Ακαδημαϊκή καριέρα

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους! Σπουδάζω Νηπιαγωγός, αλλά θέλω πολύ να ακολουθήσω ακαδημαική καριέρα. Το αντικείμενο που θα ήθελα να ασχοληθώ είναι η Ιστορία της Τέχνης. Είναι δυνατόν να κάνω μεταπτυχιακό και διδακτορικό πάνω στον τομέα αυτό παρόλο που το βασικό μου πτυχίο δεν έχει σχέση μ' αυτό; Ή μήπως πρέπει να αλλάξω αντικείμενο σπουδών; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλημέρα!

Δεν θα έχεις πρόβλημα, αρκεί το μεταπτυχιακό σου να είναι σχετικό με το αντικείμενο του διδακτορικού. Μη ξεχνάς επίσης ότι μπορείς να συνδυάσεις την παιδαγωγική σου παιδεία με την ιστορία της τέχνης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
Η αλήθεια είναι πως στη σχολή έχουμε πολλά μαθήματα σχετικά με την Τέχνη γενικότερα. Απλά είχα την απορία γιατί ορισμένα μεταπτυχιακά δέχονται πτυχιούχους μόνο από συγκεκριμένα αντικείμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γενικά, τα θεωρητικά μεταπτυχιακά, που δεν θέλουν εξειδικευμένες γνώσεις (όπως μαθηματικά ή χημεία για παράδειγμα) δέχονται φοιτητές από τις περισσότερες θεωρητικές σχολές. Δεν θα έχεις πρόβλημα!

Πάντως, είναι νωρίς ακόμα να σκέφτεσαι το διδακτορικό. Στο μεταπτυχιακό θα δεις αν θα αντέξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά θεωρώ ότι είναι αρκετά δύσκολο να σε δεχτούν σε ιστορικό-αρχαιολογικό τμήμα που κάνουν μεταπτυχιακά-διδακτορικά σε τέχνη.Προτεραιότητα όπως καταλαβαίνεις έχουν οι φοιτητές του τμήματος,μετά των υπόλοιπων φοιτητών της φιλοσοφικής και στην συνέχεια οι υπόλοιποι.Για Αθήνα ας πούμε που είμαι εγώ παίρνουν ελάχιστους 4-5 άτομα.Για εξωτερικό δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω πάντως.Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σπανίως πάει κάποιος φοιτητής από μόνος του και λέει "γεια σας, θέλω να κάνω διδακτορικό"!
Μετά από κάποιο καιρό συνεργασίας, οι περισσότεροι καθηγητές "το προτείνουν", σε προσκαλούν να το κάνεις. Γι αυτό και συνήθως είναι φοιτητές που έχουν κάποια σχέση με τη σχολή από πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Για διδακτορικό δεν ξέρω ποιά είναι ακριβώς η διαδικασία οπότε δεν εκφέρω γνώμη.Πάντως για μεταπτυχιακό εδώ είναι πολύ δύσκολο πιστεύω.Θα προτιμήσουν φοιτητές που ξέρουν προπτυχιακούς με εργασίες που τους γνωρίζουν.Αλλα δεν χάνει τίποτα να ρωτήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σίγουρα δεν χάνει κάτι. Καλύτερα για Ιστορία της Τέχνης, να πάει να κάνει ένα πολύ καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και μετά βλέπει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Χάθηκαν τα μηνύματά μας....σνιφ σνιφ σνιφ!
Ελπίζω να είχες δεις τις απαντήσεις, δεν θυμάμαι!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Ναι τις είδα! Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Καταλαβάινω τι εννοείς για το διδακτορικό και μάλλον έχεις δίκιο, καθώς έχεις προσωπική πείρα. Απλά πρέπει να ελπίζω να το προτείνουν και σε μένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όταν είσαι στο μεταπτυχιακό, θα προσπαθήσεις να είσαι κοντά με τους καθηγητές!Αν δουν ότι πραγματικά ενδιαφέρεσαι και αντέχεις, θα στο προτείνουν από μόνοι τους, μην ανησυχείς!!Και αυτοί διψούν για καλά μυαλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αλήθεια; Τέλεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tyrex

Νεοφερμένος

Η tyrex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
μεταπτυχιακο στην ιστορια τεχνης θα κανεις μονο στο πλαισιο που σ επιτρεπει το πτυχιο...δηλ. διδακτικη της τεχνης στα πλαισια του νηπιαγωγιου και των πρωτων ταξεων του δημοτικου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariasp

Νεοφερμένος

Η Mariasp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Είμαι φοιτήτρια της γεωπονικής και θα ήθελα πολύ να ασχολήθω μετά το τέλος των σπουδών μου, ερευνητικά με κάποιο αντικείμενο...!
Τι θα προτείνατε ως προσόντα που θα πρέπει να έχει κάποιος που θα ασχοληθεί με ακαδημαική καριέρα;και ποιά είναι η διασικασία που πρέπει να ακολουθήσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Είμαι φοιτήτρια της γεωπονικής και θα ήθελα πολύ να ασχολήθω μετά το τέλος των σπουδών μου, ερευνητικά με κάποιο αντικείμενο...!
Τι θα προτείνατε ως προσόντα που θα πρέπει να έχει κάποιος που θα ασχοληθεί με ακαδημαική καριέρα;και ποιά είναι η διασικασία που πρέπει να ακολουθήσω;

προπτυχιακο-->μεταπτυχιακο(master)---->μεταπτυχιακο(διδακτορικο)---->μεταδιδακτορικο(α)(εργασια ως μελος ερευνητικης ομαδας ,για αποκτηση εμπειριας)--->θεση σε πανεπιστημιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
προπτυχιακο-->μεταπτυχιακο(master)---->μεταπτυχιακο(διδακτορικο)---->μεταδιδακτορικο(α)(εργασια ως μελος ερευνητικης ομαδας ,για αποκτηση εμπειριας)--->θεση σε πανεπιστημιο.

και ούτε γάτα ούτε ζημιά.:smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
παντως δεν βλεπω καθηγητες στα βιογραφικα του ιστορικου με πτυχιο αλλο του βασικου(σχετικου δηλ με ιστορια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
προπτυχιακο-->μεταπτυχιακο(master)---->μεταπτυχιακο(διδακτορικο)---->μεταδιδακτορικο(α)(εργασια ως μελος ερευνητικης ομαδας ,για αποκτηση εμπειριας)--->θεση σε πανεπιστημιο.

Οπουδήποτε παίζουν ρόλο και οι καλές γνωριμίες. Στην Ελλάδα μάλιστα, αν έχουν και κομματικό-συνδικαλιστικό άρωμα, ακόμη καλύτερα. Το σημαντικότερο προσόν ξέχασες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Η αλήθεια ειναι οτι για να μπεις στο πανεπιστήμιο ως καθηγητής δεν ειναι απλό, ακόμα και αν έχεις κανει διδακτορικό κτλ... Μεγαλύτερο ρόλο παίζουν οι γνωριμίες και το μέσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Γεια σας! Σε 2 μήνες περίπου τελειώνω το δεύτερο έτος στο φιλοσοφικών και κοινωνικών σπουδών και θέλω να γίνω καθηγητής φιλοσοφίας στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Το ξέρω ότι ίσως είναι νωρίς να σκέφτομαι για το τι επάγγελμα θα ακολουθήσω, αλλά πραγματικά αυτό θέλω να κάνω.
Εχω λοιπόν κάποιες ερωτήσεις.
Για να γίνω δεκτός σε κάποιο καλό μεταπτυχιακό, τι βαθμό πτυχίου πρέπει να έχω;
Για το μεταπτυχιακό, πέρα από το βαθμό πτυχίου, μετράει κάτι άλλο;
Είδα αλλού στο forum ότι αν είσαι καλός στο μεταπτυχιακό, σου προτείνουν οι ίδιοι οι καθηγητές σου να προχωρήσεις σε διδακτορικό. Γίνεται όμως αν επιλέξω να κάνω διδακτορικό σε άλλο πανεπιστήμιο να με επιλέξουν οι εκεί καθηγητές ή πρέπει να με ξέρουν από πριν;
Στο τμήμα μου η πτυχιακή είναι προαιρετική. Αν την επιλέξω, θα με βοηθήσει στο να με επιλέξουν σε κάποιο μεταπτυχιακό;
Αν επιλέξω να κάνω μεταπτυχιακό σε μη αγγλόφωνη χώρα, πρέπει να την έχω επιλέξει νωρίς την χώρα αυτή, από το τρίτο ή το τέταρτο έτος για παράδειγμα, έτσι ώστε να έχω μάθει την γλώσσα της μέχρι ένα επίπεδο και να μπορώ να επικοινωνώ;

Συγγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top