Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,792 εγγεγραμμένα μέλη και 2,440,636 μηνύματα σε 76,684 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 290 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Καφές!

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε: στις 23:15, 15-02-11:

δεν ξερω καν αν υπαρχει τετοιο θεμα...και για να ειμαι ελικρινης δεν το εψαξα σχολαστικα..αν υπαρχει sorry παιδες...λοιπον.....ολοι οι φιλοι μου πινουν καφε ...εγω οχι....λοιπον τι καφεδες πινετε?απο ποτε αρχισατε?σας επηρεαζει?????
1
2
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Pure_Seduction

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 2,016 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε: στις 23:17, 15-02-11:

freddo γλυκο
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε: στις 23:18, 15-02-11:

και πως ειναι ο freddo??εχει πολυ καφεινη?
Παράθεση

_Morticia_

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 5,235 μηνύματα.

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε: στις 23:27, 15-02-11:

Ρωτάς γιατί σκέφτεσαι να αρχίσεις να πίνεις καφέ?
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

H αδαμαντια52071 έγραψε: στις 23:31, 15-02-11:

για να ειμαι ειλικρινης νιωθω περιεργα να τους βλεπω να ξερουν το ενα ειδος και το αλλο και εγω να ειμαι με το χυμουδι.γι αυτο ρωτω...επισης πιστευω πως μια φορα να δοκιμασεις δεν βλαπτει.........εεε?
1
1
Παράθεση

Pure_Seduction

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 2,016 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε: στις 23:34, 15-02-11:

Αντε καλε σιγα,ξερεις ποσοι πινουν χυμο και μιλκσεικ?
Μην γινεις ενα με τη μαζα μονο και μονο για να μη διαφερεις!
6
Παράθεση

_Morticia_

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 5,235 μηνύματα.

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε: στις 23:41, 15-02-11:

Πέρα από αυτό που σωστά λέει η pure seduction να συμπληρώσω πως ο καφές δεν είναι ό,τι καλύτερο για τον ανθρώπινο οργανισμό, ειδικά αν δεν έχεις μέτρο. Επίσης δεν είναι μόδα για να ντραπείς, μία συνήθεια είναι. Μια προσωπική επιλογή που απλά δεν έκανες.
4
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,131 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 23:44, 15-02-11:

Το θέμα μου!
Καφές να 'ναι και ό,τι να 'ναι. :Ρ
Ελληνικό πίνω συνήθως ή γαλλικό και έξω φρεντουτσίνο και τέτοια.
Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,006 μηνύματα.

O Φώτης09 Πφφ έγραψε: στις 23:44, 15-02-11:

καλα εδω πινουν καφε τα δημοτικα λες και ειναι μαγκια...εγω πινω οποτε μου κατεβει! αρχησα στις παννεληνιες γτ νυσταζα(καθυστερημενα συγκριτικα)...αλλα τελικα δεν βοηθησε καθολου!
1
Παράθεση

Pure_Seduction

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε: στις 23:46, 15-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από γιολαντα53448
καλα εδω πινουν καφε τα δημοτικα λες και ειναι μαγκια...εγω πινω οποτε μου κατεβει! αρχησα στις παννεληνιες γτ νυσταζα(καθυστερημενα συγκριτικα)...αλλα τελικα δεν βοηθησε καθολου!
εγω ειτε επινα ειτε οχι,το ιδιο και το αυτο,ουτε ο καφες δεν μπορουσε να αλλαξει το βιολογικο μου ρολοι
1
Παράθεση

Dias

Διδακτορικός

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Διδακτορικός . Έχει γράψει 7,434 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 23:47, 15-02-11:

Ενδιαφέρον θέμα. Μπορεί κάποιος να το δει από πολλές μεριές:

1) Κυριολεκτικά: Υπάρχουν πολλά είδη κεφέδων. Αυτός που λέμε "ελληνικός" και παλιά λεγόταν "τούρκικος", στην πραγματικότητα είναι αραβικός. Γνήσιος ελληνικός καφές είναι ο φραπές που δεν υπάρχει σε κανένα άλλο μέρος του κόσμου. Τους πίνω και τους δύο (και μερικές φορές τους συνοδεύω με κάτι κακό που δεν το λέω ). Πίνω και εσπρέσο, φρέντο, καπουτσίνο, φρεντοτσίνο (εκτός σπιτιού). Αυτός που δεν μπορώ να πιω γιατί μου ανακατεύει το στομάχι, είναι ο καφές φίλτρου (αυτός που η παραδοσιακή γιαγιά τον σερβίρει φουντούκ).

2) Μεταφορικά (η λέξη "καφές" έχει και άλλα νοήματα):
- Όταν μια παρέα λέει "πάμε για καφέ", δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι και θα πιουν καφέ. Μπορεί να πιουν χυμό, να φάνε γλυκό ή και τίποτα. Ίσως είναι απλά βόλτα.
- Λέγοντας "καφές της παρηγοριάς" εννοούμε κηδεία ή καφέ νερομπλού και χάλια.
- Όταν λέμε "καφές βαπορίσιος" ή "καφές φαρμακείο", δεν εννοούμε συνήθως ότι είναι πικρός, αλλά πανάκριβος.
- Οι άγγλοι λένε "black coffe" και εννοούν χωρίς ζάχαρη. Όταν το λέμε εμείς "μαύρος καφές", ακούγεται όπως όταν λέμε "πράσινο μπλου-τζην".
- Όταν κάποιος βάζει 10€ στην τσέπη του τεχνικού της ΔΕΗ, του λέει "ένα καφεδάκι".
- Όταν ένα αγόρι λέει σε ένα κορίτσι "πάμε για καφέ?" υπονοούνται πολλά. Εδώ η ερώτηση είναι "καφέ το λένε τώρα?".

8
Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

O Φώτης09 Πφφ έγραψε: στις 23:49, 15-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Pure_Seduction
εγω ειτε επινα ειτε οχι,το ιδιο και το αυτο,ουτε ο καφες δεν μπορουσε να αλλαξει το βιολογικο μου ρολοι
εγω νυσταζα στις πανελληνιες απελπιστικα...κοιμομουν ακομη και περπατωντας
και πινω που λες ενα μεγαλο φλιτζανι πικρο καφε...χωρις ιχνος ζαχαρηςπαραλιγο να ξερασω και δεν με κρατησε καθολου ξυπνια..που υποτιθεται οτι θα με κραταγε γτ ημουν και αμαθη και σε αμαθους οργανισμους λειτουργει πιο εντονα δεν λενε?

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Ενδιαφέρον θέμα. Μπορεί κάποιος να το δει από πολλές μεριές:

1) Κυριολεκτικά: Υπάρχουν πολλά είδη κεφέδων. Αυτός που λέμε "ελληνικός" και παλιά λεγόταν "τούρκικος", στην πραγματικότητα είναι αραβικός. Γνήσιος ελληνικός καφές είναι ο φραπές που δεν υπάρχει σε κανένα άλλο μέρος του κόσμου. Τους πίνω και τους δύο (και μερικές φορές τους συνοδεύω με κάτι κακό που δεν το λέω ). Πίνω και εσπρέσο, φρέντο, καπουτσίνο, φρεντοτσίνο (εκτός σπιτιού). Αυτός που δεν μπορώ να πιω γιατί μου ανακατεύει το στομάχι, είναι ο καφές φίλτρου (αυτός που η παραδοσιακή γιαγιά τον σερβίρει φουντούκ).

2) Μεταφορικά (η λέξη "καφές" έχει και άλλα νοήματα):
- Όταν μια παρέα λέει "πάμε για καφέ", δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι και θα πιουν καφέ. Μπορεί να πιουν χυμό, να φάνε γλυκό ή και τίποτα. Ίσως είναι απλά βόλτα.
- Λέγοντας "καφές της παρηγοριάς" εννοούμε κηδεία ή καφέ νερομπλού και χάλια.
- Όταν λέμε "καφές βαπορίσιος" ή "καφές φαρμακείο", δεν εννοούμε συνήθως ότι είναι πικρός, αλλά πανάκριβος.
- Οι άγγλοι λένε "black coffe" και εννοούν χωρίς ζάχαρη. Όταν το λέμε εμείς "μαύρος καφές", ακούγεται όπως όταν λέμε "πράσινο μπλου-τζην".
- Όταν κάποιος βάζει 10€ στην τσέπη του τεχνικού της ΔΕΗ, του λέει "ένα καφεδάκι".
- Όταν ένα αγόρι λέει σε ένα κορίτσι "πάμε για καφέ?" υπονοούνται πολλά. Εδώ η ερώτηση είναι "καφέ το λένε τώρα?".

ψψψψψ τρομερος....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 16-02-11 στις 13:06. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων
Παράθεση

_Morticia_

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε: στις 23:52, 15-02-11:

Έτσι λένε και σε πολλούς πιάνει. Πάντως έχω την εντύπωση πως μάλλον ο οργανισμός είναι που συνηθίζει στην πόση του καφέ και γι' αυτό τον χρειαζόμαστε "για να ανοίξει το μάτι" παρά ότι πράγματι έχει τόσο ευεργετικές ιδιότητες..
Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

O Φώτης09 Πφφ έγραψε: στις 23:54, 15-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Zucker
Έτσι λένε και σε πολλούς πιάνει. Πάντως έχω την εντύπωση πως μάλλον ο οργανισμός είναι που συνηθίζει στην πόση του καφέ και γι' αυτό τον χρειαζόμαστε "για να ανοίξει το μάτι" παρά ότι πράγματι έχει τόσο ευεργετικές ιδιότητες..
εγω ειτε πινω ειτε δεν πινω το ιδιο εινια....
εχει βεβαια και ενα θετικο που παραλιγο να το ξεχασω...ο ελληνικος καφες τωρα με την κριση συμφερει!
Παράθεση

Pure_Seduction

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε: στις 23:56, 15-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από γιολαντα53448
εγω νυσταζα στις πανελληνιες απελπιστικα...κοιμομουν ακομη και περπατωντας
και πινω που λες ενα μεγαλο φλιτζανι πικρο καφε...χωρις ιχνος ζαχαρηςπαραλιγο να ξερασω και δεν με κρατησε καθολου ξυπνια..που υποτιθεται οτι θα με κραταγε γτ ημουν και αμαθη και σε αμαθους οργανισμους λειτουργει πιο εντονα δεν λενε?
χεχε και εγω τα ιδιααλλα τζιφοσ η λυση,ετσι διαβαζα οσες πιο πολλες ωρες μπορουσα το πρωι για να μην ξενυχταω
Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

O Φώτης09 Πφφ έγραψε: στις 23:58, 15-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Pure_Seduction
χεχε και εγω τα ιδιααλλα τζιφοσ η λυση,ετσι διαβαζα οσες πιο πολλες ωρες μπορουσα το πρωι για να μην ξενυχταω
εγω στην αρχη ξενυχτουσα και σκουντουφλουσα στους καδους στο δρομο....στις κολονες....ακομη και σε ανθρωπους!
μετα επειδη το ειχα παρακανει και ειχα <<παρακουραστει>> απλα ειπα: τα παραταω,δεν αντεχω και σταματησα!
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,785 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 01:25, 16-02-11:

εγώ πίνω ζεστό gold blend, συνήθως όταν διαβάζω ( βράδυ με μουσική και καφέ και τίποτα άλλο ) αν και δε νομίζω ότι με πιάνει, πιο πολύ για την ιδέα.
Παράθεση

Mr. Crowley

Φοιτητής

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,917 μηνύματα.

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε: στις 17:25, 16-02-11:

Φραπές και nescafe...αυτά...
Παράθεση

navarhos (Φώτης)

Φοιτητής

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

O navarhos έγραψε: στις 17:54, 16-02-11:

Esspresso,Capuccino το χειμωνα...Capuccino/Esspresso Freddo και Fredoccino το καλοκαιρι...
Αλλα πανω απ' ολα ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ! Ο καλυτερος καφες ...
Παράθεση

Aeneas

Φοιτητής

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 823 μηνύματα.

O Aeneas απελπισμένος έγραψε: στις 17:58, 16-02-11:

frappe, capuccino και φίλτρου....
Πολύ αγαπημένη συνήθεια.!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    NastStorm

Βρείτε παρόμοια