Ακαδημαϊκή καριέρα

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αν δεν έχετε γνωριμίες ξεχάστε την ακαδημαική καριέρα στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Παίρνοντας το χειρότερο σενάριο λοιπόν,θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις.
Έστω οτι δεν τα καταφέρνω να εισαχθώ σε κάποιο postgraduate program στο εξωτερικό,επιλέγω Ελλάδα για μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές.
1)Γνωρίζει κάποιος αν οι διδακτορικοί φοιτητές εν γένει πληρώνονται?Γιατί μιλάμε για επένδυση πολλών ετών.
2)Κατά πόσο είναι εύκολο α)τελειώνοντας phd απο ελληνικό πανεπιστήμιο να απορροφηθείς στην στην 3οβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα και β)στο εξωτερικό
3)Τελευταίο,απλά επειδή μαζεύω απόψεις,μιλώντας πάντα σε Ελληνικά δεδομένα,θεωρείτε οτι οι διδακτορικές σπουδές σαν επένδυση θα έχουν κάποιο ρεαλιστικό αντίκρισμα(εννοώντας εργασία) ή θα ήταν προτιμότερο να βγει κανείς μετά την λήψη κάποιου μεταπτυχιακού στην αγορά εργασίας?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων παίδες.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην καταφέρεις να εισαχθείς σε ΠΜΣ στο εξωτερικό δεδομένου πως είσαι καλός, εκτός αν εννοείς πως μπορεί να μην έχεις την οικονομική δυνατότητα να αντεπεξέλθεις. Με το να σκέφτεσαι worst case scenarios χάνεις τον χρόνο σου, ξεκίνα να ψάχνεις σε ποια χώρα θες να συνεχίσεις τις σπουδές σου και μάθε τη γλώσσα της. Αλλά μιας και ρωτάς:

1) Εν γένει δεν πληρώνονται. Όσοι νέοι γνωρίζω που ξεκίνησαν με τις καλύτερες προθέσεις, απλώς αποφάσισαν να συνεχίσουν έξω το διδακτορικό τους γιατί είτε έπαιρναν πραγματικά γελοία ποσά, είτε δεν έπαιρναν τίποτα, σε μια full-time απασχόληση (κάνεις έρευνα, διδάσκεις, διορθώνεις, επιτηρείς και κάνεις δουλειά και για τον επιβλέποντά σου). Οι μεγαλύτεροι ηλικιακά εργάζονται ήδη, επομένως δεν τους απασχολεί τόσο πολύ.
2) Δεδομένου πως στην Ελλάδα οι προσλήψεις έχουν παγώσει, δύσκολα τα πράγματα. Είχα λέκτορα στο Παν/μιο που το ΦΕΚ διορισμού του βγήκε το 2011 και η πρόσληψη έγινε το 2014. Οι συμβασιούχοι (πρώην ΠΔ407, δεν ξέρω σε τι μετονομάστηκαν) παίρνουν κυριολεκτικά ψίχουλα.
Όσον αφορά το εξωτερικό εννοείται πως προτεραιότητα έχουν όσοι ολοκλήρωσαν εκεί τις σπουδές τους.
3) Για να είμαι ειλικρινής αυτή η ερώτηση με μπέρδεψε. Η μόνη αγορά στην οποία έχουν αντίκρυσμα οι διδακτορικές σπουδές, είναι η ...ακαδημαϊκή! Αν θες να διδάξεις σε Παν/μιο ή να συνεχίσεις ως ερευνητής σε κάποιο ερευνητικό κέντρο, κάνεις PhD, αν δεν θες, το Master είναι αρκετό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μα αυτό λέω, αν δεν πληρώνεσαι καθόλου,πώς θα ζεις με αξιοπρέπεια; Δεν είπε κανείς να παίρνεις εκατομμύρια..

Μιλαμε για τη ζωη μετα το διδακτορικο και οχι κατα τη διαρκεια της φοιτησης...ξαναδιαβασε λιγο την ερωτηση που εκανε ο φιλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Στην Ελλάδα παίζει ρόλο και η κομματική διαπλοκή για μια θέση στα μέλη ΔΕΠ ενός Τμήματος. Για να δείτε πόσο καθαρά είναι τα πράγματα, πηγαίνετε να μιλήσετε σε έναν Έλληνα καθηγητή Πανεπιστημίου για την αξιολόγηση ή για τα πρακτικά των Γενικών Συνελεύσεων του Τμήματος, τα οποία κρύβουν. Ακόμη και για τις "συναλλαγές" που έχουν με τα κομματικά γραφεία, τους φοιτητές παρατάξεων, νεολαίες κομμάτων, βουλευτές, ... και όλο το κατακάθι της Ελληνικής κοινωνίας για δικές τους υποθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foithths1985

Νεοφερμένος

Ο foithths1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Στην Ελλάδα παίζει ρόλο και η κομματική διαπλοκή για μια θέση στα μέλη ΔΕΠ ενός Τμήματος. Για να δείτε πόσο καθαρά είναι τα πράγματα, πηγαίνετε να μιλήσετε σε έναν Έλληνα καθηγητή Πανεπιστημίου για την αξιολόγηση ή για τα πρακτικά των Γενικών Συνελεύσεων του Τμήματος, τα οποία κρύβουν. Ακόμη και για τις "συναλλαγές" που έχουν με τα κομματικά γραφεία, τους φοιτητές παρατάξεων, νεολαίες κομμάτων, βουλευτές, ... και όλο το κατακάθι της Ελληνικής κοινωνίας για δικές τους υποθέσεις.

εγω ειμαι βοηθος καθηγητη σε καλο πανεπιστημιο και δεν εχω καμια ειδους διαπλοκη.τωρα τι λες εσυ ειναι δικο σου θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους,ξανα-ανοίγω το θέμα και συγγνώμη αν κάνω ερωτήσεις οι οποίες έχουν ηδη απαντηθεί.
Είχα την ακαδημαική πορεία από νωρίς στο μυαλό μου απλώς κρατούσα μικρό καλάθι,έχουν περάσει τα εξάμηνα και αισίως βρίσκομαι στο 3ο έτος με σχεδόν άριστους βαθμούς οπότε έχω αρχίσει να εξετάζω πιο λεπτομερώς το ζήτημα.
Να ξεκαθαρίσω οτι βρίσκω την ιδέα της διδασκαλίας σε σύμπραξη με την έρευνα στο εκάστοτε επιστημονικό πεδίο,τουλάχιστον γοητευτική.
Θα ήθελα λοιπόν οχι μόνο να συνεχίσω τις σπουδές μου σε μεταπτυχιακό αλλά και σε διδακτορικό επίπεδο.
Παίρνοντας το χειρότερο σενάριο λοιπόν,θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις.
Έστω οτι δεν τα καταφέρνω να εισαχθώ σε κάποιο postgraduate program στο εξωτερικό,επιλέγω Ελλάδα για μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές.
1)Γνωρίζει κάποιος αν οι διδακτορικοί φοιτητές εν γένει πληρώνονται?Γιατί μιλάμε για επένδυση πολλών ετών.
2)Κατά πόσο είναι εύκολο α)τελειώνοντας phd απο ελληνικό πανεπιστήμιο να απορροφηθείς στην στην 3οβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα και β)στο εξωτερικό
3)Τελευταίο,απλά επειδή μαζεύω απόψεις,μιλώντας πάντα σε Ελληνικά δεδομένα,θεωρείτε οτι οι διδακτορικές σπουδές σαν επένδυση θα έχουν κάποιο ρεαλιστικό αντίκρισμα(εννοώντας εργασία) ή θα ήταν προτιμότερο να βγει κανείς μετά την λήψη κάποιου μεταπτυχιακού στην αγορά εργασίας?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων παίδες.

Μιλαμε για τη ζωη μετα το διδακτορικο και οχι κατα τη διαρκεια της φοιτησης...ξαναδιαβασε λιγο την ερωτηση που εκανε ο φιλος
Εγώ με βάση αυτό μιλούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
εγω ειμαι βοηθος καθηγητη σε καλο πανεπιστημιο και δεν εχω καμια ειδους διαπλοκη.τωρα τι λες εσυ ειναι δικο σου θεμα
Εσυ δεν εισαι που στο thread "εξεταστικη" ελεγες οτι εδωσες 8 μαθηματα και στα μισα κοπηκες με 4 και υποστηριζες πως ολοι πρεπει να παιρνουν το 5? Πως γινεται να εισαι βοηθος καθηγητη?

Εγώ με βάση αυτό μιλούσα.
Εγω απαντουσα στο ερωτημα 3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εφόσον θέλετε οπωσδήποτε να ακολουθήσετε ακαδημαική καριέρα σε πανεπιστημιο της Ελλάδας το καλύτερο είναι να γραφτείτε σε μια φοιτητική παράταξη μπορείτε να το κάνετε και με άλλον τρόπο αλλά θα είναι πολύ πιο δύσκολος.

Η μαγεία κάθε επιστημης βρίκσεται έξω από τα πανεπιστημια της ανόητες επαναλαμβανόμενες διαλέξεις, τα μονότονα πειράματατα στο εργαστηριο, τις αναφορές και παρουσιάσεις στα συνέδρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Η μαγεία κάθε επιστημης βρίκσεται έξω από τα πανεπιστημια της ανόητες επαναλαμβανόμενες διαλέξεις, τα μονότονα πειράματατα στο εργαστηριο, τις αναφορές και παρουσιάσεις στα συνέδρια

Δεν θα έλεγα ότι αυτά που ανέφερες δεν ανήκουν στην μαγεία της επιστήμης. Εγώ τουλάχιστον θέλω να τα κάνω πολύ (πέρα από τα πειράματα, που λόγω αντικειμένου δεν θα μπορέσω να κάνω). Θεωρώ δηλαδή ότι ανήκουν στην μαγεία της επιστήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην καταφέρεις να εισαχθείς σε ΠΜΣ στο εξωτερικό δεδομένου πως είσαι καλός, εκτός αν εννοείς πως μπορεί να μην έχεις την οικονομική δυνατότητα να αντεπεξέλθεις.
Αυτό ακριβώς εννοούσα,ο Μ.Ο. είναι πολύ κοντά στο 9 και έχω ασχοληθεί και με πράγματα εκτός πανεπιστημίου(σεμινάρια,MUNs,debate club) από προσωπική ευχαρίστηση και ελπίζοντας να έχουν κάποιο αντίκρισμα σε μια τυχούσα αίτηση μεταπτυχιακού.Απλά θέλω να είμαι πάντα προετοιμασμένος..

Γ)Αυτην την ερωτηση ομολογω πως δεν την καταλαβα...Phd κανεις επειδη σου αρεσει η ερευνα και οχι επειδη επιδιωκεις να γινεις πλουσιος...Επομενως το κριτηριο δεν θα επρεπε να ειναι τα λεφτα..Ασε που στο εξωτερικο οσο βλεπουν οτι προχωρας και κανεις δουλεια σε "τροφοδοτουν" οι ιδιοι και μιλαμε για καλα λεφτα
Παναγιώτη το λέω από την άποψη,οτι θα το ήθελα πολύ να το κάνω αλλά πάλι αν τα χρήματα δεν είναι αρκετά ή δεν υπάρχουν καθόλου χρήματα στον τομέα στην Ελλάδα δεν θα ήθελα μέχρι τα 28 να εξαρτώμαι από γονείς,θα προτιμούσα να διεκδικούσα μια δουλειά αρκετά νωρίτερα,είναι το κόστος ευκαιρίας :P . Δεν είναι ζήτημα του να γίνεις πλούσιος,αλλά να ζεις αξιοπρεπώς σαν νέος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ας το παρουμε απ την αρχη. Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους εισαι αριστος(>8,5) και οχι σχεδον αριστος.

Δευτερον, με τετοιους βαθμους παιρνεις ΑΝΕΤΑ υποτροφια στο εξωτερικο για Phd οπου και δεν θα πληρωνεις διδακτρα και θα σου δινουν εναν αξιοπρεπη μισθο για να ζεις οποτε μην το σκεφτεσαι καν για Ελλαδα(εκτος αν υπαρχουν αλλοι λογοι)..Αν σε ενδιαφερει κοιτα και για USA και οχι μονο UK

Τριτον, πρεπει να ορισεις τις προτεραιοτητες σου..Αν θες να κανεις Phd και μολις τελειωσεις να ερθεις Ελλαδα για δουλεια να ξερεις οτι θα τα βρεις σκουρα..Οποτε τελειωνεις το Phd εκει περα(π.χΑγγλια), δουλευεις καποια χρονια και ταυτοχρονα παρακολουθεις προκυρηξεις θεσεων..Αν εισαι τυχερος σε δεχονται και επιστρεφεις Ελλαδα.

Υ.Γ τωρα το ειδα οτι μιλας για Msc και οτι ισως δεν εχεις οικονομικη δυνατοτητα..αν δεν το γνωριζεις μπορεις να γινεις απευθειας δεκτος για Phd παρακαμπτοντας το msc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios2795

Νεοφερμένος

Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς εννοούσα,ο Μ.Ο. είναι πολύ κοντά στο 9 και έχω ασχοληθεί και με πράγματα εκτός πανεπιστημίου(σεμινάρια,MUNs,debate club) από προσωπική ευχαρίστηση και ελπίζοντας να έχουν κάποιο αντίκρισμα σε μια τυχούσα αίτηση μεταπτυχιακού.Απλά θέλω να είμαι πάντα προετοιμασμένος..


Παναγιώτη το λέω από την άποψη,οτι θα το ήθελα πολύ να το κάνω αλλά πάλι αν τα χρήματα δεν είναι αρκετά ή δεν υπάρχουν καθόλου χρήματα στον τομέα στην Ελλάδα δεν θα ήθελα μέχρι τα 28 να εξαρτώμαι από γονείς,θα προτιμούσα να διεκδικούσα μια δουλειά αρκετά νωρίτερα,είναι το κόστος ευκαιρίας :P . Δεν είναι ζήτημα του να γίνεις πλούσιος,αλλά να ζεις αξιοπρεπώς σαν νέος.

Σε πολύ ανταγωνιστικά προγράμματα, μεταπτυχιακών του εξωτερικού, ο βαθμός δεν είναι η πανάκεια. Γιατι; Γιατι θεωρείται αυτονόητο, αλλά και είναι γεγονός, πως ως προαπαιτούμενο έχουν όλοι τον απαραίτητο βαθμό ( εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων ) , άρα αυτόματα δεν γίνεται να κριθούν οι υποψήφιοι με βάση αυτόν και μόνο.

Η συγγραφή σοβαρών εργασιών σχετικές με το αντικείμενο σπουδών σου στο μεταπτυχιακό, οι άριστες συστατικές επιστολές των καθηγητών σου, η τυχόν συμμετοχή σε κάποια επίσημη ερευνητική ομάδα του Πανεπιστημίου σου, η παρουσίαση εργασίας σε αναγνωρισμένα επιστημονικά συνέδρια, και η συνεργασία με κάποιον καθηγητή σε Project προσμετρούνται θετικά.

Αναφορικά με τις βεβαιώσεις σεμιναρίων και τα μοντέλα εκπροσώπησης, μετά από συζητήσεις με καθηγητές, σε βεβαιώνω πως ελάχιστα εως καθόλου μετράνε. Για διασκέδαση και για την εμπειρία είναι μια ωραία διαδικασία, αλλά, ορθώς, δεν λαμβάνονται στα σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Πολλοι υποψηφιοι δεν πληρουν καν τα κριτηρια του προγραμματος ως προς τον Μ.Ο αλλα ακομα και τοτε γινονται δεκτοι. Ο Μ.Ο απο μονος του δεν λεει και πολλα..Πολυ σημαντικο οπως σου ειπα και πριν ειναι οι συστατικες..2 καλες συστατικες σε στελνουν οπου θελεις..Βεβαια εσυ που εχεις και δυνατο background δεν εχεις να φοβασαι απολυτως τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ξερετε κανεναν που να πηγε απευθειας για Business PhD στο Αμερικα; Γιατι απο οσο εχω ακουσει ειναι πολυ δυσκολο να γινεις δεκτος σε τετοιο προγραμμα, σε αντιθεση πχ με engineering που υπαρχουν πολλα παιδια που εχουν γινει δεκτα και φυσικα χωρις βαθμους 9+.

Οπως ειπαν και οι απο πανω, σημασια δεν εχει μονο ο βαθμος αλλα και το πως θα πουλησεις τον εαυτο σου και τι συστασεις θα εχεις. Ενα γερο project που πηρες μερος ή μια δυνατη πτυχιακη μετραει περισσοτερο απο τον ΜΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Σε business(π.χ finance) νομιζω οτι ισχυουν τα ιδια με μια μικρη επιφυλαξη ως προς το business administration οπου ισως χρειαζεται προυπηρεσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το ΜΒΑ χρειαζεται προϋπηρεσια, για PhD στο ΒΑ δεν γνωριζω.

Απλα γνωριζω αρκετο κοσμο που κανει διδακτορικες σπουδες στο εξωτερικο και κανενας που να εχει σχεση με business δεν ειναι στην αλλη πλευρα της λιμνης :P . Και μιλαω για ατομα με πρωτη επιλογη ΗΠΑ που τελικα ομως κατεληξαν κατα κυριο λογο UK. Εν αντιθεσει με οσους κανουν engineering-oriented PhD που εχουν μπει και σε πανεπιστημια της Ivy League

Οποιος ξερει καποιον που να κανει διδακτορικες σπουδες οικονομικων/διοικησης στις ΗΠΑ ας μας το πει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μιλησες για business και οχι economics και με μπερδεψες..Ειμαι ενας απο αυτους που τελειωνοντας θα κανω αιτησεις για Αμερικη(economics) και ξερω και ατομο που ηδη ειναι για phd
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μιλησες για business και οχι economics και με μπερδεψες..Ειμαι ενας απο αυτους που τελειωνοντας θα κανω αιτησεις για Αμερικη(economics) και ξερω και ατομο που ηδη ειναι για phd

Καλη επιτυχια με τις αιτησεις σου!

Για τι πανεπιστημια σκεφτεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ευχαριστω..και σε εσενα ευχομαι καλη επιτυχια..για πανεπιστημια σκεφτομαι cornell, carnegie mellon, nyu, UC berkeley, ισως και Stanford,Princeton..Δυσκολο το εγχειρημα αλλα ελπιζω να τα καταφερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Ευχαριστω..και σε εσενα ευχομαι καλη επιτυχια..για πανεπιστημια σκεφτομαι cornell, carnegie mellon, nyu, UC berkeley, ισως και Stanford,Princeton..Δυσκολο το εγχειρημα αλλα ελπιζω να τα καταφερω

Σου ευχομαι να βρεθεις σε ενα απο τα πανεπιστημια που προανεφερες. Ειναι κ το δικο μου -τρελο- ονειρο να μπω εστω κ για επισκεψη στο stanford ή το berkeley! Γενικως νομιζω η Καλιφορνια ειναι κοιτιδα πλεον των πιο αναγνωρισμενων κ διασημοτερων πανεπιστημιων στην Αμερικη. Ας ελπισουμε οτι καποια μερα θα διαβουμε την πορτα τους!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top