Συνταγές για φοιτητές

Brynja

Νεοφερμένος

Η Brynja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
φασολακια (ξερω οτι πολλοι τα απεχθανονται οπως και εγω, αλλα ειναι πολυ θρεπτικα) σε μια κατσαρολα σοταρεις ψιλοκομμενο κρεμμυδι μ λιγο ελαιολαδο και μολις καραμελωσουν βαζεις κοκκινη σαλτσα ντοματας(π.χ. πουμαρο) λιγο αλατι, πιπερι, ζαχαρη και το αφηνεις μεχρι να πηξει λιγο η σαλτσα.μετα ριχνεις τα φασολακια αν θες πατατες και νερο εως οτου τα καλυψει..ε μετα τσεκαρεις το νερο καθως θα βραζουν(σε μετρια φωτια) και θα εχουν γινει αν δεις οτι ειναι μαλακα και τρωγονται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olina11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olina11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
φασολακια (ξερω οτι πολλοι τα απεχθανονται οπως και εγω, αλλα ειναι πολυ θρεπτικα)

τα αγαπημενα μουυυυυ:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
επειδη ειμαι παντελως ασχετος, ξερει κανεις κανενα βιβλιο μαγειρικης να μου προτεινει?
θελω να εχει απλες καθημερινες συνταγες (τηγαν. πατατες, κεφτεδακια, καρμποναρα, ρυζι κλπ..) και με πολυ αναλυτικα βηματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Φοιτητής και στην κουζίνα, Εκδόσεις ελληνικά γράμματα


Τα γράφει πάρα πολύ αναλυτικά και απλά. Από το πως θα καθαρίσεις την πατάτα, μέχρι πως να διαλέγεις λαχανικά και πως να βράσεις μακαρόνια. Έχει και πιο σύνθετες συνταγές (με πσάρια και τέτοια), αλλά τις κάνεις να φαίνονται εύκολες.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Τα cupcakes ειναι πολυ ευκολα για φοιτητες πιστευω!:clapup:
Cupcakes με πορτοκαλι, σταγονες σοκολατας :slourp:

Επισης, μερικες ευκολες συνταγες:
*Λιγκουινι με μυρωδικα και σκορδο
*Ψητα λαχανικα στο φουρνο(υλικο και για σαντουιτς με ψητα λαχανικα)
*Κοτομπουκιες
*Μπιφτεκια με σαλατα ή πατατες
*Σαλατα με φασολια,καλαμποκι και τονο
*Ομελετα με αλλαντικα και τυρι ή veggie
*Κρυα μακαρονοσαλατα
*Σαλατα του Σεφ
*Σαλατα του καισαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
και τηγανητες ειναι απλες και νοστιμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Και το σουφλέ είναι εύκολο φαγητό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
και το στιφαδοοο ευκολο ειναι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Γαυρο στο φουρνο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Φοιτητής και στην κουζίνα, Εκδόσεις ελληνικά γράμματα


Τα γράφει πάρα πολύ αναλυτικά και απλά. Από το πως θα καθαρίσεις την πατάτα, μέχρι πως να διαλέγεις λαχανικά και πως να βράσεις μακαρόνια. Έχει και πιο σύνθετες συνταγές (με πσάρια και τέτοια), αλλά τις κάνεις να φαίνονται εύκολες.!

σε ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Εγω ενω εμαθα καποια φαγητα να φτιαχνω βαριεμαι τοοοσο πολυ να κατσω να μαγειρεψω. Φανταστειτε να αρχισουν και τα μαθηματα. Να' ναι καλα οι λεσχες :) ειναι πολυ καλες εδω περα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Εγω ξερω να φτιαχνω οτι ειδους μακαρονια υπαρχουν και ριζι.Απο εκει και περα το απολυτο χαος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Φοιτητής και στην κουζίνα, Εκδόσεις ελληνικά γράμματα


Τα γράφει πάρα πολύ αναλυτικά και απλά. Από το πως θα καθαρίσεις την πατάτα, μέχρι πως να διαλέγεις λαχανικά και πως να βράσεις μακαρόνια. Έχει και πιο σύνθετες συνταγές (με πσάρια και τέτοια), αλλά τις κάνεις να φαίνονται εύκολες.!

Ο αδερφός μου το έχει αυτό. Εχω ακούσει πως είναι καλό, αλλά έχει πολύ ψαγμένα και δύσκολα φαγητά. Δε νομίζω ενας φοιτητής να κάνει τόσο περίεργα πιάτα για τον ευατό του. Αντε μια ομελέτα να κάνει, όχι κάτι ισπανικές ομελέτες που έχει μέσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Ο αδερφός μου το έχει αυτό. Εχω ακούσει πως είναι καλό, αλλά έχει πολύ ψαγμένα και δύσκολα φαγητά. Δε νομίζω ενας φοιτητής να κάνει τόσο περίεργα πιάτα για τον ευατό του. Αντε μια ομελέτα να κάνει, όχι κάτι ισπανικές ομελέτες που έχει μέσα :P

Dude,δεν είναι έτσι.Δεν πάει κατευθείαν στις ισπανικές ομελέτες.Σου λέει πρώτα πως φτιάχνεις 1 απλή ομελέτα και σταδιακά σου δείχνει όλο και πιο δύσκολες ομελέτες.Εσύ αποφασίζεις αν θα μείνεις στην απλή ή θα μάθεις και κάτι πιο gourmet.

Προφανώς,έτσι είναι με όλα τα φαγητά που έχει.

Ειλικρινά,δεν παίζει να βρεις βιβλίο που να τα γράφει πιο αναλυτικά και απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samaritan

Νεοφερμένος

Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Jamie Oliver 30' Meals καθημερινά στις 15:00 στον Alpha. Δείτε το και θα με θυμηθείτε. Δεν είναι όλες οι συνταγές για όλους (συστατικά κτλ) αλλά δείχνει κάτι χρήσιμα γεύματα που σου λύνουν τα χέρια (και το στομάχι). :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Jamie Oliver 30' Meals καθημερινά στις 15:00 στον Alpha. Δείτε το και θα με θυμηθείτε. Δεν είναι όλες οι συνταγές για όλους (συστατικά κτλ) αλλά δείχνει κάτι χρήσιμα γεύματα που σου λύνουν τα χέρια (και το στομάχι). :D

Δεν θα το έλεγα. Οι συνταγές που δείχνει θέλουν κάποια εμπειρία και σύνεργα που δεν ξέρω αν έχουν όλοι οι φοιτητές (εγώ πάντως όχι :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Dude,δεν είναι έτσι.Δεν πάει κατευθείαν στις ισπανικές ομελέτες.Σου λέει πρώτα πως φτιάχνεις 1 απλή ομελέτα και σταδιακά σου δείχνει όλο και πιο δύσκολες ομελέτες.Εσύ αποφασίζεις αν θα μείνεις στην απλή ή θα μάθεις και κάτι πιο gourmet.

Προφανώς,έτσι είναι με όλα τα φαγητά που έχει.

Ειλικρινά,δεν παίζει να βρεις βιβλίο που να τα γράφει πιο αναλυτικά και απλά.

Δεν ξέρω αν είμαι η μόνη που της έκανε τόσο κακή εντύπωση το βιβλίο. Μου το έκαναν δώρο και, αν και το έχω ξεφυλλίζει πολλές φορές κι έχω ψάξει για ιδέες, εν τέλει έχω μαγειρέψει ελάχιστα από εκεί μέσα. Ξεχνάει υλικά σε αρκετές συνταγές ή ορισμένα στάδια (τύπου σοτάρισμα) που, ειδικά ο αρχάριος, δεν θα βγάλει άκρη. Δεν το έχω μπροστά μου για να δώσω συγκεκριμένα παραδείγματα, απλώς μου άφησε την εντύπωση του "πολύ κακό για το τίποτα". Πάντως η Βέφα που έχουμε σπίτι πιο αναλυτική μου φαίνεται. :P

On topic: κι η πίτσα είναι πραγματικά πανεύκολη παιδιά, το ζυμάρι είναι: αλεύρι για όλες τις χρήσεις/ζεστό νερό/αλάτι/μαγιά, και στα υλικά βάζεις ό,τι σου κατέβει στο κεφάλι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NasosJet

Νεοφερμένος

Ο NasosJet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Να ναι καλα η τοστερια και το μπρικι :P.Παντως ευτυχως εχει και καλη λεσχη το πανεπιστημιο.(αν και πρεπει σιγα σιγα να αρχισουμε να μαθαινουμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top