Νομικές σχολές

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Η Νομική μου αρέσει και εμένα πάρα πολύ..! Ωστοσο, στη Λάρισα (οπου κατοικώ) υπάρχουν ήδη 800 δικηγόροι και μια και η πόλη ειναι μικρή, το επάγγελμα του δικηγόρου δεν ενδείκνυται να ακολουθηθεί πλέον..! Αναμφίβολλα, το πτυχίο της Νομικής ειναι ιδιαίτερο δυνατό και η σχολή ίσως η καλύτερη καθώς μαθαινεις ναι σκέφτεσαι, να μιλάς και να νομιμοφρονείς, μολαταύτα, δεν προσφέρει την άμεση επαγγελματική αποκατάσταση ενός άλλου πτυχίου (π.χ του Παιδαγωγικου Δημοτικής Εκπ,) γιαυτό το λόγο άλλαξα γμώμη και στράφηκα προς Παιδαγωγικά (τα οποία αποτελούν και παιδικό όνειρο μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thra

Νεοφερμένος

Ο Thra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Πέρασε κανείς νομική στη Θεσσαλονίκη? Ελάτε ρε παιδιά ολόκληρο ischool και να μην έχει ούτε έναν που να περνάει εκεί! Έλεος. Έστω και ένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elli@

Νεοφερμένος

Η Έλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κιάτο (Κόρινθος). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Πέρασε κανείς νομική στη Θεσσαλονίκη? Ελάτε ρε παιδιά ολόκληρο ischool και να μην έχει ούτε έναν που να περνάει εκεί! Έλεος. Έστω και ένας.

Θα ήθελα πάρα πολύ να είμαι θεσσαλονίκη...:'( Πέρασα όμως νομική κομοτηνής:hmm: Και δεν έχω προοπτικη μεταγραφής...:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkeos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Αιγαίου (Ρόδος) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Για την ακρίβεια δεν υπάρχει στρατιωτική νομική αλλά στρατολογικό τμήμα του οποίου τα μαθήματα ασχολούνται και με θέματα νομικής.επομένως αν κάποιος θέλει να παρατήσει το στρατό ανοίγει δικό του γραφείο.επιπλέον,επειδή οι περισσότεροι από εσάς που έχουν απαντήσει είναι είτε Β Λυκείου είτε μικρότερης ηλικίας πρέπει να σκεφτείτε πολύ καλά αν αυτό το επάγγελμα που θα επιλέξετε όχι μόνο σας αρέσει αλλά σας εξασφαλίζει και μια αξιοπρεπή ζωή.Ως επί το πλείστον οι περισσότεροι μαθητές γοητευμένοι από τον όρο "Νομική" παρασύρονται εύκολα χωρίς να έχουν κατανοήσει τις δυσκολίες του επαγγέλματος πιστεύοντας ότι θα βρουν επαγγελματική αποκατάσταση.Γι αυτό αν δεν έχετε συγγενικό γραφείο καλύτερα να το αφήσετε.Ακόμα και συγγενικό να έχετε πάλι πολύ δύσκολα θα είναι τα πράγματα,εκτός και αν επιλέξετε δικαστικό σώμα,πράγμα το οποίο θέλει πολύ διάβασμα και θα σας κοστίσει αρκετά χρόνια.Τέλος όσοι από εδώ θέλουν στρατιωτικές σχολές ας σκεφτούν καλύτερα τις μεταθέσεις κάθε 4 χρόνια και την επιβάρυνση αυτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΠΑΛΤΣ.

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αρχικά θα ήθελα να διευκρινήσω πως φέτος 510 θα είναι οι πρωτοετείς της νομικής στην κομοτηνή (τυπικά διότι άτυπα κατά τις εκτιμήσεις μου περί το 30% αυτών δεν θα φοιτήσουν τελικά εκεί). Γενικά το επάγγελμα έχει αρκετές δυσκολίες κα θα πρέπει να τονιστεί πως αυτοί οι οποίοι εργάζονται ως δικηγόροι (και δεν ασχολούνται παράλληλα με κάποιο άλλο επάγγελμα ή έχουν και από κάπου αλλού οικονομικές απολαβές) φυσικά δεν κάθονται. Είναι μία αρκετά κουραστική δουλειά, θέλει δύναμη και θάρρος - χωρίς καμία υπερβολή- για να ανταπεξέλθεις και πολλή περισσότερη για να θεωρηθείς ''επιτυχημένος δικηγόρος''. αυτό αφορά αποκλειστικά τη δικηγορία και όχι το δικαστικό σώμα ή τους συμβολαιογράφους ή ότιδήποτε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas221117

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
:xixi:Παιδιά(για την νομική πάντα)πόσες ώρες διαβάσματος χρειάζονται και ποιά μαθήματα δίνουμε???:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Με το υπαρχον συστημα πρεπει να πας θεωρητικη κατευθυνση και να εξεταστεις σε 6 μαθηματα:
-Αρχαια Ελληνικα
-Ιστορια
-Λατινικα
-Νεοελληνικη Λογοτεχνια
-Εκθεση
-και για 6ο μαθημα επιλεγεις ενα απο τα: Ιστορια γενικης παιδειας, Βιολογια, Μαθηματικα και Φυσικη

Η παραδοσιακα πιο χαμηλοβαθμη σχολη νομικης (Νομικη Κομοτηνης) ειχε φετος 18.243 μορια, πραγμα που συνεπαγεται αρκετο διαβασμα.

Μη βιαζεσαι ομως, μαλλον δεν θα προλαβεις το υπαρχον συστημα. Κοιτα να τελειωσεις πρωτα το γυμνασιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas221117

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ευχαριστώ chris_90.πιστεύω τα εξήγησες αναλυτικότατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maryann

Νεοφερμένος

Η maryann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πέρασε κανείς νομική στη Θεσσαλονίκη? Ελάτε ρε παιδιά ολόκληρο ischool και να μην έχει ούτε έναν που να περνάει εκεί! Έλεος. Έστω και ένας.

εγω περασα νομκη θεσσαλονικης....κι εσυ εκει?:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thra

Νεοφερμένος

Ο Thra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
εγω περασα νομκη θεσσαλονικης....κι εσυ εκει?:no1:
Θα είμαστε συμφοιτητές λοιπόν! Μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maryann

Νεοφερμένος

Η maryann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
πρωτοετης κι εσυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thra

Νεοφερμένος

Ο Thra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

maryann

Νεοφερμένος

Η maryann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μηπως ξερεις ποτε αρχιζουν τα μαθηματα στη σχολη μας????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannitsa13

Νεοφερμένος

Η ΙΩΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδιά είμαι και εγώ πρωτοετής στην νομική της κομοτηνής.θα θελα να μάθω αν ξέρει κανένας από εσάς αν οι εγγραφές θα γίνουν καποια συγκεκριμένη ημερομηνία ή οποιαδήποτε μέρα στο διάστημα 16-30 σεπτέμβρη!πήρα τη γραμματεία αλλά δεν μου φάνηκε και πολύ σίγουρη(μη σχολιάσω την συμπεριφορά της)και θέλω να μάθω για να ανέβω προς τα πάνω!όποιος ξέρει σίγουρα ας μου απαντήσει!!!:bye::bye::bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggeliki22065

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
παιδιά είμαι και εγώ πρωτοετής στην νομική της κομοτηνής.θα θελα να μάθω αν ξέρει κανένας από εσάς αν οι εγγραφές θα γίνουν καποια συγκεκριμένη ημερομηνία ή οποιαδήποτε μέρα στο διάστημα 16-30 σεπτέμβρη!πήρα τη γραμματεία αλλά δεν μου φάνηκε και πολύ σίγουρη(μη σχολιάσω την συμπεριφορά της)και θέλω να μάθω για να ανέβω προς τα πάνω!όποιος ξέρει σίγουρα ας μου απαντήσει!!!:bye::bye::bye::bye::bye:
Την εγγραφη σου μπορεις να την κανεις οποιαδηποτε ημερομηνια μες τη συγκεκριμενη προθεσμια!οντως αγενεστατη η γραμματεας!θα ειμαστε συμφοιτητριες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elli@

Νεοφερμένος

Η Έλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κιάτο (Κόρινθος). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Εμένα μια χαρά μου μίλησε...:) Βέβαια ήταν λίγο off topic...Εγώ τη ρωτούσα για τις εγγραφές κ εκείνη μου έλεγε ότι έχει σπιτι προς ενοικίαση...:P Κ με εμένα...:D:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thra

Νεοφερμένος

Ο Thra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
μηπως ξερεις ποτε αρχιζουν τα μαθηματα στη σχολη μας????
6 Οκτώβρη (κατά 99%).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggeliki22065

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
βρε παιδια μηπως ξερετε ποτε αρχιζουν τα μαθηματα στην Κομοτηνη?και αν υπαρχει καποιος απο τη νομικη της Αθηνας μηπως ξερει ποτε αρχιζουν και εκει τα μαθηματα??Γεια σου Ελλη χαρηκα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elli@

Νεοφερμένος

Η Έλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κιάτο (Κόρινθος). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
βρε παιδια μηπως ξερετε ποτε αρχιζουν τα μαθηματα στην Κομοτηνη?και αν υπαρχει καποιος απο τη νομικη της Αθηνας μηπως ξερει ποτε αρχιζουν και εκει τα μαθηματα??Γεια σου Ελλη χαρηκα!!:)

Εγώ σήμερα πήρα τηλ να ρωτήσω πότε θα αρχίσουν και τελικά είχατε δίκιο...:mad:Αγενέστατη...:mad2:Μου είπε να μπω στο site της σχολής...Της λέω κ εγώ αν το είχα βρει δε θα έπαιρνα τηλ...:rucrazy: Τεσπα...Αν μάθετε πότε αρχίζουν ενημερώστε με...Και εγώ χάρηκα...:jumpy::P Θα γνωριστούμε και στη σχολή λογικά...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannitsa13

Νεοφερμένος

Η ΙΩΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και εγώ νομίζω ότι η μόνιμη απάντηση σε ότι την ρωτήσεις είναι θα το δεις στο site! Και εγώ χάρηκα κορίτσια (Αγγελική και Έλλη) ελπίζω να γνωριστούμε και από κοντά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top