[2011] Ειδικές κατηγορίες & Μηχανογραφικά

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Μια επειγον ερωτηση!!! Η αδερφη μου σπουδαζει Μαθηματικο στο ηρακλειο κρητης αλλα δεν μενει εκει αλλα στο πατρικο μου και εγω θελω να δηλωσω με το 10% στο πανεπιστημιο πειραια μπορω να επιλεξω την κατηγορια :

Με αδελφό ή αδελφή που φοιτά σε διαφορετική πόλη από αυτήν της μόνιμης κατοικίας των γονέων??? Έχω καποια προτεραιοτητα με τους αλλους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
εγω ειμαι ορφανος και εχω και αδερφο που σπουδαζει στην αθηνα και μενω πελλοπονησο δινω με 10% και εχω 1ο και 3ο πεδιο τι με συμφερει να κανω?να δηλωσω τοπο κατοικιας αδερφου μου ή δικο μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
παιδια ποτε εχει καποιος δικαιωμα να δηλωσει ειδικη κατηγορια στην περιοχη που σπουδαζει ο αδερφος του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Μια ερωτηση για το ηλεκτρονικο μηχανογραφικο συγκεκριμενα για οσους ειναι στις ειδικες θεσεις.
Σε ολα ζηταει ενα εγγραφο δημοσιας αρχης ή υπηρεσιας ή λογαριασμος κοινης ωφελειας απο το οποιο προκυπτει ο τοπος κατοικιας της οικογενειας τους η τον γονεων τους.
Γνωριζει κανεις απο που το περνουμε αυτο και τι ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μια ερωτηση για το ηλεκτρονικο μηχανογραφικο συγκεκριμενα για οσους ειναι στις ειδικες θεσεις.
Σε ολα ζηταει ενα εγγραφο δημοσιας αρχης ή υπηρεσιας ή λογαριασμος κοινης ωφελειας απο το οποιο προκυπτει ο τοπος κατοικιας της οικογενειας τους η τον γονεων τους.
Γνωριζει κανεις απο που το περνουμε αυτο και τι ειναι;
Απ' ό,τι καταλαβαίνω, σου αρκεί ένας λογαριασμός ΔΕΗ του σπιτιού σου. Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις μία βεβαίωση μόνιμης κατοικίας από τον Δήμο στον οποίο ανήκει το σπίτι που μένεις - όχι στον Δήμο στον οποίο είσαι γραμμένος και ψηφίζεις. Νομίζω ότι για να εκδώσεις το 2ο θα χρειαστείς πάλι κάποιο εκκαθαριστικό εφορίας (γονιών) ή λογαριασμό της ΔΕΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝαταλίαΓ

Νεοφερμένος

Η ΝαταλίαΓ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δε μπορώ να απαντήσω με σιγουριά, νομίζω όμως ότι ανήκεις στην ειδική κατηγορία των πολύτεκνων.
Έχω και γω μια απορία... :S Για την ειδική κατηγορία των τρίτεκνων στην υποβολή μηχανογραφικού, μέχρι πότε πρέπει να είναι το μεγαλύτερο παιδί κάτω από 26; Μόνο μέχρι την οριστικοποίηση του μηχανογραφικού ή και μέχρι την εγγραφή στη σχολή; Ο αδερφός μου γίνεται 26 το Σεπτέμβρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Με 2 παιδιά στην πολυτέκνων?Δε νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝαταλίαΓ

Νεοφερμένος

Η ΝαταλίαΓ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, έχω μια απορία... Για την ειδική κατηγορία των τρίτεκνων στην υποβολή μηχανογραφικού, μέχρι πότε πρέπει να είναι το μεγαλύτερο παιδί κάτω από 26; Μόνο μέχρι την οριστικοποίηση του μηχανογραφικού ή και μέχρι την εγγραφή στη σχολή; Ο αδερφός μου γίνεται 26 το Σεπτέμβρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Θελω τα φωτα καποιου λιγο ψαγμενου!
Λοιπον! Στην οικογενεια μου ειμαστε 2 παιδια! Ακομα, ο πατερας μου εχει αλλα 2 παιδια απο τον πρωτο του γαμο!
1) Ανηκω σε καμια ειδικη κατηγορια;
2) Αν ναι σε ποια; Και τι διευκολυνσεις εχω;

Δε θα σου πω σίγουρα γιατί δε ξέρω ...πάντως αν ψάξεις κάπου σε pdf έλεγε ποιοι ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες..


Εγώ είναι από οικογένεια με 7 παιδιά και δεν υπερβαίνουμε το εισοδηματικό κριτήριο των 60000 (αν και ανεβαίνει το κριτήριο για κάθε παιδί οπότε είναι πολύ παραπάνω..). Μένω Θεσ/νικη οπότε μπαίνω στην ειδική κατηγορία για Κεντρική Μακεδονία..
Ο αδελφός μου είναι μεταπτυχιακός στη θεσ/νικη.. κερδίζω κάτι από αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Πάρε τηλέφωνο στο υπουργείο για αυτες τις λεπτομέρειες !Θα σε ενημερωσουν καταλληλα =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λακούβα93

Νεοφερμένος

Η λακούβα93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γειά σας...Επειδή εγώ πέρνω τηλ στο υπουργείο απο χθές και δεν το σηκώνουν ( μιλάει ) μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται στην περίπτωση που ανήκουμε σε 2 ειδικές κατηγορίες ? Εγώ για παράδειγμα ανήκω στην κατηγορία των τρίτεκνων οικογενειών , αλλά και στην κατηγορία με αδερφό που σπουδάζει σε άλλη πόλη , ενώ επιπλέον δεν ξεπερνάμε το εισοδηματικό κρητήριο ( τις 70.000 για τους τρίτεκνους )...τί γίνεται ποιά κατηγορία να βάλω...αφού μπορώ να βάλω μόνο μία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω κατι εγω με την ειδικη κατηγορια μπορω να τις δηλωνω τις σχολες οπως θελω? πχ εχω ειδικη κατηγορια για σχολες τις αθηνας..ειπαρχει καποιος περιορισμος?γιατι εγω ακομα στα χαρτια συμπληρωνω το μηχανογραφικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
εδω θα συμβουλευτεις καποιον συμβουλο επαγγελματικου προσδιορισμου που θα σε ενημερωσει που σε συμφερει καλυτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
αμα εισαι σε ειδικη κατηγορια τις σχολες πρεπει να της δηλωνεις αναλογα με την περιοχη στην οποια εχεις το πλεονεκτημα για παραπανω θεσεις η οπως θελεις με οποια σειρα θες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
βασικα διεκδικεις θεσεις σε πανεπιστημιο ΜΟΝΟ στην περιφερεια σου! π.χ εγω που μενω στην Δραμα δεν μπορω να διεκδικησω θεση στη Θεσσαλονικη μονο στην ανατολικα Μακεδονια δηλαδη στην Θρακη αντε και Σερρες και Καβαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
ακου,εγω δινω με 10% και ειμαι ορφανος και εχω και αδερφο που σπουδαζει απο αθηνα,και εμενα ο τοπος μονιμης κατοικιας ειναι πελοποννησο,κοιταξα τις ειδικες θεσεις και σε μενα δεν υπαρχει καμμια στην πελοποννησο..ενω στην αθηνα υπαρχουν μερικες..αρα σκεφτομαι να δηλωσω μονο για τον αδερφο..ειμαι θεωρητικη κατευθυνση και στην πελοποννησο δεν εχει καμια θεση,εγω αμα δηλωσω για παραδειγμα φιλολογια αθηνας η οποια εχει θεσεις στην ειδικη σειρα δεν μπορω να δηλωσω στο μηχανογραφικο απο πανω απο αυτην η απο κατω φιλολογια ιωαννινων η πατρας και παει λεγοντας με την γενικη σειρα παντα μιλαμε για τις υπολοιπες..επισης στην αθηνα θα ειμαι υποψηφιος και με την γενικη και με την ειδικη σειρα ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrisDV

Νεοφερμένος

Ο ChrisDV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια!καταρχας να ευχηθω καλη επιτυχια σε ολους μας!Εχω ενα σημαντικο προβλημα!Ανηκω στα κοινωνικα κριτηρια, η μητερα μου εχει αναπηρια ανω του 80%, και μου ζητανε καπια δικαιολογητικα τα οποια εγω ειναι αδυνατον να τα εχω μεχρι την οριστικοποιηση του μηχανογραφικου μου (υπολογιζω τον Ιουλιο να τα χω).Τι κανω σε αυτη την περιπτωση;;Εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι φοβαμαι μην αποκλειστω για 2 χρονια :( :( Σας παρακαλω ας μου απαντησει καποιος που ξερει σιγουρα..Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια!καταρχας να ευχηθω καλη επιτυχια σε ολους μας!Εχω ενα σημαντικο προβλημα!Ανηκω στα κοινωνικα κριτηρια, η μητερα μου εχει αναπηρια ανω του 80%, και μου ζητανε καπια δικαιολογητικα τα οποια εγω ειναι αδυνατον να τα εχω μεχρι την οριστικοποιηση του μηχανογραφικου μου (υπολογιζω τον Ιουλιο να τα χω).Τι κανω σε αυτη την περιπτωση;;Εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι φοβαμαι μην αποκλειστω για 2 χρονια :( :( Σας παρακαλω ας μου απαντησει καποιος που ξερει σιγουρα..Ευχαριστω πολυ!
Τα δικαιολογητικά θα τα υποβάλεις στη σχολή σου όταν πετύχεις και όχι τώρα. Αυτό το γράφει καθαρά στις οδηγίες το υπουργείο: https://exams.minedu.gov.gr/Info/eidikes_periptwseis.pdf
Ο έλεγχος των δικαιολογητικών θα γίνεται από τη Γραμματεία της σχολής ή του τμήματος εισαγωγής, πριν την ολοκλήρωση της εγγραφής τους. Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα ολοκληρώνεται η εγγραφή και θα εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου ....... σύμφωνα με τις οποίες, εάν μετά την εισαγωγή, με οποιονδήποτε τρόπο διαπιστωθεί ότι δεν συντρέχουν οι νόμιμες προϋποθέσεις υπαγωγής στην ειδική περίπτωση, λόγω υποβολής ψευδών ή μη νόμιμων δικαιολογητικών, οι εισαχθέντες διαγράφονται από τα τμήματα εισαγωγής και αποκλείονται κατά τα επόμενα δύο ακαδημαϊκά έτη από κάθε διαδικασία εισαγωγής σε όλα τα Πανεπιστήμια, Τ.Ε.Ι ή Σχολές.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
δες το θεμα το εχω ψαξει παρα πολυ τις τελευταιες μερες!Εχω παρει τηλεφωνα ,εχω παει σε ειδικους.
Λοιπον εσυ εισαι στην ακτηγορια που εχεις αδερφο που σπουδαζει στην Αθηνα !Σε αυτην την κατηγορια που εισαι διεκδηκεις και θεσεις στην Αθηνα.. π.χ αν ησουν τριτεκνος και πολυτεκνος θα διεκδικουσες θεσεις μονο στην περιφερεια της Πελοπονησου! Αρα τελικα εσυ μπορεις να δηλωσεις στην ειδικη κατηγορια μονο θεσεις γυρω στην πελοπονησο και στην αθηνα ΜΟΝΟ. Για ιωαννινα θα μπεισ στην γενικη κατηγορια με ολους μασ!Για εκει δεν ισχυουν οι ειδικεσ κατηγοριες καταλαβες?Και ναι στην αθηνα εισαι και γενικη και ειδικη σειρα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
δες το θεμα το εχω ψαξει παρα πολυ τις τελευταιες μερες!Εχω παρει τηλεφωνα ,εχω παει σε ειδικους.
Λοιπον εσυ εισαι στην ακτηγορια που εχεις αδερφο που σπουδαζει στην Αθηνα !Σε αυτην την κατηγορια που εισαι διεκδηκεις και θεσεις στην Αθηνα.. π.χ αν ησουν τριτεκνος και πολυτεκνος θα διεκδικουσες θεσεις μονο στην περιφερεια της Πελοπονησου! Αρα τελικα εσυ μπορεις να δηλωσεις στην ειδικη κατηγορια μονο θεσεις γυρω στην πελοπονησο και στην αθηνα ΜΟΝΟ. Για ιωαννινα θα μπεισ στην γενικη κατηγορια με ολους μασ!Για εκει δεν ισχυουν οι ειδικεσ κατηγοριες καταλαβες?Και ναι στην αθηνα εισαι και γενικη και ειδικη σειρα !
Μπορείς να εξηγήσεις πως ακριβώς λειτουργεί το νέο σύστημα των ειδικών κατηγοριών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top