίγες μέρες τελειώνουμε τις πανελλήνιες ( εγώ για δεύτερη φορά ) και δυστυχώς δεν περνάω εκεί που θέλω ( Οδοντιατρική Θεσσαλονίκης )...Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φύγω στην Ρουμανία για σπουδές...Ειχα ανοίξει ένα θέμα ζητώντας πληροφορίες για την χώρα, και τα πανεπιστήμια εκεί.Οποιος μπορεί να βοηθήσει ας δώσει μερικές πληροφορίες...

Κοίτα προς Ιάσιο μεριά. Έχει καλό πανεπιστήμιο, είναι αγγλόφωνο και πλέον η Ρουμανία είναι στην ΕΕ. Επίσης πριν πας εκεί, κάνε έστω τα βασικά στα ρουμάνικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Και αν κάποιος θέλει να σπουδάσει σε αυτές τις χώρες πρέπει να πάει να μείνει εκεί οπωσδήποτε;5-6 χρόνια στην Ρουμανία και στην Βουλγαρία;Δεν μπορείς να πηγαίνεις μόνο στην εξεταστική;Δεν θα το έκανα προσωπικά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες.... Σε λίγες μέρες τελειώνουμε τις πανελλήνιες ( εγώ για δεύτερη φορά ) και δυστυχώς δεν περνάω εκεί που θέλω ( Οδοντιατρική Θεσσαλονίκης )...Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φύγω στην Ρουμανία για σπουδές...Ειχα ανοίξει ένα θέμα ζητώντας πληροφορίες για την χώρα, και τα πανεπιστήμια εκεί.Οποιος μπορεί να βοηθήσει ας δώσει μερικές πληροφορίες....
Λοιποόν,επειδή πηγαίνω κάθε χρόνο Ρουμανία αυτό που γνωρίζω είναι ότι τα καλύτερα πανεπιστήμια βρίσκονται στην Τιμισοάρα που έχει πολλούς φοιτητές και μάλιστα και σύλλογος Ελλήνων Γιατρών.Το κόστος ζωής εκεί θα είναι αρκετά φθηνότερο από της Ελλάδας αλλά και από του Βουκουρεστίου.
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το σαιτ https://romanianstudies.gr/index.html και αν χρειαστεις άλλες πληροφορίες για τη χώρα,γλώσσα κλπ μπορείς να με ρωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αυτή τη νοοτρππία που έχουν οι φοιτητές από το εξωτερικό δε μπορώ να την καταλάβω (υποβιβάζουν συνεχώς το ελληνικό πανεπιστήμιο). Στην ουσία επειδή έχετε την οικονομική ευχαίρια με τα λεφτά των γονιών σας τα ξοδεύετε σε μια άλλη χώρα.
πηγαίνετε σε αυτά τα πανεπίστημια Ρουμανία, Βουλγαρία και πάει λέγοντας. και μετά περιφρονείτε τα ελληνικά πανεπιστήμια. και τους πτυχιούχους ελληνικών σχολών.

Εγώ προσωπικά ξέρω παιδί συμμαθητή που έδωσε 3 φορές πανελλαδικες για να πάει φαρμακευτική γιατί ο πατέρας του είχε φαρμακείο (εβγαλε βαθμό κάτω από 10) δε πέρασε και τον στείλανε στην Βουγλαρία όπου έβγαλε την σχολή και τώρα κάνει τον επιστήμονα.Προσωπικά δε πιστεύω ότι έμαθε αυτό το παιδί ξαφνικά να διαβάζει; Επίσης δε λέω ότι όλοι οι απόφοιτοι είναι έτσι πολλές φορές το τι θα μάθει ο καθένας είναι προσωπικό θέμα.

Επειδή γνωρίζω παιδιά που σπυοδάζουν κτηνιατρική στην Θεσσαλονίκη η σχολή έχει εξαιρετικό επίπεδο και βγάζει πραγματικούς ιατρούς με γνωσεις.
Το ποιος έχεις γνώσεις ή όχι θα φανείς μετά το περας των σπουδών...
Η τελευταία σου πρόταση αναιρεί αυτα που έγραψες πριν.

Με λίγα λόγια, δεν έχει σημασία που σπουδάζεις αλλά τι γνώση/εμπειρία αποθηκεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top