Γιατί συγχωρούμε δύσκολα;

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ένα τσακωμός,μια βαριά κουβέντα,μια διαφωνία ή μια παρεξήγηση πολλές φορές μας κάνουν να θυμώνουμε με τους γύρω μας.
Γιατί υπάρχει η τάση να μην συγωρούμε τόσο εύκολα ακόμα και στις καθημερινές απλές διαφωνίες;
Εσείς πόσο εύκολα συγχωρείτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
στην αρχή στραβώνω αλλά μαλακώνω γρήγορα και συγχωρώ.
μέχρι ένα σημείο, είναι καλο να συγχωρείς αλλά από ενα σημείο και μετά κάποιοι το εκμεταλλεύονται για να σου γ2$##@$ τη διάθεση και να τη βγάζουν καθαρή στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γιατί είμαστε εγωιστές!

Δεν ξέρω αν συγχωρώ εύκολα ή δύσκολα αλλά πληγώνομαι αρκετά.
Εξαρτάται βέβαια και το τι έχει γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Σε καθημερινούς καβγάδες,χαζές διαφωνίες και τέτοια,συγχωρώ εύκολα. Γενικά δεν κρατάω κακία για ψιλοπράγματα.
Επίσης αν κάνω κι εγώ καμιά μαλακιούλα,σχεδόν αμέσως θα ζητήσω συγγνώμη.

Τώρα αν μιλάμε για σοβαρότερα θέματα,εκεί αλλάζει το πράγμα. :P
Αν μου κάνει κάποιος κάτι αρκετά άσχημο,ε δεν το ξεχνάω σε καμία περίπτωση.
Ανάλογα και με τη σοβαρότητα του πράγματος,μπορεί να διακόψω και σχέσεις,επαφές και διάφορα κολλητηλίκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Πολύ δύσκολα συγχωρώ τα άτομα που, ενώ τους έχω συμπεριφερθεί άψογα, δεν το εκτιμούν ή δεν ανταποδίδουν αυτή την άψογη συμπεριφορά και στο τέλος με πληγώνουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Έτσι, καταλαβαίνω από αυτο το γεγονός ότι σαν άτομα τελικά δεν αξίζουν, συνεπώς το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να τα απομακρύνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Πολύ δύσκολα συγχωρώ τα άτομα που, ενώ τους έχω συμπεριφερθεί άψογα, δεν το εκτιμούν ή δεν ανταποδίδουν αυτή την άψογη συμπεριφορά και στο τέλος με πληγώνουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Έτσι, καταλαβαίνω από αυτο το γεγονός ότι σαν άτομα τελικά δεν αξίζουν, συνεπώς το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να τα απομακρύνω...

Ενα ο λογος που ιδιατερως ευστοχα ανεφερε ο yozerehs(Υ.Γ +1 απο εμενα;))


και 2ον μου φαινεται αδιανοητο αν ανοιγόμαστε στον αλλο και να μας προδιδει .Στην εποχη μας καθισταται πιο δυσκολο απο ποτε το να ανοιχτεις σ καποιον και οταν αυτο επιτυγχανεται να σ πληγωνει??:hmm:
δεν νομιζω οτι υπαρχει τπτ χειροτερο .καλυτερα μοναξια απο απογοητευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
δεν συγχωρουμε λογω εγωισμου (ειναι το μονο σιγουρο) συγχωρω αρκετα ευκολα οταν προκειται για θεματα απλα ,καθημερινα
για να ειμαι αμετανοητη σε θεματα συγχωρεσης πρεπει ο αλλος να μου κανει κατι πολυ βαρυ...........( δεν μου εχει τυχει εως τωρα)
δεν νομιζω ομως να ισχυει το ιδιο και για τους ανθρωπους που συναναστρεφομαι.............πιστευω οτι με το παραμικρο θα με στησουν στον τοιχο
ειλικρινα μερικες φορες δεν ξερω πως να συμπεριφερθω...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
συγχωρουμε οσα πιστευουμε οως αξιζει να συγχωρεσουμε και σε οσους το αξιζουν. δεν καταλαβα, γιατι να χαριζομαστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Συγχωρώ μόνο άτομα που ξερώ πως με ''πλήγωσαν'' άθελά τους.Σίγουρα όμως δεν συγχωρώ το ίδιο λάθος για δεύτερη φορά!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερ!να

Νεοφερμένος

Η κατερ!να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Συγχωρώ μόνο άτομα που ξερώ πως με ''πλήγωσαν'' άθελά τους.Σίγουρα όμως δεν συγχωρώ το ίδιο λάθος για δεύτερη φορά!!!!!!
Συμφωνω...αν καποιος μου κανει κατι σοβαρο αντε...συγχωρεμενος...:P
Αν κανει ομως δευτερη φορα την ιδια μ@λ@κι@ δεν μπορω ουτε να τον συγχωρησω, ουτε να τον εμπιστευτω...

Αν μιλαμε για ψιλοπραματα και μικροπαρεξηγησεις φυσικα και συγχωρω...δηλαδη.....δεν κραταω κακια γιατι το συγχωρω μου φαινεται λιγο μεγαλη λεξη για τους μικροτσακωμους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
Σε καθημερινούς καβγάδες,χαζές διαφωνίες και τέτοια,συγχωρώ εύκολα. Γενικά δεν κρατάω κακία για ψιλοπράγματα.
Επίσης αν κάνω κι εγώ καμιά μαλακιούλα,σχεδόν αμέσως θα ζητήσω συγγνώμη.

Τώρα αν μιλάμε για σοβαρότερα θέματα,εκεί αλλάζει το πράγμα. :P
Αν μου κάνει κάποιος κάτι αρκετά άσχημο,ε δεν το ξεχνάω σε καμία περίπτωση.
Ανάλογα και με τη σοβαρότητα του πράγματος,μπορεί να διακόψω και σχέσεις,επαφές και διάφορα κολλητηλίκια.



ακριβως το ιδιο :hmm:
και το καλο ειναι οτι μπορω να διακοψω ανετα σχεσεις και φιλιες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Ένα τσακωμός,μια βαριά κουβέντα,μια διαφωνία ή μια παρεξήγηση πολλές φορές μας κάνουν να θυμώνουμε με τους γύρω μας.
Γιατί υπάρχει η τάση να μην συγωρούμε τόσο εύκολα ακόμα και στις καθημερινές απλές διαφωνίες;
Εσείς πόσο εύκολα συγχωρείτε;

Μαλλον επειδη ειμαστε εγωιστες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Οι καθημερινες διαφωνιες ειναι λογικο να υπαρχουν και τις δικαιολογω απολυτα.
Συνηθως προκαλουνται απο ξεσπασματα λογω μιας εντονης ημερας ή επειδη απλα ειμαστε ολοι διαφορετικοι
Ειμαστε διαφορετικοι και αρα δεν ενοχλουμαστε απο τα ιδια πραγματα,καποιος μπορει να κανει θεμα κατι πολυ απλο και καποιος αλλος το περναει στο ετσι.
Προσωπικα,τις καθημερινες διαφωνιες τις προσπερναω και θεωρω πως ετσι πρεπει να γινεται,αλλιως θα υπηρχαν καθημερινες εντασεις και τριβη στις διαπροσωπικες μου σχεσεις.
Τωρα,οσον αφορα τις σημαντικες διαφωνιες,συνηθως καταληγουν σε τσακωμους.Ειμαι εξαιρετικα δυναμικο ατομο,και οταν καταλαβαινω οτι ο αλλος θελει να μου επιβαλλει το δικο του,θυμωνω.Ωστοσο,συγχωρω ευκολα,γιατι ξερω οτι τα ατομα που ειναι κοντα μου,ο,τι κανουν δεν το κανουν απο κακη προθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Συγχωρώ πολύ εύκολα και δεν κρατάω κακία τις περισσότερες φορές..
Αλλα το θέμα είναι οτι δεν ξεχνώ ποτέ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Γενικα συγχωρω ευκολα και δεν κραταω κακια σε καποιον!!Ομως αυτο δεν ειναι και παντα καλο...Μερικες φορες χρειαζεται και να μην συγχωρεις...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Γενικα συγχωρω ευκολα και δεν κραταω κακια σε καποιον!!Ομως αυτο δεν ειναι και παντα καλο...Μερικες φορες χρειαζεται και να μην συγχωρεις...:/:
Μια απο τα ιδια..και πολυ το εκμεταλλευονται:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ets32katerina

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ειναι δυσκολο να συγχωρεσεις καποιον φιλο για κατι. Πιο ευκολο ειναι να συγχωρεσεις καποιον αγνωστο,λενε. Και το πιστευω! Εγω δεν συγχωρω ευκολα αι αυτο ΟΤΑΝ και ΑΝ συγχωρεσω γιατι γενικα δεν δινω δευτερες ευκαριες στους ανθρωπους. Αφου χαραμισαν την πρωτη ευκαρια που τους εδωσα γιατι να μπω στον κοπο να τους δωσω και δευτερη,αφου ξερω πως θα την χαραμισουν κι αυτην..? Ετσι παει,που λες,για μενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top