Οικονομολόγος - Χρηματιστής

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Πάω πρώτη λυκείου και έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι τι θα κάνω στην ζωή μου....
Στο σχολείο έχουμε έναν πολύ καλό καθηγητή Οικονομίας που κάνει ένα πολύ ενδιαφέρον μάθημα..επειδή πάντα ενδιαφερόμουν για τα οικονομικά και την πολική,οι αρχές οικονομίας έχουν γίνει το αγαπημένο μου μάθημα...έτσι αποφάσισα να γίνω οικονομολόγος...:confused:

Η 1η ερώτηση μου λοιπόν είναι: Πως μπορώ να καταλάβω αν μου ταιριάζει αυτό το επάγγελμα.αν θα τα καταφέρω και αν πρέπει να το ακολουθήσω;;;

Και η 2η ερώτηση μου : Με τι ακριβώς ασχολείται ένας οικονομολόγος (χρηματιστής) ;
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αρκετά ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Πάω πρώτη λυκείου και έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι τι θα κάνω στην ζωή μου....
Στο σχολείο έχουμε έναν πολύ καλό καθηγητή Οικονομίας που κάνει ένα πολύ ενδιαφέρον μάθημα..επειδή πάντα ενδιαφερόμουν για τα οικονομικά και την πολική,οι αρχές οικονομίας έχουν γίνει το αγαπημένο μου μάθημα...έτσι αποφάσισα να γίνω οικονομολόγος...:confused:

Η 1η ερώτηση μου λοιπόν είναι: Πως μπορώ να καταλάβω αν μου ταιριάζει αυτό το επάγγελμα.αν θα τα καταφέρω και αν πρέπει να το ακολουθήσω;;;

Και η 2η ερώτηση μου : Με τι ακριβώς ασχολείται ένας οικονομολόγος (χρηματιστής) ; :hmm:

Κι εγώ στην ηλικία σου αποφάσισα πως θέλω να γίνω οικονομολόγος.Βέβαια δε γνώριζα απο τότε αν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω σ'αυτόν τον κλάδο(το διαπίστωσα αφού μπήκα στη σχολή).
Πάντως αν πραγματικά σε ενδιαφέρει ο κλάδος της οικονομίας σε συμβουλεύω να τον ακολουθήσεις,διότι έχει ενδιαφέρον,αλλά πρόσεξε είναι αρκετά απαιτητικός(δε μένει κανένας οικονομολόγος στις ακαδημαικές του γνώσεις μόνο,αλλά πρέπει να πληροφορείται για τα τρέχοντα συνεχώς).
όσον αφορα την ενασχόληση των οικονομολόγων,αυτή εξαρτάται από την ειδικότητά τους,δηλ.υπάρχουν οι μακροοικονομολόγοι, οι μικροοικονομολόγοι, οι οικονομολόγοι των κοινωνικών επιστημών, του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα κτλ.
Βέβαια αυτά θα τα δεις αφού εισαχθείς σε μια οικονομική σχολή και διαπιστώσεις ποιος κλάδος σε ελκύει περισσότερο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Κι εγώ στην ηλικία σου αποφάσισα πως θέλω να γίνω οικονομολόγος.Βέβαια δε γνώριζα απο τότε αν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω σ'αυτόν τον κλάδο(το διαπίστωσα αφού μπήκα στη σχολή).
Πάντως αν πραγματικά σε ενδιαφέρει ο κλάδος της οικονομίας σε συμβουλεύω να τον ακολουθήσεις,διότι έχει ενδιαφέρον,αλλά πρόσεξε είναι αρκετά απαιτητικός(δε μένει κανένας οικονομολόγος στις ακαδημαικές του γνώσεις μόνο,αλλά πρέπει να πληροφορείται για τα τρέχοντα συνεχώς).
όσον αφορα την ενασχόληση των οικονομολόγων,αυτή εξαρτάται από την ειδικότητά τους,δηλ.υπάρχουν οι μακροοικονομολόγοι, οι μικροοικονομολόγοι, οι οικονομολόγοι των κοινωνικών επιστημών, του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα κτλ.
Βέβαια αυτά θα τα δεις αφού εισαχθείς σε μια οικονομική σχολή και διαπιστώσεις ποιος κλάδος σε ελκύει περισσότερο.:)


Πραγματικά το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό όταν σκέφτομαι το μέλλον μου και το που με βλέπω είναι αυτό.Άπλα δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τελειώσω το πανεπιστήμιο και αν θα γίνω καλή οικονομολόγος...Θα το θελα πάντως πάρα πολύ..είναι το όνειρο μου νομίζω....:hmm:

Είναι δύσκολη η σχολή;Τα μαθήματα;Είναι ωραία;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
στις μέρες μας έχει καθόλου προοπτικές μια τέτοια σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
φιλε οι οικονομικες σχολες πανατα εχουν μελλον,μπορεις να μπεις σε μια καλη σχολη της αθηνας η της θεσσαλονικης και να πας μετα για μεταπτυχιακο σε καποιο καλο πανεπηστιμιο του εξωτερικου (οσο ποιο καλο βιογραφικο εχεις τοσο ποιο καλη δουλεια θα αποκτησεις) και μετα ολλες οι πορτες θα ειναι ανοιχτες,βεβαια αν εχεις φραγκα καλητερα να την κανεις για το εξωτερικο ενα πτρυχιο απο το εξωτερικο ειναι πολυ καλητερο απο εδω,επισης αν σου αρεσουν πολυ τα οικονομικα και δεν πας στην σχολη σαν κατι αλλα νουμερα μονο και μονο για να το παιξεις golden boy (ενας που δεν γουσταρει δεν προκυται να γινει ουτε silver boy) θα κανεις παπαδες ;) keep walking!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo1230

Νεοφερμένος

Ο geo1230 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
καλησπέρα! Τι προτείνετε παιδια και γιατί? Οικονομικων Επιστημων ΑΠΘ, Οικονομικων Επιστημών ΠΑΜΑΚ ή Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ΠΑΜΑΚ? το 3ο δεν ξέρω αν το πιάνω, αλλά τα πρώτα 2 ναι, και δεν ξερω τι να κανω. ποια ειναι η γνωμη σας? Ποιο θα με βοηθησει να μαθω περισσοτερα πραγματα και απο ποιο μπορω να παω στο εξωτερικο για μεταπτυχιακο και εργασια ευκολοτερα? Υπάρχει κανείς που να πέρασε ή να είναι ακόμα εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Οικονομικων επιστημων ΠΑΜΑΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Γιατι το ΠΑΜΑΚ ειναι οικονομικο πανεπιστημιο ενω το ΑΠΘ δεν ειναι. Αν δεν πιανεις ΑΣΟΕΕ , η πχ δεν εχεις τα χρηματα να κατεβεις Αθηνα το ΠΑΜΑΚ για μενα ειναι μια πολυ καλη επιλογη.
To προτιμω απ' ολα τα υπολοιπα Οικονομικα ΑΕΙ (μαζι με την ΑΣΟΕΕ) στην Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo1230

Νεοφερμένος

Ο geo1230 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Απ' ότι διάβασα όμως είναι καλύτερο το ΑΠΘ. Είναι ψηλότερα στην παγκόσμια κατάταξη, χρησιμοποιουνται περισσότερα βιβλια ανα εξαμηνο, ειναι δυσκολοτερο να βγαλεις βαθμο στο απθ (σαν απορροια της δυσκολιας του τμηματος), κάνεις περισσότερα μαθήματα και άλλα. δεν ξέρω, ακόμα μπερδεμένος είμαι, απλά νόμιζα ότι το παμακ ειναι καλύτερο και αυτά που διαβαζω αυτες τις μερες αποδυκνειουν το αντιθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Οταν κοιτας παγκοσμιες καταταξεις για τετοια αντικειμενα παραπλανουν. Να βρεις καταταξεις για business schools μονο και οχι γενικα. Λογικο το ΑΠΘ να ειναι πανω απο ΠΑΜΑΚ γιατι το ΠΑΜΑΚ δεν εχει τμηματα σε πολλες επιστημες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Πουλελέ βλέπω να σου ανοίγει σεντόνι ο PaMak..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
H αληθεια ειναι πως συμφωνουμε σε πολλα σημεια, αν και νομιζω υπερβαλει καποιες φορες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
λοχρη παμακ γιατι τα τμηματα οικονομικων επιστημων ειναι θεωρητικα με την εννοια οτι δεν εχουν σχεση με την αγορα εργασιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Βλεποντας τα μεταπτυχιακα στο ΑΠΘ ειδα πιο πολλα και ενδιαφεροντα απ'οτι στο ΠΑΜΑΚ :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
1. λοχρη παμακ, 2. οικον. επιστημ παμακ, 3. απθ
ειναι η σωστη σειρα σε αυτα που ειπες..
αν μπορεις κατεβα ασοεε, αξιζει και θα σε βοηθησει περισσοτερο και στην αγορα εργασιας και ειδικα σε μεταπτυχιακο.

οσο για το απθ, δεν το ξερω, αλλα μπορω να φανταστω πως θα ειναι σαν των οικον.επιστημ. στο εκπα,για το οποιο ξερω πως δεν ειναι καθολου καλο, παρα πολυ θεωρητικο και μηδενικη ερευνα, και αυτο γιατι υπαρχει η ασοεε και ο πειραιας που προτιμωνται..
παρολ'αυτα το εκπα ειναι πολυ καλο πανεπιστημιο, οπως και το απθ, για αυτο ειναι ψηλα στις καταταξεις (οι οποιες παρεπιμπτοντως δεν ειναι καθολου αξιοπιστες)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ανάμεσα σε οικονομικής επιστήμης στο καποδιστριακό,οικονομικής επιστήμης πειραιά και ΔΕΟΣ τι προτιμάτε; επειδή είμαι τρίτεκνη ίσως πιάσει και οικονομικής επιστήμης στην ΑΣΟΕΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ανάμεσα σε οικονομικής επιστήμης στο καποδιστριακό,οικονομικής επιστήμης πειραιά και ΔΕΟΣ τι προτιμάτε; επειδή είμαι τρίτεκνη ίσως πιάσει και οικονομικής επιστήμης στην ΑΣΟΕΕ...

απο τα 3 που ειπες εγω θα εβαζα σιγουρα 3η επιλογη το οικονομικο του εκπα..
τωρα αναμεσα σε πειραια και ασοεε, θα εβαζα αναλογα με το που ειμαι πιο κοντα..δεν εχουν μεγαλη διαφορα..
αν υποθεσουμε πως εμενα στη μεση, αρα δεν ειχε σημασια η αποσταση θα εβαζα το ΔΕΟΣ 1η επιλογη...
παντως για να λες πως εχεις ελπιδες για των οικονμ. επιστη. της ΑΣΟΕΕ που ειναι σαφως ανωτερο, σημαινει πως μπορει να πιανεις οδε πειραια ή μαρκετινγκ ασοεε που ειναι πολυ καλες επιλογες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top