Πανεπιστήμιο Μακεδονίας:Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής vs Οικονομικών Επιστημών vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Είναι πολύ δύσκολο να δωθούν σαφής απαντήσεις. Γενικά όμως το Χρηματοοικονομικής θεωρείτε το καλύτερο στα χρηματοικονομικά ενώ το Οικονομικών της ασσοέ ειναι ένα εξαιρετικό τμήμα που στέλνει τους καλύτερους του στα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου για μεταπτυχιακά και διδακτορικά κάτι που στα υπόλοιπα πανεπιστήμια δεν είναι καθόλου δεδομένο.
Σπούδασα Οικονομικά στο ΑΠΘ και θα σου έλεγε ότι το ΠΑΜΑΚ είναι πολυ χειρότερο από αυτό που πίστευα όταν ήμουν στο σχολείο. Μιλάμε για ένα πολύ μέτριο πανεπιστήμιο με πολλά σκάνδαλα. Επίσης, αρκετά κακό θεωρείτε και το Οικονομικό του παπει.
Πάντως υπάρχουν σχολές με παραπλήσιο αντικείμενο. Δεν ξέρω την κατευθείαν επαγγελματική τους αποκατάσταση αλλά δεδομένου ότι οι περισσότεροι απόφοιτοι κάνουν μεταπτυχιακό είναι αρκετά πιο επιτυχημένες όσον αφορά την αποδοχή των αποφοίτων τους σε μεταπτυχιακά. Το τμήμα διοικητικής επιστήμης και τεχνολογίας της ασσοε είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Επίσης, αξιόλογο και ίσως το δεύτερο καλύτερο τμήμα ας πούμε στην οικονομική θεωρία (αν δεν είναι να κάνεις κατεύθυνση χρηματοοικονομικά ή οικονομική επιχειρήσεων κτλ) το διεθνών και οικονομικών σπουδών της ασσοε. Πολύ καλοί καθηγητές για τα ελληνικά δεδομένα και οι φοιτητές τους γίνονται δεκτοί σε καλά προγράμματα. Και το πρόγραμμα σπουδών έχει πολύ μικρές διαφορές με ένα τμήμα οικονομικών με κατεύθυνση οικονομικής θεωρίας.
Γενικά όμως να ξέρεις ότι ένα τμήμα οικονομικών προσφέρει μεγαλύτερο πεδίο δράσης μετά τη λήψη μεταπτυχιακού. Ουσιαστικά δεν υπάρχουν όμως μεγάλες διαφορές. Με δυο λόγια αν έχεις την οικονομική ευχέρεια να κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό τότε θα έλεγε ότι η καλύτερη λύση θα ήταν το οικονομικό της ασσοε. Τελειώνοντάς το θα μπορείς, αν είσαι βέβαια καλός, να κάνεις μεταπτυχιακό και στα οικονομικά και στη διοίκηση και στα χρηματοοικονομικά.

για το τμημα στατιστικησ και ασφαλιστικησ επιστημησ στο ΠΑ.ΠΕΙ ποια ειναι η αποψη σου ?? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kesouras5

Νεοφερμένος

Ο kesouras5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια εγω σκεφτομαι το οργανωσης και διοικησης επιχειρησεων στο παμακ,μπορει να μου πει καποιος μερικα πραγματα για αυτο το τμημα;;

τιποτα;κανενας;πειτε κατι ρε σεις...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

adebayor

Νεοφερμένος

Ο adebayor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μηπως μπορει να μου πει κανεις τι μαθηματικες απαιτησεις εχει το μαρκετινγκ και επικοινωνιας στην αθηνα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Μηπως μπορει να μου πει κανεις τι μαθηματικες απαιτησεις εχει το μαρκετινγκ και επικοινωνιας στην αθηνα????

Πολυ λιγες.Μπαινουν πολλοι απο θεωρητικη απο οτι ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkxyzw

Νεοφερμένος

Ο pkxyzw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
αν και εχω ξαναρωτησει θα το γραψω και εδω... ενα τμημα οικονομικης επιστημης(για παραδειγμα του οπα) σου δινει τις απαραιτητες γνωσεις μαθηματικων για ενα καλο μεταπτυχιακο σε κατι που να περιεχει στρατηγικη η αβεβαιοτητα?
@petran_r21
λεγαμε στο thread για το στατιστικης του οπα για το επιπεδο μαθηματικων που σου δινει(αν θυμασαι)
ρωτησα το μαθηματικο μου και μου ειπε οτι απ οσο ξερει σχεδον σε ολα τα οικονομικα τμηματα(εξαιρουνται οδε και μαρκετιν) κανεις τη βασικη αναλυση, πιθανοτητες στατιστικη κτλ. και οτι στο στατιστικης απλα κανεις περισσοτερη στατιστικη
επειδη ομως εσυ μου ειπες οτι το οικονομικο δεν εχει τιποτα ιδιαιτερο απο μαθηματικα (επειδη εισαι μεσα στα πραγματα λεω να σε εμπιστευτω) θα ηθελα να ρωτησω αν επιλεξω το τμημα στατιστικης στο οπα μπορω να κανω, μετα απο καποιο συγκεκριμενο εξαμηνο φυσικα, οικονομικα μαθηματα οπως πχ μικρο-μακρο οικονομικη κτλ.?εχω μπει στο site της σχολης αλλα η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα λιγο
φυσικα και οποιος αλλος γνωριζει κατι μπορει να απαντησει
α και για το παιδι που εφτιαξε το thread και ρωτουσε για οικονομικο η λοχρη ο μαθηματικος μου μου ειπε οτι καλυτερα ειναι το πτυχιο να ειναι κατι γενικο και η εξειδικευση να ερθει με το μεταπτυχιακο δηλ. μου ειπε λιγο πολυ οτι καλυτερα ειναι το οικονομικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
α και για το παιδι που εφτιαξε το thread και ρωτουσε για οικονομικο η λοχρη ο μαθηματικος μου μου ειπε οτι καλυτερα ειναι το πτυχιο να ειναι κατι γενικο και η εξειδικευση να ερθει με το μεταπτυχιακο δηλ. μου ειπε λιγο πολυ οτι καλυτερα ειναι το οικονομικο

Το έχω ακούσει αυτό :hmm: Εντάξει, του χρόνου θα δηλώσω οπότε έχω χρόνο. Το καλό με το οικονομικό είναι ότι θα ακολουθήσω αργότερα τον συγκεκριμένο τομέα που μου αρέσει αλλά θα έχω πάρει μια γεύση ενώ στο λοχρή θα ακολουθήσω αναγκαστικά τα λογιστικά/χρηματοοικονομικά. Πιστεύω μέχρι του χρόνου θα έχω ξεκαθαρίσει τι ακριβώς θέλω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkxyzw

Νεοφερμένος

Ο pkxyzw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
και εγω ελπιζω να ξεκαθαρισουν λιγο τα πραγματα γιατι τωρα στο κεγαλι μου γινεται χαμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
αν και εχω ξαναρωτησει θα το γραψω και εδω... ενα τμημα οικονομικης επιστημης(για παραδειγμα του οπα) σου δινει τις απαραιτητες γνωσεις μαθηματικων για ενα καλο μεταπτυχιακο σε κατι που να περιεχει στρατηγικη η αβεβαιοτητα?
@petran_r21
λεγαμε στο thread για το στατιστικης του οπα για το επιπεδο μαθηματικων που σου δινει(αν θυμασαι)
ρωτησα το μαθηματικο μου και μου ειπε οτι απ οσο ξερει σχεδον σε ολα τα οικονομικα τμηματα(εξαιρουνται οδε και μαρκετιν) κανεις τη βασικη αναλυση, πιθανοτητες στατιστικη κτλ. και οτι στο στατιστικης απλα κανεις περισσοτερη στατιστικη
επειδη ομως εσυ μου ειπες οτι το οικονομικο δεν εχει τιποτα ιδιαιτερο απο μαθηματικα (επειδη εισαι μεσα στα πραγματα λεω να σε εμπιστευτω) θα ηθελα να ρωτησω αν επιλεξω το τμημα στατιστικης στο οπα μπορω να κανω, μετα απο καποιο συγκεκριμενο εξαμηνο φυσικα, οικονομικα μαθηματα οπως πχ μικρο-μακρο οικονομικη κτλ.?εχω μπει στο site της σχολης αλλα η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα λιγο
φυσικα και οποιος αλλος γνωριζει κατι μπορει να απαντησει
α και για το παιδι που εφτιαξε το thread και ρωτουσε για οικονομικο η λοχρη ο μαθηματικος μου μου ειπε οτι καλυτερα ειναι το πτυχιο να ειναι κατι γενικο και η εξειδικευση να ερθει με το μεταπτυχιακο δηλ. μου ειπε λιγο πολυ οτι καλυτερα ειναι το οικονομικο

Λοιπον καταρχην μην αγχωνεσαι εχεις 1 χρονο μπροστα σου και θα εχει ξεδιαλυνει το τοπιο μεχρι τοτε.

Ο μαθηματικος σου εχει δικαιο οτι διαδασκονται η βασικη μαθηματικη αναλυση πιθανοτητες και στατιστικη.Τα 2 τελευταια πιο γενικες γνωσεις σιγουρα αφου περιλαμβανονται σε 1 μαθημα.Σε ολα τα τμηματα σχεδον ομως αυτα διδασκονται στα 1-2 πρωτα εξαμηνα.Αυτα ειναι απλα βασικες και σημαντικες γνωσεις.
Κοιταξα το προγραμμα σπουδων του οικονομικου οπα και ειδα οτι εχει.Μαθηματικα για οικονομολογους 1, 2, 3,.Στατιστικη 1,2,3 και Χρηματοικονομικα μαθηματικα.Δηλαδη στο συνολο ολων των χρονων μπορεις να επιλεξεις μεχρι 7 μαθηματα που περιεχουν μαθηματικα.Για αυτο σου ειπα οτι δεν εχει κατι το ιδιαιτερο απο μαθηματικα.Το τμημα ομως θελει διαβασμα απο οτι ακουω.Εχει αρκετη θεωρια.Ειναι αξιολογο τμημα και ειδικα αν βγει με καλο βαθμο πηγαινουν σε καλα μεταπτυχιακα και στο εξωτερικο.Η ασοεε εχει ενα ονομα γενικα.Για στρατηγικη δεν ξερω καθολου δεν το εχω ψαξει.Για αβεβαιοτητα οπως σου εχω πει ειναι λιγο δυσκολο και τολμηρο γιατι θελει καλες στατικο-μαθηματικες γνωσεις.Θα εχεις ενα μειονεκτημα δηλαδη απο τον στατιστικο και μαθηματικο.

Για την στατιστικη οπα κανεις οικονομικα μαθηματα.Ηδη απο το 2ο εξαμηνο μπορεις να επιλεξεις μαθημα οικονομικη επιστιμη.Και δεν ξερω αν θυμασαι που σου ειπα οτι απο ενα εξαμηνο και μετα μπορεις να διαμιουργεις εν μερη το προγραμμα σπουδων αφου μπορεις να επιλεγεις μαθηματα απο αλλα τμηματα της ασοεε.Αυτο δεν ξερω αν γινεται σε αλλο τμημα.Συγκεκριμενα απο το οικονομικο μπορεις να επιλεξεις αναμεσα σε 8 μαθηματα.Κοιτα και μονος σου https://www.stat-athens.aueb.gr/gr/frames.Στην ασοεε ειναι και βγαινεις και οικονομολογος,δεν γινεται να μην κανεις οικονομικα μαθηματα καθολου.
Επισης,στο τμημα σταιστικης κανεις περισσοτερα μαθηματικα σιγουρα.Και η στατιστικη βασιζεται εξ ολοκληρου πανω σε αυτα και χρειαζεται εξεδικευμενες γνωσεις.Εξαλλου ειναι κλαδος των μαθηματικων.Για αυτο και το επιπεδο του τμηματος θεωρειται υψηλο και ''δυσκολο'' και βγαινεις με καλο μαθηματικο υποβαθρο.Δεν ειναι αλλωστε τυχαιο οτι οι περισσοτεροι καθηγητες εχουν τελειωσει τμημα μαθηματικων με διδακτορικα πανω στην στατιστικη,πιθανοτητες και αλλα πολλα.Σαφεστατα ενας αποφοιτος του οικονομικου θα εχει περισσοτερες γνωσεις στα οικονομικα αλλα θα μειονεκτει στον τομεα της στατιστικης και των μαθηματικων(που ομολογουμενως δυσκολα καλυπτεται).

Ελπιζω να βοηθησα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki_kk

Νεοφερμένος

Η aggeliki_kk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μήπως μπορεί κάποιος να επισημάνει τις διαφορές στις σχολές
οικονομικών επιστημών κ διοίκησης επιχειρήσεων;
κλείνω προς την οικονομικών επιστημών αλλά εαν δεν μου βγουν τα μόρια θα δηλώσω και δοιήκηση....ξέρει κάποιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ναι,όμως παιδιά στο οικονομικό όπως και στην οδε μπορείς να διαλέξεις κατεύθυνση "Οικονομικής Επιχειρήσεων και Χρηματοοικονομικής"
που μπορεί να μην έχεις μαθηματικά αλλά έχει ενδιαφέροντα και (δύσκολα) μαθήματα με τα οποία "λιγοστεύει" η θεωρία!

Οπότε απο το τμήμα Οικονομικών Επιστημών :

Τα μαθήματα έχουν ως εξής :

Επεξηγήσεις :

orange=Οικονομικά
purple=Οικονομικά 'Πρακτικά' Μαθήματα
blue=Σχετίζονται με τα μαθηματικά και άλλες "θετικές" επιστήμες
grey=Θεωρητικά (ιστορίες,δίκαια,θεωρίες κλπ .. μπλιαχ)
green=Ενδιαφέροντα Θεωρητικά Μαθήματα

Κορμού

Εισαγωγή στην Οικονομική Ανάλυση I (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Εισαγωγή στην Οικονομική Ανάλυση ΙΙ (Εαρινό εξάμηνο)
Στατιστική Ι (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Στατιστική ΙΙ (Εαρινό εξάμηνο)
Μαθηματικά για Οικονομολόγους Ι (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Μαθηματικά για Οικονομολόγους ΙΙ (Εαρινό εξάμηνο)
Γενική Οικονομική Ιστορία (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Αρχές Χρηματοοικονομικής Λογιστικής (Εαρινό εξάμηνο)
Μικροοικονομική Θεωρία Ι (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Μικροοικονομική Θεωρία ΙΙ (Εαρινό εξάμηνο)
Μακροοικονομική Θεωρία Ι (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Μακροοικονομική Θεωρία ΙΙ (Εαρινό εξάμηνο)
Διεθνής Οικονομική (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Χρήμα και Τραπεζική (Εαρινό εξάμηνο)
Βιομηχανική Οργάνωση (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Οικονομετρία Ι (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Ιστορία Οικονομικής Σκέψης (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Δημόσια Οικονομική Ι (Φθινοπωρινό εξάμηνο)

Και με την Κατεύθυνση Οικονομικής Επιχειρήσεων και Χρηματοοικονομικής έχουμε τα εξής μαθήματα :

Ιδιωτικό Δίκαιο ΙΙ (Εαρινό εξάμηνο)
Οικονομική των Επιχειρήσεων (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Αξιολόγηση Επενδύσεων (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Εφαρμογές Η/Υ (Εαρινό εξάμηνο)
Χρηματοδοτική Διοίκηση Επιχειρήσεων (Εαρινό εξάμηνο)
Ανάλυση Χρηματαγορών και Κεφαλαιαγορών (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Τραπεζική Θεωρία και Πρακτική (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Χρηματοοικονομικά και Ασφαλιστικά Μαθηματικά (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Εφαρμοσμένη Οικονομετρία (Εαρινό εξάμηνο)
Προχωρημένη Χρηματοοικονομική Λογιστική (Εαρινό εξάμηνο)
Εφαρμοσμένη Βιομηχανική Οργάνωση (Εαρινό εξάμηνο)
Οικονομική του Περιβάλλοντος και των Φυσικών Πόρων (Φθινοπωρινό εξάμηνο)

+ οτι διαλέγεις και 10 μαθήματα επιλογής απο τα παρακάτω :

Ιδιωτικό Δίκαιο Ι (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Αρχές Πολιτικής Επιστήμης (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Αρχές Κοινωνιολογίας (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Οικονομική Ιστορία της Ελλάδος(Εαρινό εξάμηνο)
Οικονομική Κοινωνιολογία (Εαρινό εξάμηνο)
Μαρξιστική Οικονομική Ι (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Μαθηματικά για Οικονομολόγους ΙΙΙ (Φθινόπωρο για ακαδ. Έτος 2009-2010 εξάμηνο)
Μαρξιστική Οικονομική ΙΙ (Εαρινό εξάμηνο)
Επιχειρηματικότητα (Εαρινό εξάμηνο)
Δίκαιο και Οικονομικά (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Διάρθρωση και Προβλήματα της Ελληνικής Οικονομίας (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Εισαγωγή στους Η/Υ (Φθινοπωρινό εξάμηνο)
Εκπαιδευτική Ψυχολογία & Ποιότητα στην εκπαίδευση (Εαρινό εξάμηνο)

Μπορείς βέβαια να διαλέξεις και 1 απο τις 2 άλλες κατευθύνσεις : a)Διεθνών και Ευρωπαικών Οικονομικών , b) Οικονομικής Θεωρίας και Πολιτικής
που είναι σαφώς πολυ πιο θεωρητικά!

aggeliki_kk : Αυτό που ρώτησες , το είχα απορία και εγώ αλλά κατέληξα σε 1η επιλογή το οικονομικό και 2η επιλογη την οδε
Οι διαφορές είναι πολυ μικρές αλλά ουσιαστικές :

Οικονομικό : Συνολικά, για την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος σπουδών απαιτείται η επιτυχής εξέταση σε τριανταέξι (36) μαθήματα.

Οδε : Για την απόκτηση του πτυχίου (από το ακαδημαϊκό έτος 2006-2007) απαιτείται η επιτυχής εξέταση σε σαράντα τέσσερα (44) μαθήματα.

Η ΟΔΕ έχει πολλά δίκαια (υποχρεωτικά) = πολύ θεωρία , ενώ το οικονομικό δεν έχει κανένα (παρα μόνο 1 σαν επιλογης και 1 σε αυτην την κατεύθυνση!)
Η ΟΔΕ κάνει απ'ολα , λογιστικές μάρκετινγκ,δίκαια,διοίκηση επιχειρήσεων,1 στατιστική,2 μαθηματικά,μικρο,μακρο!
Ενω το ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ έχει Οικονομικά μαθήματα σαν κορμου και μαθηματικα-στατιστικη οπως βλέπεις πάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Chris1993 Σε ευχαριστώ για την ανάλυσή σου. Τώρα μου έχουν λυθεί οι περισσότερες απορίες! Όταν έχεις χρόνο μπορείς με παρόμοιο τρόπο να σχολιάσεις την ΛΟΧΡΗ και την Τραπεζική διοίκηση του Πειραιά? Είναι πιο εξειδικευμένα. Όταν διαβάζω τα μαθήματά τους δεν καταλαβαίνω την ουσιαστική διαφορά με το τμήμα Οικονομικής Επιστήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Να θέσω και εγώ με τη σειρά μου την εξής ερώτηση : Από το τμήμα Οικονομικής Επιστήμης του ΟΠΑ, όποιος ακολουθήσει την κατεύθυνση της ''Οικονομικής θεωρίας και πολιτικής'' με τι μπορεί να ασχοληθεί μετέπειτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Chris1993 Σε ευχαριστώ για την ανάλυσή σου. Τώρα μου έχουν λυθεί οι περισσότερες απορίες! Όταν έχεις χρόνο μπορείς με παρόμοιο τρόπο να σχολιάσεις την ΛΟΧΡΗ και την Τραπεζική διοίκηση του Πειραιά? Είναι πιο εξειδικευμένα. Όταν διαβάζω τα μαθήματά τους δεν καταλαβαίνω την ουσιαστική διαφορά με το τμήμα Οικονομικής Επιστήμης.

Ανανέωσα λίγο τη σελίδα με το είδος των μαθημάτων!
Σε λίγο σε αυτο το ποστ θα κάνω και την ανάλυση στο λοχρη-τραπεζικη διοίκηση!
Χοντρικά,το λοχρη-τραπεζ. διοίκησης έχει περισσότερο εξειδικευμένα λογιστικά-χρηματοοικονομικά μαθήματα και λιγότερο οικονομικά καθαρά απο το οικ.επιστημών :)
Γιώργο,θα σου απαντήσω σε λιγάκι!


Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοίκησης Πα.ΠΕΙ

Πρόγραμμα Σπουδών :

[/URL]

Το Τμήμα απευθύνεται στους απόφοιτους λυκείου πουι θέλουν να σταδιοδρομήσουν σε χρηματοοικονομικούς οργανισμούς (Εταιρίες, Τράπεζες, Χρηματιστηριακές Εταιρίες, Διεθνείς Οργανισμούς, κλπ) στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και σε θέσεις εργασίας όπως:
-Χρηματοοικονομικός Αναλυτής
-Διαπραγματευτής Περιουσιακών στοιχείων
-Διαχειριστής Επενδυτικών Χαρτοφυλακίων
-Διαχειριστής Κινδύνων
-Υπεύθυνος Λογιστηρίου Εταιριών
-Οικονομικός Διευθυντής
-Σύμβουλος σε χρηματοοικονομικά θέματα

Τα προσφερόμενα μαθήματα καλύπτουν μια μεγάλη ποικιλία από γνωστικά αντικείμενα της χρηματοοικονομικής όπως :
o Μακροοικονομία και Μικροοικονομία,
o Διαχείριση Χαρτοφυλακίου,
o Διεθνείς Χρηματαγορές,
o Αγορές Επιτοκιακών Προϊόντων.
o Θεσμικοί Επενδυτές
o Θεσμικό Πλαίσιο
o Λογιστική
o Παράγωγα προϊόντα.
o Στατιστική ανάλυση χρηματαγορών.

Είναι ένα τμήμα που συνδιάζει την οικονομικά-μαθηματικά-λογιστικη-χρηματοοικονομικά-τραπεζικά!
Εξειδικεύει πολυ-κάτι το οποίο το δυσκολεύει σαν τμήμα (πολύ!)
Μπορώ να πω όμως ότι έχει πολλές διεξόδους και προοπτικές!Απλώς,πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις και ένα μεταπτυχιακό ώστε να εξειδικευτείς στα τραπεζικά-χρηματοοικονομικά!


Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ

Για την απόκτηση πτυχίου στο Τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής απαιτείται επιτυχής εξέταση σε τριάντα επτά (37) μαθήματα, καθώς και στα μαθήματα ξένης γλώσσας.
Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής είναι οι πλέον κατάλληλοι για τη στελέχωση των oικονομικών υπηρεσιών και λογιστηρίων επιχειρήσεων του ιδιωτικού και του δημόσιου τομέα, λογιστικών-ελεγκτικών εταιρειών και μεγάλων χρηματοπιστωτικών και χρηματοοικονομικών οργανισμών, όπως εμπορικών και επενδυτικών τραπεζών, χρηματιστηριακών, επενδυτικών και ασφαλιστικών εταιρειών.



Μαθήματα ανα εξάμηνο-Πρόγραμμα σπουδών :





Ουσιαστικά κάνει μια εισαγωγή στα πρώτα 4 εξάμηνα σε γενικες επιστήμες [μαθηματικά,στατιστική,πληροφορική,οικονομικά]
και μετά στην επιλογή κατεύθυνσης χτυπάει σε λογιστικά ή χρηματοοικονομικα αλλά σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις κάποια μαθήματα[1-2 ανα εξάμηνο μετά απο το 4ο]!
Άλλο ένα εξειδικευμένο τμήμα,αλλά είναι καλύτερο νομίζω απο του ΠΑ.ΠΕΙ και πάρα πολυ δύσκολο!

H διαφορά του[που το κάνει καλύτερο κατ'εμε] με το ΠΑ.ΠΕΙ είναι ότι σου δίνει την δυνατότητα να ασχοληθείς αφού έχεις πάρει μια γεύση ή σε λογιστικά η σε χρηματοοικονομικά ενώ το τμήμα του ΠΑ.ΠΕΙ [τραπεζικά-χρηματοοικονομικά-τελος!

Όποιος θέλει να ασχοληθεί με ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ τότε δεν πρέπει να παει σε τέτοια εξειδικευμένα τμήματα,γιατί θα τα βρεί σκούρα και επίσης μπορείς όπως είπα πιο πριν,με την επιλογή της αντίστοιχης κατεύθυνσης στο 'γενικό' οικονομικό τμήμα και με ενα μεταπτυχιακό , είσαι μια χαρά και πιάνεις πιο πολλά "πεδία" εργασίας!
ΑΥΤΗ είναι και η ουσιαστική διαφορά τους!
Το ενα είναι ένα καθαρά γενικό[όσο πρέπει] οικονομικό τμήμα και τα άλλα είναι δυο άκρως εξειδικευμένα τμήμα!
Σαφώς, είναι πιο εύκολο να βγάλεις το Οικονομικό παρά τα άλλα 2 :)

Generally,είμαι της απόψεως ότι καλή είναι η εξειδίκευση αλλά αφού έχεις πάρει απο κάτι γενικό κάποιες πληροφορίες και εφόδια για κάτι εξειδικευμένο!
Διότι πχ. στην επιλογή κατεύθυνσης στο Οικονομικό,θα πάρεις μια γεύση απο χρηματοοικονομικά και αν βλέπεις ότι το γουστάρεις,κάνεις ενα μεταπτυχιακό και μια χαρά!

Εγώ πάντως θα κάνω μεταπτυχιακό στην ναυτιλία ή στα χρηματοοικονομικά :)
Ελπίζω να σας διαφώτισα όσο μπορούσα,γιατί δεν τα έχω ζήσει εκ των έσω αυτά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alexandra16

Νεοφερμένος

Η alexandra16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
για το δετ τι έχετε να πείτε; κατά 99,9% θα είναι η πρώτη μου επιλογή στο μηχανογραφικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Να θέσω και εγώ με τη σειρά μου την εξής ερώτηση : Από το τμήμα Οικονομικής Επιστήμης του ΟΠΑ, όποιος ακολουθήσει την κατεύθυνση της ''Οικονομικής θεωρίας και πολιτικής'' με τι μπορεί να ασχοληθεί μετέπειτα?

Μόνο και μόνο που βγαίνεις απο το Οικονομικό του ΟΠΑ είσαι καθαρός οικονομολόγος , απλώς οι κατευθύνσεις σου δίνουν κάποιες εξειδικευμένες γνώσεις που αποτελούν εφόδια για περαιτέρω εξειδίκευση!

για το δετ τι έχετε να πείτε; κατά 99,9% θα είναι η πρώτη μου επιλογή στο μηχανογραφικό!

Είναι πολύ καλό τμήμα,πολύ ενδιαφέρον,αλλά διχάζονται οι απόψεις!
Μπορείς να δεις περαιτέρω πληροφορίες στο αντίστοιχο τόπικ για το συγκεκριμένο τμήμα ή στο site τoy τμήματος
( https://dmst.aueb.gr/ ) !
Απλώς,έχω την εντύπωση ότι η ταυτότητά του δεν είναι ξεκάθαρη!
Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά,να πας!!

---Johny,στο προηγούμενο ποστ σου ανέλυσα τo λογ.χρηματ. του ΟΠΑ και το "αντίστοιχο" του Πα.Πει!Οτι άλλο θες στείλε μου inbox πες το εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Φίλε Chris1993 είσαι απλά Θεός! Τόσο κατατοπιστικό ποστ δεν έχω ξαναδει και ευχαριστώ φυσικά και για την απάντησή σου στο δικό μου ερώτημα! Μου έλυσες πάραααα πολλές απορίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas09

Νεοφερμένος

Ο kostas09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καποιος να ξερει κατι παραπάνω για το λοχρη παμακ εκτός απ αυτα που λεει το site???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καποιος να ξερει κατι παραπάνω για το λοχρη παμακ εκτός απ αυτα που λεει το site???

Ο Chris1993 έκανε μια καταπληκτική ανάλυση του τμήματος του ΛΟΧΡΗ λίγο πιο πάνω. Τώρα προσωπικά δεν πιστεύω να έχει διαφορά στην φιλοσοφία του μαθήματος Αθήνας/Θεσσαλονίκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Το ΛΟΧΡΗ ΠΑ.ΜΑΚ σαν πτυχίο είναι σαφώς πιο ανίσχυρο απο το αντίστοιχο του ΟΠΑ....απ'οτι έχω μάθει γενικά το πανεπιστήμιο έχει πολυ καλή οργάνωση,διαφορές υπάρχουν σχετικά με το αντίστοιχο της Αθήνας αλλά όχι τίποτα τρομερό!
Παραμένει ένα τμήμα εξειδικευμένο,δύσκολο αλλά ισχυρο [με αρκετά καλές προοπτικές-επαγγελματική αποκατάσταση]

Γιάννη,ευχαριστώ πολύ :D Ότι μπορούσα έκανα :)
Εγώ μακάρι να είμαι στο τμήμα που είναι κάτω απο το αβατάρ μου απο τον Σεπτέμβρη !!!
Πιστεύω ότι είναι μακράν το καλύτερο οικονομικό τμήμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1) Γιάννη,ευχαριστώ πολύ :D Ότι μπορούσα έκανα :)
2)Εγώ μακάρι να είμαι στο τμήμα που είναι κάτω απο το αβατάρ μου απο τον Σεπτέμβρη !!!
Πιστεύω ότι είναι μακράν το καλύτερο οικονομικό τμήμα!

1) Τίποτα :P

2) Δεν είσαι φοιτητής? Ή μήπως ξανά έδωσες? Σε ποιο τμήμα είσαι τώρα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top