Sites κοινωνικής δικτύωσης (facebook κλπ)

Facebook/Twitter/Myspace κτλπ και έκφραση απόψεων/ιδεών. Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 207)
  • Υπέρ. (αν μπορείτε πείτε και γιατί)

    Ψήφοι: 106 51.2%
  • Κατά. (αν μπορείτε πείτε και γιατί)

    Ψήφοι: 84 40.6%
  • Δεν ξέρω, δεν απαντώ

    Ψήφοι: 17 8.2%

dimitroula <3

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
το fb όταν χρησιμοποιείται με τον σωστό τροπο(δηλ. όταν έχει ως σκοπό την επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων και την ανταλλαγή απόψεων) τότε είμαι υπερ.Όταν ομως χρησιμοποιείται με σκοπο την παραβιαση των προσωπικων δεδομενων του αλλου και την προσβολη του με αποτελεσμα να μετατρεπεται σε μεσο που εχει ως σκοπο μια παρανομη ενεργεια,τότε φυσικα ειμαι κατα καθως οπως γνωριζουμε εχουν συμβει πολλες ενεργειες μερικες απο αυτες εγκληματικες.δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια!!!!:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Είχα λογαριασμό στο φ.μπ. αλλά τον απενεργοποίσα γιατί είδα ότι τελικά δεν έχει να μου προσφέρει κάτι μιας και με τους φίλους μου βρίσκομαι καθημερινά και με όσους είναι μακριά επικοινωνώ μέσω τηλεφώνου και κυρίως μέσω μσν.
Δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά.Το φ.μπ είναι απλά ένας ιστότοπος και από μόνο του δεν μπορεί να κάνει καλό ούτε κακό.
Εξαρτάται από το γιατί και το πώς το χρησημοποιεί ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mara k telos

Νεοφερμένος

Η mara k telos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ΠΡΟΣΟΧΗ! Μόνο αυτό έχω να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Δυστυχως δεν εχω καμια φοβερη εμπειρια στο θεμα για εχω και αποψη. Το μονο καλο στα site κοινωνικής δικτύωσης γενικοτερα οσον αφορα σε έκφραση οσον αφορα σε συγκεεντρωσεις κυριως ισως ειναι το γεγονος οτι επειδη ακριβως εχουν πολυ κοσμο μαζεμενο εκει μεσα υπαρχουν πολλες δυνατοτητες και να το δουν, αλλα και να ξεσηκωθουν και ετσι να συμμετεχουν. Χαρακτηριστικο παραδειγμα οι γνωστοι σε ολους μας ''Αγανακτισμένοι''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πιστευω οτι οι αποψεις (πολιτικες , θρησκευτικες κ.α)του καθενος δε θα πρεπει να εκφραζονται μεσω του facebook,myspace(διοτι επηρεαζουν την κοινη γνωμη) κ.α , αλλα να εκφραζονται μεσω διαφορων μπλοκ ή ιστοσελιδων .Εγω προσωπικα το facebook το χρησιμοποιω για να επικοινωνισω με καπιους φιλους μου απο το δημοτικο που ζουν μακρια και για τιποτα περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Προσωπικα αφου εβαλες μεσα και το φεικμπουκ \...εχω να πω οτι αυτο το πραγμα ειναι ηδη ψευτικο και κυριως ειναι απλα ενα φακελωμα στο οποιο η παραβιαση προσωπικων δεδομενων ειναι ευκολη και απο ατομα που δεν φανταζομαστε καν..και επειδη καποιος πιο πανω ελεγε για σωστη χρησιμοποισηση του...δυστυχως κοριτσια απο 13-17 δεν κανουν με ΤΙΠΟΤΑ σωστη διαχειρηση...απο φωτογραφιες μεχρι παρακαλια για κομεντ..οποτε για να ειμαι και πιο οn topic..ειμαι υπερ της ελευθεριας αποψης μονο οταν δεν θιγεις αμεσα καποιον αλλον αλλα απλα παραθετεις την γνωμη σ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τι deception πέφτει με αυτή τη σωστή χρήση πάντως...

Το χρησιμοποιείς; Το ενισχύεις. Υπάρχει φυσικά αστείρευτη πηγή ηλιθιότητας στον κόσμο που συνεχίζει να το τροφοδοτεί ακόμα κι αν εγώ ή εσύ δε συμμετέχουμε. Αλλά αν είναι με την πρόφαση της σωστής χρήσης*, που δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχει, να το βοηθάμε να μεγαλώνει και να αναπτύσσεται τότε να το χέσουμε.

* ιδιαίτερα προσωπικής χρήσης καλύτερα, δεν υπάρχει σωστό ή λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μα δεν υπάρχει σωστή χρήση. Τα κοινωνικά δίκτυα είναι «ουδέτερα» από τη φύση τους. Από κει και πέρα του δίνουμε ΕΜΕΙΣ με τη χρήση μας την κατεύθυνση που θέλουμε. Θες να κάνεις προπαγάνδα; Μπορείς. Θες να βρεις γκόμενα; Μπορείς. Θες να πουλήσεις τα κοσμήματα που φτιάχνεις μόνος σου; Μπορείς. Όλα αυτά με το ίδιο μέσο. Άρα δεν φταίει το μέσο, εμείς φταίμε. Το είπε και η Μαρία-Ειρήνη πιο πάνω.

Η ελευθερία και η ανωνυμία πολλές φορές που προσφέρει το διαδίκτυο, μας έχει κάνει να χάσουμε το μέτρο. Σε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η ελευθερία και η ανωνυμία πολλές φορές που προσφέρει το διαδίκτυο, μας έχει κάνει να χάσουμε το μέτρο. Σε όλα.
Πραγματική ανωνυμία δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για κάποιον που διαβάζει απλά ένα blog, υπάρχει. Αν είσαι hacker ή γνώστης, δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Προσωπικα αφου εβαλες μεσα και το φεικμπουκ \...εχω να πω οτι αυτο το πραγμα ειναι ηδη ψευτικο και κυριως ειναι απλα ενα φακελωμα στο οποιο η παραβιαση προσωπικων δεδομενων ειναι ευκολη και απο ατομα που δεν φανταζομαστε καν..και επειδη καποιος πιο πανω ελεγε για σωστη χρησιμοποισηση του...δυστυχως κοριτσια απο 13-17 δεν κανουν με ΤΙΠΟΤΑ σωστη διαχειρηση...απο φωτογραφιες μεχρι παρακαλια για κομεντ..οποτε για να ειμαι και πιο οn topic..ειμαι υπερ της ελευθεριας αποψης μονο οταν δεν θιγεις αμεσα καποιον αλλον αλλα απλα παραθετεις την γνωμη σ...

Υπαρχουν και εξερεσεις πιστεψε με...ετσι κι αλλιως δε βασω αληθινα στοιχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Βλέπω πως η συζήτηση επικεντρώνεται στο facebook. Εμπειρία από άλλα δίκτυα κοινωνικής δικτύωσης έχετε;
Υπάρχουν πολλά sites κοινωνικής δικτύωσης (hi5, myspace, twitter, google+ και προφανώς το facebook). Για να κάνω μερικές πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις:
  • Ποιο προτιμάτε;
  • Ποιο θεωρείτε ξεπερασμενο;
  • Ποιο περιμένετε με αγωνία;
  • Για ποιες λειτουργίες/δραστηριότητες πιστεύετε ότι είναι κατάλληλο το κάθε site;
  • Ποιοι οι κίνδυνοι του καθενός;
  • Ποια τα οφέλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarkThanos

Νεοφερμένος

Ο DarkThanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγω ψηφίζω κατά γιατι οι χρήστες τους δεν έχουν καταλάβει πως να τα χρισημοποιουν. Αποψεις περι αστινομιας και ιντερπολ και τετια δεν τις σιμεριζομαι. Νομιζω πως αν με κυνηγάνε, θα πρέπει να εχω κανει κατι. Απεχθανομε φοβερα να βλέπω ονόματα οπως ΝικηΑγαπουλινι και αλες βλακιες. Θες να εισαι μεσα.. βαλε το κανονικο σου ονομα... Επιτα ολοι οι χριστες πρειπει να ειναι 16+. Ελεος δηλαδει... 10χρονα σε ερωτικες ποζες... το msn και παλι υπερβολικο ειναι. Και αυτο το πραγμα να μπενεις και να εχεις 100 friend request απο άσχετους επιδι ο άλος θελει να φτασει τους 800 φίλους... Απο την άλλη μπορει και συνδεει ανθρωπους ευκολα και απλα. Δεν θα σχολιασω τις εφαρμογες του facebook με τα ναι/οχι και τα ζωδια... Ευτυχος δηλαδει υπαρχει και το block.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εγω ψηφίζω κατά γιατι οι χρήστες τους δεν έχουν καταλάβει πως να τα χρισημοποιουν. Αποψεις περι αστινομιας και ιντερπολ και τετια δεν τις σιμεριζομαι. Νομιζω πως αν με κυνηγάνε, θα πρέπει να εχω κανει κατι. Απεχθανομε φοβερα να βλέπω ονόματα οπως ΝικηΑγαπουλινι και αλες βλακιες. Θες να εισαι μεσα.. βαλε το κανονικο σου ονομα... Επιτα ολοι οι χριστες πρειπει να ειναι 16+. Ελεος δηλαδει... 10χρονα σε ερωτικες ποζες... το msn και παλι υπερβολικο ειναι. Και αυτο το πραγμα να μπενεις και να εχεις 100 friend request απο άσχετους επιδι ο άλος θελει να φτασει τους 800 φίλους... Απο την άλλη μπορει και συνδεει ανθρωπους ευκολα και απλα. Δεν θα σχολιασω τις εφαρμογες του facebook με τα ναι/οχι και τα ζωδια... Ευτυχος δηλαδει υπαρχει και το block.
φακελωμα μηπως?:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Το Facebook (και τα άλλα όμως) έχουν δικαίωμα να χρησιμοποιούν τις πληροφορίες που τους έχεις δώσει και να τις παραδίδουν σε τρίτους, ακόμα και αν εσύ έχεις διαγράψει το λογαριασμό σου ή έχεις κατεβάσει πχ μια φωτογραφία. Προσωπικά, όταν είδα τη φωτογραφία που είχα διαγράψει προπολού σε διαφήμιση εντός facebook (αυτές που δείχνει στο πλάι σα προτάσεις) διέγραψα το λογαριασμό μου. Ανάθεμα και αν κανείς έχει διαβάσει ποτέ το terms of use που όλοι τικάρουμε τόσο αψήφιστα.

όσον αφορά το φακέλωμα, έχει κανείς σας googlάρει το email του ; εμένα έβγαλε 1360 αποτελέσματα :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Προσωπικά, όταν είδα τη φωτογραφία που είχα διαγράψει προπολού σε διαφήμιση εντός facebook (αυτές που δείχνει στο πλάι σα προτάσεις) διέγραψα το λογαριασμό μου.

όσον αφορά το φακέλωμα, έχει κανείς σας googlάρει το email του ; εμένα έβγαλε 1360 αποτελέσματα :|

Πληροφοριακά, εσύ μπορείς να διγράψεις το λογαριασμό σου, όμως στην ουσία δε τον διαγράφεις. Ό,τι ανεβάζουμε μένει για πάντα στο αρχείο του fb.
Εμένα μου λέει: Η αναζήτηση - ... - δε βρήκε κάποιο έγγραφο. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
παιδιά ναι αυτό ισχύει στο facebook ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ δεν πάει να το σβήσετε θα μείνει στο server. για αυτό προσέχουμε τι ανεβάζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Secragr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Γεια χαρά!

Κατά τη γνώμη μου το facebook είναι καλό γιατί μπορείς να επικοινωνήσεις τσάμπα με τους φίλους σου και να μοιραστείς μαζί τους π.χ. βίντεο αστεία αθλητικά και ότι άλλο (και όχι απαραίτητα δημόσια) αλλά και γιατί, κακά τα ψέματα, έχει κάποιες αρκετά ενδιαφέρουσες εφαρμογές που μπορείς να περάσεις την ώρα σου.

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημά του όμως είναι η τσάμπα διαφήμιση.
Μπορείς να διαφημίσεις το προϊόν, την επιχείρηση, το site, το blog σου εντελώς δωρεάν και με ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα σωστά;
Και όχι μόνο τo facebook, όλες οι σελίδες κοινωνικής δικτύωσης προσφέρονται για να τις ξεζουμίσεις και να διαφημίσεις το προϊόν σου.

(Για όσους ενδιαφέρονται να σβήσουν εντελώς το λογαριασμό τους, ας ρίξουν μια ματιά εδώ: https://www.facebook.com/help/contact.php?show_form=delete_account)

Όσο για το φακέλωμα, ναι το πιστεύω και εγώ.
Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος ντόρος αφού εμείς οι ίδιοι έχουμε δώσει το δικαίωμα στο facebook να χρησιμοποιεί τις φωτό μας όπως θέλει.

Άσχετο, έχει κανείς λογαριασμό στο Diaspora? Εγώ εδώ και μήνες έδωσα το mail μου και περιμένω invite.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Κατά γιατί https://www.youtube.com/watch?v=jA-Li1cB_gM
Σαν επικοινωνία καλό είναι και το πόκερ :P... Αλλά το όλο πράγμα δεν έχει νόημα, υπάρχει απλά για να αναδείξει το κάθε ψώνιο μια άλλη "καλύτερη" εικόνα του εαυτού του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
κοιτάξτε εγώ πιστεύω οτι οι ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης είναι καλές όταν τις χρησιμοποιείς και σωστά. Εγώ προσωπικά ούτε το κανονικό μου όνομα δεν έχω στο φέισμπουκ, Αλλά έχω κάνει πολύ καλούς φίλους με τους οποίους δεθήκαμε πάρα πολύ. Επίσης πλέον κρατάω επαφή και με τους συγγενείς μου στο εξωτερικό (και πιστέψτε με έχω πολλους). Οι γονείς μου έχουν πλήρη γνώση του τι κάνω στο φέις και του τι φωτογραφίες και στοιχεία δίνω. και έχω και τον μπαμπά μου φίλο ο οποίος είναι πολύ κουλ με αυτό. αυτά είχα να πω. δεν είναι καθόλου μα καθόλου κατά των ιστοσελίδων κοινωνικής δικτύωσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top