ΚΤΕΛ ή τραίνο για Αθήνα - Σαλόνικα;

ΚΤΕΛ ή τρένο για Αθήνα-Σαλόνικα ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • ΚΤΕΛ

    Ψήφοι: 10 18.9%
  • τρένο

    Ψήφοι: 37 69.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 3.8%
  • Aεροπλάνο

    Ψήφοι: 4 7.5%

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ποιός είναι ένας, μόνο ένας, καλός λόγος
που ένας άνθρωπος θα πήγαινε Σαλονίκη :P:P:P
..για να παντρευτεί! :redface: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι...
Πόσο κοστίζει το εισιτήριο Λάρισα - Αθήνα; :confused:

(για τρένο μιλάω... )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι...
Πόσο κοστίζει το εισιτήριο Λάρισα - Αθήνα; :confused:

(για τρένο μιλάω... )
αφου εχεις τοσο σιγκεκριμενω εωρτημα παρε καλητερα τηλεφωνω εκει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Για Καρδίτσα γνωρίζει κανείς απο ποιό κτελ(Αθήνα) φεύγουν τα λεωφορεία;

Κτέλ Κηφισσού;

το βρήκα

σταθμός λιοσίων είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Με τέτοιες τιμές που έφτασε ο ΟΣΕ, αεροπλάνο και πάλι αεροπλάνο. Αν κάνετε μία διαίρεση, συνολικά αξίζει περισσότερο.
Μία ωρίτσα υπόθεση, άνετα, με την ησυχία σου και έχεις και εξαιρετική αντιμετώπιση από την Aegean. :D

Seriously, δεν είναι και καμιά τρελή διαφορά. Δίνεις 80€ για το γρήγορο τρένο, και 138€ για το αεροπλάνο (έκανα μία γρήγορη αναζήτηση τώρα).
Και τα δύο είναι ξεφράγκιασμα, αλλά τουλάχιστον με τα επιπλέον λεφτά του αεροπλάνου έχεις την άνεσή σου. Ειδικά άμα είσαι μόνος σου, βολεύει. Γιατί το τρένο πάει στο καλό, με παρέα παλεύονται οι 4-5-6 ώρες. Μόνος σου με τίποτα.

Βέβαια, άμα έχεις κάνει υπερατλαντικό ταξίδι συνολικής διάρκειας 14 ωρών, αρχίζεις να αντέχεις παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Από το 1998 που ανεβαίνω Θεσσαλονίκη γύρω στις 20 φορές το χρόνο, χρησιμοποιώ πάντα το τραίνο. Ελάχιστες φορές, μετρημένες στα δάχτυλα, ανέβηκα με αυτοκίνητο, ΚΤΕΛ, ή αεροπλάνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
επιλεξτε τρενο!!!!!!!!!!!!ειναι πολυ καλυτερο !!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι...
Πόσο κοστίζει το εισιτήριο Λάρισα - Αθήνα; :confused:

(για τρένο μιλάω... )

37 ευρώ το φοιτητικό, το κανονικό δεν ξέρω.
και επειδή είμαι φαν των ΚΤΕΛ θέλω να πω πως τα αγαπάμε και πάμε Σαλόνικα και παντού με αυτά γιατί έχουν φτηνό εισιτήριο :Ρ
έχω κάνει ταξίδι 10 ωρών από Αθήνα για Κομοτηνή με κτελ και είχα πάει Αθήνα με κτελ από Σπάρτη που έκανε 3 ώρες και 15 λεπτά και όλα πήγαν ρολόι γιατί και πιο οικονομικά ήταν από το τρένο και τις ίδιες ώρες έκανα και στην τελική στα κτελ Κηφισού κατέβηκα, περίμενα λίγο και μετά έφυγα γραμμή για Κομοτηνή. Το ίδιο και για Σαλόνικα.. άρα ΚΤΕΛ δαγκωτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
εχω δοκιμάσει και τα 2.
το τραίνο σε γενικές γραμμές είναι καλλίτερο και πιο άνετο.
σπάνια όμως φτάνει στην ώρα του. πάντα αργεί και αυτό γιατί οι οδηγοί προτημούν να ακολουθούν αυστηρά της καθορισμένες ταχύτητες.
έτσι κάνει πάντα πάνω απο 5 ώρες. το ιντερσίτι πιστεύω δέν αξίζει. πάρτε το κανονικό. τα βαγόνια έιναι το ίδιο ή και καλλίτερα του ιντερσίτι και οι τιμές πολύ πιο χαμηλές.

η μεγαλύτερη αργοπορία του τραίνου είναι στο κομμάτι δομοκός παλαιωφάρσαλα κοντά στο λιανοκλάδι. το τραίνο εκεί περνάει πάνω απο βουνά και η θέα είναι μαγική. η γραμμή εκεί είναι απο την εποχή του τρικούπη!! και βλέπεις στη διαδρομή κάτι γκρεμισμένα παλιά κτίρια άλλων εποχών, και φυλάκια του στρατού..
με την νέα γραμμή που γίνεται τώρα σε αυτό το σημείο, το αθήνα θεσσαλονίκη θα γίνεται σε 3,30 ώρες!!! (2013)
αν ο οσέ πάρει και νέα τραίνα όπως τα ιντερσίτι άλλων χωρών ο χρόνος άνετα θα πέσει κάτω απο 3 ώρες.

το κτελ είναι καλό άν ο οδηγός βάλει ταινία, αλλιώς δέν παλεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Επειδή κάποιοι ρίχνετε λάσπη στο τραίνο για καθυστερήσεις κλπ. θα πω τα εξής και όποιος είναι έξυπνος καταλαβαίνει:
Ταξιδεύω με τραίνα από το 1996 μέχρι σήμερα, 15 χρόνια δηλαδή για 20 φορές το χρόνο περίπου. Σε όλα αυτά τα ταξίδια, δεν είχα πάνω από 2-3 φορές καθυστέρηση. Δηλαδή σε 300 φορές να καθυστέρησε 2-3 φορές.
Το τραίνο έχει συγκεκριμένες ταχύτητες διότι κάποιοι συρμοί έχουν προτεραιότητα και σε κάποια σημεία υπάρχει μονή γραμμή, πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορούν στο ίδιο σημείον να βρίσκονται δύο τραίνα από αντίθετη κατεύθυνση.
Ως προς το θέμα της άνεσης, το τραίνο έχει κυλικείο, τουαλέτα, παιδότοπο. Πείτε μου εσείς αν στο ΚΤΕΛ μπορείς να διαβάσεις την εφημερίδα σου, αν μπορείς να πας στην τουαλέτα, αν μπορείς να φας, ή ακόμα και τσιγάρο να κάνεις. Μπορεί στο τραίνο να απαγορεύεται το κάπνισμα αλλά η τουαλέτα αερίζεται και μπορείς να κάνεις ένα τσιγάρο. Οχι, δεν είμαι καπνιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
λογο οτι εχω πολλουσ συγγενεις Αθηνα κατεβαινω 1-2 φορες το χρονο καθε φορα με τρενο με εξερεση περισι που πηρα κτελ....και το μετανιωσα.....με το τρενο μπορεις να παρατηρισεισ τη φυση(τα αποκριμνα βουνα , τις καταπρασινες πεδιαδες κτλ) και να δεις την <<αγρια >>πλευρα της Ελλαδας. Επισης σου προσφερει παρα πολλες ανεσεις οπως κυλικειο και w/c ....τρενο και παλι τρενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Παιδια υπαρχει κανεις που να εχει ταξιδεψει προσφατα Λαρισα απο Αθηνα με τρενο?
Ποσο ειναι το πιο φτηνο φοιτητικο εισητιριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Παιδια υπαρχει κανεις που να εχει ταξιδεψει προσφατα Λαρισα απο Αθηνα με τρενο?
Ποσο ειναι το πιο φτηνο φοιτητικο εισητιριο?
9€
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
η βλακεια με το τρενο ειναι οτι μπορει να καθεσαι αντιθετα με την πορεια της αμαξοστοιχιας..... εχω ταξιδεψει με ολους τους τροπους απο την αθηνα προς θεσσαλονικη και αντιστροφα.... και τα κτελ καλα ειναι αλλα βγηκε τωρα το καινουριο προγραμμα με τα 9 ευρω με το τρενο και μαλλον θα παιρνω τρενο απο εδω και περα... αν εχεισ την δυνατοτητα αεροπλανου και βρεις κανενα καλο εισητηριο με 45 ευρω, θα σου το προτεινα... παντος να κανονιζεις να κατεβαινεις με παρεα γιατι ειναι πολλες ωρες το ταξιδι με τρενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

σοβαρά υπάρχει τόσο φθηνό? πρέπει να το βγάλεις από πολύ καιρό πριν....? ή μήπως πρόκειται για κανένα δρομολόγιο νυχτερινό ( 12 τα μεσάνυχτα ) ....???? :hmm::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Άμα το βγάλεις απ'το ίνδερνε είναι 9- ευρώ, από την ιστοσελίδα του ΟΣΕ για Θεσ/νικη - Αθήνα και όλους τους ενδιάμεσους σταθμούς.

κλικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
γιατι ειναι πολλες ωρες το ταξιδι με τρενο...

Αυτό, πράγματι. :(
5 ώρες το λιγότερο...Αν κάνει και στάση να αλλάξει μηχανή, να περιμένει σε καμιά γέφυρα να περάσει πρώτα το ένα και μετά αυτό, το κάνει και σε 6. Όταν ανέβαινα Θεσσαλονίκη βρήκα παρέα και πέρναγε η ώρα με καμιά βλακεία...Στην επιστροφή ήταν αφόρητο. Μούγκα.Εγώ και το βιβλίο/handsfree.

Ενώ είναι ωραία διαδρομή, ειδικά απογευματάκι, οι πολλές ώρες είναι κούραση.

Αν έχει κάποιος την ευκολία να το κάνει με αεροπλάνο, είναι πολύ καλύτερο. Τσακ μπαμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Εγώ πάντως Θεσ/νικη - Αθήνα έκανα με ICE, 7:15 έφευγε και 11:40 ήμουν εκεί. Βέβαια τα εισητήρια ήταν (και τώρα φαντάζομαι) ακριβότερα. Έχω πάει και με IC κανονικό, μου έχει τύχει η αλλαγή μηχανής κλπ. αλλά γενικώς οι καλύτερες διαδρομές είναι οι πρώτες πρωινές... λίγος κόσμος, δε μιλάει και πολύ, δε σε πρήζει, πιο ήσυχα γενικώς...

τις απογευματινές ποτέ δεν τις άντεχα (ακόμα και αν ήταν express έμοιαζε με 10 ώρες ταξίδι), όλα τα μωρά να κλαίνε, παρέες καλαμπουρίζουν και γενικά όλοι συμπεριφέρονται σα να είναι μόνοι τους στο βαγόνι (κυρίως επειδή είναι φουλ ενεργητικοί και σε εκγρήγορση εκείνη την ώρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ναι, από αυτή την άποψη έχεις δίκιο. Από θέμα κόσμου δηλαδή...Και εγώ το πρωί όταν έφευγα, 7:20 δεν είχε πολύ κόσμο και γενικά είχε ησυχία.
Το βράδυ που γύρναγα γινόταν ο χαμός. Αλλά εντάξει δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα. Κοιμόνται κιόλας οι πιο πολλοί από ένα σημείο και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top