Περί Αριστείου...

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ρε παιδιά το αριστείο τι το θέλετε ?χρησιμεύει σε κάτι?στη γ έβγαλα 18,6 αλλά δε πήγα στο σχολείο να το πάρω...

  1. Σε γλιτώνει από την γκρίνια των γονιών
  2. Είναι καλή αφορμή για να τους ζητήσεις κάποιο δωράκι.
  3. Δεν υπάρχει (3).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μην ξεχνάμε ότι για πολλούς είναι ένα κίνητρο για να διαβάζουν αλλά και μία ηθική ικανοποίηση.
Μη μου πείτε τώρα για βαθμοθηρία κτλ, εφόσον το σχολείο δε μας δίνει κίνητρα, βρίσκουμρ μόνοι μας.
Η έλλειψη κινήτρων λειτουργεί ανασταλτικά για τη μάθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Όχι, δε μετράει, γιατί κανένας σοβαρός εργοδότης δε παίρνει στη δουλειά του άτομα ανάλογα με το βαθμό του λυκείου, και αντίστοιχα κανένας σοβαρός υποψήφιος δε βάζει το βαθμό του λυκείου ως επίτευγμα στο βιογραφικό του. :P


Αν ήμουν σε επιτροπή επιλογής και κατά τ' άλλα τα προσόντα τους ήταν ακριβώς τα ίδια, θα διάλεγα τον μη-αριστούχο, ή τουλάχιστον αυτόν που δε λέει τι έκανε στα 16 του. :hmm:
Αλλά προσόντα δε θα βρεθούν ποτέ ακριβώς ίδια, καθένας έχει κάνει κάτι διαφορετικό στη ζωή του, ούτε η συνέντευξη για δουλειά κυλάει με τον ίδιο τρόπο για όλους. ;)
Εγω παντως αν ημουν ο εργοδοτης θα επελεγα τον αριστουχο, σκεπτομενη οτι αυτο το ατομο που απο μικρη ηλικια εβαζε στοχους και τους επιανε,το ιδιο λογικα θα εκανε και στην επιχειρηση μου.Γνωμη μου, ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου ένας εργοδότης τα κοιτάει και τα 2 αλλά αυτό που τον αφορά περισσότερο είναι ο βαθμός του πτυχίου, τα μεταπτυχιακά κτλ κτλ...αν κάποιος που τελείωσε το λύκειο με 19 και παίρνει πτυχίο με 6-7 τότε ή η σχολή του ήταν φοβερά δύσκολη (που δεν το νομίζω) ή ότι κάτι πήγε στραβά στην πορεία!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγω παντως αν ημουν ο εργοδοτης θα επελεγα τον αριστουχο, σκεπτομενη οτι αυτο το ατομο που απο μικρη ηλικια εβαζε στοχους και τους επιανε,το ιδιο λογικα θα εκανε και στην επιχειρηση μου.Γνωμη μου, ετσι?
Κατά την γνώμη μου ένας εργοδότης τα κοιτάει και τα 2 αλλά αυτό που τον αφορά περισσότερο είναι ο βαθμός του πτυχίου, τα μεταπτυχιακά κτλ κτλ...αν κάποιος που τελείωσε το λύκειο με 19 και παίρνει πτυχίο με 6-7 τότε ή η σχολή του ήταν φοβερά δύσκολη (που δεν το νομίζω) ή ότι κάτι πήγε στραβά στην πορεία!:)

Δεν ξέρω σε ποιο ροζ συννεφάκι ζείτε, αλλά ο εργοδότης κοιτά ποιος ζητά λιγότερα. Διόλου απίθανο φερ' ειπείν να προτιμήσει έναν μέτριο από ΤΕΙ, παρά έναν αριστούχο από ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Δεν ξέρω σε ποιο ροζ συννεφάκι ζείτε, αλλά ο εργοδότης κοιτά ποιος ζητά λιγότερα. Διόλου απίθανο φερ' ειπείν να προτιμήσει έναν μέτριο από ΤΕΙ, παρά έναν αριστούχο από ΑΕΙ.

Αυτό αγαπητέ Γιώργο έχει να κάνει με τον εργοδότη και την ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ και με το τι ΣΚΟΠΟΥΣ έχει. αν θέλει απλώς να έχει κάποιο προσωπικό για να κινεί την δουλειά του τότε προφανώς να μην έχει πολλές απαιτήσεις. όταν όμως η θέση είναι πιο υπεύθυνη τότε δεν τον συμφέρει να επιλέξει κάποιον που έχει λιγότερα προσόντα από αυτά που ζητά. όταν θέλεις να έχεις καλό όνομα στην πιάτσα και να έχεις πελάτες τότε προφανώς θα δώσεις βαρύτητα στο προσωπικό και τις γνώσεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αυτό αγαπητέ Γιώργο έχει να κάνει με τον εργοδότη και την ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ και με το τι ΣΚΟΠΟΥΣ έχει. αν θέλει απλώς να έχει κάποιο προσωπικό για να κινεί την δουλειά του τότε προφανώς να μην έχει πολλές απαιτήσεις. όταν όμως η θέση είναι πιο υπεύθυνη τότε δεν τον συμφέρει να επιλέξει κάποιον που έχει λιγότερα προσόντα από αυτά που ζητά. όταν θέλεις να έχεις καλό όνομα στην πιάτσα και να έχεις πελάτες τότε προφανώς θα δώσεις βαρύτητα στο προσωπικό και τις γνώσεις του.
:eek:
Και τι παραπάνω έχει ο ΑΕΙιτης από το ΤΕΙιτη;
(δικές μου ονομασίες :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αθηνούλα, βαθμούς πτυχίου κοιτάει μόνο το δημόσιο (ΑΣΕΠ). Κατά τα άλλα, με τέτοια κρίση, όλοι κοιτάνε πώς να ρίξουν τα έξοδα.

:eek:
Και τι παραπάνω έχει ο ΑΕΙιτης από το ΤΕΙιτη;
(δικές μου ονομασίες :P)
Μισθολογικές απαιτήσεις.

Κατά τα άλλα, με τέτοια σαπίλα που υπάρχει στο Παν/μιο, υπάρχουν πολλοί από ΑΕΙ που δεν ξέρουν πού τους πάν' τα πέντε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
:eek:
Και τι παραπάνω έχει ο ΑΕΙιτης από το ΤΕΙιτη;
(δικές μου ονομασίες :P)
δεν αναφέρθηκα σε τέτοιου είδους διακρίσεις...:) γιατί κατά την γνώμη μου είναι ανοησίες...

Αθηνούλα, βαθμούς πτυχίου κοιτάει μόνο το δημόσιο (ΑΣΕΠ). Κατά τα άλλα, με τέτοια κρίση, όλοι κοιτάνε πώς να ρίξουν τα έξοδα.
έχεις ένα δίκιο εν μερει...αλλά δεν συμφωνώ!όταν οι υπηρεσίες που παρέχεις δεν ικανοποιούν τον πελάτη τον χάνεις...οπότε, ποιό το νόημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δηλαδή αυτός που θα ζητήσει περισσότερα χρήματα σημαίνει ότι κάνει καλύτερα τη δουλειά του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Δηλαδή αυτός που θα ζητήσει περισσότερα χρήματα σημαίνει ότι κάνει καλύτερα τη δουλειά του;
βρε αναφέρομαι στο εργοδότη...δεν ξέρω αν κάνει καλύτερα την δουλειά του αλλά σε περίπτωση που δοκιμαστεί και δεν κάνει παίρνει πόδι λογικά. γιατί μου βάζετε λόγια που δεν λέω?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
βρε αναφέρομαι στο εργοδότη...δεν ξέρω αν κάνει καλύτερα την δουλειά του αλλά σε περίπτωση που δοκιμαστεί και δεν κάνει παίρνει πόδι λογικά. γιατί μου βάζετε λόγια που δεν λέω?:worry:
Δεν καταλάβαμε τι λες. Τουλάχιστον εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Δεν καταλάβαμε τι λες. Τουλάχιστον εγώ.
εννοώ ότι ένας εργοδότης μπορεί να δοκιμάσει κάποιον ο οποίος έχει ένα πλούσιο βιογραφικό και ζητά μεγαλύτερο μισθό και αν δεν του κάνει να τον απολύσει...οκ? Θεοδώρα νομίζω πως πρέπει να πας για ύπνο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πάντως, υπάρχει κάτι που σου δίνει το αριστείο!
Υπάρχουν σύλλογοι που βραβεύουν τους αριστούχους με χρηματικά ποσά. Ας πούμε, οι απόστρατοι αξιωματικοί, κάνουν κάθε χρόνο εκδήλωση, και δίνουν στους αριστούχους χρήματα!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων , αυτό δεν έχει σχέση με το "αριστείο"

Το ίδιο το κάνουν και μεγάλες εταιρίεςχρόνια τωρα όπως η Coca Cola που κάθε χρόνο δίνουν στα παιδιά των εργαζομένων που έβγαλαν απο έναν βαθμό και πάνω κάτι σαν "έπαθλο" , αλλα τυγχάνει ο βαθμός αυτός να είναι λίγο πιο κάτω απο τον βαθμό για το αριστείο .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
:eek:
Και τι παραπάνω έχει ο ΑΕΙιτης από το ΤΕΙιτη;
(δικές μου ονομασίες :P)
Υπαρχουν ΑΕΙ που δεν εχουν αντιστοιχα ΤΕΙ π.χ. Νομικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Εγώ θα το κάνω κορνίζα στον τοίχο για να θυμάμαι πόσο καλός ήμουν στα σκονάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Υπαρχουν ΑΕΙ που δεν εχουν αντιστοιχα ΤΕΙ π.χ. Νομικη
Πώς δεν το σκέφτηκαν να κάνουν ΤΕΙ δικαστικών κλητήρων στο Καστελόριζο? Τώρα χωρίς τη βάση του 10, θα γίνονταν κάποιοι φοιτητές εκεί με 500 μόρια συνολικά.
Εγώ θα το κάνω κορνίζα στον τοίχο για να θυμάμαι πόσο καλός ήμουν στα σκονάκια.
Έχω ήδη 5. Κάπου σε κάποια συρτάρια πρέπει να είναι θαμένα. Αν πάρω και φέτος θα γίνουν 6. Σιγά μην τα κορνιζάρω. Ο τοίχος μου είναι για πιο χρήσιμα πράγματα. Εκτός αν τα σκανάρω και τα βάλω στην ψηφιακή μου κορνίζα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Εγω παντως αν ημουν ο εργοδοτης θα επελεγα τον αριστουχο, σκεπτομενη οτι αυτο το ατομο που απο μικρη ηλικια εβαζε στοχους και τους επιανε,το ιδιο λογικα θα εκανε και στην επιχειρηση μου.Γνωμη μου, ετσι?

Ή μπορεί απλά να ήταν ένα καταπιεσμένο παιδί που οι γονείς του το έπρηζαν να παίρνει καλούς βαθμούς, αλλά στην πραγματικότητα δεν ήταν ελεύθερο να εκφραστεί όπως ήθελε και να ακολουθεί τις επιθυμίες του (ή να μην έχει τέτοιες). Οι περισσότεροι πολύ καλοί μαθητές που ξέρω ήταν τέτοιες περιπτώσεις.

Επίσης, το θεωρώ λίγο (έως πολύ) αυτάρεσκο να βάζεις το βαθμό του λυκείου στο βιογραφικό σου... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνμείον

Νεοφερμένος

Η Συνμείον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ψιλοάχρηστο είναι το αριστείο η αλήθεια είναι...Το μόνο χρήσιμο είναι πως αν η δουλειά των γονέων σου δίνει αμοιβή τότε κερδίζεις λεφτά αχαχαχα αλλά τίποτα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top