Ενναλακτικές επιλογές σπουδών

oneinamillion

Νεοφερμένος

Ο oneinamillion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα, εχω τελιωσει Τ.Ε.Ε Πληροφορικης, και πηγα στρατο... ειμαι 1 χρονο ανεργος ουσιαστικα ( απλα καποιες περιοδους δουλευα σε cafe ) , και οσα βιογραφικα εχω δωσει δεν επιασαν τοπο, ουτε και η 1 συνεντευξη που εχω περασει ολο και ολο.

ετσι με επιασε το γαμωτο γιατι δεν διαβαζα παλιοτερα και γιατι δεν περασα καπου...
γραφτηκα προσφατα σε φροντιστηριο για να παρω το lower, και θελω να κανω κατι και εγω απο σπουδες
ειμαι απο θεσσαλονικη , και τα οικονομικα δεν "σηκωνουν" να παω σε καποιο ιδιωτικο ιεκ...
απο εκει και περα τι αλλες επιλογες εχω?

Μπορω να πω οτι εχω ενα ενδιαφερον προς το ΕΠΑΣ του ΟΤΕΚ , στην ειδικοτητα
Ξενοδοχειακών και Επισιτιστικών Υπηρεσιών , Ξερει κανεις τι παιζει με αυτο?? δεν θελω να καταληξω ενας μονιμος σερβιτορος σε ξενοδοχεια...

Ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Καλησπέρα,οneinamillion,και καλωσόρισες στο φόρουμ.

Κατ'αρχήν,πρέπει να σου κάνω μια ευαίσθητη,αλλά σημαντική ερώτηση πριν συνεχίσουμε:

Είσαι σίγουρος πως ανήκεις στους ανθρώπους που θέλουν πραγματικά να σπουδάσουν γιατί το αγαπούν αυτό το πράγμα,κι όχι γιατί σπουδάζει όλη η υπόλοιπη χώρα?

Το ρωτάω αυτό,γιατί πρεπει να ξέρεις,πως ενδεχομένως να μπείς σε μια διαδικασία που θα σου κοστίσει κάποια χρήματα,χωρίς ουσιαστικό όφελος.Χρήματα που αν επενδυθούν,μπορούν να στηρίξουν κάποια άλλη δουλειά.

Συνεχίζουμε με βαση την απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Γιατί δεν ξαναδίνεις πανελλήνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneinamillion

Νεοφερμένος

Ο oneinamillion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ναι θελω να σπουδασω.. για 2 λογους , για να κανω αυτο που μου αρεσει , και για επαγγελματικη αποκατασταση ( καλυτερη απο 1 χαρτι λυκειου )

αυτο που γινεται τωρα (στην φαση στην οποια ειμαι 1 χρονο) δεν μου αρεσει παντως καθολου φιλε chemwizard...

MrCrowley για οικονομικους λογους... για το μονο που θα εδινα ξανα πανελληνιες θα ηταν για Πληροφορικη Θεσσαλονικης... αλλα και παλι ειναι ηδη φεβρουαριος και δεν ξερω καν αν μπορω να δωσω γιατι ειμαι η τελευταια χρονια των Τ.Ε.Ε !

το Χομπυ μου γενικα ειναι οι υπολογιστες... απο εκει και περα θα με ενδιεφερε να δουλευω σε ξενοδοχειο, η κατι σχετικα με διοικηση επιχειρησεων..!!! αυτα μου αρεσουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εχεις σκεφτει για καποιο δημόσιο ΙΕΚ?Υπάρχει στην περιοχή σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
ναι θελω να σπουδασω.. για 2 λογους , για να κανω αυτο που μου αρεσει , και για επαγγελματικη αποκατασταση ( καλυτερη απο 1 χαρτι λυκειου )

αυτο που γινεται τωρα (στην φαση στην οποια ειμαι 1 χρονο) δεν μου αρεσει παντως καθολου φιλε chemwizard...

MrCrowley για οικονομικους λογους... για το μονο που θα εδινα ξανα πανελληνιες θα ηταν για Πληροφορικη Θεσσαλονικης... αλλα και παλι ειναι ηδη φεβρουαριος και δεν ξερω καν αν μπορω να δωσω γιατι ειμαι η τελευταια χρονια των Τ.Ε.Ε !

το Χομπυ μου γενικα ειναι οι υπολογιστες... απο εκει και περα θα με ενδιεφερε να δουλευω σε ξενοδοχειο, η κατι σχετικα με διοικηση επιχειρησεων..!!! αυτα μου αρεσουν..
Το να περάσεις σε άλλη πόλη και να πάρεις μετεγγραφή στο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης λόγω οικονομικών λόγων ή τριτεκνίας κ.λ.π., δεν παίζει ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneinamillion

Νεοφερμένος

Ο oneinamillion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
για δημοσια ΙΕΚ δεν βρισκω τιποτα σχετικα με ειδικοτητες εαρινου 2011... ( για ΙΕΚ Θερμης και το 1ο θεσσαλονικης )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Πάτα εδώ.
για δημοσια ΙΕΚ δεν βρισκω τιποτα σχετικα με ειδικοτητες εαρινου 2011... ( για ΙΕΚ Θερμης και το 1ο θεσσαλονικης )

:)


Ακυρο,φθινοπωρινο σου έδωσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneinamillion

Νεοφερμένος

Ο oneinamillion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το εαρινό σίγουρα αλλάζει? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneinamillion

Νεοφερμένος

Ο oneinamillion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναι γιατι καποιες ειδικοτητες ειναι στο Δ εξαμηνο και δεν συνεχιζουν στο επομενο, εγω θα πρεπει να βρω ειδικοτητα Α Εξαμηνου για να μπω
σε οποιαδηποτε ειδικοτητα , και Γ εξαμηνο μονο για Πληροφορικη!

Κατι αλλο εκτος απο ΙΕΚ , καποιο ΕΠΑΣ στην θεσσαλονικη αλλο υπαρχει ??

Σκέπτομαι να μπω σε ιδιωτικό ΙΕΚ , ειναι αρκετα τα δίδακτρα αλλα συμφώνησε ο πατέρας μου... να δουλέψω και γω πουθενά το καλοκαίρι να βγάλω κάποια έξοδα... η εγγραφές τελειώνουν την δευτέρα ( μεθαύριο δηλαδή ) και δεν εχω επιλεξει ακομα ειδικότητα, δεν θελω να επιλέξω κατι που μπορει να μου αρέσει αλλα να μην εχει επαγγελματική αποκατάσταση και να κλαίω τα λεφτά που δώσαμε μετά...

είμαι ανάμεσα σε κάποιες ειδικότητες:


1) Διοικητικό & Οικονομικό Στέλεχος Επιχειρήσεων
2) Ιατρική Πληροφορική
3) Σχεδιαστής μέσω Η/Υ
4) Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής με Πολυμέσα

Τα φωτα σας !!!! , η πρωτη ειδικοτητα ακουγεται πολυ καλη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

oneinamillion

Νεοφερμένος

Ο oneinamillion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καποιος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
αν πας σε δημοσιο ιεκ προτεινω την ειδικοτητα σωματων ασφαλειας.εχεις μορια μετα για να πας ειδικος φρουρος.εχει στο ιεκ τριανδριας νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πρέπει να σκεφτείς σοβαρά και την ιατρική πληροφορική (πιστεύω ότι έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση). Νοσοκομεία, πολυκλινικές ακόμα μπορείς να κάνεις και δικά σου προγράμματα και να τα πουλάς. (προγράμματα ιατρείων, νοσοκομείων)

Γενικά ο χώρος της πληροφορικής είναι σε κορεσμο (εξαιτίας των πολλών ΑΕΙ, ΤΕΙ , ΙΕΚ) . Οι προκηρύξεις που βγαίνουνε στο ΑΣΕΠ είναι ελάχισττες. Πιστεύω ότι καλύτερο είναι να προσπαθήσεις να δώσεις πανελλαδικές και δε θα το μετανιώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

AL7

Νεοφερμένος

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Μια λεπτομέρεια, Πληροφορική δεν είναι ECDL, internet, web site developing, surfing ή ακόμα και η χρήση hacking εργαλείων!!

Τουλάχιστον σε ΑΕΙ-ΤΕΙ θα δείτε ότι πληροφορική σημαίνει αλγοριθμική σκέψη και αρκετά Μαθηματικά. Ενδεικτικά μερικά βασικά μαθήματα σε όλα τα προγραμματα σπουδών (ΑΕΙ & ΤΕΙ) είναι τα εξής:
1) Μαθηματική Ανάλυση (παράγωγοι, διαφορικές εξισώσεις & ολοκληρώματα)
2) Γραμμική Άλγεβρα (πίνακες, ορίζουσες, διαγωνοποίηση, γραμμικές μετατρωπές)
3) Αριθμητική Ανάλυση
4) Θεωρία Γράφων
5) Θεωρίων Παιχνίων
6) Διακριτά Μαθηματικά
7) Μαθηματική Λογική
8 ) Πιθανότητες & Στατιστική

Και ανάλογα το ΠΣ θα δείτε και διάφορες παραλλαγές, καθώς και μαθήματα αλγοριθμικής, σχεδιασμού και υλικού.

Δυστηχώς πολλά παιδιά νομίζουν ότι με την πληροφορική θα ασχοληθούν μόνο με προγραμματισμό και ότι θα μάθουν γλώσσες (C, Java, C#, κλπ) και να "σετάρουν" δίκτυα και συστήματα. Θα δείτε ότι τα ΠΣ των Πανεπιστημίων είναι περισσότερο θεωρητικά και λιγότερο πρακτικά (έτσι όπως πρέπει να είναι τα Πανεπιστήμια). Επομένως κάποιος που σκέπτεται μια καθαρά επαγγελματική αποκατάσταση θα πρέπει να λάβει υπόψην αυτές τις παραμέτρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasthess

Νεοφερμένος

Ο kostasthess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αν ψάχνεις για Ιεκ ή Μεταπτυχιακά πάτα τα Links. Έχει πολλές πληροφορίες και προγράμματα που ίσως σε ενδιαφέρουν. Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top