Sites κοινωνικής δικτύωσης (facebook κλπ)

Facebook/Twitter/Myspace κτλπ και έκφραση απόψεων/ιδεών. Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 207)
  • Υπέρ. (αν μπορείτε πείτε και γιατί)

    Ψήφοι: 106 51.2%
  • Κατά. (αν μπορείτε πείτε και γιατί)

    Ψήφοι: 84 40.6%
  • Δεν ξέρω, δεν απαντώ

    Ψήφοι: 17 8.2%

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου....
Το φβ έχει κάποιες δυνατότητες. Τις ξέρεις μάλλον. Αλλά είναι δικό σου θέμα με ποια από αυτές θα ασχοληθείς. Δεν θες να βάλεις πληροφορίες για σένα; Μη το κάνεις. Δεν σε αρέσουν τα τσεκ ιν; Μη κάνεις. Δεν γουστάρεις τις φώτο και τα like; ΜΗ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΊΣ! Γενικά επειδή εσύ δεν γουστάρεις αυτά τα πράγματα σπεύδεις να βγάλεις άχρηστο το φβ. Οκ για σένα μπορεί να είναι αλλά όχι να λες τέτοιες βλακείες. Άχρηστο δεν μπορείς να πεις ότι είναι μια χαρά χρησιμεύει για διάφορους λόγους που εσένα αν δεν σε κάνουν είναι εύκολο να το διαγράψεις ας πούμε. Δεν χρειάζεται όλα τα πράγματα να είναι τέρμα σοβαρά για αυτήν την ζωή ηρέμησε δηλαδή. Και αυτό το σάιτ που χρησιμοποιείς ακόμα εκτός από τα σοβαρά που έχει, υπάρχουν και άλλα θρεντ χαλαρά για τα μέλη.. Θα το σνομπάρεις και αυτό; Α και για να ξες αν κάποιος θέλει να σε κοτσομπολέψει θα το κάνει και εκτός διαδικτίου. :whistle:

Στις μικρές-νεαρές ηλικίες (μέχρι τα 18 τουλάχιστον) χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο για επίδειξη (χρημάτων, μαγκιάς, γκομενιλίκια κ.λπ.) και έχει καταντήσει βαρετό για τους περισσότερους νοήμονες ανθρώπους, όχι μόνο για τον Kirdou. Άλλοι συνεχίζουν τα ίδια και μέχρι θανάτου. Ωστόσο το επιχείρημα "γιατί τους έχεις φίλους άμα δεν τους γουστάρεις" δεν στέκει πάντα. Έχω φίλους (εκτός διαδικτύου) οι οποίοι στην πραγματική ζωή είναι πάρα πολύ εντάξει άτομα για παρέα -αλλά στο fb κοιτάνε να βγάλουν τη χολή τους- με τα εμέσμετα που ανεβάζουν διαρκώς. Αν τους κάνω μπλοκ θα μου ζητάνε τα ρέστα και μπορεί να τσακωθούμε κιόλας για το τίποτα. Επίσης σιχάθηκα πια τις emo χαζογκόμενες/συνειδητοποιημένες τσουλάρες που επειδή απ'τα πολλά παρακάλια έχουν μαζέψει 1257 like νομίζουν πως είναι οι βασίλισσες του σύμπαντος και πως το όνειρο κάθε άντρα είναι να τις γ#μήσει (και μετά να σου η σνομπαρία) και τους υπερμουσκουλάτους γκόμενους με τα GLX που ανεβάζουν κάθε μέρα από 10 φορές τραγούδια του Μηδενιστή και του Παντελίδη. Δεν αμφισβητώ ότι το facebook είναι χρήσιμο σε αρκετές περιπτώσεις αλλά είναι ένα εργαλείο το οποίο έχει καλή και κακή χρήση και δυστυχώς η ελληνική νοοτροπία συνήθως οδηγεί στην κακή χρήση. Και πραγματικά λατρεύω το καλό χιούμορ και τον χαβαλέ αλλά το κακόγουστο χιούμορ που επικρατεί ως επί το πλείστον στο facebook μου προκαλεί αναγούλα.
Συγγνώμη για τις άσχημες εκφράσεις μου. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Χαχαχα βαριές κουβέντες δίχως κανένα νόημα.Στο χέρι του καθενός είναι να κάνει χρήση του καλού φβ και όχι του κακού.Σου την σπάνε αυτοί που βάζουν Παντελίδη,ψευτοψαγμενιές,προκλητικές φωτογραφίες κλπ, τότε <<φίλε-φίλη>> μου,κάνεις unfollow(σε περίπτωση που δε θέλεις(ή φοβάσαι) να τον βγάλεις από φίλο).Έτσι δε βλέπεις τι ανεβάζει και είσαι ήσυχος και μπορείς να ευχαριστηθείς με τα καλά του φβ,να μιλάς να παίζεις κλπ κλπ.Όταν η λύση είναι τόσο προφανής και εύκολη,μου φαίνεται αστείο το να γράφετε τεράστια κείμενα γκρινιάζοντας.Όχι φιλικά.Peinaw_zw.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Νομίζω οτι ο Peinaw_zw εχει ενα
δικιο.Τα πραγματα ειναι απλα,
εμείς (κι οταν λεω "εμείς" βαζω και τον εαυτό μου μεσα)
τα κανουμε να φαινονται περιπλοκα¡!¡!¡!¡!¡!¡!¡!¡!¡
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Χαχαχα βαριές κουβέντες δίχως κανένα νόημα.Στο χέρι του καθενός είναι να κάνει χρήση του καλού φβ και όχι του κακού.Σου την σπάνε αυτοί που βάζουν Παντελίδη,ψευτοψαγμενιές,προκλητικές φωτογραφίες κλπ, τότε <<φίλε-φίλη>> μου,κάνεις unfollow(σε περίπτωση που δε θέλεις(ή φοβάσαι) να τον βγάλεις από φίλο).Έτσι δε βλέπεις τι ανεβάζει και είσαι ήσυχος και μπορείς να ευχαριστηθείς με τα καλά του φβ,να μιλάς να παίζεις κλπ κλπ.Όταν η λύση είναι τόσο προφανής και εύκολη,μου φαίνεται αστείο το να γράφετε τεράστια κείμενα γκρινιάζοντας.Όχι φιλικά.Peinaw_zw.

Άμα είναι να κάνω unfollow την συντριπτική πλειοψηφία των "φίλων" μου, πρώτον χάνω τζάμπα την ώρα μου και δεύτερον χάνεται η ουσία. Όχι ότι υπάρχει ουσία ούτως ή άλλως. Γι αυτό και επιλέγω να μην χρησιμοποιώ το φβ γενικώς.

Επίσης, άλλη εμπειρία του φβ μπορεί να έχεις εσύ και άλλη εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος καθώς η όλη εμπειρία στο φβ καθορίζεται απ'τα άτομα που γνωρίζει ο καθένας και υπάρχουν περιοχές χαμηλού πολιτιστικού επιπέδου αλλά και υψηλού πολιτιστικού επιπέδου και άλλα πολλά που δεν είναι σκόπιμο να αναφέρω γιατί θα έπρεπε να είναι αυτονόητα.
Η ευγένεια δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.
Φιλικά, Άγγελος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Στις μικρές-νεαρές ηλικίες (μέχρι τα 18 τουλάχιστον) χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο για επίδειξη (χρημάτων, μαγκιάς, γκομενιλίκια κ.λπ.) και έχει καταντήσει βαρετό για τους περισσότερους νοήμονες ανθρώπους, όχι μόνο για τον Kirdou. Άλλοι συνεχίζουν τα ίδια και μέχρι θανάτου. Ωστόσο το επιχείρημα "γιατί τους έχεις φίλους άμα δεν τους γουστάρεις" δεν στέκει πάντα. Έχω φίλους (εκτός διαδικτύου) οι οποίοι στην πραγματική ζωή είναι πάρα πολύ εντάξει άτομα για παρέα -αλλά στο fb κοιτάνε να βγάλουν τη χολή τους- με τα εμέσμετα που ανεβάζουν διαρκώς. Αν τους κάνω μπλοκ θα μου ζητάνε τα ρέστα και μπορεί να τσακωθούμε κιόλας για το τίποτα. Επίσης σιχάθηκα πια τις emo χαζογκόμενες/συνειδητοποιημένες τσουλάρες που επειδή απ'τα πολλά παρακάλια έχουν μαζέψει 1257 like νομίζουν πως είναι οι βασίλισσες του σύμπαντος και πως το όνειρο κάθε άντρα είναι να τις γ#μήσει (και μετά να σου η σνομπαρία) και τους υπερμουσκουλάτους γκόμενους με τα GLX που ανεβάζουν κάθε μέρα από 10 φορές τραγούδια του Μηδενιστή και του Παντελίδη. Δεν αμφισβητώ ότι το facebook είναι χρήσιμο σε αρκετές περιπτώσεις αλλά είναι ένα εργαλείο το οποίο έχει καλή και κακή χρήση και δυστυχώς η ελληνική νοοτροπία συνήθως οδηγεί στην κακή χρήση. Και πραγματικά λατρεύω το καλό χιούμορ και τον χαβαλέ αλλά το κακόγουστο χιούμορ που επικρατεί ως επί το πλείστον στο facebook μου προκαλεί αναγούλα.
Συγγνώμη για τις άσχημες εκφράσεις μου. :whistle:

Άμα είναι να κάνω unfollow την συντριπτική πλειοψηφία των "φίλων" μου, πρώτον χάνω τζάμπα την ώρα μου και δεύτερον χάνεται η ουσία. Όχι ότι υπάρχει ουσία ούτως ή άλλως. Γι αυτό και επιλέγω να μην χρησιμοποιώ το φβ γενικώς.

Επίσης, άλλη εμπειρία του φβ μπορεί να έχεις εσύ και άλλη εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος καθώς η όλη εμπειρία στο φβ καθορίζεται απ'τα άτομα που γνωρίζει ο καθένας και υπάρχουν περιοχές χαμηλού πολιτιστικού επιπέδου αλλά και υψηλού πολιτιστικού επιπέδου και άλλα πολλά που δεν είναι σκόπιμο να αναφέρω γιατί θα έπρεπε να είναι αυτονόητα.
Η ευγένεια δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.
Φιλικά, Άγγελος

Να χαρώ εγώ ευγένεια.<<Φίλε>> άστο...Δεν το έχεις.Γιατί?Για 2 απλούς λόγους:
1)Που ζητάς να είμαστε ευγενικοί μαζί σου,τη στιγμή που εσύ βρίζεις και βγάζεις δηλητήριο.
2)Που προτιμάς να αφιερώνεις το χρόνο σου γκρινιάζοντας από το να κάνεις το απλό πράγμα που σου είπα.Υπόθεση λίγων λεπτών είναι.Εκτός αν είσαι από αυτούς που κάνουν add τους πάντες και έχουν 400-1000+ φίλους από τους οποίους ξέρουν τους 50-100.Αν είσαι σε αυτήν την κατηγορία δεν έχεις δικαίωμα να γκρινιάζεις.Αν δεν είσαι σε αυτή και έχεις λίγους(ή είχες λίγους όταν είχες λογαριασμό) τότε κάνεις το απλό unfollow Και τέλειωσες για μια ζωή. So simple...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Να χαρώ εγώ ευγένεια.<<Φίλε>> άστο...Δεν το έχεις.Γιατί?Για 2 απλούς λόγους:
1)Που ζητάς να είμαστε ευγενικοί μαζί σου,τη στιγμή που εσύ βρίζεις και βγάζεις δηλητήριο.
2)Που προτιμάς να αφιερώνεις το χρόνο σου γκρινιάζοντας από το να κάνεις το απλό πράγμα που σου είπα.Υπόθεση λίγων λεπτών είναι.Εκτός αν είσαι από αυτούς που κάνουν add τους πάντες και έχουν 400-1000+ φίλους από τους οποίους ξέρουν τους 50-100.Αν είσαι σε αυτήν την κατηγορία δεν έχεις δικαίωμα να γκρινιάζεις.Αν δεν είσαι σε αυτή και έχεις λίγους(ή είχες λίγους όταν είχες λογαριασμό) τότε κάνεις το απλό unfollow Και τέλειωσες για μια ζωή...So simple...

Αρχικά οι δικές μου προσβολές δεν ήταν στοχευμένες και δεν αφορούσαν συγκεκριμένο άτομο σε αντίθεση με εσένα.
Επίσης απολογήθηκα για τις άσχημες εκφράσεις που χρησιμοποίησα αλλά κάποια θέματα δε μπορείς να τα μεταφέρεις αλλιώς, και έχω μπόλικους φίλους επειδή τυχαίνει να γνωρίζω πολλά άτομα. In any case, δεν καταλαβαίνω ποιός ο λόγος να λογομαχήσω μαζί σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου....
Το φβ έχει κάποιες δυνατότητες. Τις ξέρεις μάλλον. Αλλά είναι δικό σου θέμα με ποια από αυτές θα ασχοληθείς. Δεν θες να βάλεις πληροφορίες για σένα; Μη το κάνεις. Δεν σε αρέσουν τα τσεκ ιν; Μη κάνεις. Δεν γουστάρεις τις φώτο και τα like; ΜΗ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΊΣ! Γενικά επειδή εσύ δεν γουστάρεις αυτά τα πράγματα σπεύδεις να βγάλεις άχρηστο το φβ. Οκ για σένα μπορεί να είναι αλλά όχι να λες τέτοιες βλακείες. Άχρηστο δεν μπορείς να πεις ότι είναι μια χαρά χρησιμεύει για διάφορους λόγους που εσένα αν δεν σε κάνουν είναι εύκολο να το διαγράψεις ας πούμε. Δεν χρειάζεται όλα τα πράγματα να είναι τέρμα σοβαρά για αυτήν την ζωή ηρέμησε δηλαδή. Και αυτό το σάιτ που χρησιμοποιείς ακόμα εκτός από τα σοβαρά που έχει, υπάρχουν και άλλα θρεντ χαλαρά για τα μέλη.. Θα το σνομπάρεις και αυτό; Α και για να ξες αν κάποιος θέλει να σε κοτσομπολέψει θα το κάνει και εκτός διαδικτίου. :whistle:


Σε τι είναι χρήσιμο το facebook σε ένα μέσο χρήστη(όχι φοιτητή η για επαγγελματικούς λόγους) μπορείς να μας πείς η και εσύ δεν έχεις απάντηση και καταφεύγεις για αυτό σε χαρακτηρισμούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Σε τι είναι χρήσιμο το facebook σε ένα μέσο χρήστη(όχι φοιτητή η για επαγγελματικούς λόγους) μπορείς να μας πείς η και εσύ δεν έχεις απάντηση και καταφεύγεις για αυτό σε χαρακτηρισμούς;


Ρώτησες σε τι είναι χρήσιμο το φβ για ένα μέσο χρήστη?

1)Μιλάς με φίλους και κανονίζεις,χωρίς να πληρώνεις για κάρτες κλπ
2)Παίζεις παιχνίδια και περνάει η ώρα
3)Κάνεις καινούργιες γνωριμίες
4)Ενημερώνεσαι για τον κόσμο(και όχι μόνο) από διάφορα pages στα οποία έχεις κάνει Like
5)Βρίσκεις επαφή με παλιούς γνώριμους,όπως συμμαθητές δημοτικού,γυμνασίου κλπ
6)Περνάς ευχάριστα την ώρα σου βλέποντας φωτογραφίες,ποστς κλπ
7*)Υπάρχουν διάφορα κλειστά groups στα οποια υπάρχουν χρήσιμες πληροφορίες.Για τη σχολή μου πχ υπάρχει group και μέσα ποστάρουν διάφορα για τη σχολή,όπως τι ασκήσεις έχουμε,αν θα γίνει απεργία,απορίες κλπ κλπ
8*)Προβάλλεις τον εαυτό σου ή τα προιόντα σου για επαγγελματικούς σκοπούς(τα έβαλα σε αστεράκι, επειδή είπες να μην αναφερθούμε σε αυτά.Απλώς τελειώνω τη λίστα)
9)Ανακαλύπτεις καινούργια τραγούδια,ταινίες απο τα διάφορα ποστς(δε σχετίζεται απαραίτητα με το 6)
10)Μπορείς να οργανώσεις διάφορες εκδηλώσεις,διαδηλώσεις κλπ(να υπενθυμίσω το χάρλεμ σέικ στις μεγάλες πόλεις.Μαζεύτηκαν πάρα πολλοί και αυτό εξαιτίας του φβ).
11)Μέσω σχολίων και ποστς σε διάφορα άρθρα ανοίγεις διαλόγους,κάνεις συζητήσεις,μαθαίνεις και διδάσκεις.

Κάποια γίνονται πιο συχνά από τα άλλα.Αλλά σίγουρα όλα θα γίνουν τουλάχιστον μια φορά σε κάποιο χρήστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
1)Μιλάς με φίλους και κανονίζεις,χωρίς να πληρώνεις για κάρτες κλπ
Δεν είναι αυτός ο λόγος ύπαρξης και το νόημα του facebook.Μιλάς και απο άλλες δωρεάν υπηρεσίες που ο σκοπός τους είναι αυτός και μόνο πχ viber κτλ
2)Παίζεις παιχνίδια και περνάει η ώρα
Ουδέν σχόλιον....
3)Κάνεις καινούργιες γνωριμίες
Χμμ αυτός είναι ένας λόγος όχι όμως σοβαρός.Αντε και στα δικά μας :P
4)Ενημερώνεσαι για τον κόσμο(και όχι μόνο) από διάφορα pages στα οποία έχεις κάνει Like
Και εδώ δεν είναι λόγος αυτός χρήσης ενός προσωπικού προφίλ.Για αυτούς που φτιάχνουν τις σελίδες είναι γιατί διαφημίζουν την δουλειά τους.Για εσένα και εμένα μπορούμε να ενημερωνόμαστε και απο το διαδίκτυο χωρίς την μεσολάβηση του facebook

5)Βρίσκεις επαφή με παλιούς γνώριμους,όπως συμμαθητές δημοτικού,γυμνασίου κλπ
Ωραία τους βρήκες σε βρήκαν.Και;Εδώ κολλάει το κουτσομπολιό που ανέφερα παραπάνω
6)Περνάς ευχάριστα την ώρα σου βλέποντας φωτογραφίες,ποστς κλπ
Και γελάς με τις φώτο των άλλων και τις μπούρδες που πολλοί γράφουν
7*)Υπάρχουν διάφορα κλειστά groups στα οποια υπάρχουν χρήσιμες πληροφορίες.Για τη σχολή μου πχ υπάρχει group και μέσα ποστάρουν διάφορα για τη σχολή,όπως τι ασκήσεις έχουμε,αν θα γίνει απεργία,απορίες κλπ κλπ
Αυτός είναι όντως ένας καλός λόγος και επιχείρημα.Και εμένα μου έχει φανεί χρήσιμο σε αυτό το κομμάτι.Δεν είναι όμως όλοι φοιτητές στο facebook
8*)Προβάλλεις τον εαυτό σου ή τα προιόντα σου για επαγγελματικούς σκοπούς(τα έβαλα σε αστεράκι, επειδή είπες να μην αναφερθούμε σε αυτά.Απλώς τελειώνω τη λίστα)
Επαναλαμβάνεις ώς επιχειρήματα τις εξαιρέσεις που ανέφερα παραπάνω.Δηλαδή φοιτητές και όσους θέλουν προβάλλουν κάτι για επαγγελματικούς λόγους.
9)Ανακαλύπτεις καινούργια τραγούδια,ταινίες απο τα διάφορα ποστς(δε σχετίζεται απαραίτητα με το 6)
Δεν θυμάμαι να άκουσα πολλές φορές τραγούδι που έβαλε κάποιος άλλος στο facebook.Για αυτό τον σκοπό χρησιμοποιώ το youtube.Kαι πάλι χρήσιμο αυτό δεν το λές και ιδιαίτερα.
10)Μπορείς να οργανώσεις διάφορες εκδηλώσεις,διαδηλώσεις κλπ(να υπενθυμίσω το χάρλεμ σέικ στις μεγάλες πόλεις.Μαζεύτηκαν πάρα πολλοί και αυτό εξαιτίας του φβ).
Οσοι έχουν σκοπό να κινητοποιήσουν τον κόσμο τους αφορά το facebook.Εγώ και εσύ δεν έχουμε την δυνατότητα να διοργανώσουμε διαδηλώσεις και εκδηλώσεις άρα δεν μας αφορά(το πιθανότερο)
11)Μέσω σχολίων και ποστς σε διάφορα άρθρα ανοίγεις διαλόγους,κάνεις συζητήσεις,μαθαίνεις και διδάσκεις.
Και εδώ ο οφελειμένος είναι αυτός που έγραψε το άρθρο και το πόστ.Μπορεί να είναι αρθρογράφος η κάποιο δημόσιο πρόσωπο που βλέπει τους υπόλοιπους να σχολιάζουν τα περισπούδαστα άρθρα του επι παντώς επιστητού.Εσένα σε τι σε οφελεί;Σε τίποτα...

Βλἐπουμε λοιπόν ότι επι της ουσίας δεν υπάρχει σοβαρός λόγος χρήσης του facebook εκτός απο τις εξαιρέσεις που ανέφερα παραπάνω και τις επανέλαβε η φίλη.Για έναν μέσο χρήστη το facebook είναι εντελώς άχρηστο και άσκοπο και η συντριπτική παραπάνω επιχειρηματολογία που αναφέρθηκε είναι λόγοι χρήσης μικρής σημασίας και καμίας οφέλειας για τον χρήστη όπως τραγούδια,πόστ σχολιασμών σε άρθρα άλλων,γνωριμίες και που ξέρεις κάτι σοβαρότερο μπορεί να προκύψει.Αν είναι έτσι και το σκούντηγμα η το λάικ είναι σημαντικό μπορει να δηλώνει κάτι(το πιασες το υπονοούμενο:P.Ετσι λοιπόν επιμένω στις απόψεις μου.Αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Λοιπόν ο peinaw_zw με κάλυψε σε σχέση με τη χρησιμότητα του φβ. Εσύ τώρα αφού ορίεσαι και λες ότι είναι άχρηστο απλά σβήστο και μην ασχολείσαι με το τι κάνει ο κόσμος. Απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Δεν είναι αυτός ο λόγος ύπαρξης και το νόημα του facebook.Μιλάς και απο άλλες δωρεάν υπηρεσίες που ο σκοπός τους είναι αυτός και μόνο πχ viber κτλ
Ουδέν σχόλιον....
Χμμ αυτός είναι ένας λόγος όχι όμως σοβαρός.Αντε και στα δικά μας :P
Και εδώ δεν είναι λόγος αυτός χρήσης ενός προσωπικού προφίλ.Για αυτούς που φτιάχνουν τις σελίδες είναι γιατί διαφημίζουν την δουλειά τους.Για εσένα και εμένα μπορούμε να ενημερωνόμαστε και απο το διαδίκτυο χωρίς την μεσολάβηση του facebook

Ωραία τους βρήκες σε βρήκαν.Και;Εδώ κολλάει το κουτσομπολιό που ανέφερα παραπάνω
Και γελάς με τις φώτο των άλλων και τις μπούρδες που πολλοί γράφουν
Αυτός είναι όντως ένας καλός λόγος και επιχείρημα.Και εμένα μου έχει φανεί χρήσιμο σε αυτό το κομμάτι.Δεν είναι όμως όλοι φοιτητές στο facebook
Επαναλαμβάνεις ώς επιχειρήματα τις εξαιρέσεις που ανέφερα παραπάνω.Δηλαδή φοιτητές και όσους θέλουν προβάλλουν κάτι για επαγγελματικούς λόγους.
Δεν θυμάμαι να άκουσα πολλές φορές τραγούδι που έβαλε κάποιος άλλος στο facebook.Για αυτό τον σκοπό χρησιμοποιώ το youtube.Kαι πάλι χρήσιμο αυτό δεν το λές και ιδιαίτερα.
Οσοι έχουν σκοπό να κινητοποιήσουν τον κόσμο τους αφορά το facebook.Εγώ και εσύ δεν έχουμε την δυνατότητα να διοργανώσουμε διαδηλώσεις και εκδηλώσεις άρα δεν μας αφορά(το πιθανότερο)
Και εδώ ο οφελειμένος είναι αυτός που έγραψε το άρθρο και το πόστ.Μπορεί να είναι αρθρογράφος η κάποιο δημόσιο πρόσωπο που βλέπει τους υπόλοιπους να σχολιάζουν τα περισπούδαστα άρθρα του επι παντώς επιστητού.Εσένα σε τι σε οφελεί;Σε τίποτα...

Βλἐπουμε λοιπόν ότι επι της ουσίας δεν υπάρχει σοβαρός λόγος χρήσης του facebook εκτός απο τις εξαιρέσεις που ανέφερα παραπάνω και τις επανέλαβε η φίλη.Για έναν μέσο χρήστη το facebook είναι εντελώς άχρηστο και άσκοπο και η συντριπτική παραπάνω επιχειρηματολογία που αναφέρθηκε είναι λόγοι χρήσης μικρής σημασίας και καμίας οφέλειας για τον χρήστη όπως τραγούδια,πόστ σχολιασμών σε άρθρα άλλων,γνωριμίες και που ξέρεις κάτι σοβαρότερο μπορεί να προκύψει.Αν είναι έτσι και το σκούντηγμα η το λάικ είναι σημαντικό μπορει να δηλώνει κάτι(το πιασες το υπονοούμενο:P.Ετσι λοιπόν επιμένω στις απόψεις μου.Αυτά

Μου κάνουν παράπονα ότι είμαι απότομος κλπ αλλά πώς να μην δώσω πόνο σε ανόητους?Ρε φίλε θα κρίνεις εσύ ποιος ειναι σοβαρος λογος και ποιος οχι?Μας δουλευεις?Το οτι υπαρχουν και αλλα στα οποια μπορεις να μιλας,καθιστουν το φβ αχρηστο?Το οτι κανεις γνωριμιες κλπ δεν ειναι καλο?Το οτι εβαλα τους αναθεματισμενους αστερισκους για να σου πω οτι ειναι ασχετα με την ερωτηση σου και απλως το εκανα για να τελειωσω τη λιστα,το αγνοείς?Πωω νταξει...Τραγικος.Μας κανεις τον εξυπνακια,ενω εχεις λογαριασμο στο ischool το οποιο συμφωνα με τα λεγομενα σου,ουτε αυτο ειναι σοβαρο.Τραγικος για αλλη μια φορα.0 επιχειρήματα.good day με τις υγειες σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αλήθεια το τσέκ ιν τι είναι;Εχω μεγάλη αγωνία να μάθω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αλήθεια το τσέκ ιν τι είναι;Εχω μεγάλη αγωνία να μάθω:P

Μόλις επιβεβαιώθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Νταξ θεωρώ βλακεία να βγω για καφέ και να μη κάνω τσεκ ιν.
Άρρωστο...
Τότε γιατί έχεις φβ;
Γιατί βγαίνεις για καφέ;
.... έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ααα αυτό είναι λοιπόν....Οταν πάς κάπου και κάνεις τσέκ ίν.Φανταστικό προνόμιο του facebook.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Τσεκ ιν δεν κάνει κάποιος στο αεροδρόμιο; Έχω χάσει επεισόδιο; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μια φιλη μου κανει τσεκ ιν απο το αστυνομικό τμήμα, ειναι τοσο γελοίο! Δουλεύει ο πατέρας της εκει αλλα ενταξει, ειπαμε...
Πιστεύω οτι το φβ ειναι ένας τρόπος να δείξουμε οτι "περνάμε τέλεια", οτι εχουμε πολλους φίλους, οτι μας "αγαπάνε" αφού κανουν σχόλια του τύπου "αγαπουυυλα μου <3" άσχετα αν απο πίσω μας θάβουν. Ναι μεν κρατάμε επαφή με τους γνωστούς μας αλλα πιστεύω οτι οι περισσότεροι θέλουν να δείξουν οτι ζουν ζωαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
inb4 "με βοηθά να κρατώ επαφή με παλιούς συμμαθητές και πιο μακρινά άτομα" όταν το μόνο που κάνεις στη πραγματικότητα είναι να χαζεύεις τοίχους και photos, και πραγματική επαφή να κρατάς με τη παρέα σου που μιλάς έτσι κι αλλιώς κάθε μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μη το λες με κάποια άτομα που μένουν μακριά απλά μπορείς να μιλάς από εκεί. Όπως και από το σκάιπ ξέρω γω το ίδιο είναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δεν σας είναι πολύ πιο εύκολο να το διαγράψετε αφού δεν σας αρέσει, από το να κάθεστε να σχολιάζεται τι ανεβάζει ο καθένας εκεί μέσα και πόσο χαμηλό είναι το επίπεδο των χρηστών του φβ? Λέω μια ιδέα εγώ τώρα... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top