Συνταγές για φοιτητές

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Εχετε καποια συνταγη για ραβιολια με γεμιση απο σοσ γαριδας και επικαλυψη απο κρεμα σαμπανιας;:hmm:
:book:......
:no:
Σου ανοιγει παντως την ορεξη και μονο που το ακους(διαβαζεις εστω..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εχετε καποια συνταγη για ραβιολια με γεμιση απο σοσ γαριδας και επικαλυψη απο κρεμα σαμπανιας;:hmm:

Γιατί μου ακούγεται εξαιρετικά δύσκολο και λίγο εξεζητημένο για ένα απλό και καθημερινό γεύμα; Πολύ gourmet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Aμα γυρνας απο τη σχολη πεινασμενος,προτιμας συνηθως μια συνταγη πιτας με γεμιση απο κρεας κοτογυρου και επικαλυψη απο κρεμα τζατζικιου απο το διπλανο γυραδικο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Aμα γυρνας απο τη σχολη πεινασμενος,προτιμας συνηθως μια συνταγη πιτας με γεμιση απο κρεας κοτογυρου και επικαλυψη απο κρεμα τζατζικιου απο το διπλανο γυραδικο :P
Σίγουρα θα φάς και από αυτό,αλλά δεν γίνεται ένας άνθρωπος να την βγάζει μόνο με πιτόγυρα. :P

Είναι μια εύκολη,φθηνή και χορταστική λύση,αλλά πρέπει να σκεφτόμαστε την υγεία και τον οργανισμό μας,
και να τρεφόμαστε σωστά,όσο είναι δυνατόν αυτό για κάποιον φοιτητή.
Εξάλλου αν πάμε από πιτόγυρα σε πιτόγυρα, θα γίνουμε 200 κιλά χωρίς να το καταλάβουμε μια ωραία μέρα. :whistle: :P


Λοιπόν. Σειρά μου να πώ μια πανεύκολη συνταγή που φτιάχνω.

Θα χρειαστείτε:
Ρύζι. (οποιοδήποτε και αν σας αρέσει.. από αγριόρυζο μέχρι μπασμάτι ή και το απλό ρύζι.)
Μπαχαρικά. (εγώ βάζω αλάτι,πιπέρι,μπαχάρι και λίγο σκόρδο σε σκόνη.)
Τόνο σε κονσέρβα με λαχανικά ή τονοσαλάτα σε κονσέρβα.

Παίρνετε ένα κατσαρολάκι και βάζετε λίγο βούτυρο,ρίχνετε το ρύζι (π.χ. για ένα άτομο μισή κούπα ή και λίγο παραπάνω είναι καλή ποσότητα νομίζω),
μετά ρίχνετε το νερό που αντιστοιχεί στην ποσότητα ρυζιού που βάλατε (π.χ. για 1 κούπα ρύζι,θέλετε 2 κούπες νερό κ.ο.κ.)

Έπειτα ρίχνετε τα μπαχαρικά,το αφήνετε να πάρει μια καλή βράση και όσο έχει ακόμα νερό ανοίγετε την κονσέρβα τόνου και την ρίχνετε και αυτή στο κατσαρολάκι (αφόυ πρώτα βεβαιωθείτε ότι δεν έχει μείνει άλλο λάδι κονσέρβας στο κουτί.) Τα αφήνετετε να πάρουνε μια βράση και αυτά μέχρι να εξατμιστεί το περισσότερο νερό,και όταν έχει μείνει λίγο,το βγάζετε από τη φωτιά,και βάζετε από πάνω μια πετσετούλα για να τραβήξει τα υγρά.
Μετά από 2-3 λεπτά είναι έτοιμο. Γίνεται τέλειο,θα με θυμηθείτε. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
ευκολες και γρηγορες συνταγες είναι και οι εξής
1. μακαρόνια με μαγιονέζα και τόνο ( είναι πανευκολο,αφου βραζεις τα μακαρόνια,τα σταγκίζεις και μέσα στη κατσαρόλα ανακατεύεις μαγιονέζα και τόνο,τωρα ο γευστικος συνδυασμός δεν ξέρω αν σας αρέσει ):worry::worry:
2.μακαρόνια με κέτσαπ! (βράζεις τα μακαρόνια,τα σερβίρεις και ρίχνεις κέτσαπ και τυρι αμα θες! :) )
3.ρύζι με ανάμυκτα λαχανικά (υπάρχουν σακούλες στο σουπερ μαρκετ με ανάμυκτα λαχανικά και τα βράζεις μαζί με το ρύζι)
4.και για γλυκό μπορείς να βάλεις ένα ποτήρι γάλα και να προσθέσεις 2 κουταλιές σιμιγδάλι και λίγη ζαχαρη να το βάλεις σε κατσαρολάκι και να ανακαυτεύεις συνέχεια μέχρι να πίξει....όταν πιξει το βάζεις σε μπολάκι βάζεις και λίγη κανέλα και είναι υπέροχο!!! είναι όπως η κρέμα στο γαλακτομπούρεκο..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
^
Kαλά μακαρόνια με μαγιονέζα και τόνο είναι κόλαση γεύσης,δείτε και εδώ,έχει μια τέλεια συνταγή. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Btw, και οι σπιτικές μπάρες δημητριακών είναι εύκολες (όσες δεν έχουν βούτυρο δεν θέλουν ψήσιμο!), υγιεινές και ικανοποιούν εν μέρει την ακατανίκητη επιθυμία μας για γλυκόοοο:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Και για τη λιγούρα ποπ κορν: φτηνό, υγιεινό, νόστιμο και γρήγορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Πως να φτιάξουμε τη δική μας σπιτική μερεντα, γιατί οκ κακά τα ψέματα όλοι τη γουστάρουμε

Υλικά

6-8 ζελατίνες
50 γρ κακάο
40-50 μλ νερο βρασμενο
8 ζαχαρινες
1 μικρο βαζάκι

Εκτέλεση

Βράζουμε το νερό, βάζουμε το κακάο στο βαζάκι με τις ζαχαρίνες και τις ζελατίνες.Ρίχνουμε λίγο νερό και αναμειγνύουμε.Αν δεν ανακατεύεται εύκολα βάζουμε κ αι άλλο νερό.Το μείγμα πρέπει να γίνει κάτι μεταξύ πηχτού και αραιού.Ανακατεύουμε μέχρι να λιώσουν οι ζελατίνες και μετά το βάζουμε στο ψυγείο.Μη ψαρώνετε που στην αρχή είναι αραιούτσικο και θυμίζει πιο πολύ σιρόπι παρά μερεντα.Στο ψυγείο οι ζελατίνες παγώνουν και έχουν αναμειχθεί με το μείγμα και εκεί είναι που γίνεται το "πήξιμο" μπορείτε να βάλετε και λίγο γάλα.Εγώ βάζω και βγαίνει πολύ ωραίο.
Τώρα που θα πιάσει χειμώνας επιβάλλεται..


Θερμίδες ανά κουταλιά σούπας στη "μερεντα" κάπου στις 10-12.
2g πρωτεΐνη
0,5g υδατάνθρακα
0,1 με 0,2g λιπαρά.

Bέβαια εξαρτάται και πόσο νερό θα μπει μέσα.Πάντως μη φοβηθείτε να το κάνετε λίγο αραιό ξανά επισημαίνω.
Πήζει..

Αυτοσχέδια συνταγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Παιδιά εγώ πάντως για σνακ οταν περισσεύει ψωμί του τόστ το οποίο είναι ΑΡΚΕΤΩΝ ημερών αντί να το κάνω τοστάκι, αλείφω σε μία φέτα λίγο κέτσαπ και απο πάνω βάζω μια λεπτή φετούλα κασέρι (ή κίτρινο τυρί για τους αθηναίους :):P) και κατευθείαν στο φούρνο μικροκυμάτων μέχρι να λιώσει το κασέρι.
Δεν είναι τίποτα το σπουδαίο και όταν είδα την συγκάτοικο μου να το φτιάχνει μου ήρθε περίεργο.Το δοκίμασα και μου άρεσε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Παιδιά εγώ πάντως για σνακ οταν περισσεύει ψωμί του τόστ το οποίο είναι ΑΡΚΕΤΩΝ ημερών αντί να το κάνω τοστάκι, αλείφω σε μία φέτα λίγο κέτσαπ και απο πάνω βάζω μια λεπτή φετούλα κασέρι (ή κίτρινο τυρί για τους αθηναίους :):P) και κατευθείαν στο φούρνο μικροκυμάτων μέχρι να λιώσει το κασέρι.
Δεν είναι τίποτα το σπουδαίο και όταν είδα την συγκάτοικο μου να το φτιάχνει μου ήρθε περίεργο.Το δοκίμασα και μου άρεσε. :)

Και κεφτεδάκια μπορείς να φτιάξεις...:D
Όποιος έχει όρεξη... :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ακόμα να μάθω να φτιάχνω μακαρόνια!! Τι θα γίνει με την πάρτη μου;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Παιδια εχετε καμια ευκολη συνταγη για γλυκο χωρις πολλα πολλα υλικα?
Δηλαδη μην χρειαστω για ενα γλυκο κρεμες γαλακτος,κρεμες ζαχαροπλαστικης,μπισκοτα,κουβερτουρες,συνταγες,παντεσπανι κλπ κλπ κλπ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Παιδια εχετε καμια ευκολη συνταγη για γλυκο χωρις πολλα πολλα υλικα?
Δηλαδη μην χρειαστω για ενα γλυκο κρεμες γαλακτος,κρεμες ζαχαροπλαστικης,μπισκοτα,κουβερτουρες,συνταγες,παντεσπανι κλπ κλπ κλπ ...
χμμμ σε αυτό που έχω στο νου μου θα χρειαστείς μπισκότα,αλλά είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ απλό :D
και πεντανόστιμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Δεν εχω θεμα στο να χρειαστω μπισκοτα ή κατι αλλο απλα να μην εχει πολλα υλικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
ειναι απλό-ευκολο-γρηγορο
αρκει να εχεις φουρνο μικροκυματων....
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=113245
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Στο φούρνο δεν γίνεται δηλαδη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Δεν εχω θεμα στο να χρειαστω μπισκοτα ή κατι αλλο απλα να μην εχει πολλα υλικα...
Θα χρειαστείς ένα κουτί φιλαδέλφεια,2 πακέτα με μπισκότα oreo και προαιρετικά αμύγδαλα,ή ότι άλλο θες να βάλεις μέσα.Θα σου εξηγήσω τώρα.
Παίρνεις όλα αυτά τα μπισκότα από τα 2 πακέτα και τα χτυπάς μέχρι να γίνουν σκόνη. Από το κουτί της φιλαδέλφειας παίρνεις το 1/2 και σ'ένα μπολ ζυμώνεις αυτή τη μισή φιλαδέλφεια με τη σκόνη απ'τα μπισκότα και τ'αμύγδαλα.Μετά τα πλάθεις σε μπαλίτσες και τα βάζεις στο ψυγείο για 15 λεπτά.Λίγο πριν τα βγάλεις απ'το ψυγείο λιώνεις σε μπεν μαρί σοκολάτα κουβερτούρα και την αφηνεις να κρυωσει. ΄Την περιχύνεις πάνω στο μειγμα μπισκοτων-σκονης-αμυγδαλων,στις μπαλιτσες δηλαδη που εκανες και στη συνέχεια τα ξαναβάζεις στο ψυγείο μέχρι να παγώσει η κουβερτούρα.
Βέβαια,αν δε λιωσεις την κουβερτουρα νταξει,μπορεις και χωρις αυτην. Απλα θα ναι πιο ωραια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια εχετε καμια ευκολη συνταγη για γλυκο χωρις πολλα πολλα υλικα?
Δηλαδη μην χρειαστω για ενα γλυκο κρεμες γαλακτος,κρεμες ζαχαροπλαστικης,μπισκοτα,κουβερτουρες,συνταγες,παντεσπανι κλπ κλπ κλπ ...

Δεν εχω θεμα στο να χρειαστω μπισκοτα ή κατι αλλο απλα να μην εχει πολλα υλικα...

χμμμ... γιατί δεν φτιάχνεις μωσαϊκό; :) Γρήγορο και εύκολο γλυκό! ^^

Νομίζω είναι ό,τι πρέπει μιας και καλοκαιριάσαμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Μωρε εχω ξανακανει μωσαικο...γι αυτο ελεγα κατι διαφορετικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top