Είμαι κορίτσι, κάνω για Μηχανικός;

Just Veronica

Νεοφερμένος

Η Just Veronica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα με ενδιεφερε το τμημα Μηχανολογων Μηχανικων, ωστοσο τις προαλλες που το συζητουσα με τον καθηγητη του ΣΕΠ, μου ειπε πως μπορει να αντιμετωπισω καποια προβληματα (σχεδον σε ολα τα τμηματα του Πολυτεχνειου με εξαιρεση την Αρχιτεκτονικη), λογω του οτι ειμαι γυνιακα.
Ειναι γνωστο πως τα τμηματα αυτα ειναι ανδροκρατουμενα. Ομως, δεν μπορω να χονεψω οτι στις μερες μας μια γυναικα μπορει να βρεθει αντιμετωπη με τεοιου ειδους προβληματα.

Θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Eίναι το όνειρό σου.Εσένα σε πειράζει που θα είσαι ίσως και η μόνη γυναίκα εκεί; Αν όχι ακολούθησε το όνειρο σου μέχρι να γίνει πράγματικότητα.

Οι αντιλήψεις αυτές δεν θα πάψουν να υπάρχουν.Αλλά προχώρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Άλλα ντ' άλλα της Παρασκευής το γάλα. Βλακείες. Δεν ισχύουν αυτές οι φήμες. Κάνε αυτό που σου αρέσει και μην ακούς τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Πράγματι οι Μηχανολόγοι έχουν λίγες γυναίκες (~10-20%) αλλά τι σε νοιάζει;; Δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα πάντως. Πάντως οι υπόλοιπες σχολές και κυρίως οι Πολιτικοί, οι Χημικοί, οι Τοπογράφοι και μάλλον οι ΗΜΜΥ είναι σε καλύτερη κατάσταση, δεν είναι μόνο η Αρχιτεκτονική που έχει κοπέλες. Αλλά don't worry.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Έτσι. Εσείς οι επίδοξες μηχανολόγες don' t worry. Εσείς πάλι κακομοίρηδες μηχανολόγοι, να ανησυχείτε.

:P

Πάντως, μέσα στις σχολές, δεν υπάρχουν ρατσιστικά και άλλα τέτοιου είδους φαινόμενα, αν αυτή ήταν η ανησυχία του πρώτου ποστ. Λίγες σας έχουν. Αυτό έλειπε, να σας διώξουν κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just Veronica

Νεοφερμένος

Η Just Veronica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με το αντιθετο φυλο. Ισα ισα που η πλειοψηφια των φιλων μου ειναι αγορια. Απλα δεν ξερω κατα ποσο σηκωνει το κλιμα μια γυναικα σε ενα τοσο ανδροκρατουμενο τμημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
ειναι αυτο που λεμε σαν τη μυγα με στο γαλα,πως ειναι π.χ. ενα αγορι στη θεωρητικη κατ.:Pπαντως πιστευω πως αν το θες πολυ να πας,αυτο ειναι μικρολεπτομερια αλλα δυστυχως αυτη η μιζερια μας εχει φαει τους Ελληνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just Veronica

Νεοφερμένος

Η Just Veronica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν ειναι ομως μονο η σχολη... Αργοτερα στο χωρο εργασιας θα εχω να κανω σχεδον παντα με ανδρες. Σε ενα τετοιο περιβαλλον μια γυναικα ειναι 10 φορες πιο δυσκολο να καταξιωθει επαγγελματικα απ'οτι σε μια αλλη δουλεια.
Ολα αυτα δεν ειχα κατσει καν να τα σκεφτω, μεχρι που μιλησα με αυτον του ΣΕΠ (ο οποιος εχει συπτοματικα τελειωσει το Μηχανολογων Μηχανικων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Κοίτα να δεις.. δυσκολίες θα βρεις σε όλα τα επαγγέλματα. Ακόμα και αν επιλέξεις να γίνεις πωλήτρια.Οι αντιλήψεις της διαφοροποίησης της γυναίκας και του άντρα δεν αλλάζουν που να χτυπιόμαστε κάτω. Ο εργοδότης και πάλι θα σε κοιτάει με μισό μάτι, επειδή έχει στήθος.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν σε ευχαριστεί εσένα, μην δίνεις σημασία στον κάθε άξεστο που θα μπει μπροστά σου και θα εμποδίσει την καριέρα σου.
Θες να το κάνεις? Καντο.. Δοκίμασε.. και βάλτους τα γυαλιά.
Εσένα δεν σε πειράζει...οπότε μην σκέφτεσαι αυτά που σου λένε οι άλλοι.(Αυτοί που θέλουν να σε κάνουν να αλλάξεις επιθυμίες.) Πήγαινε και δείξτους την αξία σου και αυτά που μπορείς να κάνεις. Εσύ θα βγεις κερδισμένη γιατί θα φανεί πόσο δυνατή είσαι σε ένα τέτοιο περιβάλλον.
Αυτά από μένα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλά ηρεμήστε δεν είμαστε και στρατός :P Και ο καθηγητάκος σου πόσο χρονών είναι και τα λέει; Και τελείωσε Μηχ-Μηχ και κάνει ΣΕΠ;;; Μας δουλεύει; lol

Το μόνο που έχω να σου πω είναι να δεις το πρόγραμμα σπουδών και να βεβαιωθείς πως πράγματι σου αρέσει το αντικείμενο. Κακά τα ψέμματα είναι φαινομενικά ένα "ανδρικό" αντικείμενο οι μηχανές κλπ αλλά αυτό προφανώς δεν πρέπει να αποκλείει καμιά γυναίκα από το επάγγελμα. Επίσης, το αντικείμενο των Μηχ-Μηχ είναι πολύ ευρύ πια και δεν περιορίζεται μόνο στις μηχανές.

Και επαναλαμβάνω. Δεν είμαστε η Σχολή Ικάρων, δεν πετάς mirage και F-16. Απλώς θα κάνεις ΚΑΙ ιμάντες, κοχλίες, τόρνο, φρέζα κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μην ακούς κανένα. Αν σ' αρέσει πήγαινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
καλησπερα
παω β λυκειου, και εκτος απο στρατιωτικες σχολες που ειναι ο πρωτος μου στοχος, θα ηθελα να περασω Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ ή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ ΕΜΠ... πιστευετε οτι θα μπορεσω να επιβιωσω στην αγορα εργασιας ώντας γυναικα? ρωταω γιατι οπου εχω πει για αυτες τις σχολες με κοιτανε καπως, και γενικα εχω ακουσει για τις διακρισεις μεταξυ γυναικων ανδρων σε τετοια επαγγελματα που ειναι ανδροκρατουμενα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Έχω βαρεθεί να ακούω στερεότυπα. :mad::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εγω να δεις, ομως ειναι κολλημενοι οι πιο πολλοι :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Να ακολουθήσεις το όνειρο και να μη σε νοιάζουν αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
σωστο και αυτο... :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Όχι δεν κάνεις.Θα πρέπει να παντρευτείς αυτόν που σου έχουν προξενέψει οι γονείς σου και να κάθεσαι στο σπίτι και να φροντίζεις την κουζίνα και τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
σιγα μη κατσω να γινω νοικοκυρουλα χαρωπη και να παντρευτω απο προξενιο! οχι μηχανικος θα γινω! (το πετυχες αν αυτο ηθελες, να με πεισμωσεις, αλλιως, αν τα εννοουσες, δεν θα μπω στην διαδικασια να σου απαντησω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Όχι δεν κάνεις.Θα πρέπει να παντρευτείς αυτόν που σου έχουν προξενέψει οι γονείς σου και να κάθεσαι στο σπίτι και να φροντίζεις την κουζίνα και τα παιδιά.
Επίσης θα πρέπει να είσαι σωστή οικοδέσποινα,γλυκομίλητη και υπάκουη,να μη φέρνεις αντίρρηση στο σύζυγο και να υπάρχει πάντα ζεστό σπιτικό φαγητό στο σπίτι. Επιτρέπεται να μορφωθείς σε σχολές φιλοσοφικές,παιδαγωγικές,θεολογικές άντε και καμιά ψυχολογία. Πολυτεχνεία και φυσικομαθηματικά τμήματα απαγορεύονται!Άντε γιατί πολύ αέρα πήραμε!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Όχι και στα δύο.Τα μήνυμά μου ήταν ειρωνικό,γιατί τα στερεότυπα,απ' ότι φαίνεται,έχουν εντυπωθεί και σε μας τους νέους.Τι πάει να πει "Κάνω για μηχανικός;" ;Άμα,σου αρέσει,φυσικά και κάνεις.Τώρα το πως σε κοιτάνε/σκέφτονται/μυρίζουν και όλα τα συναφή,δε θα πρεπε να σε νοιάζει.

Υ.γ. Αν σε προσέβαλα με οποιονδήποτε τρόπο,συγγνώμη.Απλά,μου φάνηκε κάπως άσχημο να σκέφτεται μία κοπέλα 16-17 χρονών έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top