[2011] Ειδικές κατηγορίες & Μηχανογραφικά

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ChrisDV

Νεοφερμένος

Ο ChrisDV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Τα δικαιολογητικά θα τα υποβάλεις στη σχολή σου όταν πετύχεις και όχι τώρα. Αυτό το γράφει καθαρά στις οδηγίες το υπουργείο: https://exams.minedu.gov.gr/Info/eidikes_periptwseis.pdf




Ευχαριστώ!Απλά όταν κάνω το μηχανογραφικό με ρωτάει αν έχω ήδη τα χαρτιά αυτά.Απλά σκέφτηκα στον έλεγχο που θα κάνουν μετα μην δουν την ημερομηνια διαφορετικη της οριστικοποιησης (και καλα πιο μετα την οριστικοποιηση) και με αποβαλλουν γι αυτο τον λογο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΝαταλίαΓ

Νεοφερμένος

Η ΝαταλίαΓ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Με 2 παιδιά στην πολυτέκνων?Δε νομίζω.



Είναι 4 παιδιά. Και τα άλλα δυο είναι ετεροθαλή αδέλφια. Δε μπορώ να φανταστώ ότι δεν ανήκει σε κάποια ειδική κατηγορία. Βέβαια τίποτα δεν είναι σίγουρο εδώ...

Πάρε τηλέφωνο στο υπουργείο για αυτες τις λεπτομέρειες !Θα σε ενημερωσουν καταλληλα =)


Έχω πάρει τηλέφωνο πάρα πολλές φορές σε όλα τα τηλέφωνα που έχουν... Τις περισσότερες φορές ή δεν το σήκωναν καν ή δεν ήξεραν και με παρέπεμπαν αλλού, όπου δεν το σήκωναν. Δυο φορές όμως μου απάντησαν. Το θέμα είναι ότι τη μια φορά μου είπαν ότι ανήκω και την άλλη ότι δεν ανήκω. Τώρα έστειλα και ηλ. μήνυμα και θα δω, μήπως βγάλω κάποια άκρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
παιδια τα δικαιολογητικα για την ειδικη κατηγορια πρεπει να εχουν ημερομηνια με αυτη τη της οριστικοποιησης του μηχανογραφικου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
παιδια τα δικαιολογητικα για την ειδικη κατηγορια πρεπει να εχουν ημερομηνια με αυτη τη της οριστικοποιησης του μηχανογραφικου?
Νομιζω πως μονο οσα δικαιολογητικα λενε ''να εχει εκδοθεί εντός τριμήνου πριν την υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου'' πρεπει να τα χεις βγαλει πριν την οριστικοποιηση του μηχανογραφικου και οχι απαραιτητα την ιδια μερα...πχ τα δικαιολογητικα αυτα τα εχεις σημερα και το μηχανογραφικο το οριστικοποιεις αυριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Έχω πάρει τηλέφωνο πάρα πολλές φορές σε όλα τα τηλέφωνα που έχουν... Τις περισσότερες φορές ή δεν το σήκωναν καν ή δεν ήξεραν και με παρέπεμπαν αλλού, όπου δεν το σήκωναν. Δυο φορές όμως μου απάντησαν. Το θέμα είναι ότι τη μια φορά μου είπαν ότι ανήκω και την άλλη ότι δεν ανήκω. Τώρα έστειλα και ηλ. μήνυμα και θα δω, μήπως βγάλω κάποια άκρη...

Τελικα τι εγινε με αυτο το θεμα, αφορα και εναν φιλο μου το συγκεκριμενο.

Οσο για τις ειδικες κατηγοριες με 67% αναπηρια και ανω στον γονεα αρκει η γνωματευση με σφραγιδα απο υγεινομικη επιτροπη που αναφερει 67% αναπηρια και ανω (για σοβαρες ασθενιες, καρδιακα σοβαρα προβληματα, νευρολογικα) ή πρεπει απαραιτητα ο γονεας να ειναι "κινητικα αναπηρος" (δηλαδη να μην μπορει να περπατησει)
Οποιος γνωριζει τι ισχυει ή γινονταν τις προηγουμενες χρονιες σχετικα με αυτο και τι δικαιολογητικο χρειαστηκε ας βοηθησει παρακαλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klain

Νεοφερμένος

Ο klain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
οποιος ξερει ας απαντησει
εκανα το μηχανογραφικο και το οριστικοποιησα προχτες
εβαλα οτι ανηκω στην κατηγορια κοινωνικα κριτηρια με αδερφο που σπουδαζει
ολα οκ μεχρι εδω
ομως στην τβ ειπαν οτι σε αυτην την κατηγορια δεν μπορεις να μπεις αν ο/η αδερφος/η ειναι τελευταιο εξαμηνο
γνωριζεται κατι για αυτο?και αν ναι γινεται να παρω τηλ στο υπουργειο και να με διαγραψουν στην κατηγορια που επελεξα...
επαιρνα σημερα τηλ αλλα δεν το σηκωνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
οποιος ξερει ας απαντησει
εκανα το μηχανογραφικο και το οριστικοποιησα προχτες
εβαλα οτι ανηκω στην κατηγορια κοινωνικα κριτηρια με αδερφο που σπουδαζει
ολα οκ μεχρι εδω
ομως στην τβ ειπαν οτι σε αυτην την κατηγορια δεν μπορεις να μπεις αν ο/η αδερφος/η ειναι τελευταιο εξαμηνο
γνωριζεται κατι για αυτο?και αν ναι γινεται να παρω τηλ στο υπουργειο και να με διαγραψουν στην κατηγορια που επελεξα...
επαιρνα σημερα τηλ αλλα δεν το σηκωνα...

Ξαναδοκιμασε να παρεις τηλ επειδη δεν θα σε δεχτουν στην σχολη και θα διαγραφεις. Δηλαδη δεν θα γινει καθολου η εγγραφη σου. Ακομη συμφωνα με τον νομο για 2 χρονια δεν θα μπορεις να μπεις σε ΑΕΙ/ΤΕΙ.
Προσπαθησε να το προλαβεις πριν ειναι αργα ετσι ωστε το μηχανογραφικου να γινει κανονικα χωρις τα ειδικα κριτηρια.

Προσοχη και σε ολοι οι αλλοι με ειδικες θεσεις οπως για παραδειγμα με γονεις, τεκνα με 67% αναπηρια δεν διευκρινιζοντε πολυ καλα το τι δικαιολογητικα χρειαζοντε.
Ακομη στους τριτεκνους/πολυτεκνους εχει αλλαξει το οριο ηλικιας για τα αδερφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klain

Νεοφερμένος

Ο klain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
αυτο που ειπε στην τβ δηλαδη ισχυει?δεν ανηκω στην ειδικη κατηγορια επειδη η αδερφη μου ειναι στο τελευταιο ετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
αυτο που ειπε στην τβ δηλαδη ισχυει?δεν ανηκω στην ειδικη κατηγορια επειδη η αδερφη μου ειναι στο τελευταιο ετος?
https://exams.minedu.gov.gr/Info/Social.pdf
Οχι, διαβασε και εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klain

Νεοφερμένος

Ο klain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
τωρα το οχι για ποιο απο τα 2 ερωτηματα με το ειπες?
δεν μου το ανοιγει το λινκ...

Λεει για αδερφο η αδερφη που δεν διανυει το τελευταιο ετος σπουδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Λοιπον..
Εχω και εγω μια απορια επι των ειδικων κατηγοριων..
Εχω 3 αδερφια, με ηλικιες 27, 26 (τα κλεινει το Νοεμβρη) και 25(τα κλεινει το Σεπτεμβρη).
Μενω Αθηνα, δεν περναω το εισοδηματικο κριτηριο, τα αδερφια μου δεν σπουδαζουν..
Γνωριζω οτι δεν μπορω να μπω στους πολύτεκνους..
Όμως μπορω να πω στην κατηγορια των τριτεκνων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Μονο η μια αδερφη μου ειναι 27 υπερβαινει το οριο..
Ετσι, μενουμε τρια αδερφια με ηλικιες 18,25(το Σεπτεμβρη), και 26(το Νοεμβρη)..
Στην ανακοινωση λεει να μην υπερβαινει το 26ο ετος της ηλικιας του, πραγμα που η αδερφη μου θα το κανει το Νοεμβριο (οποτε και θα αρχισει το 27ο ετος της ηλικιας της), μεχρι τοτε απλα διανυει το 26ο ετος της ηλικιας της..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Σε αυτο το σημειο ειχα σκαλωσει και εγω.. Μεγαλη μ@λ@κ!@ ομως ρε π0^στη μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
ανηκω σε ειδικη κατηγορια..και αμα δεν περναω Νοσηλευτικη αθηνας στην οποια εχω δικαιωμα να περασω με ειδικη κατηγορια και στην επομενη δεν εχω ειδικη κατηγορια αλλα περναω κανονικα με ειδικη κατηγορια εκει θα παω?ή παω στην αμεσως επομενη που είναι παλι στην αθηνα?

πχ

Νοσηλευτικη αθηνας (εχω δικαιωμα ειδικης κατηγοριας)
Νοσηλευτικη Πατρας (δεν εχω ειδικη κατηγορια)
Μαιευτικη Αθηνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
ανηκω σε ειδικη κατηγορια..και αμα δεν περναω Νοσηλευτικη αθηνας στην οποια εχω δικαιωμα να περασω με ειδικη κατηγορια και στην επομενη δεν εχω ειδικη κατηγορια αλλα περναω κανονικα με ειδικη κατηγορια εκει θα παω?ή παω στην αμεσως επομενη που είναι παλι στην αθηνα?

πχ

Νοσηλευτικη αθηνας (εχω δικαιωμα ειδικης κατηγοριας)
Νοσηλευτικη Πατρας (δεν εχω ειδικη κατηγορια)
Μαιευτικη Αθηνας

Πας σε τμηματα της περιφερειας σου που εχουν ειδικη κατηγορια.
Να ξερεις οτι αν πιανεις μια σχολη χωρις ειδικη κατηγορια πρωτα "παει" εεκει το μηχανογραφικο και μετα κοιταει στην ειδικη κατηγορια.

Τωρα οσο για το πως διεκδικει καποιος ειδικη κατηγορια (πχ λογο μοριων, λογο εισοδηματων) με κοινωνικα κριτηρια δεν νομιζω ποτε να μαθουμε διοτι δεν το αναφερει καμια εγκυκλιος και θεωρω αδυνατο το υπουργειο να μας ενημερωσει μεχρι την ωρα του μηχανογραφικου.
Εδω δεν ξερουμε για τις ειδικη κατηγορια με 67% αναπηρια και ανω γονιων, αδερφων αν αρκει το πιστοποιοητικο υγεινομικης επιτροπης με 67% αναπηρια και ανω απο υγειονομικη επιτροπη. Απο οσο λενε φετος πρεπει να πας σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο να εξετασει καποιος "καθηγητης" και να βγαλει την γνωματευση λογω προβλημα κινησης του γονεα (δηλαδη να μην μπορει να περπατησει)
Ξερουμε αραγε αν ισχυει πχ 67%+ αναπηρια για καποιων με σοβαρα προβληματα καρδιας, νευρολογικα, ακρων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vamos3

Νεοφερμένος

Ο Vamos3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
λοιπον εγω ανηκω σε ειδικη κατηγορια λογω γονιου με κινητικα προβληματα 67%

συμφωνα με την ανακοινωση του υπουργειου:
Γ) που έχουν γονείς, τέκνα, αδέλφια, συζύγους που είναι τυφλοί ή κωφάλαλοι ή νεφροπαθείς, που
υποβάλλονται σε αιμοκάθαρση ή πάσχουν από μυϊκή δυστροφία Duchenne ή ανήκουν στην
κατηγορία ατόμων ειδικών αναγκών επειδή έχουν κινητικά προβλήματα οφειλόμενα σε αναπηρία
άνω του 67%
α. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από το *ήμο, που έχει εκδοθεί εντός τριμήνου πριν την
υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου.
β. Πιστοποιητικό Υγειονομικής Επιτροπής, το οποίο θα εκδίδεται με την προσκόμιση ιατρικής
γνωμάτευσης μέλους *ΕΠ αντίστοιχης με την πάθηση ειδικότητας.
γ. έγγραφο δημόσιας αρχής ή υπηρεσίας ή λογαριασμός κοινής ωφελείας από το οποίο προκύπτει ο
τόπος κατοικίας της οικογένειάς τους ή των γονέων τους
δ. Επικυρωμένο Αντίγραφο Εκκαθαριστικού Σημειώματος φόρου εισοδήματος. Για την αναλυτική
περιγραφή του εκκαθαριστικού σημειώματος βλέπε το σχετικό κεφάλαιο.

Εγω μπορω να εχω ολα τα πιστοποιητικα πριν συμπληρωσω το μηχανογραφικο εκτος απο αυτο που αναφερεται στο Β. Ξερουμε αν αυτο πρεπει αν το εχω βγαλει πριν τη συμπληρωση του μηχανογραφικου ή δεν παιζει ρολο το ποτε, αρκει να το εχω οταν παω για εγγραφη στη σχολη?

Επισης μπορω να μπω σε ειδικη κατηγορια κοινωνικων κριτιριων μονο για σχολη στην περιφερεια μου? Δηλαδη αν δηλωσω σχολη που ειναι πιο μακρια δεν με παιρνουν και θα υποστω τις κυρώσεις που αναφερονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
ανηκω σε ειδικη κατηγορια..και αμα δεν περναω Νοσηλευτικη αθηνας στην οποια εχω δικαιωμα να περασω με ειδικη κατηγορια και στην επομενη δεν εχω ειδικη κατηγορια αλλα περναω κανονικα με ειδικη κατηγορια εκει θα παω?ή παω στην αμεσως επομενη που είναι παλι στην αθηνα?

πχ

Νοσηλευτικη αθηνας (εχω δικαιωμα ειδικης κατηγοριας)
Νοσηλευτικη Πατρας (δεν εχω ειδικη κατηγορια)
Μαιευτικη Αθηνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elee

Νεοφερμένος

Η elee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
εγω εχω ειδικη κατηγορια τριτεκνων....θελω να ρωτησω κατι:υπαρχει ειδικη κατηγορια τριτεκνων και διαφορετικη κατηγορια πολυτεκνων?δηλ να υποθεσω θα μπουν 17 υποψηφιοι απο την ειδ. κατηγορια τριτεκνων και αλλοι τοσοι περιπου απο την ειδ.κατ. πολυτεκνων?με τα μορια που εχω πιθανοτατα να μπω ιατρικη αλεξ/πολης αντε και στην καλυτερη των περιπτωσεων ιατρικη κρητης...με την ειδικη κατηγορια μπορω να ελπιζω σε ιατρικη ιωαννινων???????

αααααα και κατι ακομη...το μηχανογραφικο μπορω να το οριστικοποιησω και να το στειλω οποιαδηποτε ωρα????φανταζομαι θα ναι 24 ωρες το 24ωρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giorgos992

Νεοφερμένος

Ο giorgos992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καρλόβασι (Σάμος). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
εγω εχω ειδικη κατηγορια τριτεκνων....θελω να ρωτησω κατι:υπαρχει ειδικη κατηγορια τριτεκνων και διαφορετικη κατηγορια πολυτεκνων?δηλ να υποθεσω θα μπουν 17 υποψηφιοι απο την ειδ. κατηγορια τριτεκνων και αλλοι τοσοι περιπου απο την ειδ.κατ. πολυτεκνων?με τα μορια που εχω πιθανοτατα να μπω ιατρικη αλεξ/πολης αντε και στην καλυτερη των περιπτωσεων ιατρικη κρητης...με την ειδικη κατηγορια μπορω να ελπιζω σε ιατρικη ιωαννινων???????

δες εδώ τα γράφει αναλυτικά
https://ypepth.opengov.gr/panaretos/wp-content/uploads/2011/06/Pinakas_eidikon_2011.pdf

[..]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top