Αρχ. Γραμματεία - Βοήθεια/Απορίες/Ερωτήσεις στην Ελένη

Παυλος

Νεοφερμένος

Ο βλ.πανω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
πληροφοριακα επεσε:1 ποσο συντελει στην αναγνωριση ο αγγελιοφορος
2 περιληψη του μονολογου του αγγελιοφορου
3 στιχους στους οποιους αποκαθισταται η τιμη της Ελενης

ΑΚΡΙΒΏΣ τα ιδια επεσαν.......ΕΓΩ εγραψα 19!!!!!:xalara::papas::papas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εγω 16,5 αλλα δν πειραζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εγω πηρα 18 στο διαγωνισμα ελενης,αλλα διαφορετικα θεματα απο τα δικα σας.
Αναφορικα:
α)επιχειρηματα Θεονοης
β)Χαρακτηρισμος Θεονοης
γ)Αντιληψεις του Ευρυπιδη για το θειο
Δ)να σχολιασετε τον στιχο που λεει για τους αδικους και τους δικαιους.

Εγω ειχα την ενοτητα που η Θεονοη λεει στην ελενη οτι δεν θα πει τπτ στον αδελφο της για τον Μενελαο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Εγώ 20 πήρα, αλλά είχαμε και τελείως διαφορετική ύλη... Τέλος πάντων, σιγά μωρέ, Ελένη είναι.. Δεν πολυασχολούμαι με αυτό το μάθημα κι έτσι δεν μπορώ να πω πως κόπτομαι ιδιαίτερα για το βαθμό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefthe

Νεοφερμένος

Η Eλευθερiα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
παιδες στα φιλολογικα το μαιτεχμιο ειναι το number 1,στα θετικης κατευθυνσης ο σαβαλλας αλλα και ιδιαιτερα στα μαθηματικα η ελληνοεκδοτικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonisp1

Νεοφερμένος

Ο jonisp1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
λιπών παω Τρίτη γυμνασίου και οπός πολη εδώ και 3 χρόνια δν έχω ανοίξει βιβλίο λιπών κάθε χρόνο πέρναγα μια χαρά της τάξης μέχρι φέτος που ήρθε μια φιλόλογος και μας έχει ταράξει στα 8 τέλος πάντων για να μην τα πολυλογώ στα 2 τρίμηνα αρχαία κ Ελένη μου έχει βάλει 8 οπός 8 θα μου βάλει κ στο τρίτο λοιπόν........τώρα να γράφω 14 αποκλείεται οπότε εάν ξέρετε κάτι που ακούγετε ότι εάν γράψεις π.χ 10 προσθέτονται κάποιοι βαθμοί από άλλα μαθήματα αληθεύει εάν ναι για πητε περισσότερα...........τώρα εάν έχετε κ κάνα s.o.saki γραφτετο
να κάτσω να διαβάσω ολλα τα μαθήματα αποκλείεται οπότε μην κουραστείτε να το γράψετε:D:D

(Α εάν έχετε κάνα sos και για τα άλλα της τριτης γραφτετα:no1:)


:jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κάθε μάθημα που πέφτει κάτω από το 10 στο γενικό μέσο όρο μπορεί να εξισορροπηθεί με ένα άλλο που περνάει το 13, με προυπόθεση το συγκεκριμένο ζεύγος να γίνεται το πολύ 4 φορές, αλλιώς μένεις αυτόματα στην ίδια τάξη.
Στο Λύκειο είναι πολύ πιο χαλαρά, αφού το σετάκι μπορεί να γίνει απεριόριστες φορές και η βάση είναι 9,5. Αρκεί να έχεις ΓΜΟ 9,5 και περνάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonisp1

Νεοφερμένος

Ο jonisp1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
aaaa ok tnx :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
κοίτα για Ελένη το μόνο που μπορείς να διαβάσεις είναι τα σχόλια κάτω από τους στίχους που σας έχει βάλει στην εξεταστέα ύλη. Ακόμη αν σας είπε ποτέ να διαβάσετε το λεξικό ενοιών της αρχαίας τραγωδίας διάβασε από εκεί τα κατα ποιόν μέρη και τα κατα ποσόν μέρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonisp1

Νεοφερμένος

Ο jonisp1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ok :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mike19930

Νεοφερμένος

Ο mike19930 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
φιλε παω και εγω 3η γυμνασιου και μας ειπε να διαβασουμς πολυ καλα σελ 144 τι ειναι Τραγικη Ειρωνια και τι ειναι Τραγικος Ηρωας.
Τορα ειναι αναλογα με τον καθιγιτη/τρια που θα σου πεσει τι να σου πω σου Ευχομαι να περασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonisp1

Νεοφερμένος

Ο jonisp1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
tnx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Ο βαθμός σε αυτό το μάθημα εξαρτάται από τον καθηγητή .
Για παράδειγμα εγώ έχω ένα λολό που μας δίνει δικά του σχόλια σε φωτοτυπίες (1-2 σελίδες σε κάθε 100 στίχους περίπου-όλο φιλοσοφίες και ελάχιστα ουσιαστικά πράγματα) και περιμένει να τα μάθουμε όλα όπως τα λέει (παπαγαλία) και να του τα γράψουμε στις αντίστοιχες ερωτήσεις που θα βάλει ! Ακόμη λέει ότι αν γράψουμε κάτι σωστό που δεν μας το έχει δώσει εκείνος στις φωτοτυπίες, θα μας το πιάσει λάθος-για να μην παίρνουμε λυσάρια... ! Ε λοιπών αυτός έχει βάλει 7 (Ελένη,Αρχαία) σε δύο συμμαθητές μου και μάλιστα στο 2ο τρίμηνο !!! Τι να πει κανείς...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonisp1

Νεοφερμένος

Ο jonisp1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
και εμας αυτη εχει αφηση το μησο σχολειο παντος σημερα εγραφα αρχαια πανω απο 5 δν εχω γραψη σηγουρα

καλο σεμπεβριο :bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!msm!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η !msm! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
χρειάζομαι βοήθεια.Στα αρχαία στη σελίδα 8 χρειάζομε όλα τα ρήματα και τους προσδιορισμους των ρημάτων και τον χρόνο των ρημάτων.Το κείμενό.
Ού γαρ δή ούτω γε φρενοβλαβής ήν ο Πρίαμος ούδε οι άλλοι Τρώες, ώστε τοις σφετέροις σώμασι καί τοις τέκνοις και τή πόλει κινδυνεύειν εβούλοντο, όπως Αλέξανδρος Ελένη συνοική.Ει δε τοι και εν τοις πρώτοις χρόνοις ταύτα εγιγνώσκον, επεί πολλοί μεν των άλλων Τρώων, μάλιστα δε οι αυτού υιεις,οπότε συμμισγοιεν τοις Έλλησιν, απώλλυντο, Πρίαμος, ει και αυτός Ελένη συνώκει, απέδωκεν αν αυτήν Μενελάω , ίνα αυτός και οι υπήκοοι αυτού απαλλαγείεν των παρόντων κακών.
Μεχρι εκεί. Βοήθεια!!!!!!!

γλωσσικα σχόλια
Ού γαρ δή ούτω γε φρενοβλαβής ήν ο Πρίαμος =γιατί βέβαια δεν ήταν τόσο παράφρων ο Πρίαμος
τοις σφετέροις σώμασι καί τοις τέκνοις και τή πόλει κινδυνεύειν = να θέτουν σε δικό τους κύνδυνο τη ζωή τη δική τους και των παιδιών τους και της πόλης τους
όπως Αλέξανδρος Ελένη συνοική = όπως ο Πάρης και η ελένη ζουν μαζί
τοι= βέβαια
ταύτα εγιγνώσκον=είχαν αυτή τη γνώμη
απώλλυντο = χανώταν
συνώκει = συγκατοικούσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
εβούλοντο--->παρατατικος,γ' προσωπου,πληθ.
συνώκει--->ενεστωτας,β' προσωπο,ενικ.

τα υπολοιπα βρισκονται σε εγκλισεις που δν γνωριζω!συγνωμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!msm!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η !msm! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εντοπισα τα ρηματα αν και δεν ειμαι κ σιγουρη,τεχνολογικη ειμαι!!!!

ήν οριστικη παρατατικου,β ενικο
εβούλοντο οριστικη υπερσυντελικου γ πληθ
εγιγνώσκον α ενικο οριιστικη παρατατικου
συμμισγοιεν ευκτικη
απώλλυντο οριστικη υπερσ
συνώκει γ ενικο οριστικη ενεστωτα
απέδωκεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
το ην είναι α' ενικό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
γ ενικό είναι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top