Τιμές για ιδιαίτερα

Νόντας

Νεοφερμένος

Ο Νόντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πόσα πληρώνετε ή (παίρνεται) για ιδιαίτερα στα μαθηματικά και πόσο διαρκεί το μάθημα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
οι κα8ηγητες μου επαιρναν 20 ευρω(πλην ενος που επαιρνε 25) και μου κανανε 1+ ωρα...
ο μα8ηματικος 20...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
κατα μεσο ορο οι Μαθηματικοι παιρνουν 25 την μιμιση ωρα (αναλογα την ταξη βεβαια,ενας Γ λυκειου θα πληρωσει περισσοτερο απο ενα παιδι Α λυκειου)
Φυσικοι και Χημικοι το ιδιο

οι Εκθεσαδες μπορει να φτασουν ακομα και μεχρι 45 ευρω την μιαμιση ωρα αλλα εννοειται οτι δινεις παιρνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και εμένα στα 20-25 ήταν τα θετικά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Εγώ που το έψαξα λίγο για Φυσική κατ. που ήθελα δεν βρήκα λίγο έμπειρο καθηγητή να παίρνει κάτω από 30 ευρώ! :P για τα υπόλοιπα μαθήματα από φίλους έχω ακούσει τιμές γύρω στα 25-30 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Όταν λέμε για τιμές στα ιδιαίτερα, καλό είναι να λέμε και για ποια πόλη αναφερόμαστε. Από όσο έχω καταλάβει οι τιμές διαφέρουν και μάλιστα πολύ, από πόλη σε πόλη. Ακόμα, στην Αθήνα (δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και σε άλλες μεγάλες πόλεις) οι τιμές διαφέρουν αισθητά από περιοχή σε περιοχή.
Να πω για την Αθήνα που ξέρω: Για καθηγητή έμπειρο και με συστάσεις, τα 30€ είναι κάτι δύσκολο. Συνήθως οι τιμές τους είναι 35-50€ την ώρα. Βέβαια ο ίδιος καθηγητής μπορεί να παίρνει 35€ στα νότια προάστια και 60 στα βόρεια προάστια. Υπάρχουν και με πιο χαμηλές τιμές (20-25), αλλά χωρίς συστάσεις και νέοι στην ηλικία, οπότε υπάρχει το σχετικό ρίσκο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Και οι τιμές των καθηγητών μου κυμαίνονται από 20 έως 25 ευρώ.
Πράγματι, ο Dias έχει δίκιο λέγοντας ότι στην Αθήνα ορισμένοι καθηγητές πληρόνονται ανάλογα με την περιοχή. Για παράδειγμα, η καθηγήτρια που μου κάνει Έκθεση, σε μαθητές που μένουν στα Βόρεια Προάστια πληρώνεται πολύ περισσότερο σε σχέση με εμένα που μένω στα Δυτικά Προάστια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
πάντως εμένα η καθηγήτρια που μου έκανε μάθημα Γ' Λυκείου ιδιαίτερα σε όλα τα μαθήματα της κατεύθυνσης και έκθεση μου έπαιρνε 10 ευρώ την ώρα! εκπληκτική καθηγήτρια και έμεινα πολύ ικανοποιημένη!:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νόντας

Νεοφερμένος

Ο Νόντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλά αν ζητήσω πάνω από 20 € θα με πάρουν με τις πέτρες στο χωριό μου!!!
Τα 10-15€ μου φαίνονται καλά για αρχή, μέχρι τα 70 που θα πρέπει να δουλεύω έχω χρόνο να αποκτήσω εμπειρία και να ανεβάσω τιμές, μέχρι τότε θα ξεπεραστεί και η οικονομική κρίση. Πάντως όταν ήμουν φοιτητής έκανα μάθημα σε ένα παιδί που πήγαινε α γυμνασίου και έπαιρνα 5€ κάναμε πολλές ώρες δεν ήξερε τίποτα!!!
Μην είστε κορόιδα και δίνετε πάνω από 30€ για την εμπορεία του καθηγητή,
Οι νέοι έχουν περισσότερη όρεξη για να διδάξουν και εξάλλου τα μαθηματικά του σχολείου είναι εύκολα ακόμη και για τους πρωτοετής φοιτητές του μαθηματικού, στο πανεπιστήμιο μαθαίναμε τελείως διαφορετικά πράγματα, και δεν μου χρειάζεται τίποτα από αυτά που έκανα για να μπορώ να διδάξω σε σχολικό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Προσωπικα...παίρνω 10 ευρώ την ώρα (όχι 45 λεπτο) για όλα τα φιλολογικά στο γυμνάσιο. Σε Λύκειο δεν έχω δοκιμάσει ακόμα την τύχη μου.
Αλλα θα μπορούσα να πάρω και πολλά περισσότερα, αν ήθελα να επικαλεστώ ότι έχω μεταπτυχιακό, εμπειρία, υλικό και άλλα τέτοια.
Θεωρώ κλεψιά να ζητάνε πολλά λεφτά για ιδιαίτερα (50 ευρώ την ώρα είναι όχι απλά υπερβολή αλλά ΚΛΕΨΙΜΟ), εκτός αν σου δίνει απόδειξη. Ξέρετε κανέναν να δίνει απόδειξη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
οχι διοτι δεν ειναι επιχειρηση τα ιδιαιτερα , με ΑΦΜ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Είχα γράψει ένα κείμενο στο blog μου και το είχα δημοσιεύσει και εδώ, σε ένα άλλο τόπικ που λεγόταν "Κοροϊδία στα ιδιαίτερα και υψηλές τιμές" νομίζω, ή κάπως έτσι.

Αναδημοσιεύω από: https://sourotiri.blogspot.com/2010/03/blog-post_05.html

Ας υποθεσουμε λοιπον πως εχουμε 1η Σεπτεμβρη και εναν καθηγητη που εχει 24 ωρες την μερα ελευθερο χρονο και πρεπει να δει ποσο πρεπει να τιμολογησει την δουλεια του, ωστε μεχρι την 31 Αυγουστου του επομενου ετους να τα βγαλει περα. Θα τον βαλουμε να δουλεψει τοσο σε φροντιστηρια οσο και σε ιδιαιτερα. Στα φροντιστηρια ο καθηγητης δεν εχει την ανεση να "διαλεξει" την αμοιβη του, ενω στα ιδιαιτερα εχει. Παμε:

Ας αρχισουμε με τα εξοδα του. Ποσα θελει ενας ανθρωπος τον μηνα για να ζησει μονος του σε ενα σπιτι; Τα παραδειγματα που ακουω απο εκπαιδευτικους του δημοσιου τομεα που ζουσαν μονοι τους, ειναι πως 1.000? δεν φτανουν. Για αυτον τον λογο, θα υπολογισω 1.250?. Σε αυτα συμπεριλαμβανονται ενοικια, λογαριασμοι, βενζινες, σουπερμαρκετ και ολα τα εξοδα που εχει ενα σπιτι που τα συντηρεις, καθως επισης και διαφορα προσωπικα εξοδα.

Αρα, τα ετησια εξοδα βγαινουν 1.250?*12 μηνες = 15.000?.

Ο καθηγητης του παραδειγματος μας λοιπον, πρεπει μεσα σε εναν χρονο να βγαλει 15 χιλιαρικα. Ομως, δεν δουλευει και τους 12 μηνες, οσο και αν το θελει ο ιδιος. Αν βγαλουμε μισο μηνα τα Χριστουγεννα, μισο το Πασχα και 3 το καλοκαιρι μας μενουν 8 μηνες δουλειας. Απο αυτους τους μηνες, πρεπει επισης να βγαλουμε στην ουσια και αλλες 2 εβδομαδες του Μαιου (οταν και εχουμε εξετασεις, οποτε δεν εχουμε μαθηματα) και μας μενουν καθαρα στο χερι 7,5 μηνες.

Αν διαιρεσω τα 15 χιλιαρικα με τους 7,5 μηνες, μου βγαινει ενα ποσο της ταξης των 2.000? τον μηνα ή αλλιως, των 500? ανα εβδομαδα.

Πως λοιπον καποιος βγαζει 500? την εβδομαδα;

Υποθετουμε οτι μιλαμε για 6ημερη δουλεια και οτι αυτες τις 6 μερες θα τις χωρισουμε: Εστω οτι ο υποθετικος καθηγητης μας δουλευει 3 μερες σε φροντιστηριο και εχει 3 μερες για ιδιαιτερα.

Οι 3 φροντιστηριακες μερες, αν ο καθηγητης μας βγαζει 8 διδακτικες την μερα, σημαινουν 24 διδακτικες ωρες. Η συνηθης πληρωμη ειναι περιπου 9? ανα ωρα (συν πλην μισο ευρω), οποτε απο τις φροντιστηριακες μερες ο καθηγητης βγαζει 24 * 9? = 216?.

Για να φτασει το οριο των 500? ανα εβδομαδα, μας λειπουν 284?. Αυτα, "πρεπει" να βγουν στις 3 "ιδιαιτεραδικες" μερες, δηλαδη 284? / 3 = 95? την μερα.

Ας υποθεσουμε οτι ενας καθηγητης, τις ημερες που θα δουλεψει ιδιαιτερα, ξεκιναει στις 3 το μεσημερι και τελειωνει στις 11 το βραδυ. Αυτο μας κανει 8 ωρες, απο τις οποιες πρεπει να βγαλουμε ομως και ενα διωρο που ειναι τα μεταφορικα απο το ενα ιδιαιτερο στο αλλο, αν μιλαμε για μια μεγαλη πολη. Καθαρος χρονος λοιπον ειναι οι 6 ωρες.

Για να βγουν αυτα τα 95? σε 6ωρες, πρεπει να βγαινουν 16? την ωρα.

Τοση ακριβως ειναι για μενα η ελαχιστη τιμη που πρεπει να ζηταει ενας καθηγητης που σεβεται τον εαυτο του.

Μα θα μου πεις, ειναι μαυρα αυτα τα λεφτα...!!! Και θα εχεις δικιο.
Και θα σου πω οτι επισης ειναι και λεφτα χωρις ενσημο, ετσι;

Και μιλαω για ελαχιστη τιμη, γιατι πρεπει φυσικα να συνυπολογισουμε και αλλα πραγματα:

1) Ολο το παραδειγμα μιλουσε για εναν ανθρωπο ο οποιος μενει μονος του. Αν υποθεσουμε οτι αυτος ο ανθρωπος ομως ειναι παντρεμενος και εχει και 1-2 παιδια, κανενα στεγαστικο, κανενα καταναλωτικο, αντιλαμβανεται κανεις οτι η τιμη ανεβαινει.

2) Ολο το παραδειγμα μιλουσε για εναν ανθρωπο που δουλευει 3 μερες σε φροντιστηριο και 3 σε ιδιαιτερα: Ομως, αυτο δεν ειναι αντιπροσωπευτικο: Αφενος οι περισσοτεροι δουλευουν περισσοτερες μερες σε φροντιστηριο (και αρα, λιγοτερες σε ιδιαιτερα) και ετσι, η πληρωμη των φροντιστηριακων ημερων (που ειναι κατα κανονα μικροτερη απο αυτη των ιδιαιτερων) "στριμωχνει" την πληρωμη των ιδιαιτερων ημερων.

3) Ας υπολογισουμε επισης οτι ακομη και 4 μερες να δουλευεις σε φροντιστηριο, ειναι πιθανο να παιρνεις για τον πουτσο ενσημα (αν εισαι τυχερος και σου κολλανε δηλαδη), που ουτε θα σου φτανουν για να βγεις ταμειο ανεργιας (για αυτο αλλωστε το ταμειο εμεινε εκτος του παραδειγματος, με 3 μερες την εβδομαδα δεν παιρνεις ταμειο ουτε με σφαιρες), ουτε για να παρεις καμια συνταξη της προκοπης.

4) Το παραδειγμα επισης μιλουσε για ιδανικες φροντιστηριακες ημερες: Δεν υπολογιζει κανεις οτι εχουμε αρκετες αργιες οι οποιες, οταν πεφτουν καθημερινη, ο καθηγητης δεν πληρωνεται, δεν υπολογιζει κανεις οτι οταν τα σχολεια πανε πενταημερες ο καθηγητης δεν πληρωνεται, πολλες φορες ακυρωνονται μαθηματα λογω εκτακτων καιρικων συνθηκων, κτλ.

5) Επισης, μιλαμε για ιδανικες ιδιαιτεραδικες ημερες: Δηλαδη οτι κανενα παιδι δεν θα αρρωστησει/βαρεθει και δεν θα ακυρωσει το μαθημα [οπως επισης οτι σε περιπτωση ασθενειας του καθηγητη χανεται η πληρωμη], ή οτι δεν θα σε αφησει στην μεση της χρονιας. Μου εχει τυχει αυτο σε ιδιαιτερο Γ' Λυκειου Μαθηματικων γενικης, οταν το παιδι αποφασισε να δωσει τελικα πανελληνιως την βιολογια, ή σε μια αλλη περιπτωση, οταν το παιδι αποφασισε να παει φροντιστηριο για να ειναι με τους φιλους του.

6) Τελος, μιλαμε για εναν καθηγητη που στις 3 ιδιαιτεραδικες του μερες θα βρει ΟΝΤΩΣ τοσα ιδιαιτερα ωστε να τις γεμισει ολες. Απο την εμπειρια μου, σας διαβεβαιω οτι αυτο δεν ειναι καθολου ευκολο: Την προπερσινη χρονια ειχα οντως τιγκαρει καποιες μερες την εβδομαδα με ιδιαιτερα, πηγα στρατο, και οταν γυρισα [φετος δηλαδη] εχω...ενα μολις ιδιαιτερο.

7) Δεν συνυπολογισαμε φυσικα την τεραστια αβεβαιοτητα απο την μια χρονια στην αλλη, ειδικα οσον αφορα τα ιδιαιτερα: Στα φροντιστηρια συνηθως σε κρατανε (αν βεβαια εισαι καλος στην δουλεια σου, οχι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να σε σουταρουν και ετσι), ενω τα ιδιαιτερα ειναι μια αλλη περιπτωση: Το παιδι που εχεις φετος και ειναι Γ' Λυκειου του χρονου σιγουρα δεν θα το εχεις, ενω πολλες φορες η συνεργασια σου με τους γονεις του δεν ανανεωνεται για τους δικους τους, οικονομικους λογους. Ετσι, πολλες φορες απο εκει που τελειωνεις τον Μαιο με Χ ωρες ιδιαιτερων, ξεκινας τον Σεπτεμβριο με Χ/2. Η μονη εξαιρεση ειναι αν δουλευεις με γυμνασια, οπου ομως δεν μπορεις να χτυπησεις την τιμη που θα χτυπουσες στο λυκειο.

8) Οι περισσοτεροι επισης υποτιμουν τις ωρες που ο καθηγητης απασχολειται χωρις να τις πληρωνεται, εκτος του διδακτικου ωραριου του: Δεν υπολογισαμε 3-4 ενημερωσεις γονεων κατα την διαρκεια της χρονιας, 3-4 διαγωνισματα (εδω πρεπει να υπολογισουμε τοσο τον χρονο ετοιμασιας των διαγωνισματων και τον χρονο διορθωσης τους, οσο και τον χρονο στον οποιο ο καθηγητης ειναι παρων στο φροντιστηριο κατα την διενεργεια του), κανενα ηλιθιο meeting καθηγητων, διορθωματα ασκησεων στο σπιτι σε καθημερινη βαση, και παει λεγοντας.

9) Για να μην μιλησω για περιπτωσεις κακοπληρωτων γονεων στα ιδιαιτερα ή ακομη και πιστολιων (ευτυχως, το 2ο δεν μου εχει τυχει).

Με αυτα και με εκεινα, ακομη και το 20ευρω λιγο μου φαινεται.

Καταλαινω πολυ καλα βεβαια, πως αν παω σε ενα σπιτι και ζητησω 30? την ωρα, ο γονιος θα δυσκολευτει παρα πολυ για να μου τα δωσει, ή θα με θεωρησει στυγνο κλεφτη και εκμεταλλευτη.

Ομως, δεν βαζω σε κανενος τον λαιμο κανενα μαχαιρι. Ελευθερη διαπραγματευση ειναι, αν θελει το μαθημα καλως, αν οχι, δεν πειραζει. Εξαλλου, το ιδιαιτερο μαθημα ειναι ενα "προιον" πολυτελειας: Μπορεις ανετα να συμβιβαστεις και με το υποκαταστατο προιον, που ειναι το φροντιστηριο, πληρωνοντας τα υποτριπλασια χρηματα.

Χαιρετε.

οχι διοτι δεν ειναι επιχειρηση τα ιδιαιτερα , με ΑΦΜ κλπ

Φυσικά και ο καθηγητής που κάνει ιδιαίτερα υποχρεούται να δίνει απόδειξη. Για να γίνει αυτό όμως, πρέπει:

α) Να έχει άδεια κατ' οίκον διδασκαλίας. Αυτή η άδεια χορηγείται από την δευτεροβάθμια. Το πρόβλημα είναι ότι, αν έχεις άδεια για ιδιαίτερα, δεν μπορείς να έχεις άδεια για διδασκαλία σε φροντιστήριο. Οπότε, κανείς δεν βγάζει.

β) Να πάει να γραφτεί στο ΤΕΒΕ και να πληρώνει κανονικά τις εισφορές του ως ελεύθερος επαγγελματίας. Μιλάμε για απόδειξη παροχής υπηρεσιών, όπως ακριβώς κόβει απόδειξη ο ηλεκτρολόγος. Το θέμα είναι ότι οι εισφορές στο ΤΕΒΕ είναι τόσο μεγάλες, που δεν συμφέρει να τις πληρώνεις. Δεν ξέρω το ακριβές ποσό, αλλά αν θυμάμαι καλά από μια συνάδελφό μου που το είχε ψάξει, έπρεπε να δίνεις κάπου στο 30 με 40%.

Αντιλαμβάνεστε λοιπόν τον λόγο για τον οποίο το 99% των ιδιαιτεράδων δουλεύουν μαύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον sourotiri ........ Το παρον το σύστημα ωθεί τους ελεύθερους επαγγελματίες να φοροδιαφεύγουν. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το κράτος και οι δημοσιογράφοι τα βάζουν με τους ιατρούς τους μηχανικούς, τους δικηγόρους, τους επιχειρηματίες και κανένας δεν τα βάζει τους καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα που στην ουσία παίρνουν 100% μαύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Με τη λιγη αριθμητικη που ξερω, μια σχετικα ευπορη οικογενεια, χρειαζεται... μπούρουμπούρουμπούρου:hmm: συν τσικιτσικιτσικιτσικι, περιπου δυο δανεια, να πουλησει το σπιτι και το αυτοκινητο, ισως και να πωλησουν κανενα νεφρο ή κατι τετοιο για να περασει ο γιος- κορη στο πανεπιστημιο.
Ειμαστε καλα?
Γιατι το δεχομαστε αυτο?
Να και μια φορα που αξιζει να δρασουν μαζικα οι μαθητες.
Ε οχι κυριε.
Ή σχολειο, ή φροντηστηριο!

Ειστε καλα? Πρεπει να ειναι κανεις πολυ χαμηλης νοημοσυνης για να κανει φροντιστηρια με 50? την ωρα. Αν τα μαζεψουμε ολα αυτα τα λεφτα, στελνουμε το παιδι για σπουδες στο εξωτερικο. Και σου μενουν και λεφτα να του παρεις και λαπτοπ. Απο τα καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ειστε καλα? Πρεπει να ειναι κανεις πολυ χαμηλης νοημοσυνης για να κανει φροντιστηρια με 50? την ωρα. Αν τα μαζεψουμε ολα αυτα τα λεφτα, στελνουμε το παιδι για σπουδες στο εξωτερικο. Και σου μενουν και λεφτα να του παρεις και λαπτοπ. Απο τα καλα.


Αφού υπάρχουν άτομα που τα δίνουνε καλά κάνουν και βάζουν αυτές τις τιμές. Υπάρχουν και αξιόλογοι καθηγητές που κάνουν με 10 ευρώ την ώρα. Όποιος θέλει να μην πηγαίνει καν φροντιστήριο μπορεί και να το κάνει δεν τον πιέζει κανείς να πάει.

Η επιτυχία στις πανελλαδικες πιστεύω πολύ μικρό ρόλο παιζει ο φροντιστής, περισσότερο ρόλο παιζεί ο μαθητης και το προσωπικό του διάβασμα. Ο φροντιστής απλά κατευθύνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
το να ζηταει ενας κα8ηγητης 40 και 50 ευρω ειναι ε3ωφρενικο(8εωρω ανευ σημασιας αν διδασκει στην εκαλη ή στο μπουρναζι...δλδ τι, να τα αρπα3ουμε απο κει που μπορουμε επειδη μπορουμε?:whistle:ή μηπως στο μα8ητη της εκαλης κανει το σουπερ ουαου μα8ημα αντι8ετα με τον αλλο και τα α3ιζει?)
φανταστειτε ποσο υπερβολη ειναι να ζηταει αυτα τα λεφτα ενας διορισμενος στο δημοσιο!!!γιατι το εχω δει κ αυτο!!:wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
το να ζηταει ενας κα8ηγητης 40 και 50 ευρω ειναι ε3ωφρενικο(8εωρω ανευ σημασιας αν διδασκει στην εκαλη ή στο μπουρναζι...
Καθηγητής μου έχει πει ότι αν στην Εκάλη ζητούσε λιγότερα από 60 €, δεν θα τον παίρνανε...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Καθηγητής μου έχει πει ότι αν στην Εκάλη ζητούσε λιγότερα από 60 ?, δεν θα τον παίρνανε...


σοβαρα μιλας?:eek:
ε ρε τι μυαλα κυκλοφορουν....:sick::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
φανταστειτε ποσο υπερβολη ειναι να ζηταει αυτα τα λεφτα ενας διορισμενος στο δημοσιο!!!γιατι το εχω δει κ αυτο!!:wall:

Στις πανελλαδικες έκανα φροντιστήρια (ιδιαίτερα) με καθηγητές του σχολείο μου. Έτσι είχα εξασφαλισμένο καλό βαθμό απολυτήριου και έκανα μάθημα με καθηγητές που είχανε μεγάλη εμπειρία και μην ξεχνάτε είναι αυτοί βαθμολογούν κιόλας (συνεπώς είχα πληροφορίες με τις οδηγίες που τους δίνονται όταν βαθμολογούν τα γραπτά).
Ακούγεται περίεργο αλλά καθηγητής που έκανε χάλια μάθημα στο δημόσιο σχολέιο μου έκανε τέλειο μάθημα στο φροντιστήριο με πολύ καλή τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γιατι βεβαια ειναι πασιφανέστατο το τι χρημα βγαζουν αυτοι οι "καθηγητες κατα τα αλλα,απο τα ιδιαίτερα.
Όταν ο άλλος βαράει 2.500-3.000 ευρω το μηνα ΜΟΝΟ απο τα ιδιαιτερα και κανει και λιγες ωρες στο σχολειο,έτσι για να δικαιολογει τα 1400 ευρω που παίρνει τί να πει κανεις!!!
ΑΙΣΧΟΣ!Να δωσω δουλεια σε ενα ανθρωπο που τα χρειαζεται τα χρηματα ναι,αλλα οχι και σε σημειο να γινομαστε μερος ενος φαυλου κυκλου.Σορρυ παιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top